reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Kto i na jakich warunkach będzie mógł się ubiegać o umorzenie zaległych składek – nowelizacja przepisów

Kto i na jakich warunkach będzie mógł się ubiegać o umorzenie zaległych składek – nowelizacja przepisów

Przedsiębiorcy, którzy mają zaległości w opłacaniu składek za okres przed 1 marca 2009 r., już niebawem będą mogli ubiegać się o ich umorzenie. Aby jednak ZUS darował długi, trzeba będzie spłacić pozostałe zaległe należności oraz opłacać na bieżąco wszystkie należne składki. Ustawa, wprowadzająca takie umorzenie składek, uchwalona 30 listopada 2012 r. przez Senat obecnie oczekuje na podpis prezydenta.

Osoby prowadzące pozarolniczą działalność w rozumieniu ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (zwanej dalej ustawą systemową) zobowiązane są do opłacania należnych składek na własne ubezpieczenia społeczne za każdy miesiąc prowadzenia tej działalności. Składki te muszą być opłacane do 10. lub (w razie opłacania składek również za inne osoby) do 15. dnia następnego miesiąca za miesiąc poprzedni, niezależnie od tego, czy w danym miesiącu działalność ta przyniosła zyski czy straty.

W razie nieopłacenia składek ZUS może egzekwować zaległe należności (wraz z odsetkami za zwłokę) w drodze postępowania egzekucyjnego. Płatnik może też zostać ukarany za zaległości dodatkową opłatą nakładaną przez ZUS lub – jeśli jest osobą fizyczną – karą grzywny orzeczoną przez sąd, a nawet karą ograniczenia lub pozbawienia wolności.

Obecnie obowiązujące przepisy przewidują możliwość odroczenia terminu płatności składek, rozłożenia ich na raty, a nawet częściowego lub całkowitego ich umorzenia. Ta ostatnia możliwość ograniczona jest jednak rygorystycznymi warunkami. Na takie umorzenie ZUS zgadza się wyjątkowo, w szczególnie uzasadnionych przypadkach.

ZUS umorzy składki i inne należności

W wyniku omawianej nowelizacji przepisów osoby wykonujące pozarolniczą działalność mogą ubiegać się o umorzenie zaległych składek na ubezpieczenia społeczne, niezależnie od wystąpienia szczególnych okoliczności przewidzianych w ustawie systemowej. Uchwalona w tej sprawie ustawa z 9 listopada 2012 r. o umorzeniu należności powstałych z tytułu nieopłaconych składek przez osoby prowadzące pozarolniczą działalność oczekuje obecnie na podpis prezydenta (dalej: ustawa o umorzeniu należności). Wejdzie ona w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

WAŻNE!

Przedsiębiorcy będą mogli ubiegać się o umorzenie zaległych składek niezależnie od przyczyn, które spowodowały te zaległości.

Regulacje ustawy przewidziane są dla osób, które w okresie od 1 stycznia 1999 r. do 28 lutego 2009 r. podlegały obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym oraz ubezpieczeniu wypadkowemu i nie opłaciły za ten okres (lub opłaciły w niepełnej wysokości) składek na te ubezpieczenia (art. 1 ust. 1 ustawy o umorzeniu należności).

WAŻNE!

ZUS będzie mógł umorzyć składki za osoby prowadzące działalność pozarolniczą, należne za okres od 1 stycznia 1999 r. do 28 lutego 2009 r.

Umorzeniu podlegają:

  • składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie wypadkowe,
  • składki na ubezpieczenie zdrowotne oraz na Fundusz Pracy,
  • odsetki za zwłokę, opłaty prolongacyjne, koszty upomnienia, opłaty dodatkowe, a także koszty egzekucyjne naliczone przez dyrektora oddziału ZUS, naczelnika urzędu skarbowego lub komornika sądowego.

Umorzeniu będą również podlegały wszystkie z wymienionych należności, które do dnia wejścia w życie ustawy zostały rozłożone na raty i nie opłacono ich do dnia złożenia wniosku o umorzenie.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń - wydanie cyfrowe (eMP)696.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Michał Poła

Analityk New World Alternative Investment.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama