| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Jak można zaoszczędzić na składkach przy zbiegu tytułów do ubezpieczeń

Jak można zaoszczędzić na składkach przy zbiegu tytułów do ubezpieczeń

Osoby, które oprócz prowadzonej działalności pozarolniczej jednocześnie wykonują umowę zlecenia, mogą zaoszczędzić na należnościach składkowych. Jako tytuł do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne mogą wówczas wskazać nie działalność, lecz umowę zlecenia i to bez względu na wysokość uzyskiwanego z niej przychodu. Dotyczy to jednak tylko osób, które nie są przedsiębiorcami, m.in. wspólników spółek osobowych.

Wspólnicy spółek jawnych, komandytowych, partnerskich, a także wspólnicy jednoosobowych spółek z o.o. są do celów ubezpieczeń traktowani jak osoby prowadzące działalność pozarolniczą. Nie są jednak przedsiębiorcami w rozumieniu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej (dalej sdg) – przedsiębiorcą jest spółka, a nie jej wspólnicy.

Podleganie ubezpieczeniom przez wspólników spółek osobowych

Wspólnicy spółek osobowych oraz jednoosobowych spółek z o.o. z tytułu prowadzonej działalności pozarolniczej (czyli członkostwa w spółce) muszą opłacać składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe, wypadkowe, zdrowotne, a także (pod ustawowymi warunkami) na Fundusz Pracy. Podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne (również na FP) jest dla nich – tak jak dla przedsiębiorców – zadeklarowana kwota. Nie może być ona niższa niż 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego przyjętego do ustalenia kwoty ograniczenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalno-rentowe (art. 18 ust. 8 ustawy systemowej). W 2012 r. jest to kwota 2115,60 zł. Z kolei podstawą wymiaru obowiązkowej składki zdrowotnej jest również zadeklarowana kwota – jednak nie mniejsza niż 75% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w IV kwartale poprzedniego roku, włącznie z wypłatami z zysku. W 2012 r. jest to 2828,31 zł.

Wspólnicy spółek osobowych (oraz wspólnik jednoosobowej spółki z o.o.) nie mają możliwości skorzystania z 2-letniego okresu opłacania niższych składek, który dla początkujących przedsiębiorców jest przewidziany w art. 18a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

To niekorzystne dla wspólników spółek osobowych (i innych osób prowadzących działalność niebędących przedsiębiorcami) rozwiązanie prawne jest w pewnym stopniu rekompensowane przez inny przepis ustawy systemowej, dotyczący zbiegu tytułów do ubezpieczeń.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Stucke

Kancelaria Prawa Pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »