reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Czy opłacenie czesnego za studia pracownika, bez skierowania pracodawcy, jest oskładkowanym przychodem

Czy opłacenie czesnego za studia pracownika, bez skierowania pracodawcy, jest oskładkowanym przychodem

Dwóch pracowników działu finansowego naszej firmy od października 2008 r. rozpoczęło studia zaoczne. Kierunek, na którym studiują pracownicy, to finanse i rachunkowość. Pracownicy zwrócili się o dofinansowanie do czesnego. Dyrektor podjął decyzję o dofinansowaniu studiów, ale z zastrzeżeniem, że firma nie kieruje pracowników na studia. Czy w tym przypadku pokrycie części czesnego jest przychodem, od którego powinniśmy naliczyć składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne? Czy możemy żądać zwrotu poniesionych kosztów, gdy pracownik, któremu dofinansowaliśmy naukę, rozwiąże umowę o pracę np. w trakcie studiów?

RADA

Pokrycie części kosztów czesnego pracownikowi, który rozpoczął naukę na studiach zaocznych bez skierowania, jest przychodem pracownika zwolnionym ze składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne oraz podatku. Od pracownika, który nie został skierowany przez pracodawcę na studia i który rozwiązał umowę o pracę w trakcie studiów, pracodawca nie może żądać zwrotu kosztów poniesionych na naukę.

UZASADNIENIE

W zależności od formy kształcenia pracownikom, którzy podnoszą swoje kwalifikacje, przysługują określone świadczenia. Jeżeli pracownik bez skierowania pracodawcy podejmie naukę w szkole wyższej, np. na studiach zaocznych, pracodawca może mu udzielić urlopu bezpłatnego i zwolnić z części dnia pracy bez zachowania prawa do wynagrodzenia. O wymiarze urlopu bezpłatnego i zwolnieniu z części dnia pracy decyduje pracodawca w porozumieniu z pracownikiem.

WAŻNE!

Pracodawca nie ma obowiązku udzielać pracownikowi, który uczy się bez skierowania, urlopu bezpłatnego i zwolnienia z części dnia pracy.

Pracodawca może również zwolnić pracownika z części dnia pracy i nie pomniejszać jego wynagrodzenia za ten dzień. W tym przypadku wynagrodzenie za pracę, które pracownik otrzyma za ten dzień, pracodawca ma obowiązek doliczyć do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne pracownika.

Państwo zdecydowali się pokryć część kosztów czesnego pracowników, którzy rozpoczęli naukę bez skierowania. W pierwszej kolejności powinni Państwo ustalić, czy czesne, którego część pokrywają Państwo, jest przychodem pracownika. Przychód dla pracownika to wartość świadczeń pieniężnych, ale również inne świadczenia, które pracownik otrzymuje od pracodawcy, np. dofinansowanie do studiów. Kwota dofinansowania jest przychodem zwolnionym z podatku dochodowego od osób fizycznych. Nie ma przy tym znaczenia, czy pracownicy zostali skierowani przez pracodawcę czy studiują bez takiego skierowania.

Czesne za opłacane przez pracodawcę studia są dla pracownika przychodem, który jest równocześnie zwolniony ze składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Dlatego od kwoty czesnego, które dopłacą Państwo do studiów pracownika, nie powinni Państwo naliczać składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

Poza dofinansowaniem czesnego mogą Państwo również zdecydować się na sfinansowanie innych kosztów nauki pracowników. Mogą to być koszty: przejazdu, zakwaterowania i wyżywienia na zasadach obowiązujących przy podróżach służbowych na obszarze kraju, jeżeli nauka odbywa się w innej miejscowości niż miejsce zamieszkania i miejsce pracy pracownika. Mogą Państwo również pokryć koszty podręczników i innych materiałów szkoleniowych. Wszystkie te koszty będą zwolnione zarówno z podatku dochodowego od osób fizycznych, jak i ze składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

INFOR
Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

PB Online

Serwis badań internetowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama