Kategorie

Czy opłacenie czesnego za studia pracownika, bez skierowania pracodawcy, jest oskładkowanym przychodem

Dwóch pracowników działu finansowego naszej firmy od października 2008 r. rozpoczęło studia zaoczne. Kierunek, na którym studiują pracownicy, to finanse i rachunkowość. Pracownicy zwrócili się o dofinansowanie do czesnego. Dyrektor podjął decyzję o dofinansowaniu studiów, ale z zastrzeżeniem, że firma nie kieruje pracowników na studia. Czy w tym przypadku pokrycie części czesnego jest przychodem, od którego powinniśmy naliczyć składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne? Czy możemy żądać zwrotu poniesionych kosztów, gdy pracownik, któremu dofinansowaliśmy naukę, rozwiąże umowę o pracę np. w trakcie studiów?

RADA

Pokrycie części kosztów czesnego pracownikowi, który rozpoczął naukę na studiach zaocznych bez skierowania, jest przychodem pracownika zwolnionym ze składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne oraz podatku. Od pracownika, który nie został skierowany przez pracodawcę na studia i który rozwiązał umowę o pracę w trakcie studiów, pracodawca nie może żądać zwrotu kosztów poniesionych na naukę.

UZASADNIENIE

W zależności od formy kształcenia pracownikom, którzy podnoszą swoje kwalifikacje, przysługują określone świadczenia. Jeżeli pracownik bez skierowania pracodawcy podejmie naukę w szkole wyższej, np. na studiach zaocznych, pracodawca może mu udzielić urlopu bezpłatnego i zwolnić z części dnia pracy bez zachowania prawa do wynagrodzenia. O wymiarze urlopu bezpłatnego i zwolnieniu z części dnia pracy decyduje pracodawca w porozumieniu z pracownikiem.

WAŻNE!

Pracodawca nie ma obowiązku udzielać pracownikowi, który uczy się bez skierowania, urlopu bezpłatnego i zwolnienia z części dnia pracy.

Reklama

Pracodawca może również zwolnić pracownika z części dnia pracy i nie pomniejszać jego wynagrodzenia za ten dzień. W tym przypadku wynagrodzenie za pracę, które pracownik otrzyma za ten dzień, pracodawca ma obowiązek doliczyć do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne pracownika.

Państwo zdecydowali się pokryć część kosztów czesnego pracowników, którzy rozpoczęli naukę bez skierowania. W pierwszej kolejności powinni Państwo ustalić, czy czesne, którego część pokrywają Państwo, jest przychodem pracownika. Przychód dla pracownika to wartość świadczeń pieniężnych, ale również inne świadczenia, które pracownik otrzymuje od pracodawcy, np. dofinansowanie do studiów. Kwota dofinansowania jest przychodem zwolnionym z podatku dochodowego od osób fizycznych. Nie ma przy tym znaczenia, czy pracownicy zostali skierowani przez pracodawcę czy studiują bez takiego skierowania.

Czesne za opłacane przez pracodawcę studia są dla pracownika przychodem, który jest równocześnie zwolniony ze składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Dlatego od kwoty czesnego, które dopłacą Państwo do studiów pracownika, nie powinni Państwo naliczać składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

Poza dofinansowaniem czesnego mogą Państwo również zdecydować się na sfinansowanie innych kosztów nauki pracowników. Mogą to być koszty: przejazdu, zakwaterowania i wyżywienia na zasadach obowiązujących przy podróżach służbowych na obszarze kraju, jeżeli nauka odbywa się w innej miejscowości niż miejsce zamieszkania i miejsce pracy pracownika. Mogą Państwo również pokryć koszty podręczników i innych materiałów szkoleniowych. Wszystkie te koszty będą zwolnione zarówno z podatku dochodowego od osób fizycznych, jak i ze składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

PRZYKŁAD

Reklama

Pracownicy działu księgowo-finansowego firmy poligraficznej podjęli studia zaoczne z rachunkowości bez skierowania pracodawcy. Koszt studiów wynosi 3600 zł plus 500 zł wpisowego. W umowie zwartej z pracownikami pracodawca zobowiązał się do pokrycia kosztów związanych z nauką.

Dodatkowo pracownicy działu zamówień publicznych wystąpili o sfinansowanie kilkudniowego seminarium poświęconego zmianom ustawy o zamówieniach publicznych. Pracodawca wyraził zgodę na pokrycie wszelkich kosztów związanych z uczestnictwem w seminarium.

W przypadku pracowników działu finansowo-księgowego dofinansowanie do studiów zaocznych, tj. opłacenie czesnego i wpisowego, jest zwolnione ze składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

Natomiast koszty związane z udziałem w seminarium pracowników działu zamówień publicznych pracodawca doliczy do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne tych pracowników. Pokrycie kosztów seminarium to świadczenie, które przysługuje pracownikom podnoszącym kwalifikacje zawodowe w formie pozaszkolnej.

Pracownicy, którzy nie zostali skierowani na studia przez pracodawcę, mogą rozwiązać umowę o pracę nawet w trakcie trwania studiów, bez konieczności zwrotu kosztów studiów finansowanych przez pracodawcę. Gdyby więc Państwa pracownicy zdecydowali się na rozwiązanie umowy o pracę, nie będą Państwo mogli dochodzić zwrotu kosztów dofinansowania czesnego. Sprawę w podobny sposób rozstrzygnął Sąd Najwyższy w uchwale z 10 marca 2005 r. (sygn. akt II PZP 2/05).

• art. 81 ust. 1 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (DzU z 2008 r. nr 164, poz. 1027 ze zm.),

• art. 18 ust. 1, art. 20, art. 21 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.),

• art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (DzU z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.),

• § 3-6 rozporządzenia z 12 października 1993 r. w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych (DzU nr 103, poz. 472 ze zm.),

• § 2 rozporządzenia z 3 lutego 2006 r. w sprawie uzyskiwania i uzupełniania przez osoby dorosłe wiedzy ogólnej, umiejętności i kwalifikacji zawodowych w formach pozaszkolnych (DzU z 2006 r. nr 31, poz. 216),

• § 2 ust. 1 pkt 29 rozporządzenia z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (DzU nr 161, poz. 1106 ze zm.).

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Stawka godzinowa 2022 – netto, zlecenie

  Stawka godzinowa 2022 i umowa zlecenie – kwota netto i brutto? Ile wynosi minimalne wynagrodzenie na umowach cywilnoprawnych, a ile na umowie o pracę?

  Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl - nowa ustawa

  Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl to ułatwienie dla mikroprzedsiębiorcy, rolnika i osoby fizycznej. Za pomocą systemu będzie można zawrzeć umowę o pracę i zlecenia. Automatycznie dokona zgłoszenia do ZUS i KAS, wyliczy wynagrodzenie, składki, podatki i rozliczy urlopy.

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia 2022 a inne świadczenia

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia w 2022 r. wpłynie na wysokość innych świadczeń, np. odprawy, odszkodowania, wynagrodzenia za czas gotowości do pracy i przestój, dodatek za pracę w nocy. Ile wyniosą?

  Praca w upały - zalecenia GIP

  Praca w upały - GIP wydał zalecenia dla pracodawców w związku z wysokimi temperaturami. Jakie obowiązki bhp mają pracodawcy względem pracowników?

  Staż z urzędu pracy 2021 - wynagrodzenie, urlop, L4, ciąża

  Staż z urzędu pracy odbywa osoba bezrobotna. Jakie wynagrodzenie za staż należy się w 2021 r.? Czy stażysta ma prawo do L4 i urlopu? Co w przypadku ciąży?

  Umowa o pomocy przy zbiorach - KRUS 2021

  Umowa o pomocy przy zbiorach w 2021 r. - rolnicy ubezpieczeni w KRUS mogą podpisywać umowy cywilnoprawne na pomoc przy zbiorach. Jaka jest stawka godzinowa?

  Strategia Demograficzna 2040 - zmiany w Kodeksie pracy

  Strategia Demograficzna 2040 przewiduje duże zmiany w Kodeksie pracy. Rodzice będą chronieni przed zwolnieniem i zapewnia się im elastyczną pracę.

  Urlop rodzicielski - rewolucyjne zmiany w 2022 r.

  Urlop rodzicielski - do 2 sierpnia 2022 r. wejdą w życie rewolucyjne zmiany w urlopach rodzicielskich dla ojców. Co się zmieni?

  Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - PIP

  Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - co na to PIP? Czy to zgodne z Kodeksem pracy?

  Sygnalista - nowe przepisy od grudnia 2021 r.

  Sygnalista - nowe przepisy implementujące dyrektywę unijną mają wejść w życie w grudniu 2021 r. Kto to sygnalista? Jaki będzie system zgłaszania nieprawidłowości w zakładzie pracy?

  Pracownicy fizyczni w czasie pandemii [RAPORT]

  Pracownicy fizyczni - jak wpłynęła na nich pandemia COVID-19? Zapoznaj się z wynikami raportu "Kariera okiem fachowca".

  Ilu Polaków pracuje po 60. roku życia?

  Praca po 60. roku życia - ilu Polaków nadal pracuje po ukończeniu 60 lat?

  Minimalne wynagrodzenie w 2022 r. netto

  Minimalne wynagrodzenie w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Ustawa dezubekizacyjna - Trybunał Konstytucyjny

  Ustawa dezubekizacyjna - Trybunał Konstytucyjny orzekł, że obniżenie renty inwalidzkiej byłym funkcjonariuszom służb bezpieczeństwa PRL jest zgodne z konstytucją.

  Minimalna płaca w 2022 r. - 3000 zł brutto

  Minimalna płaca w 2022 r. - 3000 zł brutto to propozycja rządu. Minimalna stawka godzinowa wyniesie 19,50 zł brutto.

  Waloryzacja środków na kontach i subkontach ZUS 2021

  Waloryzacja środków zgromadzonych na kontach i subkontach w ZUS odbywa się corocznie w czerwcu. W 2021 r. wyniosła 5,41%. O ile zwiększył się stan kont przyszłych emerytów?

  System kadrowo-płacowy - od czego zależy cena?

  System kadrowo-płacowy a cena - od czego zależy, ile kosztuje?

  Konkurs "HR OF CHANGE" – 18 czerwca poznamy zwycięzców!

  Konkurs "HR OF CHANGE" - już 18 czerwca ogłoszeni zostaną zwycięzcy! Kto otrzyma nagrodę w kategoriach: szkolenia i rozwój, zarządzanie zmianą, HR Business Partnering?

  Niepełny etat a praca ponadwymiarowa - jak wynagradzać?

  Niepełny etat a praca ponadwymiarowa - jak wynagradzać pracownika zatrudnionego na część etatu za pracę w godzinach ponadwymiarowych?

  Dodatek wyrównawczy do wynagrodzenia - jak obliczyć?

  Dodatek wyrównawczy do wynagrodzenia - jakie są zasady jego przyznawania? Jak obliczyć wysokość dodatku wyrównawczego?

  Transfer oszczędności PPK - pracodawca może pomóc

  Transfer oszczędności PPK - pracodawca może pomóc pracownikowi (uczestnikowi PPK) w przeniesieniu oszczędności między rachunkami PPK. Ustawa o PPK określa dwie takie sytuacje.

  Zatrudnienie Brytyjczyka po brexicie

  Zatrudnienie Brytyjczyka po brexicie - jak brexit wpłynął na zatrudnienie pracownika z Wielkiej Brytanii w Polsce? Co z dokumentami? Jakich formalności trzeba dokonać?

  Nadanie statusu płatnika składek - wyrok TK (K 15/16)

  Wyrok Trybunału Konstytucyjnego o sygn. akt K 15/16 - czy TK uznał wniosek o nadanie statusu płatnika składek pracodawcy, którego pracownik wykonuje na jego rzecz pracę w ramach umowy cywilnoprawnej zawartej z osobą trzecią?

  Zadaniowy czas pracy a praca zdalna

  Zadaniowy czas pracy a praca zdalna - jak wprowadzić? Jak ewidencjonować i kontrolować czas pracy zdalnej w systemie zadaniowym?

  Dlaczego pracodawcy płacą Ukraińcom więcej niż Polakom?

  Pracodawcy chcą płacić Ukraińcom więcej niż Polakom? Dlaczego?