Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wdrożenie PPK - terminy, zasady, wpłaty, obowiązki

Business Tax Professionals Sp. z o.o. sp. k.
Doradztwo podatkowe, przeglądy i szkolenia podatkowe, ceny transferowe
1 lipca 2019 roku wystartowały pierwsze PPK
1 lipca 2019 roku wystartowały pierwsze PPK
1 lipca 2019 roku to termin utworzenia przez pierwsze podmioty Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK). Aktualnie obowiązek ten dotyczy jedynie firm zatrudniających powyżej 250 osób. W kolejnych podmiotach PPK będą wprowadzane stopniowo.

Dnia 19 listopada 2018 roku Prezydent podpisał Ustawę z dnia 4 października 2018 roku o Pracowniczych Planach Kapitałowych (Dz.U. 2018 poz. 2215; dalej jako „ustawa”), z dniem jej obowiązywania do 1 stycznia 2019 roku. Tuż przed wprowadzeniem Pracowniczych Planów Kapitałowych w pierwszych podmiotach, została podpisana nowela ustawy, która m.in. poszerzyła katalog osób uprawnionych do oszczędzania w Pracowniczych Planów Kapitałowych.

Polecamy: Kodeks pracy 2019. Praktyczny komentarz z przykładami + PDF

Polecamy: Pracownicze plany kapitałowe. Nowe obowiązki pracodawców

Czym jest PPK?

Pracowniczy Plan Kapitałowy (dalej jako „PPK”, „Program”) jest dobrowolnym, powszechnym, długoterminowym i prywatnym systemem oszczędzania. Umożliwia on gromadzenie oszczędności, które wypłacane będą uczestnikowi po jego przejściu na emeryturę.

Oszczędzanie w PPK jest możliwe dla wszystkich zatrudnionych płacących składki na ZUS, również dla pracowników, którzy są na urlopach wychowawczych lub pobierają zasiłek macierzyński albo zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego. Rozszerzony katalog osób uprawnionych wprowadziła nowela ustawy o PPK, tj. Ustawa z dnia 16 maja 2019 r. o zmianie ustawy o pracowniczych planach kapitałowych, ustawy o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych oraz ustawy – Prawo bankowe.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zgromadzone środki będą stanowiły prywatną własność uczestnika Programu i zostaną mu wypłacone po osiągnięciu przez niego 60 roku życia (brak rozróżnienia wieku ze względu na płeć).

Efektem uszczuplenia comiesięcznej pensji, uczestnik PPK będzie miał możliwość zwiększyć wysokość świadczeń, na których będzie opierał swój budżet domowy po przejściu na emeryturę.

Jak przystąpić do PPK i jak z niego zrezygnować?

Do Programu automatycznie zostaną włączeni zatrudnieni w wielu 18-54 lata, natomiast osoby, które ukończyły 55 rok życia a chcące uczestniczyć w Programie, zobowiązane będą do złożenia wniosku o przystąpienie do PPK (w tym przypadku nie obowiązuje automatyczny zapis). Wyjątkiem są także pracownicy, którzy ukończyli 70 rok życia, gdyż oni, nawet po złożeniu wniosku, nie będą mogli oszczędzać w ramach PPK.

Włączony do Programu pracownik będzie miał możliwość z niego zrezygnować. W sytuacji, gdy uczestnik PPK podejmie decyzję o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK, zobowiązany będzie do złożenie pisemnej deklaracji u pracodawcy. Obowiązek jej składania będzie musiał wypełniać co cztery lata. Dlaczego? Deklaracja rezygnacji z oszczędzania z PPK nie jest ostateczna. Co cztery lata pracodawca będzie miał obowiązek informowania zatrudnionego pracownika, który złożył wcześniej deklarację o rezygnacji z uczestnictwa w Programie, o ponownym dokonywaniu wpłat. Oznacza to, że jeśli uczestnik Programu będzie chciał zrezygnować z uczestnictwa PPK, to systematycznie co cztery lata będzie zobowiązany składać stosowną deklarację. Jednocześnie uczestnik PPK, który zrezygnował z udziału w Programie, w każdym momencie będzie mógł ponownie do niego przystąpić.

W ramach funkcjonowania Programu przewidziano zawieranie dwóch rodzajów umów:

  1. umowy o zarządzanie PPK (stronami tej umowy będą podmiot zatrudniający oraz instytucja finansowa),
  2. umowy o prowadzenie PPK (stronami tej umowy będą osoba zatrudniona oraz instytucja finansowa).

Przy czym w/w instytucjami finansowymi są: fundusz inwestycyjny, fundusz emerytalny lub zakład ubezpieczeń.

Obowiązek pracodawcy - terminy

Pracodawcy będą mieli obowiązek tworzyć PPK dla wszystkich osób zatrudnionych. Obowiązek zawierania umów o zarządzanie PPK będzie wprowadzany stopniowo. Liczba zatrudnionych osób decyduje o dacie utworzenia Pracowniczego Planu Kapitałowego w tych podmiotach.

W zależności od liczby zatrudnionych określono  następujące termin:

  • dla podmiotów zatrudniających co najmniej 250 osób (stan zatrudnienia na dzień 31.12.2018 r.) - od 01.07.2019 r.
  • dla podmiotów zatrudniających co najmniej 50 osób (stan zatrudnienia na dzień 30.06.2019 r.) - od 01.01.2020 r.
  • dla podmiotów zatrudniających co najmniej 20 osób (stan zatrudnienia na dzień 31.12.2019 r.) - od 01.07.2020 r.
  • dla pozostałych podmiotów oraz osób zatrudnionych w jednostkach sektora finansów publicznych- od 01.01.2021 r.

Wysokość wpłat

Co do zasady podmiot zatrudniający oraz uczestnik Programu finansują wpłaty podstawowe z własnych środków. Mogą oni również zadeklarować finansowanie wpłat dodatkowych. Zarówno wpłaty podstawowe jak i dodatkowe określane są procentowo od wysokości wynagrodzenia (brutto) zatrudnionego.

Wpłata podstawowa finansowana przez podmiot zatrudniający wynosi 1,5% wynagrodzenia. Dodatkowo pracodawca może zadeklarować dokonywanie wpłaty dodatkowej w wysokości do 2,5% wysokości wynagrodzenia pracownika. Przy czym zaznaczyć należy, że podmiot zatrudniający może zmienić wysokość wpłaty dodatkowej lub zrezygnować z jej dokonywania.

Wpłata podstawowa finansowana przez uczestnika PPK wynosi co do zasady 2% wysokości wynagrodzenia. Zadeklarowana natomiast wpłata dodatkowa finansowana przez uczestnika Programu może wynosić do 2% wynagrodzenia. Uczestnik PPK również ma prawo zmienić wysokość wpłaty podstawowej (wysokość wpłaty podstawowej może zostać ustalona w przedziale 0,5%-2%- zgodnie z art. 27 ust 2 ustawy), zmienić wysokość lub zrezygnować z dokonywania wpłaty dodatkowej. Wpłaty finansowane przez uczestnika PPK są potrącane z wynagrodzenia po jego opodatkowaniu.

W efekcie na konto uczestnika Pracowniczego Planu Kapitałowego będzie mogła wpływać łączna wpłata od 3,5% do 8% wysokości wynagrodzenia.

Bonus na start i dopłata roczna

Po przystąpieniu do PPK uczestnik Programu otrzyma wpłatę powitalną w kwocie 250 zł. Dodatkowo w danym roku kalendarzowym z tytułu uczestnictwa w Programie uczestnik PPK otrzyma dopłatę roczną w wysokości 240 zł.

Zaznaczyć należy, że za dany rok kalendarzowy uczestnik Programu będzie miał prawo do otrzymania jednej dopłaty rocznej, niezależnie od liczby prowadzonych dla niego rachunków PPK. Zarówno wypłata powitalna jak i dopłata roczna są finansowane z Funduszu Pracy.


Wypłata zgromadzanych środków

Jeśli uczestnik PPK po osiągnięciu 60 roku życia zdecyduje o wypłacie zgromadzonych środków, wówczas 25% zostanie mu wypłaconych jednorazowo, a pozostałe 75% zostanie wypłaconych w co najmniej 120 miesięcznych ratach (10 lat).

Możliwe będzie także jednorazowe, wcześniejsze wypłacenie środków z PPK z obowiązkiem ich zwrotu (celem pokrycia wkładu własnego lub w przypadku poważnej choroby).

Środki zgromadzone w PPK będą dziedziczone na zasadach ogólnych. Jeżeli w chwili śmierci uczestnik PPK pozostawał w związku małżeńskim, to wybrana instytucja finansowa dokona transferu połowy środków zgromadzonych na rachunku PPK zmarłego, na rachunek PPK, IKE lub PPE małżonka zmarłego, w zakresie, w jakim środki te stanowiły przedmiot małżeńskiej wspólności majątkowej.

Wypłata a opodatkowanie

Gdy uczestnik PPK osiągnie 60 rok życia, będzie mógł wypłacić zgromadzone środki jednorazowo, jednak wtedy 75% z nich będzie opodatkowane. Jeżeli natomiast kwota ta będzie wypłacana w miesięcznych ratach (10 lat), nie będzie stanowiła podstawy do opodatkowania. Kwoty dopłat rocznych i składek powitalnych do PPK wolne będą od podatku dochodowego.

Źródło:

  1. Ustawa z dnia 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych (Dz.U. 2018 poz. 2215)

http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20180002215/T/D20182215L.pdf

  1. Ustawa z dnia 16 maja 2019 r. o zmianie ustawy o pracowniczych planach kapitałowych, ustawy o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych oraz ustawy – Prawo bankowe (Dz.U. 2019 poz. 1074)

http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20190001074/T/D20191074L.pdf

Marta Wiącek, mł. konsultant ds. podatków
m.wiacek@impel.pl

Business Tax Professionals sp. z o.o. sp.k.
ul. Antoniego Słonimskiego 6, 50-304 Wrocław
NIP: 8971759298

Reklama
Zaktualizuj swoją wiedzę z naszymi publikacjami i szkoleniami
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Uprawnienia rodzicielskie
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
    nie ma takiej możliwości
    3
    6
    9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
    Następne
    Kadry
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    KRUS - do 31 maja 2023 r. termin na złożenie oświadczenia o podatku

    Jak podaje Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (dalej: KRUS) w dniu 31 maja 2023 r. upływa termin złożenia zaświadczenia lub oświadczenia dotyczącego rocznej kwoty granicznej podatku dochodowego od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej za 2022 r. To ważny termin, należy o nim pamiętać, ponieważ konsekwencją może być ustanie ubezpieczenia społecznego rolników z dniem, do którego rolnik/domownik był zobowiązany złożyć takie zaświadczenie/oświadczenie w KRUS.

    Kryzys gospodarczy i niskie płace

    Zakończyć kryzys rosnących kosztów utrzymania: podnieść płace, opodatkować zyski! Takie hasło przewodnie towarzyszy kampanii, którą prowadzi Europejska Konfederacja Związków Zawodowych, czyli Europejska Konfederacja Związków Zawodowych (dalej: ETUC). Związki podkreślają konieczność wyrównania płacy pomiędzy kobietami i mężczyznami jak i ogólnie zagwarantowanie wyższych wynagrodzeń.

    Zwrot nadpłaty składki na ubezpieczenie zdrowotnej - ostatnie dwa dni na wysłanie wniosku

    Złożenie rozliczenia składki zdrowotnej po terminie, który upłynął 22 maja, nie skutkuje konsekwencjami, ale tylko wysłanie wniosku o najpóźniej pierwszego czerwca - gwarantuje zwrot nadpłaty. 

    Płace w sektorze IT w Polsce w 2023 roku hamują po latach dynamicznych wzrostów

    Średnie wynagrodzenie rodzimych specjalistów w sektorze IT wzrosło – takie są wnioski wynikające z badania „Raport Płacowy 2023”, przeprowadzonego przez firmę badawczą Valueships na zlecenie Organizacji Pracodawców Usług IT – SoDA w lutym 2023 roku. Osoby zatrudnione w oparciu o umowę o pracę otrzymały podwyżki wynoszące średnio 12 proc. r/r. Natomiast w przypadku kontraktów B2B pensje świadczących usługi urosły o 6 proc. r/r. Podwyżki te są odzwierciedleniem koniunktury, która w panowała w 2022 r. Na początku br. firmy deklarowały kolejne wzrosty płac. W związku z dynamicznymi zmianami w IT branżowi eksperci przewidują dalsze podwyżki, jednak nie na spodziewanych wcześniej poziomach. Według nich wyniosą one od 5 do 10 procent i będą dotyczyły jedynie konkretnych stanowisk, co wynika ze słabnącej sytuacji gospodarczej na świecie.

    Czym jest urlop na żądanie?

    Czym jest urlop na żądanie? Czym różni się urlop wypoczynkowy od urlopu na żądanie? Czy urlop na żądanie to to samo co urlop z powodu siły wyższej? Z jakiego powodu można wziąć urlop na żądanie? Ile jest płatny urlop na żądanie? Kiedy się zgłasza urlop na żądanie?

    Świadczenie wspierające i pielęgnacyjne. Co uchwalił sejm?

    Świadczenie wspierające i pielęgnacyjne na nowych zasadach. Przewidziano kilka progów. Świadczenie wspierające ma być tylko dla pełnoletnich, przed 18. rokiem życia jedynie świadczenie pielęgnacyjne, które ma być wypłacane na każde dziecko.

    Śmiertelny wypadek strażaka podczas ćwiczeń - kto płaci za pogrzeb?

    Śmiertelny wypadek strażaka podczas ćwiczeń - kto płaci za pogrzeb? Okazuje się, że szczególne uprawnienia przysługują rodzinie tylko w związku ze śmiercią strażaka w akcji ratowniczej. 

    Praca zdalna. Jakie zdarzenia nie będą uznawane za wypadki przy pracy

    Praca zdalna zagościła na stałe w wielu firmach. Od kwietnia zaczęły również w pełni obowiązywać przepisy Kodeksu pracy regulujące jej zasady. W wielu aspektach samą organizację pracy zdalnej mogą dookreślić pracodawcy za pomocą zapisów regulaminów pracy czy porozumień z pracownikami. Natomiast jeden aspekt pozostaje prawie całkowicie niezmieniony – jest nim zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom. W związku tym umożliwiając pracę zdalną pracodawca musi mieć pewność, że warunki jej wykonywania są odpowiednie i nie będą generowały zagrożeń. 

    Lekarski egzamin weryfikacyjny 2023. 900 lekarzy spoza UE chce pracować w Polsce

    Do lekarskiego egzaminu weryfikacyjnego (LEW) przystąpi 29 maja 2023 r. w Łodzi 900 osób, które ukończyły studia medyczne w państwie niebędącym członkiem Unii Europejskiej i chcą wykonywać zawód lekarza w Polsce. To przede wszystkim obywatele Ukrainy i Białorusi.

    Minimalne wynagrodzenie w 2024 r. Związkowcy – podwyższać, pracodawcy – zamrozić

    Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych proponuje, by minimalne wynagrodzenie w 2024 r. wynosiło co najmniej 4300 zł od 1 stycznia, i co najmniej 4540 zł od lipca. Zdaniem Związku Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP) najlepsze będzie zamrożenie wynagrodzeń na obecnym poziomie.

    Olbrzymie zainteresowanie konkursem ZUS na poprawę BHP dla przedsiębiorców

    Konkurs na poprawę BHP dla przedsiębiorców. Ponad 5 tysięcy wniosków wpłynęło w konkursie dla płatników składek na projekty poprawy bezpieczeństwa i higieny pracy (BHP). Na ten cel ZUS przeznaczy 100 milionów zł. Wnioski dotyczyły takich dziedzin, jak: przetwórstwo przemysłowe, budownictwo oraz opieka zdrowotna i pomoc społeczna.

    Wniosek o zwrot nadpłaconej składki zdrowotnej za 2022 rok dostępny na PUE ZUS

    Wniosek o zwrot nadpłaty, w związku z rozliczeniem składki zdrowotnej za 2022 r., jest udostępniany na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Przed jego podpisaniem i wysłaniem należy koniecznie potwierdzić rachunek bankowy, na który ma być przekazany zwrot.

    Zasady równego wynagradzania. Walka z różnicami płacowymi ze względu na płeć

    Równość płci i walka z dyskryminacją to ważne kwestie społeczne i prawne, które mają istotne znaczenie w dziedzinie pracy. Jednym z najważniejszych aspektów równości jest zapewnienie równego wynagrodzenia dla mężczyzn i kobiet wykonujących tę samą pracę lub pracę o równorzędnej wartości.

    Ochrona danych osobowych w miejscu pracy. Wprowadzenie RODO a prywatność pracowników

    Wprowadzenie ogólnych uregulowań prawnych dotyczących ochrony danych osobowych przyniosło zmiany również w sferze miejsc pracy. Rozporządzenie Ogólne o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które weszło w życie w maju 2018 roku, ma na celu zapewnienie większego bezpieczeństwa danych i ochronę prywatności obywateli. 

    Dzień Matki. Co należy się matkom

    Dzień Matki to dobra okazja, by przypomnieć, z jakich świadczeń pieniężnych korzystają matki i ojcowie. Co należy się rodzicom mającym dzieci?

    Dzień Matki. Łączenie macierzyństwa z powrotem na rynek pracy to wyzwanie

    Mamy stawiane są przed wieloma wyzwaniami. Dotyczy to zarówno samego macierzyństwa, ale także powrotu do pracy. Z jednej strony obciąża je opieka nad dzieckiem, a z drugiej strony, wydłużające się okresy urlopów związanych z macierzyństwem powodują trudności z powrotem na rynek pracy. 

    Świadczenie wspierające i pielęgnacyjne: zmiany zasad i stawek

    Świadczenie wspierające zmienia kształt na etapie prac sejmowych. Obecnie przewiduje się kilka progów. Planowane są kwoty od 635 zł do ponad 3 tys. zł. Świadczenie wspierające ma być tylko dla pełnoletnich, przed 18. rokiem życia jedynie świadczenie pielęgnacyjne.

    Przedsiębiorcy boją się rozliczenia z fiskusem. Chodzi o koszty pracy zdalnej pracowników

    Praca zdalna została uregulowana w Kodeksie pracy. Nowe przepisy nakładają na pracodawców nowe obowiązki. W związku z tym wielu z nich stanęło przed pilną potrzebą cyfryzacji. Pojawił się też problem rozliczenia z fiskusem w zakresie odliczenia od podatku komputerów i urządzeń przekazywanych pracownikom. Czy jest się czego bać?

    Środki na rachunku PPK są chronione przed egzekucją

    Zasadą jest, że środki zgromadzone na rachunku PPK uczestnika nie podlegają egzekucji sądowej ani administracyjnej. Nie dotyczy to egzekucji, która ma na celu zaspokojenie roszczeń alimentacyjnych.

    Webinarium „Ewidencja czasu pracy po zmianach 2023 – wzory dokumentów” + certyfikat gwarantowany

    Zapraszamy na praktyczne webinarium „Ewidencja czasu pracy po zmianach 2023 – wzory dokumentów” z gwarantowanym imiennym certyfikatem, które odbędzie się 12 czerwca 2023 roku. Polecamy!

    IT. Idealna branża dla mam?

    Intensywny rozwój nowych technologii sprawił, że znacznie poszerzył się wachlarz profesji, dla których IT jest wspólnym mianownikiem. I choć utarł się stereotyp, że branża IT zdominowana jest przez mężczyzn, kobiety coraz lepiej sobie radzą w tym sektorze, skutecznie konkurując i współpracując z panami. Również te, które zdecydowały się łączyć rozwój zawodowy z macierzyństwem. Co je przekonuje do pracy w IT?

    Chorwacja: Świętowanie z pasją

    Chorwacja, malownicze państwo położone na wybrzeżu Adriatyku, słynie nie tylko z pięknych krajobrazów i wspaniałych plaż, ale także z bogatej kultury i tradycji. Jednym z aspektów, które przyciągają uwagę zarówno turystów, jak i mieszkańców, są dni wolne od pracy obchodzone w tym kraju. 

    Chorwacja – Dni wolne 2023

    Chorwacja znajduje się w czołówce krajów Unii Europejskiej pod względem liczby dni wolnych od pracy w roku. Nie licząc niedziel kalendarz chorwackich dni świątecznych obejmuje trzynaście dni w roku. Kiedy przypadają dni wolne od pracy w Chorwacji?

    Jakich umiejętności polscy pracownicy uczą się najchętniej?

    Analizując 782 632 minut spędzonych na oglądaniu 10 najpopularniejszych seriali edukacyjnych, serwis rozwojowy Youniversity przygotował ranking umiejętności najbardziej pożądanych przez pracowników. Użytkownicy platformy najczęściej sięgają po tematykę dotyczącą snu oraz tego co na niego wpływa i w jaki sposób można nim zarządzać. Kolejnymi umiejętnościami, które chcą nabyć pracownicy są skuteczne rozwiązywanie konfliktów oraz przekazywanie dobrego feedbacku.

    Zwolnienia w branży IT

    Od początku 2023 roku w branży technologicznej dokonano zwolnień dziesiątek tysięcy specjalistów. W Polsce trend ten jest obecny w mniejszym wymiarze, jednak specjaliści biorący udział w procesach rekrutacyjnych coraz częściej wymagają form zatrudnienia, które zabezpieczą ich przed nagłą utratą pracy.