Umowa o prowadzenie PPK 2019 - termin zawarcia umowy
REKLAMA
REKLAMA
Umowa o prowadzenie PPK to druga obligatoryjna umowa wdrożenia Pracowniczych Planów Kapitałowych.
REKLAMA
Więcej na temat pierwszej umowy przeczytasz -> Umowa o zarządzanie PPK
Umowa o prowadzenie PPK to umowa zawarta przez pracodawcę, w imieniu na rzecz osób zatrudnionych. Jest ona zawierana z instytucjami finansowymi, z którymi podmiot zatrudniający zawarł umowę o zarządzanie PPK. Lista uczestników PPK stanowi załącznik do umowy.
Przed zawarciem umowy o prowadzenie PPK podmiot zatrudniający może poinformować osoby zatrudnione o warunkach uczestnictwa w PPK oraz obowiązkach i uprawnieniach podmiotu zatrudniającego oraz osoby zatrudnionej związanych z uczestnictwem w PPK.
Uczestnictwo w PPK jest dobrowolne. Uczestnik PPK może w tym samym czasie być stroną więcej niż jednej umowy o prowadzenie PPK.
Obowiązek zawarcia umowy o prowadzenie PPK nie dotyczy osoby zatrudnionej, która najpóźniej w pierwszym dniu zatrudnienia ukończyła 70 lat. Z kolei w przypadku osoby zatrudnionej, która ukończyła 55. rok życia i nie ukończyła 70. roku życia, wówczas zawarcie umowy w jej imieniu zależy od jej wniosku.
Termin zawarcia umowy
Umowę o prowadzenie PPK należy zawrzeć do 10 dnia miesiąca następującego po upływie 3 miesięcy od dnia powstania obowiązku tworzenia PPK.
Polski Fundusz Rozwoju, odpowiedzialny za wdrożenie PPK wydał interpretację o terminie zawierania umów o zarządzanie i prowadzenie PPK.
Dla pracodawców zatrudniających na dzień 31 grudnia 2018 r. ponad 250 osób, obowiązki wynikające z ustawy o PPK będą miały zastosowanie już od 1 lipca 2019 r. Zatem pracodawca powinien zawrzeć:
- umowę o prowadzenie PPK do 12 listopada 2019 r. (z uwagi na to że 10 i 11 listopada to dni ustawowo wolne od pracy),
- umowę o zarządzanie PPK do 25 października 2019 r.
Elementy umowy o prowadzenie PPK
Umowa o prowadzenie PPK powinna określać w szczególności:
1) strony umowy, w tym wybraną instytucję finansową;
2) dane identyfikujące uczestnika PPK;
3) sposób deklarowania wpłat dodatkowych finansowanych przez uczestnika PPK i sposób zmiany wysokości tych wpłat;
4) nazwy funduszy zdefiniowanej daty zarządzanych przez podmiot zarządzający instytucją finansową;
5) warunki gromadzenia środków i zarządzania nimi przez poszczególne fundusze zdefiniowanej daty,
6) sposób składania deklaracji w sprawie podziału wpłat dokonywanych do PPK pomiędzy poszczególne fundusze zdefiniowanej daty,
7) sposób zmiany funduszu zdefiniowanej daty,
8) warunki, terminy i sposób dokonania wypłaty, wypłaty transferowej lub zwrotu;
9) sposób składania dyspozycji;
10) zakres, częstotliwość i formę informowania uczestnika PPK o środkach zgromadzonych na jego rachunku PPK;
11) maksymalną wysokość wynagrodzenia za zarządzanie funduszem zdefiniowanej daty, kosztów obciążających ten fundusz i opłat obciążających uczestnika PPK oraz warunki, o ile są przewidziane, na jakich mogą one zostać obniżone bez konieczności zmiany umowy.
Sprawdź >>> Kalkulator PPK
Natomiast w przypadku zawarcia umowy o prowadzenie PPK z zakładem ubezpieczeń do umowy tej dołącza się regulamin lokowania środków ubezpieczeniowego funduszu kapitałowego oraz ogólne warunki ubezpieczenia. Umowa o prowadzenie PPK z zakładem ubezpieczeń powinna również określać:
1) wysokość sumy ubezpieczenia;
2) wysokość składki ochronnej,
3) brak możliwości potrącania kosztów ochrony ubezpieczeniowej ze środków funduszu zdefiniowanej daty będącego ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym w przypadku niedokonywania wpłat lub zawieszenia dokonywania wpłat.
Polecamy: Wiosenne rabaty do – 50%
Bestsellery – podatki, rachunkowość, prawo pracy
Dowiedz się więcej>>
Po zawarciu umowy o prowadzenie PPK, wybrana instytucja finansowa ma obowiązek niezwłocznie udostępnić uczestnikowi PPK informację o zawarciu umowy (m.in. dane instytucji, określenie wysokości wpłat podstawowych, zasady wypłaty).
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat