REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Trzy cechy dobrego PPK

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

REKLAMA

Już 1 lipca 2019 r. zacznie działać nowy element systemu emerytalnego. Firmy zatrudniające ponad 250 osób będą zobowiązane do wprowadzenia Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK). Przemysław Świder, dyrektor ds. rozwoju sprzedaży PPK w Warcie, podpowiada, na co zwrócić uwagę wybierając rozwiązanie emerytalne dla swoich pracowników.

Za pół roku około 3 tys. firm powinno wdrożyć PPK. Ustawa o PPK precyzyjnie określa, na czym polega to rozwiązanie. Co powinniśmy brać pod uwagę wybierając firmę, której powierzymy zarządzanie środkami pracowników?

PPK to jedna z największych zmian na rynku finansowym w Polsce w ostatnich latach. Wprowadzany jest bowiem nowy system długoterminowego gromadzenia kapitału na przyszłość. Dlatego tak ważne, abyśmy dobrze przygotowali się do wyboru firmy, której powierzymy zarządzanie prywatnymi środkami naszych pracowników.

REKLAMA

Autopromocja

Poszukując optymalnego partnera do PPK powinniśmy moim zdaniem skupić się na trzech kwestiach. Na początek przyglądamy się dokładnie stabilności firmy. Pamiętajmy, że mówimy o projekcie rozpisanym na wiele lat, dlatego potrzebujemy instytucji o trwałych fundamentach, która zapewnia bezpieczeństwo pieniędzy pracowników w długim terminie. W tym kontekście ciekawe wydają się wyniki ostatniego badania Polskiej Izby Ubezpieczeń. Respondenci wskazali właśnie zakłady ubezpieczeń na życie jako instytucje najbardziej godne zaufania w przypadku prowadzenia PPK.

Kolejną kwestią, której nie możemy pominąć, jest ocena doświadczenia firmy w efektywnym  zarządzaniu aktywami przez okres kilkunastu a nawet kilkudziesięciu lat. Pamiętajmy, że w takiej perspektywie będzie chodziło o setki milionów złotych. Ważne zatem, aby były one inwestowane przez kogoś, kto sprawdził się w praktyce np. firmę mogącą wykazać się przykładami prowadzenia wieloletnich programów inwestycyjnych, gdzie regularnie wpłacane środki lokowane są bezpośrednio w papiery wartościowe.

Przemysław Świąder - dyrektor ds. rozwoju sprzedaży PPK w Warcie

Pamiętajmy również o czysto praktycznym aspekcie wdrożenia a następnie sprawnego administrowania PPK. Niewątpliwie warto związać się z firmą, która ma doświadczenie we współpracy z dużymi przedsiębiorstwami. Posiadany know-how z pewnością przyda się przy tak dużym projekcie i zarządzaniu indywidualnymi kontami grup pracowników, liczących nierzadko kilkaset lub nawet kilka tysięcy osób. Firmy takie jak np. Warta, która obsługuje ponad 5 mln klientów, w tym 720 tys. pracowników i ich rodzin w ramach grupowych programów ubezpieczeniowych i inwestycyjnych, dają większą gwarancję komfortowej współpracy, dzięki posiadanym systemom informatycznym przystosowanym do obsługi tego typu relacji. Doświadczenie zdobyte przy obsłudze ubezpieczeń grupowych pomoże w zapewnieniu wysokiej jakość oferowanych rozwiązań.

Już na początku podkreślił Pan rolę stabilności finansowej firmy. Jak możemy to wiarygodnie ocenić?

PPK jest projektem rozpisanym na wiele lat, w którym chodzi o zapewnienie dodatkowych środków po  zakończeniu aktywności zawodowej. Pracownicy, którzy mają obecnie np. 30 lat będą korzystać z nich po ponad kolejnych 30-stu w sytuacji, kiedy sami już nie będą mogli lub po prostu nie będą chcieli pracować. Zwłaszcza w tym drugim przypadku, środki zgromadzone w ramach PPK dają pracownikowi większą swobodę decyzji. Oczywiście o ile sprawdzi się instytucja finansowa prowadząca ten program. PPK jest jak przez lata budowany dom, w którym pewnego dnia decydujemy się zamieszkać. Istotne jest zatem, jak solidne są jego fundamenty. Konkretnym parametrem, który uwzględniłbym w procesie poszukiwania partnera do PPK, to ocena przyznana przez agencje ratingowe. Dla przykładu Warta posiada rating na poziomie A+ z perspektywą stabilną według S&P. To najwyższy spotykany na polskim rynku poziom, wyższy nawet niż ocena wiarygodności kredytowej Polski. Warta uzyskała go m.in. dzięki wiarygodności finansowej właściciela, jednej z największych grup ubezpieczeniowych w Niemczech.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czy są jeszcze inne kwestie, które powinniśmy brać pod uwagę?

Ciekawym jest również kwestia ponadstandardowej oferty. Dla przykładu PPK Warty nie tylko pomaga gromadzić kapitał na przyszłość, zapewnia również dodatkowe środki dla najbliższych uczestnika PPK w przypadku jego śmierci oraz śmierci na skutek wypadku. A ponieważ dzieje się to bez dodatkowych opłat, stanowi to dodatkową korzyść nie obciążającą efektywności odkładania środków na emeryturę w ramach tego systemu.

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Artykuł sponsorowany

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co zrobić, gdy z ZUS nie dotarła deklaracja podatkowa PIT?

ZUS zrealizował akcję wysyłkową deklaracji podatkowych PIT-40, PIT-11A i PIT-11. Jednak nie wszystkie deklaracje trafiły do adresatów. Duplikat można dostać przychodząc do ZUS. Można też wydrukować dokument, który jest umieszczony na indywidualnym koncie PUE ZUS.

Employee advocacy na LinkedIn. Jak skutecznie angażować pracowników w budowanie marki pracodawcy?

Employee advocacy to strategia, w której pracownicy aktywnie angażują się w promocję swojej firmy. Na LinkedIn – największej platformie biznesowej na świecie – nabiera to szczególnego znaczenia. Pracownicy mogą budować nie tylko markę organizacji, lecz także własny wizerunek jako ekspertów.

PIE: do 2035 r. na polskim rynku pracy ubędzie 2,1 mln pracowników. Kogo zatrudniać zamiast obywateli Ukrainy?

Zgodnie z danymi Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) do 2035 r. z polskiego rynku pracy ubędzie aż 2,1 mln pracowników. Czy pracownicy z Ukrainy odejdą? Kogo można tanio zatrudnić na te miejsca?

Pracownicy dorabiają na coraz większą skalę. Podstawowa umowa to teraz za mało

Teraz podstawowa umowa o pracę często nie wystarcza. Pracownicy podpisują dodatkowe zlecenia nie tylko dla pieniędzy. Dlaczego Polacy coraz częściej dorabiają? Oto wyniki badania.

REKLAMA

70 tys. odprawy dla zwolnionego pracownika w 2025 r. Czy będzie zmiana w 2026 r.

Pracownik, z którym pracodawca rozwiązał stosunek pracy w ramach zwolnień grupowych lub zwolnienia indywidualnego, ma prawo do odprawy pieniężnej. Jej maksymalna wysokość nie może przekraczać 15-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego w dniu rozwiązania stosunku pracy. W 2025 r. jest to prawie 70000 zł.

Pomoc ZUS-u dla firm poszkodowanych w powodzi z 2024 r. - podsumowanie

Od jesieni minionego roku przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty w wyniku powodzi mogli skorzystać ze specjalnych form wsparcia i ulg realizowanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Opolski ZUS podsumował pomoc udzieloną przedsiębiorcom poszkodowanym w powodzi z 2024 r.

ZUS przypomina: Tylko złożenie wniosku do 30 kwietnia gwarantuje ciągłość wypłaty świadczenia

Zbliża się koniec terminu składania wniosków o 800 plus na nowy okres świadczeniowy. Rodzic powinien złożyć wniosek do 30 kwietnia 2025 r. Jeśli ten termin zostanie dotrzymany, to ciągłość wypłaty świadczenia wychowawczego będzie zachowana i ZUS wypłaci 800 plus do 30 czerwca 2025 r.

21 kluczowych zmian dla prawa pracy w 2025 r. To jest reforma rynku pracy jakiej nie było. Prezydent RP podpisał ustawę.

Takiej reformy rynku pracy niebyło od dawna. Ustawa o rynku pracy i służbach zatrudnienia składa się XIV działów, 453 artykułów (330 stron) oraz zmienia 51 ustaw! Jeszcze w tym kwartale 2025 r. wejdzie w życie 21 kluczowych zmian dla prawa pracy.

REKLAMA

ZUS: stabilna sytuacja finansowa FUS w 2024 r. Przeciętna wypłata świadczenia emerytalno-rentowego w 2024 r. wyniosła 3735,34 zł

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przedstawił opracowanie ZUS "Podsumowanie sytuacji finansowej FUS z 2024 r." Z opracowania wynika, że sytuacja Funduszu Ubezpieczeń Społecznych jest stabilna, a prognozy ZUS wskazują, że najbliższych latach nadal tak pozostanie. Przeciętna wypłata świadczenia emerytalno-rentowego w 2024 r. wyniosła 3735,34 zł.

Wysokość wynagrodzenia i rodzaj przysługujących benefitów są dla Zetek najważniejszym miernikiem ich wartości

Pracownicy z pokolenia Z przywiązują dużą wagę do wysokości wynagrodzenia i dodatkowych świadczeń z umowy o pracę ze względów nie tylko materialnych. Bezpieczne ekonomicznie i spokojne życie to oczywiście ważna dla nich wartość. Jednak wysokość pensji i inne benefity są jednocześnie miernikiem poczucia własnej wartości, a może nawet i szacunku do nich.

REKLAMA