reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > Jak wysokie wynagrodzenie firma może wypłacić rencistce, aby mogła ona pobierać pełną rentę

Jak wysokie wynagrodzenie firma może wypłacić rencistce, aby mogła ona pobierać pełną rentę

Od niedawna zatrudniamy w ramach umowy zlecenia kobietę uprawnioną do renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy. Jest ona też zatrudniona w innej firmie na podstawie umowy o pracę (na 1/8 etatu) z wynagrodzeniem w wysokości 400 zł. Od przychodu z umowy zlecenia nie opłacamy za nią składek na ubezpieczenia społeczne z uwagi na brak takiego obowiązku. Czy w związku z tym przychód ten będzie wpływał na zawieszenie lub zmniejszenie przyznanej tej kobiecie renty? Jeśli tak, to ile możemy jej wypłacać wynagrodzenia z tytułu umowy zlecenia, aby mogła ona pobierać rentę w pełnej wysokości i jakie mamy obowiązki związane z uzyskiwaniem przychodu przez rencistkę? Czy ZUS poprawnie zwaloryzował jej świadczenie od 1 marca 2012 r., skoro otrzymała tylko nieco ponad 53 zł podwyżki, a nie 71 zł, jak było zapowiadane. Czy waloryzacja renty była prawidłowa?

W związku z tym, że rencistka uzyskuje z umowy o pracę comiesięczny przychód w wysokości 400 zł, to aby mogła pobierać pełną rentę, w ramach wykonywanej umowy zlecenia mogą Pastwo wypłacać jej obecnie przychód w wysokości nie wyższej niż 2152,30 zł brutto miesięcznie. W przeciwnym razie renta może podlegać zawieszeniu lub zmniejszeniu, a fakt niepodlegania przez pracownika ubezpieczeniom społecznym z tytułu umowy zlecenia nie będzie miał żadnego znaczenia. Jeśli chodzi o waloryzację renty od 1 marca 2012 r., to została ona dokonana prawidłowo, gdyż osobie uprawnionej do renty z tytułu częściowej niezdolności nie przysługiwała pełna podwyżka tego świadczenia.

Osoby uprawnione do renty z tytułu niezdolności do pracy (nie tylko częściowej, ale również całkowitej) mogą w czasie posiadania uprawnień do tego świadczenia podjąć pracę zarobkową. Jeśli jednak jest to działalność podlegająca obowiązkowi ubezpieczenia społecznego lub pełniona służba, mają ograniczone możliwości dorabiania. Działalnością stanowiącą tytuł do ubezpieczeń społecznych jest m.in. praca wykonywana w ramach stosunku pracy lub na podstawie umowy o pracę nakładczą, a także praca wykonywana na podstawie umowy agencyjnej, umowy zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego stosuje się przepisy dotyczące zlecenia albo umowy o dzieło, lub współpraca przy wykonywaniu tych umów.

Może się zdarzyć, że rencista, wykonując jedną z działalności podlegającą obowiązkowi ubezpieczeń społecznych, wyłączony jest z obowiązku tych ubezpieczeń (np. w związku z ustaleniem prawa do renty lub podleganiem tym ubezpieczeniom z innego tytułu). Nie oznacza to jednak, że może on z tytułu tej działalności uzyskiwać nieograniczony przychód. Taki przychód również wpływa na zawieszenie lub zmniejszenie przysługującego mu świadczenia. Istotne jest bowiem to, że dana działalność, co do zasady, stanowi tytuł do objęcia obowiązkiem ubezpieczeń społecznych, natomiast nie ma znaczenia, czy w konkretnej sytuacji (np. zbiegu tytułów do ubezpieczeń) z tytułu wykonywania takiej działalności osoba uprawniona podlega tym ubezpieczeniom.

WAŻNE!

Jeżeli emeryt wykonuje pracę na podstawie umowy o pracę oraz dodatkowo w ramach umowy zlecenia z innym podmiotem niż własny pracodawca, wynagrodzenie z obydwu umów wpływa na zawieszenie lub zmniejszenie świadczenia.

Wykonywanie umowy zlecenia z innym podmiotem niż własny pracodawca nie powoduje obowiązku ubezpieczeń społecznych dla osoby zatrudnionej jednocześnie w ramach umowy o pracę (w innej firmie), jeżeli podstawa wymiaru składek ze stosunku pracy, w przeliczeniu na okres miesiąca, wynosi co najmniej tyle, ile minimalne wynagrodzenie za pracę. Jeśli taka osoba dodatkowo ma ustalone prawo do emerytury lub renty (w tym również do renty z tytułu niezdolności do pracy), z tytułu umowy zlecenia nie podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym bez względu na przychód uzyskiwany z tytułu stosunku pracy. W takiej sytuacji jest właśnie Państwa zleceniobiorczyni. Mimo że podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe z umowy o pracę (400 zł) jest niższa od minimalnej płacy, nie podlega ona obowiązkowi tych ubezpieczeń z tytułu umowy zlecenia. Nie ma to jednak znaczenia dla zawieszenia lub zmniejszenia przysługującej jej renty z tytułu niezdolności do pracy. I tak musi ona uważać, aby przychód z obydwu umów nie przekroczył określonych progów zarobkowych. Pierwszy z nich (niższa kwota graniczna) wynosi 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy ostatnio ogłoszonego przez Prezesa GUS. Drugi próg zarobkowy (wyższa kwota graniczna) to 130% tego wynagrodzenia.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Zmiany w zatrudnieniu pracowników administracji rządowej i samorządowej wprowadzone przez tarczę antykryzysową 2.0 (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Halina Kochalska

Analityk Gold Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama