| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poradniki > Wykorzystywanie zwolnień lekarskich przez pracowników

Wykorzystywanie zwolnień lekarskich przez pracowników

nieprawidłowości w korzystaniu ze zwolnieniazawiadomienie o chorobiezasady i tryb wystawiania zwolnień lekarskichkontrola zwolnień lekarskichPracodawca, który ma wątpliwości, czy pracownik faktycznie jest niezdolny do pracy, nie może samodzielnie podważać zaświadczenia o niezdolności do pracy (zwolnienia lekarskiego) wystawionego przez lekarza. Ustalenie rzeczywistej niezdolności pracownika do pracy należy do wyłącznych kompetencji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Należy przy tym zaznaczyć, że adnotacja na zwolnieniu lekarskim, iż pracownik „może chodzić”, nie oznacza, że takiemu pracownikowi wolno podjąć inną pracę w trakcie zwolnienia lekarskiego. Zapis ten upoważnia jedynie pracownika do wykonywania zwykłych czynności życia codziennego, np. poruszania się po mieszkaniu, udania się na zabieg czy kontrolę lekarską (por. wyrok Sądu Apelacyjnego w Katowicach z 12 listopada 2002 r., III AUa 3189/01, Pr. Pracy 2003/10/43).

Wykonywanie pracy lub prowadzenie innej działalności w czasie zwolnienia lekarskiego może być zakwalifikowane przez pracodawcę jako ciężkie naruszenie obowiązków przez pracownika. Będzie tak wówczas, gdy pracownik swoim zachowaniem przekreśla cel zwolnienia lekarskiego, tj. jak najszybszy powrót do zdrowia i odzyskanie zdolności do wykonywania pracy. Sąd Najwyższy wyrokujący w takiej sprawie stanął na stanowisku, że naruszony zostaje w ten sposób interes pracodawcy, który polega na gotowości pracownika do świadczenia pracy (por. wyrok SN z 11 czerwca 2003 r. I PK 208/02, M. P. Pr. – wkł. 2004/2/1). Jak podkreślił Sąd Najwyższy, wykorzystanie zwolnienia lekarskiego niezgodnie z jego przeznaczeniem może zostać potraktowane jako naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych wówczas, gdy jest oceniane jedynie w relacji między pracodawcą a pracownikiem i nie dotyczy bezpośrednio kwestii nienależnego pobrania świadczeń z ubezpieczenia społecznego. W opisywanym wyroku pracownik przebywający na zwolnieniu lekarskim wykonywał działalność polegającą na sprzedaży kwiatów. Lekarz prowadzący, który zeznawał w sprawie jako świadek, stwierdził, że lekka praca fizyczna wykonywana w trakcie zwolnienia lekarskiego nie mogła pogorszyć stanu zdrowia pracownika, tym bardziej że lekarz nawet zalecił pracownikowi rekonwalescencję na świeżym powietrzu, po zakończeniu kuracji antybiotykowej.

Natomiast w wyroku z 19 stycznia 1998 r. (I PKN 486/97, OSNP 1998/23/687) Sąd Najwyższy zauważył, że nie będzie stanowiło ciężkiego naruszenia obowiązków pracowniczych wykonywanie w trakcie zwolnienia lekarskiego pracy, która nie jest sprzeczna z zaleceniami lekarza.

Nieprzestrzeganie zaleceń lekarskich

Zwolnienie będzie wykorzystywane niezgodnie z jego celem, jeżeli pracownik co prawda nie podjął działalności zarobkowej, ale podejmuje inne działania, które mogą wpłynąć na pogorszenie jego stanu zdrowia i nie stosuje się do zaleceń lekarskich. Przykładem niezgodnego z celem wykorzystywania zwolnienia lekarskiego będzie nieprzestrzeganie nakazu leżenia w łóżku. Jednak należy brać pod uwagę fakt, że pracownik nawet z adnotacją „chory powinien leżeć”, będzie miał prawo do wykonania czynności, które są niezbędne dla zaspokojenia jego podstawowych potrzeb życiowych (np. wyjście do apteki lub do lekarza lub przygotowanie sobie posiłku). W przypadku opieki nad chorym członkiem rodziny pracownik ma prawo wykonywać czynności domowe, które wynikają z zastępstwa osoby, nad którą sprawuje opiekę. Pracownik ma także prawo na okres leczenia wyjechać do rodziny, jednak powinien wówczas wskazać pracodawcy miejsce swojego pobytu w czasie choroby.

Niezgodnie z celem zwolnienie lekarskie może być wykorzystywane wówczas, gdy pracownik mimo zakazu lekarza wykonuje pewne prace domowe (np. remont, porządki), prace w ogrodzie, na działce. Jednak należy zwrócić uwagę na fakt, że niektóre rodzaje niezdolności do pracy (np. uzasadniające otrzymanie zwolnienia od lekarza psychiatry) mogą nie wykluczać wykonywania niektórych czynności. Co więcej, wykonywanie niektórych prac może wręcz stanowić zalecenie lekarskie w celu odzyskania przez pracownika pełnej sprawności psychofizycznej.

Sprawy osobiste

Czasami w trakcie korzystania ze zwolnień lekarskich pracownicy załatwiają sprawy osobiste. Takie działanie jest z reguły kwalifikowane jako sprzeczne z celem zwolnienia i daje podstawę do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia. Jednak pewne wyjątkowe sytuacje nie będą uznane za działanie niezgodne z celem zwolnienia. Na przykład w wyroku z 2 kwietnia 1998 r. (I PKN 14/98, OSNP 1999/6/210) Sąd Najwyższy stanął na stanowisku, że udział pracownika we własnym ślubie w czasie zwolnienia lekarskiego zawierającego adnotację „chory może chodzić” nie koliduje z obowiązkami pracowniczymi i nie może być uznany za ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych w rozumieniu art. 52 § 1 pkt 1 k.p.

Czytaj także

Autorzy:

Źródło:

Serwis Prawno-Pracowniczy
Potrącenia komornicze i administracyjne z wynagrodzeń69.30 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Ecovis System Rewident Sp. z o.o.

Ecovis System Rewident Sp. z o.o. to niezawodny partner dostarczający kompleksowe rozwiązania z zakresu audytu, księgowości, doradztwa podatkowego oraz kadr i płac. Firma istnieje na polskim rynku od 1995 r.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »