REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Druga fala PPK: Termin może być wydłużony, reguły wdrożenia pozostają bez zmian

REKLAMA

REKLAMA

Oficjalna decyzja jeszcze nie zapadła, ale projekt tarczy antykryzysowej obejmuje zmianę terminów wdrażania  PPK dla II fali. To oznacza, że przedsiębiorcy z powodu epidemii koronawirusa będą mieć więcej czasu na podpisanie umów o zarządzanie i prowadzenie. Warto jednak nie odkładać przygotowań na bliżej nieokreślony czas, ale metodycznie podchodzić do tematu, budując odpowiednie zaplecze technologiczne i budżetowe.

REKLAMA

Autopromocja

24 marca  - termin nieprzekraczalny wyboru instytucji finansowej w porozumieniu z reprezentacją załogi.

Jeśli nie udałoby się uzyskać opinii pracowników, miesiąc na samodzielną decyzję ma mieć przedsiębiorca. 24 kwietnia wskazano jako ostateczny terminem podpisania umowy o zarządzanie PPK.

Do 11 maja, przedsiębiorcy mieli mieć czas na podpisanie umowy o prowadzenie PPK w imieniu zatrudnionych.

Tak planowano jeszcze do niedawna. Teraz sytuacja trochę się zmienia. A konkretnie - zmienią się prawdopodobnie terminy zawierania umów. Zasady jednak nie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 "Obecna sytuacja związana z pandemią koronawirusa uzasadnia wydłużenie terminu wdrażania pracowniczych planów kapitałowych (PPK) na II etapie do dat przewidzianych dla III etapu, tj. z 24 kwietnia br. do 27 października br., a termin zawarcia umowy o prowadzenie PPK - z 11 maja br. do 10 listopada br." - mówił prezes Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) Paweł Borys 13 marca.

Borys zwrócił się z wnioskiem z tej sprawie do Ministerstwa Finansów oraz Rozwoju.

- Oficjalna decyzja jeszcze nie zapadła, ale choć przedsiębiorcy mogą mieć jeszcze dodatkowy czas na wybór operatora pracowniczych planów kapitałowych w swojej firmie, to jednak nie warto czekać do ostatniej chwili – radzi Adam Gola, prezes Pocztylion-Arka PTE SA. Po pierwsze, tuż przed upływem terminu może nastąpić spiętrzenie zainteresowania szybkim „załatwieniem tematu” i zrobi się nerwowo. Po drugie, warto przeznaczyć dość czasu na kwestie techniczne, zapoznać się z aplikacją PPK czy przeprowadzić testy generowania plików składkowych.

– Co prawda Pocztylion-Arka, jest przygotowane na szybkie i sprawne wdrożenie – nie bez powodu przecież deklarujemy realizację tego procesu w 48 godzin – niemniej właściwe zaplanowanie implementacji PPK w firmie, z pewnością zapewni działom finansowo-kadrowym większe poczucie komfortu, a pracownikom pozwoli lepiej zapoznać się z zaletami programu – mówi Adam Gola. Jak podkreśla, wokół PPK narosło wiele fałszywych stereotypów, a jest to program potrzebny i szczególnie efektywny dla przeciętnie i mniej zarabiających.

Pięć spraw do załatwienia

Wprowadzenie PPK nakłada na pracodawców wiele nowych obowiązków. Oto pięć spraw do załatwienia.

REKLAMA

• Informacje i konsultacje. Już teraz w każdej firmie zatrudniającej od 50 do 250 osób powinna trwać akcja informowania załogi o celach, konsekwencjach i zasadach przystępowania do PPK oraz o możliwości rezygnacji z udziału. Także instytucję finansową, która będzie zarządzać pracowniczymi planami kapitałowymi, trzeba wybrać w porozumieniu z załogą – z zakładową organizacją związkową, a jeśli takiej w firmie nie ma – z reprezentacją pracowników wyłonioną specjalnie w tym celu.

• Wybór zarządzającego PPK. Możliwości ograniczają się do 20 instytucji, które zostały do tego uprawnione, czyli spełniają warunki określone w ustawie. Ich wizytówki można znaleźć w portalu www.mojePPK.pl. Tam można też porównać ich ofertę. Dokonując wyboru pracodawca powinien kierować się przede wszystkim interesem pracowników – musi zwrócić uwagę na doświadczenie w zarządzaniu funduszami emerytalnymi lub inwestycyjnymi, wiarygodność instytucji, a także efektywność zarządzania funduszami w przeszłości zwłaszcza – biorąc pod uwagę ich specyfikę – funduszami emerytalnymi.

• Podpisanie umowy o zarządzaniu PPK. Umowa ta określa m.in.: warunki i tryb zawierania umów z uczestnikami, warunki gromadzenia środków i zarządzania nimi, wysokość wpłat dodatkowych finansowanych przez pracodawcę, sposób deklarowania wpłat dodatkowych finansowanych przez pracownika, wysokość wynagrodzenia za zarządzanie i opłat obciążających pracownika, warunki zmiany i wypowiedzenia umowy.

• Podpisanie umowy o prowadzenie PPK. Pracodawca powinien podpisać tę umowę w imieniu i na rzecz pracowników, zapisując ich tym samym do PPK. Nie ma konieczności zawierania umów dla każdego pracownika z osobna – wystarczy załącznik z listą przystępujących do programu.

• Przygotowanie budżetów, kadr i płac. Ponieważ od ponad roku wiadomo, kto i kiedy musi zorganizować pracownicze plany kapitałowe dla swoich pracowników, można przypuszczać, że firmy, które obowiązek ten spełniają właśnie teraz, zaplanowały już w budżetach fundusze na sfinansowanie przynajmniej obowiązkowych wpłat do PPK (1,5 proc. wynagrodzenia każdego pracownika brutto). Choć pewnie to szacunek na wyrost, bo – jak pokazuje doświadczenie firm zatrudniających ponad 250 osób, które zakończyły już organizację planów – do PPK przystępuje ok. 40 proc. załóg. Zapewne konieczne będzie też zmodyfikowanie systemów księgowych, płacowych i kadrowych, tak by obsługiwały nowe zadania. Tu jednak pomocą służyć może dobrze wybrany partner.

Szlak już przetarty

Najważniejszą wśród tych spraw wydaje się wybór instytucji prowadzącej PPK w firmie. Decydenci muszą mieć bowiem na uwadze los oszczędności pracowników i perspektywę ich efektywnego pomnażania przez lata. Właściwy wybór przyniesie w konsekwencji zaufanie i lojalność załogi, a to korzyść dla pracodawcy.

– Odpowiedni partner zarządzający i prowadzący PPK w firmie to sprawna współpraca i odpowiedni komfort pracy dla działów kadr w firmach, odpowiedzialnych za funkcjonowanie programu w przedsiębiorstwie. PPK Pocztylion ma już pierwsze doświadczenie we wdrożeniu PPK za sobą, w firmach zatrudniających ponad 250 pracowników, w tym u największego pracodawcy w kraju, jakim jest Poczta Polska. Wiemy już, które elementy wdrożeniowe sprawdzają się bez zarzutu, a które funkcje mogą sprawiać problemy, dlatego intensywnie i systematycznie udoskonalamy mechanizmy współpracy. Nie możemy pozwolić, aby klienci, którzy wybrali PPK Pocztylion, mieli choć cień wątpliwości co do trafności wyboru – deklaruje prezes Adam Gola.

Partnerem Akademii jest Pocztylion

Źródło: Artykuł partnerski

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw 2025 [LUTY]

GUS podał dane na luty 2025 r. Ile wynosi przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw? Jakie było zatrudnienie w lutym? O ile wzrosło od ubiegłego roku?

Koszt pracodawcy 2025 – 5000 zł netto [Wyliczenia]

Jaki jest koszt pracodawcy przy zatrudnieniu na 5000 zł netto? Od umowy o pracę odprowadza się składki ZUS, składkę zdrowotną i podatek dochodowy. Część z nich odprowadzana jest z wynagrodzenia brutto pracownika, a część dodatkowo płaci pracodawca. Jak to obliczyć?

Wyższe jednorazowe odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Kiedy złożyć wniosek?

1 kwietnia 2025 r. wzrasta jednorazowe odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Jakie dokumenty należy złożyć w celu uzyskania odszkodowania? Jaka będzie wysokość odszkodowania?

Wiek emerytalny 40 lat dla kobiet i 45 dla mężczyzn. To możliwe, bo Senat podjął uchwałę 13 marca 2025 r. w tej sprawie

Większość z nas może być zdezorientowana. Raz pisze i mówi się o podwyższeniu wieku emerytalnego, raz o zrównaniu, a tym razem o obniżeniu. Czy to możliwe, żeby w Polsce wiek emerytalny wynosił dla kobiet 40 lat a dla mężczyzn 45 lat. Tak, oczywiście, to możliwe. Senat proponuje wejście w życie przepisów już od 1 stycznia 2026 r.

REKLAMA

Nowe obowiązki pracodawców od 2026 r. Temperatura w miejscu pracy [Rozporządzenie]

Co z maksymalną temperaturą w miejscu pracy? Jak zostanie uregulowana w nowych przepisach rozporządzenia? Wejdzie w życie w 2025 czy 2026 roku? Jakie nowe obowiązki czekają pracodawców w związku z nowymi przepisami bhp?

W 2025 r. do 15 tys. mieszkań społecznych na tani najem. Jest projekt

Jest już projekt ustawy o zmianie ustawy o społecznych formach rozwoju mieszkalnictwa oraz niektórych innych ustaw. Trwają właśnie konsultacje społeczne. Oznacza to między innymi, że prawdopodobnie jeszcze w 2025 r. będzie do 15 tys. mieszkań społecznych na tani najem. Projekt dotyczy wprowadzenia rozwiązań ułatwiających realizację lokalnej polityki mieszkaniowej, wsparcia budownictwa dla rodzin niedysponujących dochodami pozwalającymi na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych na rynku komercyjnym.

ZUS podaje jeszcze 2 terminy wypłaty wyższych emerytur w marcu 2025 r.

Większość emerytów otrzymało już podwyżkę świadczeń emerytalnych. ZUS podaje jeszcze 2 terminy wypłaty wyższych emerytur w marcu 2025 roku. Jeden z nich jest już jutro - w piątek 20 marca.

Jakiego poziomu języka angielskiego wymaga się od stażysty, a jakiego od prezesa? [Oferty pracy]

Język angielski wymagany jest w większości ofert pracy. Zwykle nie dotyczy tylko pracy fizycznej. Jak pracodawcy określają pożądany poziom języka angielskiego u kandydata do pracy? Czy różni się w zależności od stanowiska, na jakie poszukuje się pracownika? Jaka znajomość angielskiego wymagana jest od stażysty, a jaka od prezesa?

REKLAMA

Najem senioralny: to prawdziwy hit dla seniorów na 2025 r. Znamy szczegóły od Minister do spraw Polityki Senioralnej

Minister do spraw Polityki Senioralnej - Marzena Okła-Drewnowicz wyszła już na początku 2025 r. z inicjatywą uregulowania najmu senioralnego. To byłby ogromny przywilej dla milionów seniorów w Polsce, którzy naprawdę potrzebują tego wsparcia, aby móc funkcjonować jak reszta społeczeństwa. Znamy szczegóły tego pomysłu.

Kiedy szofer stał się kierowcą, czyli jak powstawało polskie słownictwo fachowe?

"Kierowca" zamiast "szofer", "płatnik" zamiast "trasat"... Pierwsze dekady XX w. to rodzenie się polskiego słownictwa fachowego. Decyzją władz postanowiono pozbyć się z polszczyzny nadmiaru germanizmów i rusycyzmów. Organizowano nawet konkursy.

REKLAMA