REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Druga fala PPK: Termin może być wydłużony, reguły wdrożenia pozostają bez zmian

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

REKLAMA

Oficjalna decyzja jeszcze nie zapadła, ale projekt tarczy antykryzysowej obejmuje zmianę terminów wdrażania  PPK dla II fali. To oznacza, że przedsiębiorcy z powodu epidemii koronawirusa będą mieć więcej czasu na podpisanie umów o zarządzanie i prowadzenie. Warto jednak nie odkładać przygotowań na bliżej nieokreślony czas, ale metodycznie podchodzić do tematu, budując odpowiednie zaplecze technologiczne i budżetowe.

REKLAMA

Autopromocja

24 marca  - termin nieprzekraczalny wyboru instytucji finansowej w porozumieniu z reprezentacją załogi.

Jeśli nie udałoby się uzyskać opinii pracowników, miesiąc na samodzielną decyzję ma mieć przedsiębiorca. 24 kwietnia wskazano jako ostateczny terminem podpisania umowy o zarządzanie PPK.

Do 11 maja, przedsiębiorcy mieli mieć czas na podpisanie umowy o prowadzenie PPK w imieniu zatrudnionych.

Tak planowano jeszcze do niedawna. Teraz sytuacja trochę się zmienia. A konkretnie - zmienią się prawdopodobnie terminy zawierania umów. Zasady jednak nie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 "Obecna sytuacja związana z pandemią koronawirusa uzasadnia wydłużenie terminu wdrażania pracowniczych planów kapitałowych (PPK) na II etapie do dat przewidzianych dla III etapu, tj. z 24 kwietnia br. do 27 października br., a termin zawarcia umowy o prowadzenie PPK - z 11 maja br. do 10 listopada br." - mówił prezes Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) Paweł Borys 13 marca.

Borys zwrócił się z wnioskiem z tej sprawie do Ministerstwa Finansów oraz Rozwoju.

REKLAMA

- Oficjalna decyzja jeszcze nie zapadła, ale choć przedsiębiorcy mogą mieć jeszcze dodatkowy czas na wybór operatora pracowniczych planów kapitałowych w swojej firmie, to jednak nie warto czekać do ostatniej chwili – radzi Adam Gola, prezes Pocztylion-Arka PTE SA. Po pierwsze, tuż przed upływem terminu może nastąpić spiętrzenie zainteresowania szybkim „załatwieniem tematu” i zrobi się nerwowo. Po drugie, warto przeznaczyć dość czasu na kwestie techniczne, zapoznać się z aplikacją PPK czy przeprowadzić testy generowania plików składkowych.

– Co prawda Pocztylion-Arka, jest przygotowane na szybkie i sprawne wdrożenie – nie bez powodu przecież deklarujemy realizację tego procesu w 48 godzin – niemniej właściwe zaplanowanie implementacji PPK w firmie, z pewnością zapewni działom finansowo-kadrowym większe poczucie komfortu, a pracownikom pozwoli lepiej zapoznać się z zaletami programu – mówi Adam Gola. Jak podkreśla, wokół PPK narosło wiele fałszywych stereotypów, a jest to program potrzebny i szczególnie efektywny dla przeciętnie i mniej zarabiających.

Pięć spraw do załatwienia

Wprowadzenie PPK nakłada na pracodawców wiele nowych obowiązków. Oto pięć spraw do załatwienia.

REKLAMA

• Informacje i konsultacje. Już teraz w każdej firmie zatrudniającej od 50 do 250 osób powinna trwać akcja informowania załogi o celach, konsekwencjach i zasadach przystępowania do PPK oraz o możliwości rezygnacji z udziału. Także instytucję finansową, która będzie zarządzać pracowniczymi planami kapitałowymi, trzeba wybrać w porozumieniu z załogą – z zakładową organizacją związkową, a jeśli takiej w firmie nie ma – z reprezentacją pracowników wyłonioną specjalnie w tym celu.

• Wybór zarządzającego PPK. Możliwości ograniczają się do 20 instytucji, które zostały do tego uprawnione, czyli spełniają warunki określone w ustawie. Ich wizytówki można znaleźć w portalu www.mojePPK.pl. Tam można też porównać ich ofertę. Dokonując wyboru pracodawca powinien kierować się przede wszystkim interesem pracowników – musi zwrócić uwagę na doświadczenie w zarządzaniu funduszami emerytalnymi lub inwestycyjnymi, wiarygodność instytucji, a także efektywność zarządzania funduszami w przeszłości zwłaszcza – biorąc pod uwagę ich specyfikę – funduszami emerytalnymi.

• Podpisanie umowy o zarządzaniu PPK. Umowa ta określa m.in.: warunki i tryb zawierania umów z uczestnikami, warunki gromadzenia środków i zarządzania nimi, wysokość wpłat dodatkowych finansowanych przez pracodawcę, sposób deklarowania wpłat dodatkowych finansowanych przez pracownika, wysokość wynagrodzenia za zarządzanie i opłat obciążających pracownika, warunki zmiany i wypowiedzenia umowy.

• Podpisanie umowy o prowadzenie PPK. Pracodawca powinien podpisać tę umowę w imieniu i na rzecz pracowników, zapisując ich tym samym do PPK. Nie ma konieczności zawierania umów dla każdego pracownika z osobna – wystarczy załącznik z listą przystępujących do programu.

• Przygotowanie budżetów, kadr i płac. Ponieważ od ponad roku wiadomo, kto i kiedy musi zorganizować pracownicze plany kapitałowe dla swoich pracowników, można przypuszczać, że firmy, które obowiązek ten spełniają właśnie teraz, zaplanowały już w budżetach fundusze na sfinansowanie przynajmniej obowiązkowych wpłat do PPK (1,5 proc. wynagrodzenia każdego pracownika brutto). Choć pewnie to szacunek na wyrost, bo – jak pokazuje doświadczenie firm zatrudniających ponad 250 osób, które zakończyły już organizację planów – do PPK przystępuje ok. 40 proc. załóg. Zapewne konieczne będzie też zmodyfikowanie systemów księgowych, płacowych i kadrowych, tak by obsługiwały nowe zadania. Tu jednak pomocą służyć może dobrze wybrany partner.

Szlak już przetarty

Najważniejszą wśród tych spraw wydaje się wybór instytucji prowadzącej PPK w firmie. Decydenci muszą mieć bowiem na uwadze los oszczędności pracowników i perspektywę ich efektywnego pomnażania przez lata. Właściwy wybór przyniesie w konsekwencji zaufanie i lojalność załogi, a to korzyść dla pracodawcy.

– Odpowiedni partner zarządzający i prowadzący PPK w firmie to sprawna współpraca i odpowiedni komfort pracy dla działów kadr w firmach, odpowiedzialnych za funkcjonowanie programu w przedsiębiorstwie. PPK Pocztylion ma już pierwsze doświadczenie we wdrożeniu PPK za sobą, w firmach zatrudniających ponad 250 pracowników, w tym u największego pracodawcy w kraju, jakim jest Poczta Polska. Wiemy już, które elementy wdrożeniowe sprawdzają się bez zarzutu, a które funkcje mogą sprawiać problemy, dlatego intensywnie i systematycznie udoskonalamy mechanizmy współpracy. Nie możemy pozwolić, aby klienci, którzy wybrali PPK Pocztylion, mieli choć cień wątpliwości co do trafności wyboru – deklaruje prezes Adam Gola.

Partnerem Akademii jest Pocztylion

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Artykuł partnerski

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Samotni wśród ludzi

Rozmowa z dr Sylwią Hałas-Dej, dziekanem Kozminski Executive Business School w Akademii Leona Koźmińskiego, o tym, jak radzić sobie z izolacją na wysokim stanowisku.

Praca zdalna, zadaniowy czas pracy. Nie, teraz zupełnie inna forma zatrudnienia jest na absolutnym topie rynku pracy, jaka

80 proc. pracowników tymczasowych i kontraktorów odczuwa satysfakcję z pracy projektowej. Wielu specjalistów, kiedy pozna zalety takich form współpracy z firmami, to nie chce już wracać na etat. Dlatego praca projektowa szybko zyskuje zwolenników.

Nowe przepisy o rynku pracy i zatrudnianiu cudzoziemców od 1 czerwca 2025. Co się zmienia?

Od 1 czerwca 2025 r. wchodzą w życie dwie kluczowe ustawy reformujące polski rynek pracy i zasady zatrudniania cudzoziemców. Nowe przepisy zmienią sposób rejestracji bezrobotnych, zniosą ograniczenia wiekowe i wprowadzą nowoczesne narzędzia informatyczne. Co dokładnie się zmienia i kogo dotyczą nowe regulacje?

Debata. Syndrom oszustki - między sukcesem a wątpliwościami

To będzie jedno z najważniejszych spotkań w naszym studio, transmitowane w czasie rzeczywistym na stronie infor.pl.

REKLAMA

Ile godzin tygodniowo pracuje się w UE? Najmniej w Holandii, najwięcej w Grecji, Bułgarii i Polsce

Według danych Eurostatu pracownicy w Unii Europejskiej pracowali średnio 36 godzin w tygodniu. Okazuje się, że w Polsce było to znacznie więcej. Gdzie odnotowano najdłuższe, a gdzie najkrótsze tygodnie pracy?

Jakie kody uprawniają do wyższego dofinansowania z PFRON? [KWOTY 2025]

Kwota dofinansowania, jaką może uzyskać pracodawca, zależy nie tylko od stopnia niepełnosprawności, ale również od rodzaju schorzenia. Czy pojawią się kolejne kody uprawniające do wyższego dofinansowania? Jakie kwoty obowiązują w 2025 r.?

Kapitał początkowy można przeliczyć. To klucz do wyższej emerytury!

Kapitał początkowy to odtworzona wartość składek emerytalnych z okresu przed 1 stycznia 1999 roku, kiedy składki nie były przypisane do indywidualnych kont. Bez kapitału początkowego Twoja emerytura może być znacznie niższa. Sprawdź, jak go wyliczyć i jakie dokumenty są potrzebne, by nie stracić pieniędzy.

Menadżerowie wysokiego szczebla chcą się dogadywać mimo barier budowanych przez przywódców świata

Menadżerowie i światowy biznes stoi w obliczu rosnącej niestabilności – od napięć geopolitycznych i przesunięcia wpływów globalnych, po coraz bardziej spolaryzowaną scenę międzynarodową. Mimo to, wielu menedżerów najwyższego szczebla wciąż wykazuje wiarę w trwałość dotychczasowych struktur i scenariuszy współpracy.

REKLAMA

Pracodawco! Nie zawsze możesz zlecić dodatkowe zadania pracownikowi

Podpisując umowę o pracę, strony zawierają dwustronne zobowiązanie - pracownik obliguje się do świadczenia określonej w umowie pracy, a pracodawca do wypłacania pracownikowi uzgodnionego wynagrodzenia. W praktyce jednak wielu pracodawców wychodzi z założenia, że skoro to oni płacą, to mogą zlecać swoim podopiecznym różnorodne zadania, również te wykraczające poza ustalony zakres obowiązków.

Jawność wynagrodzeń w Polsce: Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy. Co się zmieni dla pracodawców i kandydatów do pracy?

Nowelizacja Kodeksu pracy uchwalona przez Sejm wprowadza obowiązek informowania kandydatów do pracy o wynagrodzeniu w procesie rekrutacji. Eksperci podkreślają jednak, że to dopiero początek drogi do pełnej jawności płac w Polsce.

REKLAMA