REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Praca za granicą w 2024 roku. Czy Polacy nadal będą chętnie wyjeżdżać?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Do emigracji zachęca wysoka średnia zarobków: stawka godzinowa to około 13 euro brutto
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Liczba osób, które zdecydowały się na wyjazd do pracy za granicą przy wsparciu agencji zatrudnienia wyniosła w 2022 r. ponad 164 tysiące – takie dane podało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Oznacza to wzrost o ponad 12 tysięcy w stosunku rok do roku. Czy kończący się rok przyniesie kolejne wzrosty i jak wygląda perspektywa na 2024? W dużej mierze zależy to od inflacji i sytuacji gospodarczej w kraju. 

Rosnące koszty życia i inflacja, która w ostatnich latach biła rekordy – te dwa czynniki w dużej mierze odpowiadają za rosnące zainteresowanie wyjazdami za granicę w celach zarobkowych. Niemcy, Holandia czy Norwegia – to kilka głównych kierunków. Niemcy od lat cieszą się największym zainteresowaniem. Z jednej strony decyduje o tym bliskość zarówno geograficzna jak i kulturowa, ale też długa już tradycja wyjazdów do naszego zachodniego sąsiada. 

REKLAMA

Wysokie zarobki zachęcają do emigracji

Trzeba również podkreślić, że do emigracji zachęca wysoka średnia zarobków. Stawka godzinowa to około 13 euro brutto. Wykwalifikowani pracownicy fizyczni mogą liczyć na wynagrodzenie oscylujące w okolicach 15–16 euro. Specjaliści z wyższym wykształceniem i doświadczeniem mogą liczyć na jeszcze wyższe stawki. Według danych Narodowego Banku Polskiego w IV kwartale 2021 roku Polacy pracujący za granicą przesłali do kraju łączną kwotę 4,5 mld zł. Paradoksalnie, wysoka inflacja dla osób zarabiających w euro była korzystna, mogli oni zyskać już na samym przeliczeniu na polską walutę. 

W okresie szczytowej inflacji i słabej złotówki pojawiła się spora grupa osób, które zdecydowały się na urlop, nawet bezpłatny, aby w tym czasie dorobić za granicą. Krótkie, miesięczne czy nawet dwutygodniowe wyjazdy pozwalały podreperować domowy budżet. 

Emigracja zarobkowa w 2024 r.

Czy w 2024 roku możemy spodziewać się kolejnych wzrostów, jeśli chodzi o emigrację zarobkową tak, jak miało to miejsce w ostatnich latach? Zależy to od wielu czynników. Po pierwsze inflacja i koszty życia w kraju. Jeśli obydwa te paramenty będą spadać, możemy liczyć, że więcej osób zdecyduje się na pozostanie. Druga kwestia to nastroje gospodarcze i stosunek nowego rządu do małych przedsiębiorców. Część osób, pieniądze zarobione poza granicami naszego kraju chciałaby zainwestować we własny, nawet mały biznes. Niestety, w ostatnich latach prowadzenie small biznesu było w naszym kraju obciążone dużym ryzykiem ze względu na skomplikowane przepisy podatkowe i inne zobowiązania w stosunku do państwa. Jeżeli zmienią się przepisy i prowadzenie biznesu w Polsce będzie łatwiejsze, możemy liczyć na powstawanie nowych mikrofirm i mniejszą liczbę wyjazdów. 

Reasumując, trudno jednoznacznie stwierdzić, jak będą kształtowały się tendencje wyjazdowe w nadchodzącym roku. Trzeba jednak pamiętać, żeby rozsądnie planować taki wyjazd i nie robić tego na własną rękę. Najbezpieczniej skorzystać z profesjonalnej agencji pośrednictwa pracy, która nie tylko daje pewność co do miejsca pracy oraz wynagrodzenia, ale też gwarantuje kompleksowe wsparcie. Zakres pomocy profesjonalnych firm jest szeroki, począwszy od zakwaterowania po podstawowe wsparcie medyczne. Za granicą najlepiej stawiać na pewnych i sprawdzonych pracodawców z dużym doświadczeniem i znajomością rynku.

Urszula Rzaska, Dyrektor Operacyjny w Matchmaker Sp. z o.o.

Oprac. Piotr T. Szymański
Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe przepisy o rynku pracy i zatrudnianiu cudzoziemców od 1 czerwca 2025. Co się zmienia?

Od 1 czerwca 2025 r. wchodzą w życie dwie kluczowe ustawy reformujące polski rynek pracy i zasady zatrudniania cudzoziemców. Nowe przepisy zmienią sposób rejestracji bezrobotnych, zniosą ograniczenia wiekowe i wprowadzą nowoczesne narzędzia informatyczne. Co dokładnie się zmienia i kogo dotyczą nowe regulacje?

Debata. Syndrom oszustki - między sukcesem a wątpliwościami

To będzie jedno z najważniejszych spotkań w naszym studio, transmitowane w czasie rzeczywistym na stronie infor.pl.

Ile godzin tygodniowo pracuje się w UE? Najmniej w Holandii, najwięcej w Grecji, Bułgarii i Polsce

Według danych Eurostatu pracownicy w Unii Europejskiej pracowali średnio 36 godzin w tygodniu. Okazuje się, że w Polsce było to znacznie więcej. Gdzie odnotowano najdłuższe, a gdzie najkrótsze tygodnie pracy?

Jakie kody uprawniają do wyższego dofinansowania PFRON? [KWOTY 2025]

Kwota dofinansowania, jaką może uzyskać pracodawca, zależy nie tylko od stopnia niepełnosprawności, ale również od rodzaju schorzenia. Czy pojawią się kolejne kody uprawniające do wyższego dofinansowania? Jakie kwoty obowiązują w 2025 r.?

REKLAMA

Kapitał początkowy można przeliczyć. To klucz do wyższej emerytury!

Kapitał początkowy to odtworzona wartość składek emerytalnych z okresu przed 1 stycznia 1999 roku, kiedy składki nie były przypisane do indywidualnych kont. Bez kapitału początkowego Twoja emerytura może być znacznie niższa. Sprawdź, jak go wyliczyć i jakie dokumenty są potrzebne, by nie stracić pieniędzy.

Menadżerowie wysokiego szczebla chcą się dogadywać mimo barier budowanych przez przywódców świata

Menadżerowie i światowy biznes stoi w obliczu rosnącej niestabilności – od napięć geopolitycznych i przesunięcia wpływów globalnych, po coraz bardziej spolaryzowaną scenę międzynarodową. Mimo to, wielu menedżerów najwyższego szczebla wciąż wykazuje wiarę w trwałość dotychczasowych struktur i scenariuszy współpracy.

Pracodawco! Nie zawsze możesz zlecić dodatkowe zadania pracownikowi

Podpisując umowę o pracę, strony zawierają dwustronne zobowiązanie - pracownik obliguje się do świadczenia określonej w umowie pracy, a pracodawca do wypłacania pracownikowi uzgodnionego wynagrodzenia. W praktyce jednak wielu pracodawców wychodzi z założenia, że skoro to oni płacą, to mogą zlecać swoim podopiecznym różnorodne zadania, również te wykraczające poza ustalony zakres obowiązków.

Jawność wynagrodzeń w Polsce: Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy. Co się zmieni dla pracodawców i kandydatów do pracy?

Nowelizacja Kodeksu pracy uchwalona przez Sejm wprowadza obowiązek informowania kandydatów do pracy o wynagrodzeniu w procesie rekrutacji. Eksperci podkreślają jednak, że to dopiero początek drogi do pełnej jawności płac w Polsce.

REKLAMA

Aplikacja mZUS zyskuje popularność – już ponad 700 tys. użytkowników w całej Polsce

Aplikacja mobilna mZUS, dostępna na smartfony z systemem Android i iOS, przekroczyła próg 700 tysięcy użytkowników. Umożliwia szybki i wygodny dostęp do usług Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, takich jak składanie wniosków o 800+, „Dobry Start” czy rezerwacja e-wizyt.

Coraz więcej seniorów wybiera przelew zamiast gotówki. Już 80% świadczeń ZUS trafia na konta bankowe

W marcu 2025 roku aż 80 proc. emerytów i rencistów otrzymywało świadczenia ZUS przelewem na konto bankowe. Choć coraz więcej osób rezygnuje z gotówki, część seniorów nadal wybiera wizytę listonosza – z powodów praktycznych i społecznych.

REKLAMA