REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Praca za granicą w 2024 roku. Czy Polacy nadal będą chętnie wyjeżdżać?

Do emigracji zachęca wysoka średnia zarobków: stawka godzinowa to około 13 euro brutto
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Liczba osób, które zdecydowały się na wyjazd do pracy za granicą przy wsparciu agencji zatrudnienia wyniosła w 2022 r. ponad 164 tysiące – takie dane podało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Oznacza to wzrost o ponad 12 tysięcy w stosunku rok do roku. Czy kończący się rok przyniesie kolejne wzrosty i jak wygląda perspektywa na 2024? W dużej mierze zależy to od inflacji i sytuacji gospodarczej w kraju. 

Rosnące koszty życia i inflacja, która w ostatnich latach biła rekordy – te dwa czynniki w dużej mierze odpowiadają za rosnące zainteresowanie wyjazdami za granicę w celach zarobkowych. Niemcy, Holandia czy Norwegia – to kilka głównych kierunków. Niemcy od lat cieszą się największym zainteresowaniem. Z jednej strony decyduje o tym bliskość zarówno geograficzna jak i kulturowa, ale też długa już tradycja wyjazdów do naszego zachodniego sąsiada. 

REKLAMA

Autopromocja

Wysokie zarobki zachęcają do emigracji

Trzeba również podkreślić, że do emigracji zachęca wysoka średnia zarobków. Stawka godzinowa to około 13 euro brutto. Wykwalifikowani pracownicy fizyczni mogą liczyć na wynagrodzenie oscylujące w okolicach 15–16 euro. Specjaliści z wyższym wykształceniem i doświadczeniem mogą liczyć na jeszcze wyższe stawki. Według danych Narodowego Banku Polskiego w IV kwartale 2021 roku Polacy pracujący za granicą przesłali do kraju łączną kwotę 4,5 mld zł. Paradoksalnie, wysoka inflacja dla osób zarabiających w euro była korzystna, mogli oni zyskać już na samym przeliczeniu na polską walutę. 

W okresie szczytowej inflacji i słabej złotówki pojawiła się spora grupa osób, które zdecydowały się na urlop, nawet bezpłatny, aby w tym czasie dorobić za granicą. Krótkie, miesięczne czy nawet dwutygodniowe wyjazdy pozwalały podreperować domowy budżet. 

Emigracja zarobkowa w 2024 r.

Czy w 2024 roku możemy spodziewać się kolejnych wzrostów, jeśli chodzi o emigrację zarobkową tak, jak miało to miejsce w ostatnich latach? Zależy to od wielu czynników. Po pierwsze inflacja i koszty życia w kraju. Jeśli obydwa te paramenty będą spadać, możemy liczyć, że więcej osób zdecyduje się na pozostanie. Druga kwestia to nastroje gospodarcze i stosunek nowego rządu do małych przedsiębiorców. Część osób, pieniądze zarobione poza granicami naszego kraju chciałaby zainwestować we własny, nawet mały biznes. Niestety, w ostatnich latach prowadzenie small biznesu było w naszym kraju obciążone dużym ryzykiem ze względu na skomplikowane przepisy podatkowe i inne zobowiązania w stosunku do państwa. Jeżeli zmienią się przepisy i prowadzenie biznesu w Polsce będzie łatwiejsze, możemy liczyć na powstawanie nowych mikrofirm i mniejszą liczbę wyjazdów. 

Reasumując, trudno jednoznacznie stwierdzić, jak będą kształtowały się tendencje wyjazdowe w nadchodzącym roku. Trzeba jednak pamiętać, żeby rozsądnie planować taki wyjazd i nie robić tego na własną rękę. Najbezpieczniej skorzystać z profesjonalnej agencji pośrednictwa pracy, która nie tylko daje pewność co do miejsca pracy oraz wynagrodzenia, ale też gwarantuje kompleksowe wsparcie. Zakres pomocy profesjonalnych firm jest szeroki, począwszy od zakwaterowania po podstawowe wsparcie medyczne. Za granicą najlepiej stawiać na pewnych i sprawdzonych pracodawców z dużym doświadczeniem i znajomością rynku.

Urszula Rzaska, Dyrektor Operacyjny w Matchmaker Sp. z o.o.

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podwyżki dla pracowników samorządowych. Czy nowe stawki wynagrodzenia zasadniczego przysługują także za lipiec?

1 sierpnia 2024 r. wejdzie w życie nowelizacja rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zmiany mają celu uaktualnienie minimalnego poziomu wynagrodzenia zasadniczego pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Czy nowe stawki przysługują także za lipiec 2024 r.?

Ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności zostanie wydłużona. Będą nowe przepisy

19 lipca 2024 r. do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Dzięki nowym przepisom zostanie wydłużona ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności niemal 400 tys. osób.

Dostosowanie stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe - sprawdź, czy Twoje jest odpowiednie

Przepisy bhp wymagają odpowiednio przygotowanych i dostosowanych stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Sprawdź, czy Twoje stanowisko pracy jest zgodne z przepisami!

Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

REKLAMA

Wskaźnik waloryzacji na ustawowym minimum. Czy w 2025 r. wzrosną emerytury i renty?

6,78 proc. - co najmniej o tyle wzrosną emerytury i renty w przyszłym roku. Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r.

Czy 21 lipca to niedziela handlowa?

Czy przedostatnia niedziele lipca to niedziela handlowa? Czy sklepy będą otwarte? 

Składki tylko do ZUS czy do ZUS i OFE. Kończy się czas na podjęcie decyzji

Wkrótce „okno transferowe” pozwalające ubezpieczonym decydować, gdzie ma być przekazywana część ich składki emerytalnej, zostanie zamknięte. O tym, gdzie ma trafiać część składki, mogą decydować mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, i kobiety, które nie ukończyły 50 lat.

Wypłata z PPK bez podatku – wystarczy wybrać odpowiedni sposób wypłaty

Środki z PPK można wypłacić bez podatku. Bez względu na to, jaki wariant wypłaty oszczędności uczestnik PPK wybierze – zyski wypracowane przez 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK będą zwolnione z podatku dochodowego. Rozłożenie wypłaty na co najmniej 120 miesięcznych rat zwalnia z podatku zyski wypracowane przez całość oszczędności. 

REKLAMA

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

REKLAMA