reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Młodociani, niepełnosprawni > Czy na nowo zgłosić do ubezpieczeń pracownika, który wcześniej pracował w tej samej firmie jako pracownik młodociany

Czy na nowo zgłosić do ubezpieczeń pracownika, który wcześniej pracował w tej samej firmie jako pracownik młodociany

Nasza firma nadal chce współpracować z pracownikiem młodocianym. Podpisaliśmy z nim od września br. umowę o pracę na 1/2 etatu. Czy mamy obowiązek wyrejestrować go z ubezpieczeń i ponownie do nich zgłosić? Jak rozliczyć składki za wrzesień br., jeśli zgodnie z wewnętrznymi przepisami pracownik nie otrzyma wynagrodzenia we wrześniu, gdyż termin wypłaty przypada do 10. dnia następnego miesiąca?

Muszą Państwo wyrejestrować młodocianego z ubezpieczeń od 1 września 2009 r. z tytułu zatrudnienia na podstawie umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego, a następnie od tej samej daty zgłosić go do ubezpieczeń jako pracownika. Za wrzesień br. należy złożyć za niego „zerowy” raport miesięczny ZUS RCA. Składki od wynagrodzenia za ten miesiąc należy rozliczyć w dokumentach sporządzanych w listopadzie za październik.

UZASADNIENIE

 Młodociany, czyli pracownik zatrudniony na podstawie umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego, jest zgłaszany do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego z kodem ubezpieczeń 01 20 xx. Jest to inny kod tytułu ubezpieczeń niż kod oznaczający „normalnego” pracownika, tj. osobę zatrudnioną na podstawie umowy o pracę (tj. 01 10 xx). W związku z tym konieczne jest wyrejestrowanie tej osoby z ubezpieczeń i jej ponowne zgłoszenie do ubezpieczeń z innym kodem ubezpieczeń.

Gdyby chodziło o zaangażowanie od września br. na stałe osoby, z którą firma zawarła okresową umowę o pracę, nie byłyby potrzebne te formalności. W takiej sytuacji nie zmieni się kod tytułu ubezpieczenia.

Zatem powinni Państwo:

  • wyrejestrować ucznia z ubezpieczeń społecznych i z ubezpieczenia zdrowotnego od 1 września 2009 r. z tytułu zatrudnienia na podstawie umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego z kodem tytułu ubezpieczenia 01 20 xx,
  • zgłosić go do ubezpieczeń społecznych i do ubezpieczenia zdrowotnego od 1 września 2009 r. z tytułu zatrudnienia na podstawie umowy o pracę z kodem tytułu ubezpieczenia 01 10 xx.

Skoro zatrudniony pracownik otrzyma pensję za wrzesień dopiero do 10 października, oznacza to, że w ogóle nie należy odprowadzać za niego składek za wrzesień. Składki na ubezpieczenia społeczne za osoby, dla których podstawę wymiaru składek stanowi przychód (a tak jest z pracownikami) płaci się bowiem od należności wypłaconych w trakcie trwania miesiąca. Skoro we wrześniu br. pracownik nie otrzyma od Państwa żadnych świadczeń pieniężnych, nie ma od czego naliczać składek na jego ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, ani na Fundusz Pracy czy Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Należy jednak złożyć za tę osobę raport ZUS RCA za wrzesień br. z kodem tytułu ubezpieczenia 01 10 xx, wykazując w nim zerową podstawę wymiaru składek i zerowe kwoty składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

Ze względu na uregulowanie terminu wypłaty wynagrodzenia za dany miesiąc w następnym miesiącu, wynagrodzenie za wrzesień br., które zostanie wypłacone w październiku br., będzie stanowić przychód za październik. Dlatego pierwsze składki z tytułu umowy o pracę należy opłacić za tego pracownika do 16 listopada br., tj. w terminie opłacania składek za październik br. (15 listopada br. przypada w niedzielę).

Podstawa prawna

  • art. 31, art. 36 ust. 1, ust. 2, ust. 11 i ust. 14, art. 41 ust. 1, art. 46 ust. 1, art. 47 ust. 1 pkt 3 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.),
  • § 2 ust. 6 rozporządzenia z 18 kwietnia 2008 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu postępowania w sprawach rozliczania składek, do których poboru jest zobowiązany Zakład Ubezpieczeń Społecznych (DzU nr 78, poz. 465),
  • załącznik nr 17 do rozporządzenia z 24 czerwca 2008 r. w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, imiennych raportów miesięcznych i imiennych raportów miesięcznych korygujących, zgłoszeń płatnika, deklaracji rozliczeniowych i deklaracji rozliczeniowych korygujących oraz innych dokumentów (DzU nr 112, poz. 717),
  • art. 12 § 5 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (DzU z 2005 r. nr 8, poz. 60 ze zm.).
reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Renata Majewska

Niezależny ekspert z zakresu prawa pracy, prawnik, doświadczony szkoleniowiec w dziedzinie prawa pracy, w tym w praktycznym rozliczaniu wynagrodzeń. Autorka licznych artykułów poświęconych praktycznym aspektom stosowania prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Autorka licznych artykułów publikowanych w: Monitorze Prawa Pracy i Ubezpieczeń, Dzienniku Gazeta Prawna.

Źródło:

INFOR
Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama