REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Umowa o pracę na czas określony 2017/2018 - wzór umowy

Katarzyna Drążek
Umowa o pracę na czas określony 2017/2018 - wzór umowy/  Fot. Fotolia
Umowa o pracę na czas określony 2017/2018 - wzór umowy/ Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Na podstawie umowy na czas określony pracodawca zobowiązuje się zatrudnić pracownika za wynagrodzeniem, a pracownik natomiast zobowiązuje się do wykonywania i świadczenia pracy pod kierownictwem pracodawcy. Umowa ulega rozwiązaniu po upływie wyznaczonego terminu w umowie. Przedstawiamy wzór umowy o pracę.

Od dnia 22 lutego 2016 roku zaczęły obowiązywać nowe przepisy w Kodeksie pracy, które zmieniły dotychczasowe zasady zawierania umów na czas określony. W miejsce jednego, ilościowego limitu umów terminowych, stosuje się łącznie dwa limity: ilościowy oraz czasowy. Zasadniczym zmianom uległy także zasady ustalania okresu wypowiedzenia dla umów terminowych.

Autopromocja

W przepisach, które obowiązywały do dnia 21 lutego 2016 roku obowiązywał tylko jeden limit umów na czas określony, był to limit ilościowy, który pozwalał na zawarcie dwóch umów na czas określony.

Jeżeli strona zawierała umowę na czas określony trzecią umowę to z mocy prawa umowa przekształca się w umowę na czas nieokreślony.

Obowiązujący do 21 lutego 2016 r. Kodeks pracy nie przewidywał natomiast żadnego limitu długości trwania umów na czas określony.

Polecamy książkę: Kodeks pracy 2017 Praktyczny komentarz z przykładami

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nowe limity umów terminowych od 22 lutego 2016r.

Nowelizacja Kodeksu Pracy głosi, iż strony mogą zawrzeć już nie dwie, a trzy umowy na czas określony. Przekształceniu z mocy prawa ulegnie dopiero w kolejności czwarta umowa między tymi samymi stronami. Aneks zawierający przedłużenie umowy nadal będzie uważany za zawarcie kolejnej umowy. Dłuższa przerwa między umowami na czas określony nie kasuje już limitu umów, a zatem do limitu wliczać się będą wszystkie umowy na czas określony zawarte między stronami bez względu na przerwy w zatrudnieniu.

Zgodnie z przejściowymi przepisami, umowa o pracę na czas określony trwająca w dniu wejścia w życie nowych przepisów, tj. w dniu 22 lutego 2016 r. jest traktowania jako pierwsza umowa terminowa (o ile jest pierwszą umową na czas określony zawieraną między stronami).

Nowy limit czasu

Zmianie uległy także limity czasu długości trwania umów na czas określony. W świetle przepisów obowiązujących od dnia 22 lutego 2016 roku ten sam pracodawca może zawrzeć z pracownikiem jedną umowę na czas określony na okres nie dłuższy niż 33 miesiące, maksymalnie 3 umowy na czas określony (które nie mogą trwać dłużej niż 33 miesiące).

Od dnia 22 lutego 2016 roku naruszenie ograniczenia ilościowego i czasowego skutkuje zawarciem umowy na czas nieokreślony odpowiednio od dnia następującego po upływie 33 miesięcy lub od dnia zawarcia ponad limit umowy, czyli czwartej umowy o pracę na czas określony.

Nowe regulacje nie przewidują natomiast łagodniejszego sposobu liczenia limitu ilościowego, czyli będą się do niego wliczać wszystkie umowy terminowe zawierane między tymi samymi stronami stosunku pracy, bez względu na przerwy między tymi umowami.

Ustawodawca przewidział cztery sytuacje, w których od 22 lutego 2016 roku nie obowiązują żadne limity dotyczące umów na czas określony, zarówno ten czasowy jak i ilościowy.

Umowa, która w pewien sposób narusza którykolwiek z tych limitów nie przekształci się w umowę bezterminową, jeżeli została zawarta:

  • W celu wykonywania pracy przez okres kadencji,
  • W celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy,
  • W celu wykonywania pracy o charakterze dorywczym lub sezonowym
  • W przypadku gdy pracodawca wskaże obiektywne przyczyny leżące po jego stronie

Okres wypowiedzenia

Istotnymi zmianami został również objęty okres wypowiedzenia. Celem wprowadzonych regulacji jest ograniczenie stosowania umów na czas określony, który ma być bowiem osiągnięty poprzez wydłużenie i zrównanie okresów wypowiedzeń na czas określony z okresami obowiązującymi przy umowach bezterminowych.

W regulacjach przed 22 lutego 2016 roku nie każdą umowę na czas określony było można wypowiedzieć. Umowę można wypowiedzieć, gdy łącznie były spełnione dwa warunki

  1. Umowa została zawarta na dłużej niż sześć miesięcy i
  2. jednocześnie zamieszczono w umowie klauzulę o możliwości rozwiązania jej za 2 – tygodniowym okresem wypowiedzenia.

Jeżeli umowa spełniała wyżej wymienione dwa warunki, to można ją było wypowiedzieć nawet po kilku dniach, nie musi być to okres sześciu miesięcy. Okres wypowiedzenia zawsze wynosił dwa tygodnie, niezależnie od stażu pracy.

W sytuacji gdy umowę zawarto na sześć miesięcy lub krócej albo na dłuższy okres, ale bez klauzuli o wypowiedzeniu, to w obecnym stanie prawnym zasadniczo nie można jej wypowiedzieć. Jednak nawet taką umowę można już obecnie rozwiązać za pomocą 2- tygodniowego okresu wypowiedzenia w sytuacji:

  1. Upadłości lub likwidacji pracodawcy
  2. Wystąpienia przyczyny niedotyczące pracownika chodzi tu głównie o zwolnienia grupowe lub zwolnienia indywidualne

W obowiązującym stanie prawnym, okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas określony uzależniony jest od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy i wynosi (art. 36 § 1 Kodeksu pracy):

- 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy,

- 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy,

- 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.

Zobacz serwis: Urlopy

Nowy wzór umowy o pracę

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zwolnienia grupowe: Zasady przyznawania i obliczania wysokości odprawy pieniężnej

Pracownik, którego umowa została rozwiązana w ramach zwolnień grupowych, ma prawo do odprawy pieniężnej. Jej wysokość zależy wysokości miesięcznego wynagrodzenia pracownika i od zakładowego stażu pracy.

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową. Można więc domniemywać, że z Internetu znikną banery wymuszające „zgody” na profilowanie w celach marketingowych. Użytkownicy Internetu są coraz bardziej chronieni. Szczególnie teraz kiedy zapadł ważny wyrok TSUE potwierdzający coraz szery katalog danych osobowych. Trzeba też pamiętać o akcie o usługach cyfrowych w UE, który obowiązuje od lutego 2024 r. W sieci nie jest się już tak bezkarnym jak kiedyś.

Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem dyrektywy

Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem unijnej dyrektywy o ochronie sygnalistów. Pomimo tego, że 2 kwietnia 2024 r. rząd przyjął projekt ustawy o ochronie sygnalistów, tj. osób zatrudnionych w sektorze prywatnym lub publicznym i zgłaszających naruszenia prawa związane z pracą, to i tak TSUE nałożył karę na Polskę, bo znacznie przekroczyła termin. Trwają wzmożone prace w Sejmie nad projektem, ale kara 7 mln euro jednak jest!

Komunikat MRPiPS: Bezrobocie w marcu 2024 r. - od 3,2 proc. w Wielkopolsce do 8,7 proc. na Podkarpaciu

GUS potwierdził szacunki Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce w marcu 2024 r. wyniosła 5,3 proc. Niższe bezrobocie w marcu zanotowano po raz ostatni w 1990 r.

REKLAMA

Wymiar czasu pracy 2024 – tabela

Wymiar czasu pracy w 2024 roku – tabela przedstawia miesięczny wymiar czasu pracy, 3-miesięczny wymiar czasu pracy, 4-miesięczny wymiar czasu pracy i roczny wymiar czasu pracy. Sprawdź czas pracy dla każdego okresu rozliczeniowego w 2024 r.

Praca w niedziele i święta: niedziela handlowa 28.04.2024 i pracująca majówka

Już w ten weekend można zrobić zakupy przed majówką. Niedziela 28.04.2024 r. to niedziela handlowa! Dużo osób będzie więc pracowało w najbliższą niedziele. Sporo osób będzie też pracowało w samą majówkę 1 i 3 maja. Święto, świętem - ale są grupy zawodowe, które muszą być ciągłej w dyspozycji. Jaka jest rekompensata za pracę w niedziele i święta?

Wiosną rośnie ryzyko zakażenia. Na tę chorobę nie ma leku. Jak się chronić?

Nadejście wiosny oznacza niebezpieczeństwo związane z kleszczami i kleszczowym zapaleniem mózgu. Dostępny jest tylko jeden sposób ochrony przed tą chorobą.

Ile można dorobić do renty rodzinnej w 2024 roku?

Ile można dorobić do renty rodzinnej po zmarłym rodzicu w 2024 roku? Czy jest limit zarobku przy umowie zlecenie studenta do 26 roku życia?

REKLAMA

Szefowa Służby Cywilnej zachęca do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym na urzędnika. Zgłoszenia do 31 maja 2024 r.

Anita Noskowska-Piątkowska, Szef Służby Cywilnej, zachęca pracowników korpusu służby cywilnej do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym. Uzyskanie statusu urzędnika służby cywilnej umożliwi im uzyskanie m.in. lepszego wynagrodzenia i ochronę zatrudnienia.

Pracownikom z Ukrainy zakwaterowanie zapewniają pracodawcy

Liczba pracodawców zapewniających zakwaterowanie pracownikom z Ukrainy rośnie. Tymczasem od lipca 2024 r. anulowano dotacje dla ośrodków zbiorowego zakwaterowania uchodźców z Ukrainy.

REKLAMA