| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Czy pracownica może cofnąć wypowiedzenie umowy o pracę z powodu zmiany swojej sytuacji osobistej

Czy pracownica może cofnąć wypowiedzenie umowy o pracę z powodu zmiany swojej sytuacji osobistej

Nasza pracownica zajmująca stanowisko księgowej złożyła do działu kadr pismo wypowiadające umowę o pracę z 3-miesięcznym okresem wypowiedzenia. Po upływie 2 miesięcy od daty złożenia tego wypowiedzenia mąż tej pracownicy zginął w wypadku. Na skutek tego złożyła do działu kadr kolejne pismo, w którym cofnęła swoje wcześniejsze wypowiedzenie umowy o pracę. Pracownica cofnięcie wypowiedzenia motywowała tym, że od czasu złożenia przez nią wypowiedzenia zmianie uległa jej sytuacja życiowa i stała się obecnie jedyną żywicielką rodziny, na której ciąży obowiązek utrzymania domu i dzieci. Mając na względzie fakt, że zatrudniliśmy już na czas nieokreślony nową księgową, nie uwzględniliśmy oświadczenia pracownicy o cofnięciu wcześniejszego wypowiedzenia. Zawarta z nią umowa o pracę uległa rozwiązaniu po upływie okresu wypowiedzenia. Pracownica wniosła do sądu pozew domagając się przywrócenia do pracy. Czy jej powództwo jest zasadne? Czy słusznie odmówiliśmy uwzględnienia jej oświadczenia, w którym odwołała skutki swojego wypowiedzenia?

Nieważne jest także wypowiedzenie umowy o pracę złożone drugiej stronie za jej zgodą dla pozoru (art. 83 § 1 Kodeksu cywilnego). Natomiast w przypadku złożenia wypowiedzenia umowy o pracę pod wpływem błędu lub złożenia go pod wpływem groźby drugiej strony lub osoby trzeciej, możliwe jest uchylenie się od skutków prawnych takich wypowiedzeń. Uchylenie od skutków prawnych powinno nastąpić na piśmie.

W przedstawionej przez Państwa sytuacji wynika, że wypowiedzenie umowy o pracę złożone przez pracownicę nie zawiera wad oświadczenia woli, a zatem należy przyjąć, że jest ono ważne i skuteczne, tzn. wywołuje określone skutki prawne.

Cofnięcie prawidłowo złożonego wypowiedzenia będzie zatem skuteczne wyłącznie pod warunkiem zgody pracodawcy. Ponieważ Państwo nie wyrazili zgody na cofnięcie wypowiedzenia po złożeniu przez pracownicę oświadczenia o cofnięciu wypowiedzenia umowy o pracę, jej wypowiedzenie jest nadal ważne i skuteczne. Okres wypowiedzenia zaczął biec od momentu złożenia przez nią oświadczenia o wypowiedzeniu umowy o pracę. W konsekwencji nawiązany z nią stosunek pracy zakończył się wraz z ostatnim dniem upływu okresu wypowiedzenia.

WAŻNE!

Jeżeli wypowiedzenie umowy o pracę złożone przez pracownika nie zawiera wad oświadczeń woli, to jego cofnięcie jest możliwe tylko za zgodą pracodawcy.

Zmiana sytuacji osobistej pracownicy, jaka nastąpiła w okresie wypowiedzenia (śmierć jej męża), nie ma żadnego wpływu na ważność dokonanego przez nią wcześniej wypowiedzenia umowy o pracę. Jest jedynie okolicznością, którą mogli Państwo (ale nie musieli) uwzględnić przy podejmowaniu decyzji o wyrażeniu lub odmowie zgody na cofnięcie złożonego przez nią wypowiedzenia.

Roszczenie Państwa pracownicy o przywrócenie do pracy jest zatem całkowicie bezzasadne i powinno zostać oddalone przez sąd pracy.

Podstawa prawna

  • art. 30-32, art. 36, art. 45, art. 300 Kodeksu pracy,
  • art. 60, art. 61, art. 82-88 Kodeksu cywilnego.

Orzecznictwo uzupełniające:

  • Skuteczne cofnięcie przez zakład pracy wypowiedzenia pracownikowi umowy o pracę wymaga zgody tego pracownika, mimo wcześniejszego odwołania się pracownika od wypowiedzenia do sądu. (Wyrok Sądu Najwyższego z 23 października 1986 r., III PZP 62/86, OSNC 1987/10/156)
  • Wypowiedzenie umowy o pracę stanowi oświadczenie woli, które należy tłumaczyć zgodnie z wymaganiami określonymi w art. 65 § 1 Kodeksu cywilnego w związku z art. 300 Kodeksu pracy. (Wyrok Sądu Najwyższego z 1 października 1999 r., I PKN 251/99, OSNP 2001/3/70)

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

DOKUMENTACJA PRACOWNICZA 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

ELPIGAZ

ELPIGAZ jest czołowym producentem i dostawcą nowoczesnych rozwiązań dla motoryzacji w zakresie gazowych układów zasilania pojazdów, zbiorników LPG i ciśnieniowych zbiorników powietrza.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »