reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Urlopy > Jak obliczyć wymiar urlopu wypoczynkowego pracownika, który pracował przed podjęciem studiów licencjackich

Jak obliczyć wymiar urlopu wypoczynkowego pracownika, który pracował przed podjęciem studiów licencjackich

Pracownik rozpoczął swoją pierwszą pracę na umowę o pracę w wymiarze pełnego etatu od 3 stycznia 2004 r. Pozostawał w zatrudnieniu do 30 czerwca 2007 r. Od 1 października 2004 r. podjął jednocześnie studia licencjackie. Tytuł licencjata uzyskał 23 czerwca 2007 r. W naszym zakładzie pracuje na pełny etat od 1 lipca 2007 r. Kiedy pracownik nabędzie prawo do 26 dni urlopu wypoczynkowego? Dodam, że przed rozpoczęciem pierwszej pracy pracownik ukończył 4-letnie liceum ogólnokształcące.

RADA

Pracownik nabędzie prawo do 26 dni urlopu wypoczynkowego od 25 września br. Ze względu na to, że jednocześnie pracował i studiował, do stażu urlopowego należy mu wliczyć 8 lat z tytułu ukończenia studiów licencjackich (będzie to dla niego korzystniejsze) oraz okresy pracy niepokrywające się z tymi studiami.

UZASADNIENIE

Jeżeli Państwa pracownik jednocześnie pracował i studiował, do stażu urlopowego należy mu zaliczyć naukę albo pracę, w zależności od tego, co jest dla niego korzystniejsze (art. 155 § 2 Kodeksu pracy). W przedstawionej sytuacji korzystniejsze dla pracownika jest zaliczenie okresu nauki na studiach licencjackich. Uzyskanie tytułu licencjata oznacza ukończenie studiów wyższych, co upoważnia pracownika do zaliczenia mu 8 lat z tytułu nauki do stażu urlopowego.

Gdyby w przedstawionej sytuacji liczyli Państwo pracownikowi zamiast nauki na studiach licencjackich okresy pracy, to należałoby wziąć pod uwagę okres pracy pokrywający się z tymi studiami, czyli 2 lata 8 miesięcy i 23 dni (od 1 października 2004 r. do 23 czerwca 2007 r.). Dodatkowo z tytułu nauki należałoby wówczas pracownikowi wliczyć do stażu urlopowego tylko 4 lata z tytułu ukończenia liceum ogólnokształcącego, a nie 8 lat z tytułu ukończenia studiów. Zatem okres zatrudnienia w czasie studiów nie zrekompensowałby mu dodatkowych 4 lat z tytułu nauki, jakie ma wliczane w związku z uzyskaniem stopnia licencjata.

Państwa pracownik pracował jeszcze przed podjęciem studiów. Do stażu urlopowego zaliczy mu się zatem okres pracy przypadający przed rozpoczęciem studiów - od 3 stycznia do 30 września 2004 r.

Obliczając staż urlopowy pracownika, przyjmujemy, na podstawie art. 114 Kodeksu cywilnego, że 1 miesiąc odpowiada 30 dniom.

Bez względu na miesiąc, w którym pracownik uzyska prawo do wyższego wymiaru urlopu, w roku kalendarzowym, w którym nabył on prawo do tego większego wymiaru urlopu, urlop ten przysługuje w pełnym zwiększonym wymiarze.

PRZYKŁAD

Pracownik nabył prawo do 26 dni urlopu wypoczynkowego w grudniu 2007 r. W takiej sytuacji za 2007 r. przysługuje mu prawo do pełnych 26 dni urlopu wypoczynkowego. Nieprawidłowe byłoby w tej sytuacji liczenie proporcjonalne urlopu, tj. od stycznia do listopada 2007 r. z wymiaru 20 dni, zaś za grudzień zeszłego roku z wymiaru 26 dni.

Ustalając wymiar urlopu wypoczynkowego pracownika, powinni Państwo zliczyć następujące okresy pracy:

Prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 26 dni Państwa pracownik będzie miał po osiągnięciu 10 lat stażu urlopowego. Do uzyskania wymiaru 26 dni urlopu brakuje mu 2 miesięcy i 5 dni. Okres 10 lat stażu urlopowego pracownik uzyska zatem 25 września br. Od tego dnia będzie mu przysługiwało 26 dni urlopu. Taki wymiar urlopu będzie miał pracownik za 2008 r.

• art. 154 § 1, art. 155 § 1 pkt 4 i 6, art. 158 i 300 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy - j.t. Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 93, poz. 586

• § 3 pkt 12 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z 23 lipca 2004 r. w sprawie rodzajów dyplomów i tytułów zawodowych oraz wzorów dyplomów wydawanych przez uczelnie - Dz.U. Nr 182, poz. 1881

• § 3 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop - Dz.U. Nr 2, poz. 14; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 217, poz. 1591

Marek Skałkowski

specjalista w zakresie prawa pracy

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Pracodawca w kryzysie (PDF)49.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Business Tax Professionals Sp. z o.o. sp. k.

Doradztwo podatkowe, przeglądy i szkolenia podatkowe, ceny transferowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama