| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Urlopy > Czy podejmujący pierwszą pracę pracownik, zatrudniony przez 29 dni lutego, nabędzie prawo do urlopu wypoczynkowego

Czy podejmujący pierwszą pracę pracownik, zatrudniony przez 29 dni lutego, nabędzie prawo do urlopu wypoczynkowego


Zatrudniliśmy od 1 lutego br. pracownika na podstawie umowy na okres próbny do 29 lutego br. Jest to jego pierwsza praca. Nie zamierzamy przedłużać tej umowy. Czy pracownik nabędzie prawo do urlopu wypoczynkowego za ten okres pracy, czy nie, ponieważ nie przepracuje co najmniej 30 dni?

RADA
Pracownik za okres pierwszej pracy od 1 do 29 lutego br. nabędzie prawo do ułamkowego urlopu wypoczynkowego w wymiarze 1/12 wymiaru urlopu przysługującego mu po przepracowaniu roku, tj. do 1,66 dnia.

UZASADNIENIE

Podjęcie przez pracownika po raz pierwszy pracy gwarantuje mu w pierwszym roku zatrudnienia prawo do urlopu wypoczynkowego z upływem każdego miesiąca pracy w wymiarze 1/12 wymiaru urlopu przysługującego mu po przepracowaniu roku. Pracownik ma prawo do urlopu „cząstkowego” za każdy przepracowany miesiąc do końca roku kalendarzowego, w którym po raz pierwszy w swoim życiu podjął pracę. Prawo do pierwszego urlopu pracownik nabywa z dołu, kiedy upłynie jego miesiąc pracy.

Zapis art. 153 Kodeksu pracy określający, że urlop przy podjęciu pierwszej pracy przysługuje „z upływem każdego miesiąca pracy”, oznacza, że powinien upłynąć pełny miesiąc zatrudnienia pracownika i dopiero wówczas nabędzie on prawo do 1/12 wymiaru urlopu. Nie chodzi tutaj o pojęcie miesiąca kalendarzowego, gdyż pracownik nie zawsze podejmuje pracę od pierwszego dnia danego miesiąca. Miesiąc do celów urlopowych oblicza się według zasady polegającej na tym, że upływ miesiąca następuje w dniu bezpośrednio poprzedzającym dzień, który nazwą lub datą odpowiada dniowi, od którego rozpoczęto liczenie. Zasada ta ma zastosowanie również do pracowników podejmujących pracę po raz pierwszy i nabywających prawo do urlopu w wymiarze 1/12 wymiaru urlopu przysługującego po przepracowaniu roku pracy z upływem każdego miesiąca pracy.

Tak samo orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z 19 grudnia 1996 r. (I PKN 47/96, OSNP 1997/17/310) stwierdzając, że sposób liczenia terminu określony w Kodeksie cywilnym, zgodnie z którym upływ terminu następuje w dniu odpowiadającym nazwą lub datą początkowemu dniowi terminu, nie ma zastosowania do okresów, od których zależy nabycie uprawnień pracowniczych. Sąd stwierdził przy tym, że okres pracy powinien być ustalony przy uwzględnieniu potocznego sposobu liczenia terminów. Zatem jego upływ następuje w dniu bezpośrednio poprzedzającym dzień, który nazwą lub datą odpowiada dniowi, w którym rozpoczęto liczenie okresu.

W przypadku Państwa pracownika, który został zatrudniony od 1 lutego br., upływ miesiąca jego pracy nastąpi ostatniego dnia lutego, tj. 29 lutego. Prawo do urlopu wypoczynkowego powstanie z końcem tego dnia. Pracownik nabędzie wówczas prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 1/12 wymiaru przysługującego mu po przepracowaniu roku. Będzie to 1/12 z 20 dni, do takiego wymiaru bowiem ma prawo pracownik rozpoczynający po raz pierwszy pracę. Pracownik po przepracowaniu okresu od 1 lutego do 29 lutego br. nabędzie prawo do 1,66 dnia urlopu.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KODEKS PRACY 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Rogowska

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »