reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Uprawnienia rodzicielskie > Dodatkowe zatrudnienie w trakcie urlopu wychowawczego

Dodatkowe zatrudnienie w trakcie urlopu wychowawczego

Pracownicę, która w innej firmie jest na urlopie wychowawczym, zatrudniliśmy na podstawie umowy o pracę. Niedługo urodzi drugie dziecko. Jest u nas zatrudniona na 1/4 etatu i na pełny etat w drugim zakładzie pracy (teraz na urlopie wychowawczym). Czy zasiłek macierzyński przysługuje pracownicy w związku z urodzeniem drugiego dziecka tylko z tytułu zatrudnienia u nas? Czy może powinna zgłosić w drugiej firmie urodzenie dziecka i otrzyma zasiłek macierzyński? Jak zostanie ustalony okres wypłaty zasiłku macierzyńskiego? Jak ustalić jego podstawę wymiaru?


RADA

Pracownica jest uprawniona do 2 zasiłków macierzyńskich - od firmy, która udzieliła jej urlopu wychowawczego, oraz od Państwa w związku z zatrudnieniem na podstawie umowy o pracę. U Państwa pracownica ma prawo do 20 tygodni urlopu i zasiłku macierzyńskiego, ponieważ urodzi 2. dziecko. W drugim zakładzie pracy okres wypłaty zasiłku macierzyńskiego będzie wynosił 18 lub 20 tygodni. Podstawę wymiaru zasiłku każdy z zakładów pracy ustali odrębnie.

UZASADNIENIE

Pracownica jest zatrudniona na podstawie umowy o pracę w dwóch zakładach pracy i obydwie umowy o pracę są dla niej podstawą do uzyskania zasiłku macierzyńskiego w związku z urodzeniem dziecka. Wymiar czasu pracy nie ma wpływu na prawo do zasiłku. Zasiłek macierzyński przysługuje pracownicy, która w okresie ubezpieczenia chorobowego albo w okresie urlopu wychowawczego urodziła dziecko. Pracownica jest u Państwa zatrudniona na podstawie umowy o pracę. I to ubezpieczenie pracownicze jest dla niej tytułem do uzyskania urlopu i zasiłku macierzyńskiego u Państwa. Nie ma na to wpływu urlop macierzyński w drugim zakładzie pracy. U pracodawcy, który udzielił pracownicy urlopu wychowawczego, uzyska ona prawo do zasiłku macierzyńskiego, ponieważ urodziła drugie dziecko w trakcie urlopu wychowawczego.

Długość okresów, za które pracownicy przysługuje zasiłek macierzyński u Państwa i w drugim zakładzie pracy, może być różna. U Państwa pracownicy przysługuje 20 tygodni urlopu i zasiłku macierzyńskiego. Natomiast okres wypłaty zasiłku macierzyńskiego w drugiej firmie będzie zależał od tego, czy okres wypłaty zasiłku macierzyńskiego wykracza poza udzielony urlop wychowawczy. Jeżeli tak, to pracownica ma prawo do wypłaty zasiłku macierzyńskiego za cały okres 20 tygodni. Natomiast jeżeli okres wypłaty zasiłku macierzyńskiego przypada w całości na urlop wychowawczy, to pracownica będzie miała prawo do 18 tygodni zasiłku macierzyńskiego.

PRZYKŁAD

Pracownica urodziła dziecko na 6 tygodni przed datą zakończenia urlopu wychowawczego. W tej sytuacji ma prawo do zasiłku macierzyńskiego przez 20 tygodni. Okres wypłaty zasiłku macierzyńskiego nie zostanie skrócony o 2 tygodnie, ponieważ część wypłaty zasiłku macierzyńskiego wykracza poza udzielony urlop wychowawczy.

Podstawę wymiaru Państwo i drugi zakład pracy powinni ustalić odrębnie na podstawie wynagrodzenia, które pracownica uzyskała z każdej z umów.

• art. 180 § 1 i § 3 Kodeksu pracy,

• art. 29 ust. 1, ust. 3 i ust. 5, art. 31, art. 36 ust. 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.).

Marek Rotkiewicz

specjalista ds. zatrudnienia

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

REWIT

Misją REWIT od 25 lat jest bycie doradcą i partnerem biznesowym w zmieniającym się świecie i otoczeniu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama