reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Uprawnienia rodzicielskie > Wyjazd za granicę na urlopie wychowawczym

Wyjazd za granicę na urlopie wychowawczym

Przebywam obecnie na urlopie wychowawczym, mąż pracuje w Anglii. Czy mogę wyjechać do niego z dzieckiem bez utraty urlopu wychowawczego? Czy mogę tam podjąć dodatkową pracę? - pyta Czytelniczka z Krakowa.


Tak, może Pani podczas urlopu wychowawczego wyjechać z dzieckiem do pracującego za granicą męża. Przebywając za granicą, ma Pani prawo do korzystania z urlopu wychowawczego u dotychczasowego pracodawcy. Może Pani podjąć dodatkową pracę, jednak pod warunkiem (taki sam dotyczyłby podjęcia pracy w kraju) że nie zaprzestanie Pani sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem.

Celem urlopu wychowawczego jest stworzenie warunków umożliwiających rodzicom lub opiekunom sprawowanie osobistej opieki nad małym dzieckiem. Korzystanie z urlopu wychowawczego nie oznacza, że pracownik nie może podjąć pracy zarobkowej (na podstawie umowy o pracę czy umów cywilnoprawnych, np. zlecenia). Dopuszczalne jest także podjęcie działalności o charakterze niezarobkowym, nauki lub szkolenia. Jednak niezbędnym warunkiem podjęcia przez pracownika ww. aktywności jest to, że nie może ona wyłączać możliwości sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem (art. 1862 § 1 k.p.). Nie ma przy tym znaczenia, w jakim miejscu będzie sprawował tę opiekę - nie musi to być miejsce zamieszkania pracownika.

Kodeks pracy i inne powszechnie obowiązujące przepisy prawa pracy nie przewidują żadnych dodatkowych warunków dla pracownika, np. zgoda pracodawcy. Nie można ich także wprowadzić w układzie zbiorowym pracy, regulaminie pracy czy umowie o pracę. Tego rodzaju „obostrzeżenia” dotyczące pracowników korzystających z urlopów wychowawczych są mniej korzystne dla pracowników niż powszechnie obowiązujące przepisy prawa pracy i nie wywołują skutków prawnych (art. 9 k.p.).

Jeżeli pracodawca ustali, że pracownik trwale zaprzestał sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, ma prawo odwołać pracownika z urlopu i wezwać go do stawienia się do pracy w terminie przez siebie wskazanym, nie później jednak niż w ciągu 30 dni od dnia powzięcia takiej wiadomości i nie wcześniej niż po upływie 3 dni od dnia wezwania (art. 1862 § 2 k.p.). Pracodawca nie może np. wypowiedzieć umowę o pracę pracownikowi. Tego rodzaju sankcję pracodawca może zastosować dopiero w razie niestawienia się pracownika na wezwanie. Takie same uprawnienia ma pracodawca, jeżeli stwierdzi, że z urlopu wychowawczego korzystają w tym samym czasie oboje rodzice lub opiekunowie dziecka przez okres przekraczający 3 miesiące (art. 186 § 3 k.p.).

Odpowiedziała Ewa Drzewiecka

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Pracodawca w kryzysie (PDF)49.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

TAXWISE Michał Zdyb

TAXWISE Michał Zdyb jest nowoczesną kancelarią doradztwa podatkowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama