Kategorie

Czy można przenieść pracownika samorządowego na stanowisko równorzędne lub niższe

Małgorzata Terlikowska
Chcemy przenieść pracownika samorządowego zatrudnionego na stanowisku urzędniczym w obrębie własnego urzędu na równorzędne stanowisko urzędnicze lub niższe. Czy możemy to zrobić? Czy można przenieść tego pracownika do innego urzędu na równorzędne lub niższe stanowisko?

Przeniesienie pracownika samorządowego na stanowisko niższe lub równorzędne jest możliwe w przypadku reorganizacji urzędu związanej z likwidacją zajmowanego przez tego pracownika stanowiska i niemożliwością dalszego zatrudniania na tym stanowisku. Przeniesienie pracownika na inne równorzędne lub niższe stanowisko w tym samym urzędzie również jest dopuszczalne, ale za zgodą pracownika. Pracownika samorządowego można również przenieść do pracy na stanowisko równorzędne lub niższe w innym urzędzie.

UZASADNIENIE

Reklama

Pracownika samorządowego zatrudnionego na stanowisku urzędniczym pracodawca może przenieść jednostronnie na niższe niż dotychczas zajmowane przez niego stanowisko lub stanowisko równorzędne w przypadku, gdy doszło do reorganizacji urzędu związanej z likwidacją zajmowanego przez tego pracownika stanowiska i nie ma możliwości dalszego zatrudniania tego pracownika na obecnym stanowisku (art. 23 ust. 1 ustawy o pracownikach samorządowych). Stanowisko, na które ma być przeniesiony pracownik, musi odpowiadać jego kwalifikacjom. W takim przypadku, aby zmienić pracownikowi stanowisko pracy, należy przedstawić mu wypowiedzenie zmieniające warunki pracy i płacy (art. 42 Kodeksu pracy). W omawianej sytuacji pracownikowi przysługuje dotychczasowe wynagrodzenie, jeżeli jest ono wyższe niż wynagrodzenie na nowym stanowisku pracy. Maksymalny czas pobierania tego wynagrodzenia to 6 miesięcy następujących po miesiącu, w którym pracownik został przeniesiony na nowe stanowisko (art. 23 ust. 2 ustawy o pracownikach samorządowych). Po tym okresie wynagrodzenie pracownika powinno zostać obniżone, jeżeli na zajmowanym stanowisku obowiązuje niższe wynagrodzenie niż to, które dotychczas pobierał pracownik.

W innym przypadku, gdy pracodawca chce przenieść pracownika na inne stanowisko równorzędne lub niższe w tym samym urzędzie, może tego dokonać w drodze porozumienia stron zawieranego między pracodawcą a pracownikiem. Nie ma bowiem w ustawie o pracownikach samorządowych przepisu, który nakazywałby pracownikowi przejście lub umożliwiałby pracodawcy zmuszenie pracownika do zmiany stanowiska pracy. Zatem na zmianę stanowiska na równorzędne lub niższe pracownik musi wyrazić zgodę.


WAŻNE!

Pracownika samorządowego można przenieść na stanowisko równorzędne lub niższe w tym samym urzędzie za jego zgodą lub w drodze wypowiedzenia zmieniającego.

Pracownika samorządowego można natomiast przenieść do innego urzędu w trybie tzw. porozumienia pracodawców. W takiej sytuacji pracownika samorządowego zatrudnionego na stanowisku urzędniczym, w tym na stanowisku urzędniczym kierowniczym, można za jego zgodą lub na jego wniosek przenieść do pracy w innym urzędzie w tej samej lub innej miejscowości (art. 22 ust. 1 ustawy o pracownikach samorządowych). Przepisy nie wskazują, na jakie stanowisko można przenieść w tym przypadku pracownika. Ponieważ takie przeniesienie zawsze jest uzależnione od zgody pracownika, może to być przeniesienie zarówno na stanowisko niższe, jak i równorzędne.

WAŻNE!

Pracownika samorządowego można przenieść do pracy w innym urzędzie zarówno na niższe, jak i równorzędne stanowisko pracy.

Reklama

Warunkiem przeniesienia pracownika do innego urzędu jest to, aby takie przeniesienie nie naruszało ważnego interesu dotychczasowego pracodawcy, a po stronie pracodawcy, który ma go zatrudnić, istniały ważne, uzasadnione przesłanki. W praktyce oznacza to wyrażenie zgody na przeniesienie przez obu pracodawców.

Przeniesienia dokonuje się na podstawie porozumienia między kierownikami urzędów – dotychczasowym i nowym (art. 22 ust. 1 i 2 ustawy o pracownikach samorządowych). W przypadku takiego przeniesienia do innego urzędu pracownikowi nie trzeba wydawać świadectwa pracy.

Podstawa prawna

 • art. 22 i art. 23 ustawy z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz.U. Nr 223, poz. 1458),
 • art. 42 Kodeksu pracy.
Poszerzaj swoją wiedzę, czytając naszą publikację
Karta Nauczyciela. Komentarz (PDF)
Karta Nauczyciela. Komentarz (PDF)
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą czyli z zakładową organizacją związkową lub inną reprezentacją osób zatrudnionych.

  Emerytura bez podatku – tabela

  Emerytura bez podatku - tabela z kwotą netto w 2021 r. i po zmianach w 2022 r. wskazuje, ile emeryt otrzyma na rękę po podwyżce.

  Pracownik oczekuje elastyczności zatrudnienia

  Elastyczność zatrudnienia - tego oczekuje pracownik od miejsca pracy.

  Pracownicy ocenili sytuację w zakładach pracy [BADANIE]

  Sytuacja w zakładach pracy została oceniona przez pracowników. Jakie są wyniki badania CBOS?