| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Czy można przenieść pracownika samorządowego na stanowisko równorzędne lub niższe

Czy można przenieść pracownika samorządowego na stanowisko równorzędne lub niższe

Chcemy przenieść pracownika samorządowego zatrudnionego na stanowisku urzędniczym w obrębie własnego urzędu na równorzędne stanowisko urzędnicze lub niższe. Czy możemy to zrobić? Czy można przenieść tego pracownika do innego urzędu na równorzędne lub niższe stanowisko?

Przeniesienie pracownika samorządowego na stanowisko niższe lub równorzędne jest możliwe w przypadku reorganizacji urzędu związanej z likwidacją zajmowanego przez tego pracownika stanowiska i niemożliwością dalszego zatrudniania na tym stanowisku. Przeniesienie pracownika na inne równorzędne lub niższe stanowisko w tym samym urzędzie również jest dopuszczalne, ale za zgodą pracownika. Pracownika samorządowego można również przenieść do pracy na stanowisko równorzędne lub niższe w innym urzędzie.

UZASADNIENIE

Pracownika samorządowego zatrudnionego na stanowisku urzędniczym pracodawca może przenieść jednostronnie na niższe niż dotychczas zajmowane przez niego stanowisko lub stanowisko równorzędne w przypadku, gdy doszło do reorganizacji urzędu związanej z likwidacją zajmowanego przez tego pracownika stanowiska i nie ma możliwości dalszego zatrudniania tego pracownika na obecnym stanowisku (art. 23 ust. 1 ustawy o pracownikach samorządowych). Stanowisko, na które ma być przeniesiony pracownik, musi odpowiadać jego kwalifikacjom. W takim przypadku, aby zmienić pracownikowi stanowisko pracy, należy przedstawić mu wypowiedzenie zmieniające warunki pracy i płacy (art. 42 Kodeksu pracy). W omawianej sytuacji pracownikowi przysługuje dotychczasowe wynagrodzenie, jeżeli jest ono wyższe niż wynagrodzenie na nowym stanowisku pracy. Maksymalny czas pobierania tego wynagrodzenia to 6 miesięcy następujących po miesiącu, w którym pracownik został przeniesiony na nowe stanowisko (art. 23 ust. 2 ustawy o pracownikach samorządowych). Po tym okresie wynagrodzenie pracownika powinno zostać obniżone, jeżeli na zajmowanym stanowisku obowiązuje niższe wynagrodzenie niż to, które dotychczas pobierał pracownik.

W innym przypadku, gdy pracodawca chce przenieść pracownika na inne stanowisko równorzędne lub niższe w tym samym urzędzie, może tego dokonać w drodze porozumienia stron zawieranego między pracodawcą a pracownikiem. Nie ma bowiem w ustawie o pracownikach samorządowych przepisu, który nakazywałby pracownikowi przejście lub umożliwiałby pracodawcy zmuszenie pracownika do zmiany stanowiska pracy. Zatem na zmianę stanowiska na równorzędne lub niższe pracownik musi wyrazić zgodę.

Czytaj także

Autor:

prawnik, specjalista w zakresie prawa pracy

Źródło:

INFOR
Ważne rozmowy o biznesie i nie tylko….49.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W DOKUMENTACJI PRACOWNICZEJ 2019

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Röben

Jeden z czołowych producentów ceramiki budowlanej, w tym dachówek, cegieł i płytek klinkierowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »