reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Ochrona danych osobowych > Udostępnienie danych osobowych pracownika tymczasowego przez agencję pracy tymczasowej

Udostępnienie danych osobowych pracownika tymczasowego przez agencję pracy tymczasowej

Jesteśmy agencją pracy tymczasowej. Jeden z naszych klientów – pracodawca użytkownik twierdzi, że pracownik tymczasowy ukradł mu rzeczy, jakie otrzymał do wykonywania pracy. Dostaliśmy od pracodawcy użytkownika pismo, w którym opisał całą sprawę i poprosił, aby przekazać mu dane tego pracownika (adres zamieszkania), ponieważ chce go pozwać za kradzież. Czy w takiej sytuacji możemy udostępnić takie dane pracodawcy użytkownikowi?

Zgoda pracownika na przetwarzanie jego danych osobowych nie może być ani dorozumiana, ani domniemana, nie może być również uzyskana w drodze wymuszenia. Mimo że ustawa o ochronie danych osobowych nie określa formy zgody, warto zadbać, aby do celów dowodowych była wyrażona na piśmie.

Dość ryzykownym rozwiązaniem jest udostępnienie danych osobowych z pominięciem zgody pracownika na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 5 ustawy o ochronie danych osobowych, tj. w przypadku, gdy cel udostępnienia danych osobowych jest prawnie usprawiedliwiony, a przetwarzanie danych nie naruszy praw i wolności osób, których to dotyczy. Próba skorzystania z powyższego rozwiązania powoduje wątpliwości z uwagi na nieprecyzyjność przepisów. Pracodawca użytkownik ma, co prawda, usprawiedliwiony prawnie cel, jakim jest chęć skierowania sprawy do sądu, ale nie można kategorycznie stwierdzić, czy przy tej okazji nie dojdzie do naruszenia praw i wolności pracownika tymczasowego, gdy np. pracodawca użyje danych osobowych pracownika w innym celu. Znacznie bezpieczniejszym i zalecanym rozwiązaniem jest uzyskanie od pracownika zgody na udostępnienie jego danych.

Brak zgody pracownika nie oznacza, że pracodawca użytkownik nie będzie miał możliwości dochodzenia roszczeń. Państwo, jako agencja pracy tymczasowej, są zobowiązani do naprawienia szkody, jaką wyrządził pracownik tymczasowy podczas wykonywania swoich obowiązków (art. 19 ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych). Pracodawca użytkownik może zatem wystąpić z roszczeniem przeciwko Państwu, jeżeli np. pracownik tymczasowy faktycznie dokonał kradzieży powierzonego mu mienia.

WAŻNE!

Agencja pracy tymczasowej jest zobowiązana do naprawienia szkody wyrządzonej pracodawcy użytkownikowi przez pracownika tymczasowego przy wykonywaniu przez niego pracy, na zasadach i w granicach dotyczących odpowiedzialności materialnej pracowników.

Dopuszczalne jest zawieranie między agencją a pracodawcą użytkownikiem dodatkowych umów zawierających postanowienia uzupełniające w zakresie wzajemnych praw i obowiązków. Na podstawie takiej umowy agencja pracy tymczasowej może przekazać pracodawcy użytkownikowi kompetencje do przetwarzania danych osobowych pracowników tymczasowych świadczących u niego pracę. Umowa taka powinna określać zakres i cel przetwarzania danych. Przepisy nie regulują jednak bezpośrednio dopuszczalnego zakresu, w jakim pracodawca użytkownik staje się administratorem danych osobowych pracowników tymczasowych i czy agencja pracy tymczasowej może w ramach umowy przekazać wszystkie posiadane dane osobowe pracowników świadczących pracę na rzecz pracodawcy użytkownika.

Podstawa prawna

  • art. 221 Kodeksu pracy,
  • art. 2, art. 7, art. 14, art. 19, art. 25 ustawy z 9 lipca 2003 r. o zatrudnianiu pracowników tymczasowych (Dz.U. Nr 166, poz. 1608 ze zm.),
  • art. 7 pkt 2, pkt 4, pkt 5, art. 23 ust. 1 pkt 1, pkt 5, art. 31 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. z 2002 r. Nr 101, poz. 926 ze zm.).
reklama

Czytaj także

Autor:

specjalista w zakresie prawa pracy

Źródło:

INFOR
INFORLEX Biznes509.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Godyń

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama