REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak ustalić wynagrodzenie za dodatkowe przerwy w pracy wliczane do czasu pracy

Izabela Nowacka
Izabela Nowacka
Jak ustalić wynagrodzenie za dodatkowe przerwy w pracy wliczane do czasu pracy
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Niektórzy nasi pracownicy są zatrudnieni w równoważnym systemie czasu pracy przedłużonym do 24 godzin. Jak ustalić im wynagrodzenie za przerwy w pracy wliczane do czasu pracy, wynikające z art. 134 Kodeksu pracy? Pracownicy mają prawo łącznie do 45 minut przerwy w pracy. 

Rada

Za czas przerw w pracy zaliczanych do czasu pracy pracownikom przysługuje normalne wynagrodzenie. Nie należy wyodrębniać wynagrodzenia za czas tych przerw. Szczegóły w uzasadnieniu. 

Autopromocja

Uzasadnienie

Czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym. 

W równoważnym systemie czasu pracy dobowy wymiar czasu pracy może być przedłużony do 12, 16 lub 24 godzin, w zależności od rodzaju pracy i jej organizacji. 

Do pracowników zatrudnionych przy pilnowaniu mienia lub ochronie osób, a także pracowników zakładowych straży pożarnych i zakładowych służb ratowniczych, może być stosowany system równoważnego czasu pracy, w którym jest dopuszczalne przedłużenie dobowego wymiaru czasu pracy do 24 godzin, w okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 1 miesiąca. Od dobowego wymiaru czasu pracy pracownika zależy prawo do nowych przerw w pracy określonych w art. 134 Kodeksu pracy i wliczanych do czasu pracy. 

Obowiązkowe przerwy w pracy. Od 26 kwietnia 2023 r. przepisy Kodeksu pracy przewidują, oprócz podstawowej przerwy w pracy, dodatkowe przerwy wliczane do czasu pracy pracownika. W przypadku gdy dobowy wymiar czasu pracy pracownika:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • wynosi co najmniej 6 godzin – przerwa w pracy trwa co najmniej 15 minut,
  • jest dłuższy niż 9 godzin – przysługuje dodatkowa przerwa w pracy, która powinna wynosić co najmniej 15 minut,
  • jest dłuższy niż 16 godzin – przysługuje kolejna przerwa w pracy, która powinna wynosić co najmniej 15 minut (art. 134 Kodeksu pracy). 

Dodatkowe przerwy przysługują też wtedy, gdy w wyniku pracy nadliczbowej lub ponadwymiarowej pracownik przepracuje więcej niż 9 czy 16 godzin w danej dobie (pismo OIP w Katowicach z 10 maja 2023 r., nr KT-OOGPR-01.450.48.2023.2). 

Pracownik, który wykonuje pracę w systemie czasu pracy z przedłużoną do 24 godzin normą dobową, ma więc prawo do przerw w łącznym wymiarze nie krótszym niż 45 minut (3 przerwy co najmniej po 15 minut).

Wynagrodzenie za przerwy w pracy. Ponieważ omawiane przerwy są wliczane do czasu pracy, pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia za ten czas. To odróżnia te przerwy od niepłatnej przerwy w pracy, którą pracodawca może dodatkowo wprowadzić na podstawie art. 141 Kodeksu pracy. Zgodnie z tym przepisem pracodawca może ustalić jedną przerwę w pracy niewliczaną do czasu pracy, w wymiarze nieprzekraczającym 60 minut, przeznaczoną na spożycie posiłku lub załatwienie spraw osobistych. Nie ma przeszkód, aby taka przerwa również była odpłatna, jeśli pracodawca tak postanowi. O tym powinny zdecydować regulacje wewnątrzzakładowe. 

W przypadku przerw obowiązkowych wliczanych do czasu pracy pracownik nie musi ich odpracowywać i za ten czas otrzymuje normalne wynagrodzenie. Jeżeli nie miał w danym miesiącu żadnych nieobecności, za które nie przysługuje wynagrodzenie, powinien otrzymać zwykłą pensję tak jak za cały przepracowany miesiąc. 

Przerw nie należy ewidencjonować w karcie czasu pracy ani traktować jak zwolnienia od pracy. W konsekwencji nie ma podstaw, aby wyodrębniać i oddzielnie obliczać wynagrodzenie za czas przerw w pracy. 

Przykład

Pracownicy zatrudnieni w systemie równoważnym z przedłużoną do 24 godzin normą dobową mają prawo do 3 przerw w pracy po 15 minut każda. Jeden z pracowników jest wynagradzany stawką miesięczną wynoszącą 4500 zł, drugi stawką godzinową wynoszącą 35 zł. Obaj otrzymują premie, z tym że pierwszy pracownik ma do niej prawo w wysokości od 5% do 30% płacy zasadniczej, a drugi w wysokości 15% podstawy faktycznie osiągniętego wynagrodzenia. Za czerwiec 2023 r. pierwszy z pracowników uzyskał wynagrodzenie w wysokości 4500 zł oraz premię stanowiącą 20% stawki miesięcznej, czyli 900 zł. Drugi z pracowników otrzymał 5880 zł (168 godz. nominalnego czasu pracy x 35 zł) oraz premię w kwocie 882 zł (5880 zł x 15%). Przerwy w pracy są traktowane na równi z czasem wykonywania pracy, a więc pracownikom przysługuje ww. wynagrodzenie.  

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
2417,14 zł - tyle otrzymasz za wczasy pod gruszą w czasie majówki?

Wczasy pod gruszą 2024 można wykorzystać w czasie majówki już od 27 kwietnia albo 1 maja. Ile wynosi dofinansowanie do urlopu? Nie można mylić gruszy ze świadczeniem urlopowym! Które świadczenie nie ma określonej maksymalnej kwoty?

20 maja to ważny termin dla niektórych płatników. ZUS przypomina o rocznym rozliczeniu składki na ubezpieczenie zdrowotne

Zbliża się ważny termin dla osób prowadzących pozarolniczą działalność. Do 20 maja 2024 r. muszą one przekazać do ZUS roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za rok 2023. To również termin na złożenie ZUS DRA lub ZUS RCA za kwiecień 2024 r., które uwzględniają to rozliczenie.

Dzień wolny w urodziny i krótsza praca w piątek lepsze niż premia? Pracownicy już trochę inaczej podchodzą do benefitów od pracodawcy

Wniosek z obserwacji przez ekspertów obecnego rynku pracy jest jednoznaczna: coraz bardziej rozbieżne są oczekiwania pracowników i chęci przedsiębiorców w zakresie oferowania benefitów będących uzupełnieniem wynagrodzenia. – Ponad 70% pracowników oczekuje, że poza standardowym wynagrodzeniem będzie otrzymywać od pracodawcy także benefity motywacyjne oraz nagrody np. w trybie kwartalnym. Widzimy jednak w tym zakresie zdecydowaną zmianę tendencji. Jeszcze kilka lat temu najważniejsze były pieniądze lub ew. pakiet sportowy czy ubezpieczeniowy. Teraz najbardziej oczekiwany benefit jest zupełnie inny – mówi Dorota Siedziniewska – Brzeźniak, ekspert rynku pracy, prokurent IDEA HR Group.

Minister pracy: Będą składki ZUS od umów o dzieło i zlecenia, będzie godna emerytura

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, poinformowała, że wkrótce do konsultacji społecznych trafi projekt ustawy reformującej oskładkowanie umów o dzieło i zlecenie. Zmiany mają zapewnić godną emeryturę osobom pracującym w oparciu o umowę zlecenie albo umowę o dzieło.

REKLAMA

Czy 2 maja jest dniem wolnym od pracy?

2 maja 2024 r. wypada w czwartek pomiędzy wolną środą 1 maja (Święto Pracy) i wolnym piątkiem (Narodowe Święto 3 Maja). Czy wypadające 2 maja Święto Flagi to dzień wolny od pracy? Czy trzeba wziąć na ten dzień urlop?

Zaliczka czy zadatek - co będzie lepsze przy współpracy z freelancerem?

Zaliczka czy zadatek? Jaka jest różnica? Co jest zwrotne, a co przepada? Podpowiadamy, co wybrać przy współpracy z freelancerem.

Minister pracy: Zwolnień grupowych jest sporo, ale są monitorowane przez resort pracy

Firmy działające w naszym kraju coraz częściej przeprowadzają zwolnienia grupowe. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, przyznaje, że faktycznie tych zwolnień jest sporo.

Majówka 2024: weź 3 dni urlopu a będziesz miał 9 dni wolnych

Majówka w 2024 zapowiada się wspaniale. Wypoczynek może być naprawdę długi. Wystarczy wziąć 3 dni urlopu a można mieć 9 dni wolnych (wliczając weekendy). Co ciekawe Boże Ciało w 2024 r. wypada 30 maja (czwartek) oznacza to, że biorąc wolne w dniu 31 maja (piątek) - łącznie z weekendem można mieć 4 dni wolnego. Jak wypada majówka 2024? Czy w majówkę jest wolne od szkoły?

REKLAMA

Zwolnienie grupowe: kto może zwolnić, z jakich przyczyn, kogo nie można zwolnić, jaka wysokość odprawy pieniężnej

Zwolnienie grupowe to rozwiązanie umów o pracę z pracownikami z przyczyn niedotyczących pracowników. Nie każdy pracodawca może przeprowadzić takie zwolnienie i nie każdy pracownik może być nim objęty.

Poszedł po zaległe wynagrodzenie a spotkała go śmierć. Zabójstwo w Gdańsku, są zarzuty Prokuratury!

47-letni mężczyzna, pracodawca usłyszał od Gdańskiej Prokuratury zarzut popełnienia przestępstwa zabójstwa w zamiarze ewentualnym i trafił do tymczasowego aresztu. Potrącił pracownika wózkiem widłowym. 37-letni obywatel Gruzji zmarł  wyniku wstrząsu urazowego. Co grozi pracodawcy?

REKLAMA