REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy można efektywnie wykorzystać czas urlopów?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Jolanta Cianciara

REKLAMA

PROBLEMKażdego roku w firmie to samo: pracownik na 10-dniowym urlopie to w rzeczywistości prawie trzy tygodnie zatrzymanej na jego stanowisku pracy. Przed urlopem bardziej jest skupiony na planowaniu, organizowaniu, wydzwanianiu ostatnich szczegółów. Nawet to, co uzgodniliśmy, że musi przed wyjazdem zrobić, zakończyć i uporządkować, zostaje niezałatwione lub zrobione „po łebkach”. Dzień po urlopie to głównie opowieści gdzie, za ile, z kim. Czy można coś poradzić na tę stratę czasu?

ODPOWIEDŹ

REKLAMA

Przerwa urlopowa nie musi być czasem straconym dla firmy, choć niewątpliwie zdecydowana większość menedżerów boryka się w sezonie urlopowym z problemami podobnymi do opisanych.

Bolączki czasu kanikuły

Spada tempo działań. Szefie, nie mogę oddać tego raportu, bo Kowalska dopiero za tydzień wróci z urlopu, a potrzebuję danych z jej działu - słyszymy. Niższy jest poziom dyscypliny: Proszę spojrzeć w książkę wyjść - zachęca mnie prezes spółki zajmującej się obsługą księgową - Zawsze liczba wpisów „pilna sprawa osobista”, „wizyta u lekarza”, „spotkanie z klientem” rośnie latem, zwłaszcza w piątki koło 13, pod koniec dnia pracy. Dochodzą koszty, jeśli decydujemy się na zatrudnianie osób na zastępstwo lub zlecenie. Zupełnie niepoliczalne są straty wynikające z zaniedbań w obsłudze klientów zewnętrznych. Pracownik, który zajmuje się tą sprawą, jest na urlopie, a ja nie umiem nic pani powiedzieć, proszę zadzwonić po piętnastym - takie informacje mogą zepsuć całoroczne wysiłki PR-owców.

Przegląd zasobów

Urlopy pracowników to doskonały czas na przemyślenie i przygotowanie zmian w strukturze związanych np. z awansami lub przesunięciem zadań pracowników.

REKLAMA

Warto sprawdzić, czy i jak pracownik Iksiński poradzi sobie z obowiązkami pracownika Igrekowskiego. Na co dzień jest to niemożliwe, bo każdy robi swoje, a próba wejścia jednego w kompetencje drugiego natychmiast wywołuje przeciwdziałanie i nierzadko kończy się niepotrzebnym konfliktem. A przecież może się okazać, że Iksiński ma więcej predyspozycji do wykonywania zadań Igrekowskiego albo ma ich dokładnie tyle samo, ale ponieważ są to zadania dla niego nowe - wykonuje je bez rutyny, nieszablonowo, lepiej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Mądry menedżer wykorzysta czas urlopów nie tylko na badanie możliwości swoich pracowników, zwłaszcza tych niższego szczebla, ale także na projektowanie całych procesów zmian kadrowych. Jeśli już wie, że Iksiński jest lepszy na stanowisku Igrekowskiego, to jeszcze musi się dowiedzieć, przy których zadaniach najlepiej można wykorzystać wiedzę, umiejętności, doświadczenie i zaangażowanie tego drugiego. A ponieważ zmiany rzadko mają charakter prostej zamiany, trzeba przemyśleć, kto dobrze przejmie dotychczasowe zadania Iksińskiego.

Zapasowi kierownicy

REKLAMA

Zachęcam, by wykorzystać wakacje zwłaszcza na przegląd stanowisk kierowniczych. Zajmują je osoby z cechami przywódczymi, dominujące, ambitne i ukierunkowane na sukces. Może się okazać, że w ich cieniu marnują nam się prawdziwe talenty. Taki przegląd zasobów nie zawsze powinien kończyć się zmianami na stanowiskach. Czasem wystarczy go wykorzystać do stworzenia sobie „kadry dublerów”.

Na pracowniczym rynku pracy to pracodawcy częściej będą poszukiwać pracowników niż na odwrót. Firmy bardziej niż kilka lat temu muszą się liczyć z utratą pracownika, zwłaszcza specjalisty. W tej sytuacji dobry menedżer tak kieruje zespołem, by mieć na ważne dla firmy stanowiska dublerów - osoby, które w każdej chwili mogą podjąć zadania utraconego pracownika. Czy istnieje doskonalsza od sezonu urlopowego okazja, by pracownika wdrożyć do ewentualnych nowych zadań? Mimo że zasada „dublowania” ważnych stanowisk wydaje się oczywista, większość szefów postępuje tu raczej intuicyjnie. Tracą pracownika - wybierają spośród pozostałych następcę. Niekoniecznie najlepszego. Warto ten sezon urlopowy przeznaczyć na przetestowanie różnych wariacji przypisania zadań do osób, by w razie konieczności intuicyjne wybory zastąpić zdroworozsądkowymi.

Zamiast rekrutacji - praktyki

Dobrą metodą tworzenia zaplecza kadrowego jest uruchomienie wakacyjnych praktyk dla studentów. Z mojego doświadczenia wynika, że jeśli są dobrze zorganizowane, mogą stać się podstawowym i bardzo skutecznym sposobem rekrutowania pracowników. Wystarczy na własnej stronie internetowej umieścić zasady ubiegania się o praktyki w firmie albo w punktach ksero na uczelniach zostawić ulotki z informacją, by nie brakowało chętnych. Uwaga, przypominam, że praktykanci muszą też przechodzić podstawowe szkolenie bhp!

Przegląd zadań

Pani Justyna od zawsze zajmowała się rozliczaniem projektów w firmie. Na początku nie było ich wiele, więc dołożono jej także monitorowanie przebiegu realizacji poszczególnych projektów. W miarę rozwoju firmy liczba realizowanych projektów zdziesięciokrotniła się, powstał nawet dział kontroli, który powinien monitorować przebieg procesów i ich prawidłowość, ale... zawsze robiła to pani Justyna. I tak zostało. Jest chyba najbardziej zapracowanym człowiekiem w spółce. Prezes zastanawia się więc, czy nie zatrudnić jeszcze kogoś do rozliczeń. Tymczasem wystarczy przesunąć zadania związane z monitoringiem do działu kontroli.

Sezon urlopowy to jedyny czas, kiedy szefowie mogą spokojnie przejrzeć podział zadań, bo skoro wszystko w firmie działa nieco wolniej - łatwiej wyłapać takie marnotrawne zaszłości.

Jestem ogromnym zwolennikiem dokonywania raz na trzy lata przeglądów stanowisk i wprowadzania zmian w strukturach: zastój, sztampa oraz towarzyszące im samozadowolenie szefów i bierność podwładnych są dla firmy bardziej niebezpieczne niż ferment towarzyszący wprowadzaniu nowych rozwiązań organizacyjnych.

Urlop dla wszystkich?

W zarządzaniu często wpadamy w pułapkę: nie poddajemy refleksji kwestii, które wydają nam się raz na zawsze postanowione. Przykład związany z sezonem urlopowym (niezależnie od tego, czy wypada latem, czy w październiku): zapytałam szefów 10 firm, czy rozważali wprowadzenie jednej przerwy urlopowej dla wszystkich w tym samym czasie, na wzór firm włoskich czy francuskich? Nie rozważali! A może warto? Jeśli względy technologiczne czy charakter świadczonych usług nie wykluczają wprowadzenia stałej przerwy urlopowej, to warto policzyć. Może opisane uciążliwości sezonu urlopowego będą zdecydowanie mniejsze, jeśli cała załoga pójdzie na urlop w sierpniu? Jeśli rozważaliby Państwo tę możliwość, proszę pamiętać, że w firmach zatrudniających powyżej 20 osób trzeba taką zmianę wprowadzić regulaminem pracy, a przysługujących pracownikom urlopów nie można dzielić. To ostatnie zastrzeżenie prowadzi do wniosku, że jeśli w firmie przeważają pracownicy młodzi, z niewielkim stażem, wprowadzenie sztywnego terminu przerwy urlopowej może okazać się ze względów ekonomicznych nieuzasadnione.

Szefie, wróciłem!

Na zakończenie drobiazg: skoro już nasz pracownik wrócił po urlopie wypoczęty, zdystansowany i trochę zapewne rozkojarzony, nie ma sensu wracać do tego, co zawalił przed urlopem, z czym nie zdążył, co musi naprawić, nadrobić, nadgonić! Za to spokojnie można mu powierzyć nowe zadania. Po urlopie będzie skuteczniejszy niż przed nim.

Jolanta Cianciara

Autorka jest dziennikarzem, menedżerem i nauczycielem akademickim.

Kontakt:

jolantacianciara@op.pl

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe przepisy o rynku pracy i zatrudnianiu cudzoziemców od 1 czerwca 2025. Co się zmienia?

Od 1 czerwca 2025 r. wchodzą w życie dwie kluczowe ustawy reformujące polski rynek pracy i zasady zatrudniania cudzoziemców. Nowe przepisy zmienią sposób rejestracji bezrobotnych, zniosą ograniczenia wiekowe i wprowadzą nowoczesne narzędzia informatyczne. Co dokładnie się zmienia i kogo dotyczą nowe regulacje?

Debata. Syndrom oszustki - między sukcesem a wątpliwościami

To będzie jedno z najważniejszych spotkań w naszym studio, transmitowane w czasie rzeczywistym na stronie infor.pl.

Ile godzin tygodniowo pracuje się w UE? Najmniej w Holandii, najwięcej w Grecji, Bułgarii i Polsce

Według danych Eurostatu pracownicy w Unii Europejskiej pracowali średnio 36 godzin w tygodniu. Okazuje się, że w Polsce było to znacznie więcej. Gdzie odnotowano najdłuższe, a gdzie najkrótsze tygodnie pracy?

Jakie kody uprawniają do wyższego dofinansowania PFRON? [KWOTY 2025]

Kwota dofinansowania, jaką może uzyskać pracodawca, zależy nie tylko od stopnia niepełnosprawności, ale również od rodzaju schorzenia. Czy pojawią się kolejne kody uprawniające do wyższego dofinansowania? Jakie kwoty obowiązują w 2025 r.?

REKLAMA

Kapitał początkowy można przeliczyć. To klucz do wyższej emerytury!

Kapitał początkowy to odtworzona wartość składek emerytalnych z okresu przed 1 stycznia 1999 roku, kiedy składki nie były przypisane do indywidualnych kont. Bez kapitału początkowego Twoja emerytura może być znacznie niższa. Sprawdź, jak go wyliczyć i jakie dokumenty są potrzebne, by nie stracić pieniędzy.

Menadżerowie wysokiego szczebla chcą się dogadywać mimo barier budowanych przez przywódców świata

Menadżerowie i światowy biznes stoi w obliczu rosnącej niestabilności – od napięć geopolitycznych i przesunięcia wpływów globalnych, po coraz bardziej spolaryzowaną scenę międzynarodową. Mimo to, wielu menedżerów najwyższego szczebla wciąż wykazuje wiarę w trwałość dotychczasowych struktur i scenariuszy współpracy.

Pracodawco! Nie zawsze możesz zlecić dodatkowe zadania pracownikowi

Podpisując umowę o pracę, strony zawierają dwustronne zobowiązanie - pracownik obliguje się do świadczenia określonej w umowie pracy, a pracodawca do wypłacania pracownikowi uzgodnionego wynagrodzenia. W praktyce jednak wielu pracodawców wychodzi z założenia, że skoro to oni płacą, to mogą zlecać swoim podopiecznym różnorodne zadania, również te wykraczające poza ustalony zakres obowiązków.

Jawność wynagrodzeń w Polsce: Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy. Co się zmieni dla pracodawców i kandydatów do pracy?

Nowelizacja Kodeksu pracy uchwalona przez Sejm wprowadza obowiązek informowania kandydatów do pracy o wynagrodzeniu w procesie rekrutacji. Eksperci podkreślają jednak, że to dopiero początek drogi do pełnej jawności płac w Polsce.

REKLAMA

Aplikacja mZUS zyskuje popularność – już ponad 700 tys. użytkowników w całej Polsce

Aplikacja mobilna mZUS, dostępna na smartfony z systemem Android i iOS, przekroczyła próg 700 tysięcy użytkowników. Umożliwia szybki i wygodny dostęp do usług Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, takich jak składanie wniosków o 800+, „Dobry Start” czy rezerwacja e-wizyt.

Coraz więcej seniorów wybiera przelew zamiast gotówki. Już 80% świadczeń ZUS trafia na konta bankowe

W marcu 2025 roku aż 80 proc. emerytów i rencistów otrzymywało świadczenia ZUS przelewem na konto bankowe. Choć coraz więcej osób rezygnuje z gotówki, część seniorów nadal wybiera wizytę listonosza – z powodów praktycznych i społecznych.

REKLAMA