Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy można efektywnie wykorzystać czas urlopów?

Jolanta Cianciara
PROBLEMKażdego roku w firmie to samo: pracownik na 10-dniowym urlopie to w rzeczywistości prawie trzy tygodnie zatrzymanej na jego stanowisku pracy. Przed urlopem bardziej jest skupiony na planowaniu, organizowaniu, wydzwanianiu ostatnich szczegółów. Nawet to, co uzgodniliśmy, że musi przed wyjazdem zrobić, zakończyć i uporządkować, zostaje niezałatwione lub zrobione „po łebkach”. Dzień po urlopie to głównie opowieści gdzie, za ile, z kim. Czy można coś poradzić na tę stratę czasu?

ODPOWIEDŹ

Przerwa urlopowa nie musi być czasem straconym dla firmy, choć niewątpliwie zdecydowana większość menedżerów boryka się w sezonie urlopowym z problemami podobnymi do opisanych.

Bolączki czasu kanikuły

Spada tempo działań. Szefie, nie mogę oddać tego raportu, bo Kowalska dopiero za tydzień wróci z urlopu, a potrzebuję danych z jej działu - słyszymy. Niższy jest poziom dyscypliny: Proszę spojrzeć w książkę wyjść - zachęca mnie prezes spółki zajmującej się obsługą księgową - Zawsze liczba wpisów „pilna sprawa osobista”, „wizyta u lekarza”, „spotkanie z klientem” rośnie latem, zwłaszcza w piątki koło 13, pod koniec dnia pracy. Dochodzą koszty, jeśli decydujemy się na zatrudnianie osób na zastępstwo lub zlecenie. Zupełnie niepoliczalne są straty wynikające z zaniedbań w obsłudze klientów zewnętrznych. Pracownik, który zajmuje się tą sprawą, jest na urlopie, a ja nie umiem nic pani powiedzieć, proszę zadzwonić po piętnastym - takie informacje mogą zepsuć całoroczne wysiłki PR-owców.

Przegląd zasobów

Urlopy pracowników to doskonały czas na przemyślenie i przygotowanie zmian w strukturze związanych np. z awansami lub przesunięciem zadań pracowników.

Warto sprawdzić, czy i jak pracownik Iksiński poradzi sobie z obowiązkami pracownika Igrekowskiego. Na co dzień jest to niemożliwe, bo każdy robi swoje, a próba wejścia jednego w kompetencje drugiego natychmiast wywołuje przeciwdziałanie i nierzadko kończy się niepotrzebnym konfliktem. A przecież może się okazać, że Iksiński ma więcej predyspozycji do wykonywania zadań Igrekowskiego albo ma ich dokładnie tyle samo, ale ponieważ są to zadania dla niego nowe - wykonuje je bez rutyny, nieszablonowo, lepiej.

Mądry menedżer wykorzysta czas urlopów nie tylko na badanie możliwości swoich pracowników, zwłaszcza tych niższego szczebla, ale także na projektowanie całych procesów zmian kadrowych. Jeśli już wie, że Iksiński jest lepszy na stanowisku Igrekowskiego, to jeszcze musi się dowiedzieć, przy których zadaniach najlepiej można wykorzystać wiedzę, umiejętności, doświadczenie i zaangażowanie tego drugiego. A ponieważ zmiany rzadko mają charakter prostej zamiany, trzeba przemyśleć, kto dobrze przejmie dotychczasowe zadania Iksińskiego.

Zapasowi kierownicy

Zachęcam, by wykorzystać wakacje zwłaszcza na przegląd stanowisk kierowniczych. Zajmują je osoby z cechami przywódczymi, dominujące, ambitne i ukierunkowane na sukces. Może się okazać, że w ich cieniu marnują nam się prawdziwe talenty. Taki przegląd zasobów nie zawsze powinien kończyć się zmianami na stanowiskach. Czasem wystarczy go wykorzystać do stworzenia sobie „kadry dublerów”.

Na pracowniczym rynku pracy to pracodawcy częściej będą poszukiwać pracowników niż na odwrót. Firmy bardziej niż kilka lat temu muszą się liczyć z utratą pracownika, zwłaszcza specjalisty. W tej sytuacji dobry menedżer tak kieruje zespołem, by mieć na ważne dla firmy stanowiska dublerów - osoby, które w każdej chwili mogą podjąć zadania utraconego pracownika. Czy istnieje doskonalsza od sezonu urlopowego okazja, by pracownika wdrożyć do ewentualnych nowych zadań? Mimo że zasada „dublowania” ważnych stanowisk wydaje się oczywista, większość szefów postępuje tu raczej intuicyjnie. Tracą pracownika - wybierają spośród pozostałych następcę. Niekoniecznie najlepszego. Warto ten sezon urlopowy przeznaczyć na przetestowanie różnych wariacji przypisania zadań do osób, by w razie konieczności intuicyjne wybory zastąpić zdroworozsądkowymi.

Zamiast rekrutacji - praktyki

Dobrą metodą tworzenia zaplecza kadrowego jest uruchomienie wakacyjnych praktyk dla studentów. Z mojego doświadczenia wynika, że jeśli są dobrze zorganizowane, mogą stać się podstawowym i bardzo skutecznym sposobem rekrutowania pracowników. Wystarczy na własnej stronie internetowej umieścić zasady ubiegania się o praktyki w firmie albo w punktach ksero na uczelniach zostawić ulotki z informacją, by nie brakowało chętnych. Uwaga, przypominam, że praktykanci muszą też przechodzić podstawowe szkolenie bhp!

Przegląd zadań

Pani Justyna od zawsze zajmowała się rozliczaniem projektów w firmie. Na początku nie było ich wiele, więc dołożono jej także monitorowanie przebiegu realizacji poszczególnych projektów. W miarę rozwoju firmy liczba realizowanych projektów zdziesięciokrotniła się, powstał nawet dział kontroli, który powinien monitorować przebieg procesów i ich prawidłowość, ale... zawsze robiła to pani Justyna. I tak zostało. Jest chyba najbardziej zapracowanym człowiekiem w spółce. Prezes zastanawia się więc, czy nie zatrudnić jeszcze kogoś do rozliczeń. Tymczasem wystarczy przesunąć zadania związane z monitoringiem do działu kontroli.

Sezon urlopowy to jedyny czas, kiedy szefowie mogą spokojnie przejrzeć podział zadań, bo skoro wszystko w firmie działa nieco wolniej - łatwiej wyłapać takie marnotrawne zaszłości.

Jestem ogromnym zwolennikiem dokonywania raz na trzy lata przeglądów stanowisk i wprowadzania zmian w strukturach: zastój, sztampa oraz towarzyszące im samozadowolenie szefów i bierność podwładnych są dla firmy bardziej niebezpieczne niż ferment towarzyszący wprowadzaniu nowych rozwiązań organizacyjnych.

Urlop dla wszystkich?

W zarządzaniu często wpadamy w pułapkę: nie poddajemy refleksji kwestii, które wydają nam się raz na zawsze postanowione. Przykład związany z sezonem urlopowym (niezależnie od tego, czy wypada latem, czy w październiku): zapytałam szefów 10 firm, czy rozważali wprowadzenie jednej przerwy urlopowej dla wszystkich w tym samym czasie, na wzór firm włoskich czy francuskich? Nie rozważali! A może warto? Jeśli względy technologiczne czy charakter świadczonych usług nie wykluczają wprowadzenia stałej przerwy urlopowej, to warto policzyć. Może opisane uciążliwości sezonu urlopowego będą zdecydowanie mniejsze, jeśli cała załoga pójdzie na urlop w sierpniu? Jeśli rozważaliby Państwo tę możliwość, proszę pamiętać, że w firmach zatrudniających powyżej 20 osób trzeba taką zmianę wprowadzić regulaminem pracy, a przysługujących pracownikom urlopów nie można dzielić. To ostatnie zastrzeżenie prowadzi do wniosku, że jeśli w firmie przeważają pracownicy młodzi, z niewielkim stażem, wprowadzenie sztywnego terminu przerwy urlopowej może okazać się ze względów ekonomicznych nieuzasadnione.

Szefie, wróciłem!

Na zakończenie drobiazg: skoro już nasz pracownik wrócił po urlopie wypoczęty, zdystansowany i trochę zapewne rozkojarzony, nie ma sensu wracać do tego, co zawalił przed urlopem, z czym nie zdążył, co musi naprawić, nadrobić, nadgonić! Za to spokojnie można mu powierzyć nowe zadania. Po urlopie będzie skuteczniejszy niż przed nim.

Jolanta Cianciara

Autorka jest dziennikarzem, menedżerem i nauczycielem akademickim.

Kontakt:

jolantacianciara@op.pl

Poszerzaj swoją wiedzę, czytając naszą publikację
Nowe zasady tworzenia i funkcjonowania kas zapomogowo-pożyczkowych w zakładach pracy (PDF)
Nowe zasady tworzenia i funkcjonowania kas zapomogowo-pożyczkowych w zakładach pracy (PDF)
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Świadczenia emerytalno-rentowe
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Emerytury i renty podlegają corocznie waloryzacji od dnia:
  1 stycznia
  1 marca
  1 czerwca
  1 września
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  W lipcu spadła liczba ofert pracy
  W lipcu spadła liczba ofert pracy - wynika z przekazanego PAP Barometru Ofert Pracy. Według analizy wysoka inflacja i restrykcyjna polityka monetarna ograniczą aktywność inwestycyjną, co spowoduje wyhamowanie tempa powstawania nowych etatów.
  PIP: w ramach kontroli robót budowlanych 715 osób ukaranych mandatami karnymi
  W ramach kontroli robót budowlanych Państwowa Inspekcja Pracy wydała 728 decyzji wstrzymania prac, 663 decyzje wstrzymania eksploatacji maszyn, 3321 decyzji z rygorem natychmiastowej wykonalności decyzji, 715 osób ukaranych mandatami karnymi na łączną kwotę 894 450 zł - poinformowano w czwartek.
  Emilia Legierska nowym dyrektorem w Walter Herz
  Emilia Legierska objęła stanowisko Transaction Director w Walter Herz. Pokieruje pracami oddziału firmy w Krakowie i rozwojem usług doradczych na południu Polski.
  Lista benefitów dla pracowników Girteki rośnie wraz z dodatkowym ubezpieczeniem zdrowotnym
  Dziś pracownika przyciąga nie tylko wynagrodzenie. Dla młodego pokolenia coraz większego znaczenia nabierają dodatkowe korzyści, kultura organizacyjna czy wartości reprezentowane przez firmę.
  Jakie zmiany w zatrudnieniu cudzoziemców?
  Jak podaje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej nawet 1,2 mln cudzoziemców jest rocznie zatrudnianych w Polsce przez około 120-140 tys. podmiotów. Wynika to z danych dotyczących wydanych oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy. Od końca lutego 2022 r. sytuacja na rynku pracy w Polsce się zmieniła, ponieważ coraz więcej cudzoziemców, w tym osób z Ukrainy zaczęło ubiegać się o pracę. Zaszła konieczność zmiany przepisów i usprawnienia procesu wydawania zaświadczeń i oświadczeń.
  Czy doszło do naruszeń praw pracowniczych w koncernie Coca-Cola w Niemczech?
  Koncern Coca-Cola w Niemczech wypłacał pracownikom dodatki za pracę w porze nocnej w różnej wysokości. Czy naruszył tym prawa pracownicze? Okazało się, że przepis układu zbiorowego obowiązujący w koncernie a przewidujący w przypadku nieregularnej pracy w porze nocnej dodatek do wynagrodzenia wyższy niż dodatek ustalony w odniesieniu do sytuacji regularnej pracy w porze nocnej – nie jest sprzeczny z prawem UE.
  Kontrola trzeźwości w pracy - zmiany w Kodeksie pracy
  Nowelizacja Kodeksu pracy. Gdy kontrola trzeźwości pracownika wykryje niski poziom alkoholu, trzeba będzie go jeszcze raz sprawdzić i ustalić, czy wartość ta spada. Nowe przepisy w tym względzie mogą budzić wątpliwości.
  Praca dla niepełnosprawnych - jakie projekty?
  Jednym z głównych funduszy UE jest Europejski Fundusz Społeczny (EFS). W ramach niego kraje członkowskie UE otrzymują wsparcie finansowe na rozwój społeczno-gospodarczy. Właśnie m.in. z EFS przeznaczono 170 mln zł na Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój. Program ma na celu na aktywizację zawodową i społeczną osób z niepełnosprawnościami i osób biernych zawodowo z powodu choroby. Kto może skorzystać z projektu i co może zyskać?
  Czy wystawienie faktury podczas L4 prowadzi do zwrotu zasiłku?
  Wystawienie faktury przez przedsiębiorcę podczas zwolnienia lekarskiego, nie stanowi pracy zarobkowej i nie powoduje konieczności zwrotu do ZUS-u pobranego już zasiłku chorobowego.
  Czy to koniec epoki "Great Resignation" w Polsce?
  Z badania firmy doradczej Kincentric wynika, że mamy do czynienia z sygnałami odwrócenia trendu na rynku pracy. W porównaniu do ubiegłego roku Polacy rzadziej chcą odchodzić z pracy, a poziom lojalności względem swoich pracodawców wzrósł do poziomu obserwowanego ostatnio w trakcie pandemii Covid-19 w 2020 r. Tymczasem, w Europie lojalność pracowników wciąż spada.
  Wniosek o świadczenie postojowe do 16 sierpnia 2022 r.
  16 sierpnia 2022 r. to ostatni dzień na składanie wniosków o świadczenie postojowe. Jak można ubiegać się o wsparcie?
  Jak rozmawiać o podwyżce? Poznaj tajniki negocjacji wysokości płacy
  Jaka rozmawiać o podwyżce, by ją otrzymać? Jaki moment wybrać? Jakich argumentów użyć? Poznaj tajniki negocjacji płacy w pigułce.
  Pracodawcy będą wiedzieć od kiedy nie powinni naliczać już wpłat do PPK
  Po rozpoczęciu przez uczestnika PPK wypłaty oszczędności PPK po osiągnięciu przez niego 60. roku życia, wpłaty do PPK za tego uczestnika nie mogą być już dokonywane. Od 21 listopada br. PFR - za pośrednictwem instytucji finansowych - będzie informował pracodawców o rozpoczęciu takich wypłat.
  Przedsiębiorcy z obawą patrzą w przyszłość
  86% pracodawców spodziewa się kilkuletniego, poważnego kryzysu gospodarczego w Polsce. To przekonanie podzielają przedstawiciele wszystkich firm, niezależnie od wielkości.
  Polski pracownik - jest w złej kondycji psychicznej?
  Polscy pracownicy mają poważne problemy ze zdrowiem psychicznym – wynika z raportu przygotowanego przez Konfederację Lewiatan. Problem jest na tyle poważny, że nie uda się go rozwiązać bez zmian systemowych.
  Rekordowa inflacja, a tempo wzrostu cen spada
  W lipcu wskaźnik inflacji wyniósł 15,6 proc. rok do roku — podał Główny Urząd Statystyczny. Mamy kolejny rekordowo wysoki odczyt wskaźnika inflacji, jednak tempo wzrostu cen wyraźnie spadło (0,1 p.p. m/m) – komentuje ekspert.
  Zawarcie umowy dla pozoru a ciąża
  Czy zawarcie umowy o pracę w ciąży jest zgodne z prawem? Czy krótko po zawarciu umowy można przejść na zwolnienie lekarskie? Czy ZUS może uznać taką umowę zawartą dla pozoru i żądać zwrotu pobranego zasiłku macierzyńskiego? Podobną sprawą zajął się ostatnio Sąd Okręgowy w Kaliszu.
  Jakie jest w Polsce bezrobocie?
  Kim jest bezrobotny? Jakie są rodzaje bezrobocia? Jaka jest stopa bezrobocia w Polsce w porównaniu z innymi krajami UE? Co robi Polska, aby dążyć do pełnego produktywnego zatrudnienia? Poniżej najważniejsze dane i informacje.
  Co Państwowa Inspekcja Pracy zrobiła w 2021?
  W czerwcu 2022 r. odbyło się posiedzenie Rady Ochrony Pracy, która jest organem sprawującym nadzór nad Państwową Inspekcją Pracy (PIP) jak i warunkami pracy, działającym przy Sejmie RP. Co roku, Główny Inspektor PIP składa Radzie Ochrony Pracy sprawozdanie ze swojej działalności.
  Stabilizacja na rynku pracy – aktualne trendy i wyniki badań w zakresie kompetencji i rynku pracy
  Badania przeprowadzone wśród pracodawców i pracowników pokazują stabilizację na rynku pracy. W czerwcu 2022 r. stopa bezrobocia była niższa niż w maju, a w urzędach pracy było zarejestrowanych mniej bezrobotnych w stosunku do poprzedniego miesiąca.
  Zatrudnianie cudzoziemców - jakie nieprawidłowości?
  W Polsce legalnie pracuje ponad milion cudzoziemców. Czy kontrole Państwowej Inspekcji Pracy wykazują nieprawidłowości?
  2/3 pracowników ma symptomy wypalenia zawodowego
  W ciągu ostatniego roku objawy wypalenia zawodowego zauważyło u siebie dwie trzecie pracowników - wynika z badania Nationale-Nederlanden. Zjawisko to dotyczy coraz częściej także młodszych pracowników - wskazano.
  Brak kompetencji blokuje innowacyjność firm
  Przełomowe pomysły to tylko jeden z czynników innowacyjności w firmach. Drugim, równie istotnym, jest odpowiednie zarządzanie tymi pomysłami i ich wdrażanie. Do tego jednak potrzebny jest szereg kompetencji, których dziś w firmach brakuje i same to przyznają. Dwie na trzy twierdzą, że przeszkodą w podejmowaniu przez nie innowacji jest problem z pozyskaniem odpowiednich pracowników. Akademia Menadżera Innowacji – prowadzona przez PARP – ma tę lukę kompetencyjną zasypywać. Uczestniczący w niej menadżerowie przechodzą szereg szkoleń podnoszących ich umiejętności zarządzania w tym obszarze, ale także pracują z doradcami, którzy od lat zajmują się wdrażaniem innowacji.
  Prawie połowa Polaków jest skłonna usprawiedliwić pracę na czarno
  Od czterech lat obserwowany jest wysoki poziom akceptacji nieetycznych zachowań i nadużyć finansowych – pokazują badania Związku Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce. Dziś takie praktyki jest skłonna usprawiedliwić prawie połowa Polaków. Najczęściej przymykają oko na pracę na czarno w celu unikania ściągania długów z pensji. Zrozumienie dla takich praktyk deklaruje ponad 61 proc. społeczeństwa. Z kolei najbardziej rygorystycznie Polacy odnoszą się do wyłudzania pieniędzy z wykorzystaniem cudzych lub fałszywych dokumentów.
  Profil zaufany - jak go założyć?
  Profil zaufany powstał po to, aby umożliwić załatwienie spraw urzędowych bez wychodzenia z domu. Dla przedsiębiorców, jak i osób prywatnych, które często kontaktują się z instytucjami publicznymi, profil zaufany to idealne narzędzie. W jaki sposób się go zakłada? Jak długo jest ważny? Podpowiadamy.