reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Zarządzanie > Przewiduj i bądź szczery

Przewiduj i bądź szczery

Rozmowa z Jérôme Lafuite’em, dyrektorem zarządzającym w firmie Michael Page International

● Jakie są, według Pana, trendy i perspektywy w zakresie zarządzania kadrami dzisiaj, w zmieniających się warunkach rynkowych w Europie?

Trzy ostatnie lata były dla większości firm pełne wyzwań i postawiły osoby odpowiedzialne za HRM przed koniecznością podejmowania trudnych decyzji (redukcja zatrudnienia, zamrożenie rekrutacji oraz wynagrodzeń), będących wynikiem kompromisu między długoterminowymi celami a krótkoterminowymi potrzebami. Sądzę, że w zarządzaniu personelem wyraźnie zaczęły dominować dwa trendy – elastyczność oraz zróżnicowanie. Najbardziej widocznym przejawem elastyczności jest wzrost wykorzystania pracowników tymczasowych oraz innych elastycznych form zatrudnienia, jak outsourcing.

Z kolei zróżnicowanie to umiejętność zarządzania talentami wewnątrz organizacji, tak aby można było – poprzez programy szkoleniowe oraz świadczenia i korzyści pozapłacowe – zatrzymać najlepszych pracowników w firmie i sprawić, by czuli się w niej wyjątkowo. Przedsiębiorstwa, którym udaje się utrzymać i zmotywować kluczowych pracowników, najszybciej odżyją po kryzysie.

● W warunkach nieustannej zmiany w gospodarce, jak też wewnątrz firm, np. wtedy, kiedy firma chce wprowadzić głębokie zmiany, potrzebne jest silne przywództwo. Jaki styl przywódczy jest w takim przypadku najbardziej efektywny?

Styl przywództwa, który moim zdaniem jest najbardziej efektywny w warunkach ciągłych zmian, to styl... oparty na szczerości. Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia ze stylem autorytarnym, partycypacyjnym czy delegacyjnym lub ich kombinacją. To, co liczy się najbardziej, to zbudowanie w zespole świadomości wyzwań i wysiłków, niezbędnych do osiągnięcia celów. Najważniejsza w zarządzaniu jest uczciwość w stosunku do współpracowników, konsekwencja we wdrażaniu strategii, a także podejmowanie wysiłku związanego z komunikowaniem trudnych decyzji.

● Ostatnio coraz więcej mówi się o partnerstwie biznesowym działu personalnego, jest to naprawdę „gorący” temat. W jaki sposób menedżerowie HR mogą stać się takim partnerem dla biznesu?

Z mojego doświadczenia w zakresie rekrutacji dyrektorów HR oraz ze zrozumienia potrzeb dyrektorów zarządzających, menedżerów HR oraz ich wewnętrznych klientów wynika, że aby być prawdziwym partnerem biznesowym, menedżerowie HR muszą w większym stopniu wpływać na innych członków zarządu w procesie podejmowania decyzji biznesowych poprzez:

  • prezentowanie bardziej finansowego podejścia, aby kalkulować wpływ złych decyzji w zakresie HRM na wyniki finansowe (w krótkim, średnim oraz długim okresie),
  • uświadamianie menedżerów, jak mogą rozwijać kompetencje pracowników (w szczególności przez wskazywanie korzyści, jakie wynikają z czasu i pieniędzy zainwestowanych w szkolenia),
  • przewidywanie potrzeb oraz oferowanie proaktywnych, a nie reaktywnych działań w rekrutacji.
reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Pracownicze plany kapitałowe. Obowiązki pracodawcy48.95 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ewelina Krzysztofik

Dyrektor zarządzający 2Sisters PR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama