Kategorie

Przewiduj i bądź szczery

Halina Guryn
Halina Guryn
Rozmowa z Jérôme Lafuite’em, dyrektorem zarządzającym w firmie Michael Page International

● Jakie są, według Pana, trendy i perspektywy w zakresie zarządzania kadrami dzisiaj, w zmieniających się warunkach rynkowych w Europie?

Reklama

Trzy ostatnie lata były dla większości firm pełne wyzwań i postawiły osoby odpowiedzialne za HRM przed koniecznością podejmowania trudnych decyzji (redukcja zatrudnienia, zamrożenie rekrutacji oraz wynagrodzeń), będących wynikiem kompromisu między długoterminowymi celami a krótkoterminowymi potrzebami. Sądzę, że w zarządzaniu personelem wyraźnie zaczęły dominować dwa trendy – elastyczność oraz zróżnicowanie. Najbardziej widocznym przejawem elastyczności jest wzrost wykorzystania pracowników tymczasowych oraz innych elastycznych form zatrudnienia, jak outsourcing.

Z kolei zróżnicowanie to umiejętność zarządzania talentami wewnątrz organizacji, tak aby można było – poprzez programy szkoleniowe oraz świadczenia i korzyści pozapłacowe – zatrzymać najlepszych pracowników w firmie i sprawić, by czuli się w niej wyjątkowo. Przedsiębiorstwa, którym udaje się utrzymać i zmotywować kluczowych pracowników, najszybciej odżyją po kryzysie.

● W warunkach nieustannej zmiany w gospodarce, jak też wewnątrz firm, np. wtedy, kiedy firma chce wprowadzić głębokie zmiany, potrzebne jest silne przywództwo. Jaki styl przywódczy jest w takim przypadku najbardziej efektywny?

Reklama

Styl przywództwa, który moim zdaniem jest najbardziej efektywny w warunkach ciągłych zmian, to styl... oparty na szczerości. Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia ze stylem autorytarnym, partycypacyjnym czy delegacyjnym lub ich kombinacją. To, co liczy się najbardziej, to zbudowanie w zespole świadomości wyzwań i wysiłków, niezbędnych do osiągnięcia celów. Najważniejsza w zarządzaniu jest uczciwość w stosunku do współpracowników, konsekwencja we wdrażaniu strategii, a także podejmowanie wysiłku związanego z komunikowaniem trudnych decyzji.

● Ostatnio coraz więcej mówi się o partnerstwie biznesowym działu personalnego, jest to naprawdę „gorący” temat. W jaki sposób menedżerowie HR mogą stać się takim partnerem dla biznesu?

Z mojego doświadczenia w zakresie rekrutacji dyrektorów HR oraz ze zrozumienia potrzeb dyrektorów zarządzających, menedżerów HR oraz ich wewnętrznych klientów wynika, że aby być prawdziwym partnerem biznesowym, menedżerowie HR muszą w większym stopniu wpływać na innych członków zarządu w procesie podejmowania decyzji biznesowych poprzez:

 • prezentowanie bardziej finansowego podejścia, aby kalkulować wpływ złych decyzji w zakresie HRM na wyniki finansowe (w krótkim, średnim oraz długim okresie),
 • uświadamianie menedżerów, jak mogą rozwijać kompetencje pracowników (w szczególności przez wskazywanie korzyści, jakie wynikają z czasu i pieniędzy zainwestowanych w szkolenia),
 • przewidywanie potrzeb oraz oferowanie proaktywnych, a nie reaktywnych działań w rekrutacji.

● Jaki zatem wymierny wpływ mają inicjatywy w zakresie HRM na biznesową strategię firmy?

Właściwa polityka rekrutacyjna jest najważniejszym czynnikiem wpływającym na pozytywne wyniki finansowe w firmie. Poprzez rekrutację, rozwój oraz zatrzymanie właściwych pracowników menedżerowie HR mają bezpośredni wpływ na rachunek zysków i strat całego przedsiębiorstwa – redukując koszty rekrutacji, koszty szkolenia nowych pracowników oraz podnosząc przychody, ponieważ efektywność zmotywowanych pracowników oraz ich wartość dodana dla firmy jest o wiele wyższa.

● Jest Pan międzynarodowym ekspertem w rekrutowaniu specjalistów w takich sektorach, jak: usługi finansowe, technologia, media i telekomunikacja, przemysł, usługi biznesowe.

W jakim stopniu zarówno tradycyjne, jak i nowoczesne rozwiązania w procesie rekrutacji współtworzą efektywność firmy?

● Jakie są Pana doświadczenia w tym zakresie?

Znajomość ludzi, którzy są na Twoim rynku, oraz tego, jak się rozwijają, zawsze będzie najlepszym sposobem na rekrutację. Nowe technologie (portale społecznościowe, kreatywny employer branding, aplikacje rekrutacyjne na i-phone, rekrutacyjne fora on-line) mogą przyspieszyć pierwszy kontakt oraz umożliwić dotarcie do szerszej grupy osób bardziej niż w tradycyjny sposób. Jednak najważniejsze działania, czyli budowanie relacji oraz utrzymywanie stałego kontaktu z osobami, które mogą stać się Twoimi pracownikami, najlepiej wykonywać tradycyjnie – poprzez spotkania twarzą w twarz. To jest reguła dla każdej branży, bez wyjątku. W realizacji tej zasady leży też sukces, jaki odnosimy w naszej firmie od 35 lat.

● Jakiej rady udzieliłby Pan menedżerom HR, którzy chcą skutecznie rekrutować i efektywnie zarządzać ludźmi w obecnych warunkach rynkowych?

Przede wszystkim przewiduj i bądź proaktywny! Bierz udział w konferencjach dla dyrektorów finansowych, dyrektorów sprzedaży oraz dyrektorów IT, aby zrozumieć, jak zmienia się ich świat i jak te zmiany wpływają na ich potrzeby w zakresie HR. Tak jak każda firma FMCG zrobiłaby, aby zrozumieć potrzeby konsumpcyjne swojej grupy docelowej.

● Dziękuję za rozmowę.

Jérôme Lafuite

dyrektor zarządzający w firmie doradztwa personalnego Michael Page International, specjalizującej się m.in. w rekrutacji kadry menedżerskiej średniego i wyższego szczebla w dziedzinie finansów i księgowości.

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą czyli z zakładową organizacją związkową lub inną reprezentacją osób zatrudnionych.

  Emerytura bez podatku – tabela

  Emerytura bez podatku - tabela z kwotą netto w 2021 r. i po zmianach w 2022 r. wskazuje, ile emeryt otrzyma na rękę po podwyżce.

  Pracownik oczekuje elastyczności zatrudnienia

  Elastyczność zatrudnienia - tego oczekuje pracownik od miejsca pracy.

  Pracownicy ocenili sytuację w zakładach pracy [BADANIE]

  Sytuacja w zakładach pracy została oceniona przez pracowników. Jakie są wyniki badania CBOS?

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - projekt ustawy

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - komisje sejmowe pozytywnie zaopiniowały projekt ustawy. Projekt reguluje zasady tworzenia, organizowania i działania kas w zakładach pracy.

  Pracownicy PIP z dodatkowym urlopem wypoczynkowym

  Dodatkowy urlop wypoczynkowy zostanie przyznany niektórym pracownikom PIP. Ile dni?

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. - ponowne przeliczenie

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. będą ponownie przeliczone. Takie rozwiązanie przewiduje nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. - projekt

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. przewiduje projekt nowelizacji ustawy o transporcie kolejowym. Co się zmieni?

  Szczepienia pracowników przeciwko COVID-19 - stanowisko PIP

  Szczepienia pracowników przeciwko COVID-19 są celowe i zasadne, lecz mają charakter dobrowolny. To oficjalne stanowisko PIP na temat szczepień pracowników.

  Pracownik niepełnosprawny - zwolnienie lekarskie, czas pracy

  Pracownik niepełnosprawny - jakie ma uprawnienia? Jakie są zasady przebywania na zwolnieniu lekarskim? Jaki jest wymiar czasu pracy pracownika niepełnosprawnego? Co z urlopem wypoczynkowym?

  5 korzyści z audytu wynagrodzeń

  Audyt wynagrodzeń przynosi liczne korzyści. Poniższy artykuł omawia 5 najważniejszych z nich.

  Badania do celów sanitarno-epidemiologicznych

  Badania sanitarno-epidemiologiczne to dodatkowa weryfikacja zdrowotna wymagana do pracy, przy wykonywaniu której istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby.

  Reforma rynku pracy w Polsce

  Reforma rynku pracy w Polsce jest częścią Krajowego Planu Odbudowy. Jakie zmiany zakłada nowy model polityki zatrudnienia?

  Zakaz noszenia hidżabu w miejscu pracy - wyrok TSUE

  Hidżab w miejscu pracy - pod pewnymi warunkami można wprowadzić zakaz noszenia hidżabu w pracy. Tak zdecydował TSUE w swoim wyroku. Krytykuje go Prezydent Turcji.

  Ile osób odbiera telefony służbowe na urlopie?

  Telefon służbowy na urlopie? Ile osób odbiera je podczas urlopowego wypoczynku?

  Przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie - czerwiec i II kwartał 2021

  Przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie - ile wyniosło w czerwcu i II kwartale 2021 r.? GUS podaje kwoty.

  Niedziela handlowa - sierpień 2021

  Niedziela handlowa - sierpień 2021 ma aż 5 niedziel. Czy 1 sierpnia, 8 sierpnia, 15 sierpnia, 22 sierpnia lub 29 sierpnia to niedziela handlowa? Kiedy jest najbliższa niedziela handlowa?

  Nowy pracownik zdalny - jak mu pomóc?

  Nowy pracownik zdalny może mieć wiele trudności z wdrożeniem się do pracy w nowej firmie. Jak mu pomóc?

  Zapisanie nowego pracownika do PPK - 90 dni zatrudnienia

  Zapisanie nowego pracownika do PPK wymaga 90 dni zatrudnienia. Co wlicza się do tego okresu według ustawy o PPK?

  Praca podczas upałów – zalecenia PIP

  Praca podczas upałów - jakie są zalecenie PIP? Po pierwsze, pracodawca zapewnia zimne napoje. Po drugie, wentylację i klimatyzację w pomieszczeniach pracy. PIP zaleca także skracanie czasu pracy.

  Wyższe zarobki i 4 dni pracy w tygodniu w gastronomii - Niemcy

  Wyższe zarobki i 4 dni pracy w tygodniu to rozwiązanie dla sektora gastronomii w Niemczech. Czy to pomoże na niedobory kadrowe?