reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Zarządzanie > Czy opłaca się być św. Mikołajem?

Czy opłaca się być św. Mikołajem?

Takie pytanie często zadają sobie osoby, na których biurko trafiają prośby o wsparcie od organizacji charytatywnych. Angażując się w działalność dobroczynną, firma oprócz satysfakcji i kształtowania swojego pozytywnego wizerunku może również odnieść konkretne korzyści finansowe.

Wiele firm buduje obecnie swoją przewagę konkurencyjną poprzez angażowanie się w społeczną odpowiedzialność biznesu. Nastała moda na CRS (Corporate Social Responsiblility). Z drugiej strony słychać głosy, że celem firmy nie jest działalność filantropijna, lecz gospodarcza i ekonomiczna. Z każdym rokiem widać jednak, że coraz większa liczba przedsiębiorstw dostrzega wagę i wymierne korzyści płynące z faktu społecznego zaangażowania. Czy polskie prawodawstwo sprzyja prowadzeniu działalności charytatywnej?

Odliczenia od podatku dochodowego

Z ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych1 (art. 18) wynika, że firma może odliczyć od swojego dochodu darowizny na organizacje pozarządowe. Górny limit takich odliczeń wynosi 10 proc. rocznego dochodu danego podmiotu. Chcąc skorzystać z ulgi podatkowej, firma w formularzu CIT-D może wykazać trzy rodzaje darowizn:

  • darowizny na cele zgodne z celami pożytku publicznego;
  • darowizny na cele kultu religijnego;
  • darowizny na cele charytatywno-opiekuńcze na rzecz kościelnych osób prawnych.

Fundacja bez statusu

Co się dzieje, gdy fundacja nie ma statusu organizacji pożytku publicznego? Czy przekazane jej środki będą podlegały uldze podatkowej? W prawie podatkowym wskazane są organizacje działające w obszarach pożytku publicznego, a nie organizacje posiadające status pożytku publicznego. W przypadku wątpliwości należy sprawdzić, czy cele statutowe fundacji lub stowarzyszenia, które chcemy wesprzeć, są zgodne z choć jednym z 25 celów pożytku publicznego wymienionych w ustawie o działalności pożytku publicznego i wolontariacie2. Spośród kilkunastu tysięcy polskich organizacji pozarządowych niewiele jest takich, które nie spełniałyby tego kryterium.

Bez odliczeń

Ważne jest to, że darowizny na rzecz osób fizycznych nie podlegają odliczeniom. W praktyce oznacza to, że w sytuacji, w której firma chce pomóc konkretnej osobie, na przykład swojemu pracownikowi, który znalazł się w trudnej sytuacji życiowej, korzystniej dla firmy będzie udzielić takiej pomocy za pośrednictwem organizacji pozarządowej.

Odliczeniom nie podlegają również darowizny na rzecz partii politycznych i fundacji przez nich stworzonych, związków zawodowych i organizacji pracodawców, samorządów zawodowych, fundacji, których jedynym fundatorem jest Skarb Państwa lub samorząd terytorialny. Wyjątek stanowią fundacje, których część majątku nie jest mieniem państwowym, komunalnym lub ze środków publicznych. Do wyjątków należą też fundacje prowadzące działalność statutową w zakresie nauki.

reklama

Czytaj także

Autor:

koordynator w Fundacji Świętego Mikołaja

Źródło:

INFOR
Pracownicze plany kapitałowe. Obowiązki pracodawcy48.95 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kornelia Ksieniewicz

Ekspert z dziedziny postępowania egzekucyjnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama