REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zawód: trener biznesu - dobry sposób na karierę

REKLAMA

Eksperci szacują, że w Polsce brakuje nawet 2 tys. fachowców od szkolenia. Rynek usług trenerów biznesu rośnie i nie zaszkodzi mu spowolnienie w gospodarce.

Najlepsi trenerzy zarabiają po kilka tysięcy złotych za jednodniowe szkolenie. Dolna stawka za godzinę treningu to ok. 60 zł. To pozwala zarobić nawet 10 tys. zł miesięcznie.

REKLAMA

Autopromocja

Zainwestuj w siebie

Wysokie pensje i stosunkowo niewielkie koszty prowadzenia działalności to ogromny magnes dla coraz większej rzeszy osób, które chcą spróbować swoich sił na rynku szkoleń. Marek Chojnacki założył firmę szkoleniową przed wakacjami. Jest absolwentem Szkoły Głównej Handlowej, przez niemal dziesięć lat był menedżerem średniego szczebla. Mieszka w Lublinie, ale terenem jego działalności, jak sam mówi, jest praktycznie cała Polska. Żeby wystartować, Marek Chojnacki zdecydował się na szkolenie w uznanej firmie na rynku przygotowującej trenerów biznesu do pracy.

- Koszty wejścia w branżę wyceniam na kilkanaście tysięcy złotych - mówi Chojnacki. 7 tys. pochłonęło szkolenie, 2,5 tys. laptop niezbędny do tworzenia prezentacji, kolejne 1,5 tys. kosztowało potrzebne oprogramowanie.

- Kilkaset złotych wydałem na lektury uzupełniające wiedzę z kursu - wylicza Chojnacki, który zapisał się również do szkoły językowej.

- Musiałem odświeżyć sobie angielską gramatykę i odnaleźć płynność w mowie, ponieważ coraz więcej klientów stanowią zagraniczni pracownicy polskich firm - tłumaczy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Chojnacki, oprócz pozyskiwania swoich własnych klientów, współpracuje z dużą firmą szkoleniową.

Uznani gracze na rynku przyznają, że chętnie korzystają z usług wolnych strzelców. Potentat w tej branży, firma Altkom Akademia, zatrudnia ponad setkę etatowych trenerów i współpracuje z ponad 150 freelancerami. Powód?

- Pracownik z zewnątrz jest tańszy - mówi dyrektor pionu edukacji Katarzyna Chojnowska z Altkomu. Przyznaje, że to konieczność spowodowana niską liczbą dobrych fachowców.

Trenerem praktycznie może zostać każdy. Jest jednak jeden warunek.

- Kandydat na trenera musi lubić ludzi - podkreśla Magdalena Guille, wiceprezes zarządu Polskiej Izby Firm Szkoleniowych (PIFS) i właścicielka firmy szkoleniowej.

- To piekielnie trudna praca i wyczerpująca emocjonalnie. Grupa, którą się szkoli, od razu wyczuje nieszczerą osobę i zamknie się na prowadzącego. Wtedy nie ma dobrej oceny i następnych zamówień - argumentuje Guille.

Popyt przerasta podaż

REKLAMA

Wszyscy nasi rozmówcy podkreślają, że pracy i zamówień jest wciąż więcej niż dobrych trenerów. PIFS w swym ubiegłorocznym raporcie oszacowała liczbę pracujących w Polsce trenerów na 8,8 tys. osób. Według izby w najbliższych latach będzie ich potrzeba nawet o ok. 2 tys. więcej.

Czynnikiem nakręcającym popyt będą pieniądze na szkolenia z Unii Europejskiej. Na przeszkodzie nie stanie, a może nawet pomóc, zwalniająca gospodarka. Powód - spora część pracowników będzie zmieniać zatrudnienie i branżę, a do tego potrzebni są trenerzy, którzy nauczą ich nowego zawodu.

Z tego powodu eksperci przyznają, że największy boom dopiero przed nami. W ramach programu operacyjnego Kapitał ludzki w latach 2007-2013 na różne szkolenia do wzięcia jest prawie 2,3 mld euro. Efekt dotacji unijnych pokazały ostatnie trzy lata. Szkolenia finansowane z Europejskiego Funduszu Społecznego, z którego napłynęło do Polski 255 mln euro, nakręciły popyt na trenerów. Niemal dziesięciokrotnie szerszy strumień pieniędzy do wzięcia w najbliższych pięciu latach może oznaczać tylko jedno: pracy dla trenerów na pewno nie zabraknie.

Kontrowersje wokół certyfikacji

Aby do zawodu nie trafiali przypadkowi ludzie i nie psuli rynku, PIFS pracuje nad standardami zawodu trenera. To może jednak okazać się trudne, bo różne rodzaje szkoleń wymagają różnych kompetencji. Na razie tych standardów nie ma.

Ponieważ na rynku trenerów rośnie konkurencja, co jakiś czas pojawiają się głosy za wprowadzeniem certyfikatów. Sami trenerzy są zdecydowanie przeciwko nim. Na forum zamieszczonym na stronie internetowej www.trenerbiznesu.pl rozgorzała na ten temat gorąca dyskusja.

- Nie ma sensu certyfikować trenerów, bo regulację w tym zakresie zapewnia rynek. Certyfikacja trenerów skończy się tym, co spotkało adwokaturę i radców prawnych - to opinia, która najczęściej się powtarza.

Jak podkreśla Magdalena Guille, najważniejsze dla trenera jest odpowiednie doświadczenie.

Wielkość rynku trenerów - 2007 rok 

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

DOKĄD PO WIEDZĘ I SZKOLENIE

Wybrane firmy i instytucje szkolące trenerów

(w kolejności alfabetycznej):

• Akademia Liderów (www.akademialiderow.pl)

• Akademia Treningu Umiejętności Trenerskich Atut (www.negocjator-atut.pl)

• Coach U Poland (www.couchu.pl)

• Europejski Instytut Psychologii Biznesu (www.eipb.pl)

• Grupa Training & Consulting (www.grupatc.pl)

• Grupa TROP (www.grupatrop.pl)

• Instytut Coachingu i Mentoringu (www.icim.pl)

• Instytut Rozwoju Biznesu (www.irb.pl)

• Laboratorium Arkanów Biznesu (www.lab.xo.pl)

• Kefann (www.kefann.pl)

• Norman Benett Academy (www.nbacademy.pl)

• Stowarzyszenie Trenerów i Konsultantów Matrik (www.matrik.pl)

• Szkoła trenerów biznesu Strategia (www.strategia.org.pl)

• Transmisja Grupa Doradczo-Szkoleniowa (www. transmisjagds.pl)

• Wszechnica UJ (www.wszechnica.uj.edu.pl).

Maciej Szczepaniuk

maciej.szczepaniuk@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA