| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Motywowanie > Narzędzia motywacyjne - jak je stosować?

Narzędzia motywacyjne - jak je stosować?

Motywowanie odgrywa ważną rolę w zarządzaniu ludźmi, więc w swojej firmie stosuję pewne narzędzia motywacyjne. Niestety, na niektórych one działają, na innych zaś nie. Na przykład mam wrażenie, że jeden pracownik, mając ambitne, nowe zadanie, daje z siebie maksimum i świetnie sobie z nim radzi, w drugim człowieku natomiast wywołuje ono uczucie lęku i niechęć do działania.

Różnorodność

Pierwszym istotnym krokiem w motywowaniu pracowników jest uświadomienie sobie kwestii wydawałoby się dość oczywistej – że ludzie są różni. Ta różnorodność w funkcjonowaniu każdej firmy jest bardzo istotna. Ważne, by w zespole znalazła się osoba, której mocną stroną jest twórczość, inicjowanie zmian, podejmowanie wyzwań, przedsiębiorczość, tzw. zmienny czy też wydajny typ motywacyjny, ale potrzebni są również pracownicy, u których wśród dominujących umiejętności znaleźć można analityczne myślenie, skrupulatność, umiejętność dostrzegania minusów, zagrożeń, tzw. stabilne typy motywacyjne.

Typy motywacyjne

Tamara Lowe, specjalizująca się w temacie motywacji, wyróżnia w sumie sześć typów motywacyjnych: wydajny, kontaktowy, stabilny, zmienny, zewnętrzny oraz wewnętrzny*. U każdego człowieka dominują trzy z nich. Rozpoznanie tego, jakie typy przeważają u danej osoby, jest drugim krokiem niezbędnym w dopasowaniu narzędzi motywacyjnych do danego pracownika.

Różne typy, różne narzędzia

Każdy z wymienionych typów motywacyjnych motywowany jest przez specyficzne czynniki motywacyjne. Dla przykładu: typ stabilny najefektywniej będzie działał w jasnych strukturach, z konkretnie określonymi celami. To pracownik, którego do działania motywują odpowiednie warunki pracy – spokój, jasny podział obowiązków, niewywieranie presji, porządek, normowany czas pracy, stałe zadania. Osoba ta nie lubi wyzwań, tzw. rzucania na głęboką wodę, inicjowania zmian, pracy w chaosie, stresie. Te czynniki z kolei motywują do działania typ zmienny, wydajny czy zewnętrzny. One charakteryzują się silną przedsiębiorczością, twórczością, umiejętnością samoorganizacji, dynamicznego działania, nawet pod presją czasu. Im większe wyzwanie, tym np. typ wydajny jest bardziej zmotywowany do działania. Ten typ też pracuje efektywniej, im więcej ma zadań do zrobienia. Nie tak ma się sprawa z typem stabilnym. Ten w zbyt dużej ilości zadań, mając przy tym mało czasu, po prostu się zgubi, albo ich w ogóle nie podejmie. Nikt tak z kolei jak on nie przygotuje i nie przeanalizuje nam raportu, umowy, nikt tak skrupulatnie nie wyliczy kosztów, nie określi szczegółów zadania, o których np. typ zmienny nigdy by nawet nie pomyślał, bo ten z kolei jest świetny w inicjowaniu zmian, w rozpoczynaniu zadań, brakuje mu jednak cierpliwości w dopilnowywaniu szczegółów i w dbaniu o kwestie, które wydają mu się przy całym przedsięwzięciu mało istotne.

Poznać nowych ludzi, wymyślić rozwiązanie, podjąć wyzwanie, nauczyć się nowych zadań czy zaimprowizować podczas rozmowy handlowej, to dla zmiennego prawdziwy rarytas, kiedy jednak trzeba z danych działań sporządzić raport, przygotować spis ustaleń, wtedy „zmienny” nie wykazuje już takiego zapału. Typ ten, gdyby go umieścić w biurze każdego dnia na 8 godzin i kazać mu wypełniać bazy danych, sporządzać raporty etc., bardzo szybko zniechęci się do pracy i będzie nieefektywny, o błędach, które popełni w raportach nie wspominając.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Danuta Trochim

Księgowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »