reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Motywowanie > Udoskonalanie dobrego

Udoskonalanie dobrego

Czy programy poprawy produktywności, jak np. japoński Program 5S, tworzenie środowisk innowacyjnych to tylko moda, bezrefleksyjny sposób naśladowania zagranicznych wzorów zarządzania, czy jednak przynoszą firmom korzyści? Przykład Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych świadczy o sensowności wdrażania podobnych programów.

Badania poziomu satysfakcji i motywacji wśród pracowników wykazują, że jednym z ważnych wymiarów tej satysfakcji jest przekonanie zatrudnionych, że organizacja jest w stanie wykorzystać ich potencjał i mają poczucie, iż zostawiają tę wiedzę, którą mają dla organizacji. Ideą wszystkich programów innowacyjności jest uświadomienie, że gros pomysłów powinno pochodzić z dołu organizacji, od pracowników, którzy najlepiej znają specyfikę oraz wymagania na ich stanowisku pracy.

Wartościowe porozumienie

W Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych ponad 10 lat temu rozpoczęto realizację japońskiego programu poprawy produktywności 5S. Rozpoczynając w 1997 r. restrukturyzację Wytwórni, zarząd PWPW SA dostrzegł w nim szansę na włączenie w ten proces jak największej liczby pracowników przedsiębiorstwa. 8 maja 1988 roku zostało podpisane porozumienie pomiędzy związkami zawodowymi a zarządem PWPW w sprawie wdrażania programu 5S. Każda strona zobowiązała się do współpracy – związki głównie w zakresie jego promowania, zapewnienia uczestników szkoleń, współpracy z zarządem przy ocenie efektów programu; zarząd przede wszystkim zapewniając stronę organizacyjną i finansową oraz współdziałanie ze stroną związkową. Podpisanie porozumienia zapewniło poparcie związków dla realizacji tego programu.

Funkcjonowanie programu

Do zainicjowania programu niezbędne było formalne poparcie zarządu. Trudne do przecenienia jest także jego stałe zaangażowanie w monitorowanie funkcjonowania programu. Znajduje to m.in. wyraz w osobistym wręczaniu nagród przez prezesa zarządu dla autorów najlepszych usprawnień. W celu podkreślania stałego poparcia przez zarząd programu 5S ważne jest także prowadzenie odpowiedniej polityki komunikacji wewnętrznej, np. poprzez nagłaśniane najlepszych rozwiązań – opisywanie ich w gazetce firmowej.

Każdy pracownik ma prawo zgłosić wniosek z zakresu poprawy produktywności. W skali miesiąca bywa zgłaszanych nawet do 30 wniosków. Kryteriami oceny pomysłów jest to, na ile wpływają na wyniki ekonomiczne (np. są związane z oszczędnością) oraz czy są innowacyjne. Do oceny pomysłów opracowany został specjalny system punktacji. Trzy najlepsze ze zgłoszonych pomysłów są nagradzane symbolicznymi kwotami po 150 zł.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Smolińska-Wiśnioch

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama