| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Komunikacja > Czym jest neurolingwistyczne programowanie

Czym jest neurolingwistyczne programowanie

Neurolingwistyczne programowanie dla niektórych jest źródłem fascynacji, zachwytu i poczucia wszechmocy. Dla innych przedmiotem gwałtownych ataków, a nawet potępienia. Jeszcze inni traktują je po prostu jako pomocne narzędzie komunikacji i wprowadzania zmian. Sama nazwa i określający je skrót NLP większości jednak nic nie mówi. Wśród krzyżujących się, biegunowo różnych opinii łatwo się pogubić i zniechęcić do bliższego poznania tego tematu. Czym zatem jest NLP i dlaczego warto posiadać wiedzę na jego temat?

Od początku istnienia NLP biznes korzysta z jego technik usprawniających komunikację, zarówno wewnątrz firmy, jak i w kontaktach zewnętrznych. Techniki te zwiększają precyzję komunikatów, zapobiegają nieporozumieniom, ale również poszerzają horyzonty (nawykowego) myślenia. NLP dostarcza także prostych narzędzi do pracy z emocjami oraz pomocnych w radzeniu sobie ze stresem. Równie użyteczne są strategie kreatywności, zarządzania czasem, rozwiązywania konfliktów, motywowania, uczenia się i wiele innych. Tak więc, chociaż NLP wywodzi się z psychoterapii, to jego odkrycia szybko zostały przeniesione do innych dziedzin, z biznesem na czele. Nie jest to zresztą odosobniony przypadek, gdy metody opracowane na gruncie psychologii i psychoterapii są następnie adaptowane na potrzeby biznesu.

Właściwe zrozumienie tego rodzaju metod staje się łatwiejsze dzięki znajomości kontekstu, w jakim powstawały, a także bliższemu poznaniu ich twórców. Jest to szczególnie ważne w przypadku NLP, na temat którego istnieją tak zróżnicowanie opinie.

Materia werbalna i niewerbalna

Początki NLP sięgają 1972 roku, kiedy to Robert Spitzer, renomowany psychiatra amerykański i prezes wydawnictwa Science & Behaviour Books w Palo Alto postanowił opublikować manuskrypty, wykłady, a przede wszystkim transkrypcje filmów wideo z nagraniami sesji prowadzonych przez zmarłego dwa lata wcześniej i już wtedy legendarnego Fredericka Perlsa. Perls zasłynął z nowatorskiego podejścia do psychoterapii, charyzmatycznego wpływu na pacjentów i studentów oraz jako twórca terapii Gestalt. Przygotowania wspomnianych transkrypcji podjął się Richard Bandler, student Uniwersytetu Kalifornijskiego w Santa Cruz. Praca nad transkrypcjami wymagała wielu godzin odtwarzania scena po scenie i słowo po słowie całych sekwencji wypowiedzi i zachowań składających się na poszczególne sesje prowadzone przez Perlsa. Bandler był zafascynowany Perlsem i dość szybko zauważył powtarzające się w kolejnych ujęciach wzorce komunikacji werbalnej i niewerbalnej. Już wtedy przypuszczał, że stanowiły one istotny element tajemnicy skuteczności Perlsa. Nie potrafił ich jednak precyzyjnie zdefiniować, gdyż brakowało mu odpowiednich pojęć i ram teoretycznych, które pozwoliłyby usystematyzować zebrany bogaty materiał obserwacyjny. Zaprosił więc do współpracy lingwistę Johna Grindera, który w owym czasie był adiunktem na tym samym uniwersytecie. Grinder słynął m.in. ze swoich umiejętności praktycznego zastosowania wiedzy lingwistycznej oraz modelowania efektywnych sposobów nauki języków obcych.

Czytaj także

Autor:

założyciel i dyrektor Polskiego Instytutu NLP, certyfikowany trener NLP

Źródło:

INFOR
Potrącenia komornicze i administracyjne z wynagrodzeń69.30 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Jolanta Malak

Regionalna dyrektor Fortinet w Polsce

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »