REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

SoDA Conference 2023: Jakie wyzwania czekają polski sektor IT w 2024 roku

Jakie wyzwania czekają polski sektor IT w 2024 roku
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Nowe wyzwania i pojawiające się możliwości to „stałe” elementy w niezwykle zmiennym świecie biznesu, a sektor technologiczny nie jest w tym odosobniony. Po stronie wyzwań należy wskazać przede wszystkim czynniki ekonomiczne i geopolityczne, ale również wspomniana AI, budząca też obawy wśród pracowników. W jaki optymalny sposób wykorzystać nowe możliwości, jakie daje nam technologia i zminimalizować wpływ czynników negatywnych na rozwój polskiego IT? Jak adaptować się do zmian? Gdzie szukać nowych możliwości na zbudowanie solidnego i konkurencyjnego biznesu IT? Te oraz wiele innych tematów będzie omawianych już na początku października, podczas zbliżającej się SoDA Conference 2023.

Z jednej strony od prawie dekady możemy zaobserwować postępującą cyfryzację na coraz większą skalę. Z drugiej jednak – od kilku miesięcy bardzo dynamiczny rozwój i wzrost popularności rozwiązań z zakresu sztucznej inteligencji (AI), po które chętnie sięgają organizacje na całym świecie. 

REKLAMA

Autopromocja

Jak branża IT odnajduje się w czasach kryzysów i niepewności

– Branża IT jest wyjątkowo chłonna na zmiany rynkowe – z tego względu przez lata nauczyliśmy się elastyczności i szybkiej adaptacji do nowości – ocenia Bartosz Majewski, założyciel i prezes SoDA oraz prezes Codibly. –  Na konferencji SoDA porozmawiamy m.in. o tym, jak odnaleźć się w czasach kryzysów i niepewności.

Podczas konferencji, która odbędzie się w dniach 4–5 października w Warszawie, przedstawiciele z branży technologicznej będą rozmawiali o możliwych strategiach zarządzania zmianą w sektorze IT oraz perspektywach branży w 2024 r. Eksperci odniosą się do zagadnień związanych z różnymi obszarami działalności, m.in. rozwoju biznesu i generowania przychodów oraz zarządzania kapitałem ludzkim. Poruszane będą tam tematy, takie jak m.in.: co kształtuje przyszłość branży IT, jak odnaleźć się w czasach kryzysu i niepewności, jakie są tajemnice udanych fuzji i przejęć, o czym należy pamiętać, decydując się na ekspansję na rynki zagraniczne – amerykański, nordycki i niemiecki, czy jak komunikować trudne decyzje w firmie i na zewnątrz. Podczas SoDA Conference nie zabraknie również tematów związanych z nowymi możliwościami, ale i wyzwaniami wynikającymi z popularyzacji sztucznej inteligencji.

Rewolucja AI – szanse dla organizacji, ale i wyzwania

Sztuczna inteligencja (AI), przez lata postrzegana jako technologia przyszłości, staje się bez dwóch zdań jednym z największych motorów napędowych zmian w świecie IT. Jak podaje KPMG w swoim badaniu „Monitor Transformacji Cyfrowej Biznesu” z 2023 r., 15 proc. organizacji korzysta już teraz z AI, a kolejne 13 proc. planuje wdrożyć rozwiązania o nią oparte do końca br. Goldman Sachs natomiast prognozuje (AI investment forecast to approach $200 billion globally by 2025, Goldman Sachs), że inwestycje w AI mogą do 2025 r. osiągnąć poziom nawet 200 mld. dolarów i obejmą one nie tylko te związane bezpośrednio z technologią, ale również sprzętem oraz kapitałem ludzkim. Z kolei według badania zleconego przez Amazon Web Services (AWS), przyspieszenie wdrażania technologii, takich jak chmura i sztuczna inteligencja, potencjalnie mogłoby uruchomić w Polsce 490 mld zł w wartości ekonomicznej, co stanowi równowartość 21 proc. obecnej gospodarki naszego kraju (Badanie „Unlocking Europe's Digital Potential” przygotowane przez Public First na zlecenie AWS).

Dla sektora IT popularyzacja tego obszaru jest szansą na rozwój ekonomiczny i kompetencyjny, dającym nowe możliwości w zakresie automatyzacji procesów i codziennych działań. Jednak powszechność AI budzi też pewne obawy – głównie związane z wpływem na rynek pracy czy powstanie nowych zagrożeń w obszarze cyberbezpieczeństwa. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 

W trakcie SoDA Conference eksperci poruszą tematy, takie jak efektywne wdrożenie i odkrywanie nisz dla sztucznej inteligencji, wnioski z projektu AI ACT i wpływ rozporządzenia na sektor technologiczny czy rola automatyzacji i AI a przyszłość rynku pracy IT. Ważnym punktem w agendzie wydarzenia będzie też omówienie wniosków z pierwszego raportu opracowanego przez członków powołanej w lipcu br. SoDA AI Research Group, dotyczącego AI i Generative AI w polskim sektorze publicznym.

Polscy i międzynarodowi eksperci

REKLAMA

Silną stroną SoDA Conference 2023 jest program wydarzenia, poruszający najistotniejsze tematy z punktu widzenia polskiego sektora IT, które będą omawiane przez ekspertów ze świata technologicznego. Wśród zagranicznych gości znajdą się m.in. Edmond Cunningham z Cmaetron LLC, który posiada 30-letnie doświadczenie jako ekspert, doradca w branży IT w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych oraz Michael Murray, CEO Power Technology, ekspert w obszarze energii odnawialnej z bogatym doświadczeniem w sprzedaży i zarządzaniu na amerykańskim rynku technologicznym. Grono keynote speakerów zamknie Mikko Virtanen z fińskiej firmy Agileday, który podzieli się swoją wiedzą o prowadzeniu globalnego biznesu konsultingowego i rozwoju na rynkach skandynawskich. 

– Zaprosiliśmy międzynarodowych gości, którzy dodatkowo podzielą się doświadczeniem ze swoich krajów i ze swojej perspektywy opowiedzą, jak najlepiej rozpocząć działania na rynkach zagranicznych. To, co na stałe wpisało się w tradycję SoDA Conference to duża dawka networkingu i rozmów kuluarowych, podczas których nie tylko kontynuujemy dyskusje ze sceny, ale też rozmawiamy o trendach i bieżących problemach czy wyzwaniach – dodaje Bartosz Majewski. 

– Podczas mojego wystąpienia na konferencji SoDA w Warszawie będę miał okazję podzielić się doświadczeniami JetBrains w zakresie współpracy z AWS na różnych poziomach, m.in. skalowania oferty SaaS i innych. Głęboko wierzę, że historia JetBrains i AWS może zainspirować naszych przyjaciół w Polsce do wprowadzania innowacji, rozwijania i skalowania swoich biznesów – mówi Mikhail Vink, Global Marketing Programs Manager w JetBrains.

Tradycyjnie już, na koniec SoDA Conference odbędzie się uroczysta gala i wręczenie nagród SoDA Awards. Będą one przyznawane w kategoriach, takich jak np. wzrost przychodów z eksportu, projekty innowacyjne czy projekty, które wywarły pozytywny wpływ społeczny.

SoDA to związek polskich firm technologicznych, działający od 2018 r. Obecnie zrzesza 210 firm o kapitale polskim i zagranicznym, działających na terenie całego kraju i zatrudniających ponad 55 000 pracowników. Poprzez prowadzenie badań i analiz, a także organizację szkoleń, webinarów i spotkań networkingowych, rozwija współpracę i wymianę wiedzy pomiędzy firmami członkowskimi oraz promuje Polskę jako wiodący światowy rynek w dziedzinie wytwarzania oprogramowania i usług IT. 

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy 2024 r.

Pracownik korzystający z urlopu wypoczynkowego nie może być z tego powodu poszkodowany finansowo. Dlatego zasadą jest, że za czas urlopu pracownikowi przysługuje wynagrodzenie, jakie by otrzymał, gdyby w tym czasie pracował. Do prawidłowego obliczenia wynagrodzenia za czas urlopu niezbędne jest ustalenie podstawy wymiaru takiego wynagrodzenia.

Nowe zasady umów o pracę na okres próbny. Czy poprawiły sytuację pracowników? Ocena eksperta po roku doświadczeń

Dnia 26 kwietnia 2023 r. znaczącemu przemodelowaniu uległy przepisy o umowach na okres próbny, niektóre zasady wykreślono a wiele nowych dodano. Założeniem przy tym była poprawa sytuacji pracowników na okresie próbnym. Czy się to udało? Oceniamy po roku stosowania.

4300 od lipca renty socjalnej? Niekoniecznie! Komisja Polityki Społecznej i Rodziny przedstawiła swoją wersję. Wyrównanie i dodatek a nie zrównanie z minimalną

To kpina, narzekają obywatele. Miało być 4300 od lipca renty socjalnej, tj. wyrównanie do minimalnej ale się na to nie zanosi. Komisja Polityki Społecznej i Rodziny przedstawiła swoją wersję. Proponują wyrównanie i dodatek a nie zrównanie renty socjalnej z minimalną.

Czy 24 czerwca 2024 to niedziela handlowa?

Czy 24 czerwca 2024 to niedziela handlowa? Czy przed wakacjami jest niedziela handlowa? Czy przed rokiem szkolnym jest niedziela handlowa? Czy w czerwcu jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe? Kto może stać za ladą w niedziele?

REKLAMA

Wakacje składkowe to już pewne [od kiedy, dla kogo, jakie zasady]

Prezydent RP podpisał ustawę o zmianie systemu ubezpieczeń społecznych, tym samym wiemy już na 100%, że przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z tzw. "wakacji składkowych". Wakacje składkowe od kiedy, dla kogo, jakie zasady? Ministerstwo Rozwoju i Technologii śpieszy z wyjaśnieniami.

Jak wydłużyć urlop wypoczynkowy w 2024 r.? Najbliższa okazja w te wakacje

Jak wydłużyć urlop wypoczynkowy w 2024 r.? Najbliższa okazja w te wakacje. To nie koniec: długi weekend możesz też mieć w październiku i w listopadzie! Warto brać po dzień czy kilka dni wolnego, aby cieszyć się długimi weekendami i w ten sposób zaoszczędzić dni urlopu.

Aktywny Rodzic: Ustawa została opublikowana. Rodzice mogą starać się nawet o 36000,00 zł na dziecko w wieku od 12 do 35 miesiąca życia

Od 1 października 2024 r. rodzice będą mogli składać wnioski o nowe świadczenia wprowadzone programem „Aktywny Rodzic”. Łącznie to nawet 36 tys. zł wsparcia na dziecko, i to niezależnie od dochodów. Świadczenia wypłaci ZUS. 

1000 złotych brutto od 1 lipca 2024 r. mają wynieść dodatki do miesięcznych wynagrodzeń dla zawodowych rodzin zastępczych i osób prowadzących rodzinne domy dziecka

Jest ustawa i będą podwyżki, ale czy na pewno? Ustawodawca używa sformułowania: "może". Zatem to tylko fakultatywność a nie obligatoryjność podwyżek. Pewne jest to, że konieczne było zwiększenie maksymalnej kwoty środków z Funduszu Pracy przeznaczonych na dofinansowanie zadań własnych JST w obszarze wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej. Czy rodzinne domy dziecka dostaną 1000 zł od lipca?

REKLAMA

ZUS: Rozpoczął się nowy okres świadczeniowy, ale wielu uprawnionych jeszcze nie złożyło wniosku o świadczenie

Duża część rodziców i opiekunów nie złożyła jeszcze wniosków o 800 plus. 1 czerwca 2024 r. rozpoczął się nowy okres świadczeniowy. Jeśli wniosek zostanie złożony z opóźnieniem, ZUS może nie wypłacić wyrównania.

Wnioski o świadczenie będzie można składać od 1 października 2024 r., ale kiedy ruszą pierwsze wypłaty?

Od 1 października 2024 r. będzie można składać wnioski o świadczenia z programu „Aktywny Rodzic”. ZUS ma stworzyć system informacyjny obsługujący ten program. Kiedy będą pierwsze wypłaty świadczeń?

REKLAMA