reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Wypadki przy pracy i choroby > Konsekwencje braku statystycznej karty wypadku przy pracy

Konsekwencje braku statystycznej karty wypadku przy pracy

Jeżeli pracodawca nie dotrzymał określonych prawem terminów, powinien niezwłocznie sporządzić statystyczną kartę wypadku przy pracy oraz dokonać przesłania jej w formie elektronicznej na portal sprawozdawczy Głównego Urzędu Statystycznego.

Statystyczną kartę wypadku przy pracy (Z-KW) wypełnia się na podstawie:

  • zatwierdzonego protokołu powypadkowego stwierdzającego, że wypadek jest wypadkiem przy pracy albo wypadkiem traktowanym na równi z wypadkiem przy pracy,
  • sporządzonej karty wypadku (karta wypadku sporządzana jest w przypadku uznawania zdarzenia powstałego w okresie ubezpieczenia wypadkowego za wypadek przy pracy).

Karta sporządzana jest według objaśnień, klasyfikacji i oznaczeń kodowych określonych w załączniku do rozporządzenia w sprawie statystycznej karty wypadku przy pracy.

Przepisy określają również, w jakich terminach i komu należy przekazać poszczególne informacje. W związku z tym pracodawca ma obowiązek dokonywać tego w następujących terminach:

  • część I statystycznej karty sporządza się nie później niż w okresie 14 dni roboczych od dnia, w którym został zatwierdzony protokół powypadkowy lub w którym sporządzono kartę wypadku,
  • część II, uzupełniającą, statystycznej karty pracodawca przekazuje nie później niż z upływem 6 miesięcy od dnia zatwierdzenia protokołu powypadkowego lub od dnia sporządzenia karty wypadku.

Statystyczną kartę przekazuje się w formie elektronicznej na portal sprawozdawczy Głównego Urzędu Statystycznego. Pracodawca zatrudniający nie więcej niż 5 pracowników może przekazać oryginał statystycznej karty sporządzony w formie papierowej do Urzędu Statystycznego w Gdańsku po przesłaniu uzasadnionej informacji o wyborze tej formy.

Pracodawca zobowiązany jest przechowywać protokół ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy wraz z pozostałą dokumentacją powypadkową, w tym statystyczną kartę wypadku przy pracy, przez 10 lat.

W przypadku stwierdzenia niezachowania terminu sporządzenia i przesłania statystycznej karty wypadku przy pracy inspektor pracy wyda wystąpienie (niewładczy środek prawny), w którym wniesie o sporządzanie i przesyłanie karty statystycznej w przewidzianych prawem terminach. W takim przypadku nie jest to wykroczenie wynikające z Kodeksu pracy, a co za tym idzie, brak jest podstawy prawnej do wszczęcia postępowania wykroczeniowego (mandat, wniosek do sądu grodzkiego) przez inspektora pracy.

Należy jednak wziąć pod uwagę fakt popełnienia wykroczenia wynikającego z ustawy o statystyce publicznej. Zgodnie z przepisami tej ustawy, kto wbrew obowiązkowi odmawia wykonania obowiązku statystycznego albo udzielenia informacji w spisie powszechnym lub innym badaniu statystycznym, podlega grzywnie. Karą grzywny zagrożone jest również przekazywanie danych statystycznych po upływie oznaczonego terminu.

Orzekanie w sprawach o ww. czyn następuje na podstawie przepisów o postępowaniu w sprawach o wykroczenia, a zgodnie z Kodeksem wykroczeń nieprzesłanie kart statystycznej wypadku przy pracy jest zaniechaniem działania, do którego był zobowiązany.

Podstawa prawna:

  • art. 234 Kodeksu pracy,
  • § 3, 4, załącznik nr 1 i 2 do rozporządzenia MPiPS z 7 stycznia 2009 r. w sprawie statystycznej karty wypadku przy pracy (DzU nr 14, poz. 80 ze zm.),
  • art. 57, 58, 59 ustawy z 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej (DzU nr 88, poz. 439 ze zm.),
  • art. 1 Kodeksu wykroczeń.
reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Pracodawca w kryzysie (PDF)49.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

SOVA Accounting

Biuro rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama