Wypadki przy pracy we Włoszech
REKLAMA
REKLAMA
Wypadki śmiertelne we Włoszech
Jak podaje Narodowy Instytut Ubezpieczeń od Wypadków przy Pracy (INAIL) działający w Rzymie, w pierwszych ośmiu miesiącach 2023 r. zgłoszono we Włoszech aż 657 wypadków śmiertelnych związanych z wykonywaną pracą. To bardzo dużo, a przecież 2023 r. trwa, wypadków z pewnością przybędzie.
REKLAMA
Narodowy Instytut Ubezpieczeń od Wypadków przy Pracy wskazał też, w środę 4 października 2023 r., że odnotowano ponad 383 tys. zgłoszeń o obrażeniach pracowników podczas pracy. Skąd takie liczby? Czy we Włoszech przestrzegane są normy bezpiecznej i higieniczne pracy, czy pracownicy posiadają wystarczające środki ochrony indywidualnej, czy pracodawcy przestrzegają przepisów prawa pracy? Pytania można by mnożyć, jednak odpowiedzi nie są jednoznaczne i zależne często od branży, miejsca pracy i działu gospodarki w jakich dochodzi do wypadków przy pracy.
Najwyższe ryzyko wypadków przy pracy dotyczy we Włoszech sektora rolnego jest to aż 49,4 proc. Takie dane nie dziwią, ponieważ sektor rolnictwa i upraw jest tam bardzo mocno rozwinięty. Owoce i warzywa z Włoch są eksportowane do wielu krajów UE i świata, ponieważ cieszą się szczególnym uznaniem. Następnie kolejny sektor w jakim najczęściej dochodzi do wypadków przy pracy to przemysł, z wartością 36,0 proc., natomiast najniższy wskaźnik dotyczy usług i jest to18,5 proc.
Co jest przyczyną wypadków przy pracy we Włoszech?
Jak wynika z raportu najczęstszą przyczyną wypadków przy pracy we Włoszech, pewnie tak jak i w innych krajach, jest tzw. czynnik ludzki: wiele wypadków przy pracy jest spowodowanych przesadną wiarą pracowników w swoje umiejętności i rutyną; powoduje to utratę koncentracji, co stwarza ryzykowne sytuacje.
Dane w sprawie wypadków przy pracy we Włoszech z 2022 r.
Szef INAIL Fabrizio D'Ascenzo przedstawił szczegółowy raport za rok 2022. W 2022 r.:
- zgłoszono 703 432 wypadków przy pracy, tj. o około 139 tysięcy więcej niż w 2021;
- odnotowano 1208 wypadków śmiertelnych w związku z pracą , co oznacza spadek o 15,2 proc. w porównaniu z 2021 rokiem, w którym było ich 1425.
INAIL do wypadków śmiertelnych w związku z pracą zalicza także zgony w drodze do pracy lub do domu, w tym w wypadkach transportu zbiorowego, organizowanego przez zakłady pracy. W 2022 r. „wypadków wielokrotnych”, w wyniku których zginęło wielu pracowników było 19.
Wzrost chorób zawodowych we Włoszech
Jak wynika z raportu Narodowego Instytutu Ubezpieczeń od Wypadków przy Pracy, dane za 2022 rok wskazują także na wzrost zachorowań na choroby zawodowe w porównaniu z rokiem poprzednim, tj. 2021.
Jak podaje PAP: Instytut odnotował ponad 61 tys. przypadków chorób zawodowych, wzrost o prawie 10 proc. w porównaniu z 2021 r. W 2022 r. z powodu chorób zawodowych zmarło 817 pracowników, w tym 161 z powodu pylicy płuc/azbestozy.
Dane Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych (EKZZ) dot. wypadków przy pracy
Jak podaje PAP: Europejska Konfederacja Związków Zawodowych (EKZZ) przewiduje, że obecne średnie wskaźniki wypadków śmiertelnych przy pracy będą się utrzymywać w Unii Europejskiej do 2062 r., czyli o siedem lat dłużej niż wcześniej oczekiwano.
Opóźnienie to wynika ze wzrostu rocznej liczby zgonów w pracy w 12 krajach, zwłaszcza we Włoszech, Hiszpanii i Portugalii.
- Włoch pierwszym rokiem bez wypadków śmiertelnych przy pracy będzie rok 2124
- Polski pierwszym rokiem bez wypadków śmiertelnych przy pracy będzie rok 2028
- Niemiec pierwszym rokiem bez wypadków śmiertelnych przy pracy będzie rok 2043
- Hiszpanii, zdaniem EKZZ nie można nawet podać takiej daty.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat