REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Wypadki przy pracy we Włoszech

REKLAMA

REKLAMA

Jak podaje Narodowy Instytut Ubezpieczeń od Wypadków przy Pracy (INAIL) działający w Rzymie, w pierwszych ośmiu miesiącach 2023 r. zgłoszono we Włoszech aż 657 wypadków śmiertelnych związanych z wykonywaną pracą. Europejska Konfederacja Związków Zawodowych (EKZZ) oszacowała, że dla Włoch pierwszym rokiem bez wypadków śmiertelnych przy pracy będzie rok 2124. To dość odległa i mało pocieszająca perspektywa.

Wypadki śmiertelne we Włoszech

Jak podaje Narodowy Instytut Ubezpieczeń od Wypadków przy Pracy (INAIL) działający w Rzymie, w pierwszych ośmiu miesiącach 2023 r. zgłoszono we Włoszech aż 657 wypadków śmiertelnych związanych z wykonywaną pracą. To bardzo dużo, a przecież 2023 r. trwa, wypadków z pewnością przybędzie.

Autopromocja

Narodowy Instytut Ubezpieczeń od Wypadków przy Pracy wskazał też, w środę 4 października 2023 r., że odnotowano ponad 383 tys. zgłoszeń o obrażeniach pracowników podczas pracy. Skąd takie liczby? Czy we Włoszech przestrzegane są normy bezpiecznej i higieniczne pracy, czy pracownicy posiadają wystarczające środki ochrony indywidualnej, czy pracodawcy przestrzegają przepisów prawa pracy? Pytania można by mnożyć, jednak odpowiedzi nie są jednoznaczne i zależne często od branży, miejsca pracy i działu gospodarki w jakich dochodzi do wypadków przy pracy.

Przykład
Gdzie najczęściej we Włoszech dochodzi do wypadków przy pracy?

Najwyższe ryzyko wypadków przy pracy dotyczy we Włoszech sektora rolnego jest to aż 49,4 proc. Takie dane nie dziwią, ponieważ sektor rolnictwa i upraw jest tam bardzo mocno rozwinięty. Owoce i warzywa z Włoch są eksportowane do wielu krajów UE i świata, ponieważ cieszą się szczególnym uznaniem. Następnie kolejny sektor w jakim najczęściej dochodzi do wypadków przy pracy to przemysł, z wartością 36,0 proc., natomiast najniższy wskaźnik dotyczy usług i jest to18,5 proc. 

Co jest przyczyną wypadków przy pracy we Włoszech?

Jak wynika z raportu najczęstszą przyczyną wypadków przy pracy we Włoszech, pewnie tak jak i w innych krajach, jest tzw. czynnik ludzki: wiele wypadków przy pracy jest spowodowanych przesadną wiarą pracowników w swoje umiejętności i rutyną; powoduje to utratę koncentracji, co stwarza ryzykowne sytuacje.

Dane w sprawie wypadków przy pracy we Włoszech z 2022 r. 

Szef INAIL Fabrizio D'Ascenzo przedstawił szczegółowy raport za rok 2022. W 2022 r.:

  • zgłoszono 703 432 wypadków przy pracy, tj. o około 139 tysięcy więcej niż w 2021;
  • odnotowano 1208 wypadków śmiertelnych w związku z pracą , co oznacza spadek o 15,2 proc. w porównaniu z 2021 rokiem, w którym było ich 1425.

INAIL do wypadków śmiertelnych w związku z pracą zalicza także zgony w drodze do pracy lub do domu, w tym w wypadkach transportu zbiorowego, organizowanego przez zakłady pracy. W 2022 r. „wypadków wielokrotnych”, w wyniku których zginęło wielu pracowników było 19.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wzrost chorób zawodowych we Włoszech

Jak wynika z raportu Narodowego Instytutu Ubezpieczeń od Wypadków przy Pracy, dane za 2022 rok wskazują także na wzrost zachorowań na choroby zawodowe w porównaniu z rokiem poprzednim, tj. 2021.

Jak podaje PAP: Instytut odnotował ponad 61 tys. przypadków chorób zawodowych, wzrost o prawie 10 proc. w porównaniu z 2021 r. W 2022 r. z powodu chorób zawodowych zmarło 817 pracowników, w tym 161 z powodu pylicy płuc/azbestozy.

Dane Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych (EKZZ) dot. wypadków przy pracy

Jak podaje PAP: Europejska Konfederacja Związków Zawodowych (EKZZ) przewiduje, że obecne średnie wskaźniki wypadków śmiertelnych przy pracy będą się utrzymywać w Unii Europejskiej do 2062 r., czyli o siedem lat dłużej niż wcześniej oczekiwano.

Opóźnienie to wynika ze wzrostu rocznej liczby zgonów w pracy w 12 krajach, zwłaszcza we Włoszech, Hiszpanii i Portugalii.

Przykład
EKZZ oszacował, że dla:
  • Włoch pierwszym rokiem bez wypadków śmiertelnych przy pracy będzie rok 2124
  • Polski  pierwszym rokiem bez wypadków śmiertelnych przy pracy będzie rok 2028
  • Niemiec pierwszym rokiem bez wypadków śmiertelnych przy pracy będzie rok 2043
  • Hiszpanii, zdaniem EKZZ nie można nawet podać takiej daty.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy 2 maja jest dniem wolnym od pracy?

2 maja 2024 r. wypada w czwartek pomiędzy wolną środą 1 maja (Święto Pracy) i wolnym piątkiem (Narodowe Święto 3 Maja). Czy wypadające 2 maja Święto Flagi to dzień wolny od pracy? Czy trzeba wziąć na ten dzień urlop?

Zaliczka czy zadatek - co będzie lepsze przy współpracy z freelancerem?

Zaliczka czy zadatek? Jaka jest różnica? Co jest zwrotne, a co przepada? Podpowiadamy, co wybrać przy współpracy z freelancerem.

Minister pracy: Zwolnień grupowych jest sporo, ale są monitorowane przez resort pracy

Firmy działające w naszym kraju coraz częściej przeprowadzają zwolnienia grupowe. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, przyznaje, że faktycznie tych zwolnień jest sporo.

Majówka 2024: weź 3 dni urlopu a będziesz miał 9 dni wolnych

Majówka w 2024 zapowiada się wspaniale. Wypoczynek może być naprawdę długi. Wystarczy wziąć 3 dni urlopu a można mieć 9 dni wolnych (wliczając weekendy). Co ciekawe Boże Ciało w 2024 r. wypada 30 maja (czwartek) oznacza to, że biorąc wolne w dniu 31 maja (piątek) - łącznie z weekendem można mieć 4 dni wolnego. Jak wypada majówka 2024? Czy w majówkę jest wolne od szkoły?

REKLAMA

Zwolnienie grupowe: kto może zwolnić, z jakich przyczyn, kogo nie można zwolnić, jaka wysokość odprawy pieniężnej

Zwolnienie grupowe to rozwiązanie umów o pracę z pracownikami z przyczyn niedotyczących pracowników. Nie każdy pracodawca może przeprowadzić takie zwolnienie i nie każdy pracownik może być nim objęty.

Poszedł po zaległe wynagrodzenie a spotkała go śmierć. Zabójstwo w Gdańsku, są zarzuty Prokuratury!

47-letni mężczyzna, pracodawca usłyszał od Gdańskiej Prokuratury zarzut popełnienia przestępstwa zabójstwa w zamiarze ewentualnym i trafił do tymczasowego aresztu. Potrącił pracownika wózkiem widłowym. 37-letni obywatel Gruzji zmarł  wyniku wstrząsu urazowego. Co grozi pracodawcy?

Co to są kompetencje przyszłości i dlaczego są tak ważne na rynku pracy?

Czasy pracy przez całe życie w jednej firmie już minęły. Teraz pracownicy zmieniają stanowiska, branże, kształcą się w nowych kierunkach. Bardzo ważna staje się zdolność do adaptacji i rozwijania nowych umiejętności. Czym są kompetencje przyszłości? I które z nich mogą okazać się kluczowe na przyszłym rynku pracy?

Od 300 zł do 1200 zł: tyle wyniesie bon energetyczny. Od czego będzie zależeć jego wysokość?

Od 300 zł do 1200 zł – taką wartość ma mieć bon energetyczny wypłacany gospodarstwom domowym w drugim półroczu 2024 r. Cena prądu dla gospodarstw domowych wyniesie 500 zł za MWh.

REKLAMA

Wczasy pod gruszą 2024 r.: Ile w budżetówce, firmach prywatnych. Jak u nauczycieli? Ile u mundurowych?
Kraków, Wrocław, Poznań, Rzeszów, Toruń i inne miasta walczą o Prezydentów. II tura wyborów już 21 kwietnia 2024

W wielu polskich miastach już w ten weekend, w niedzielę 21 kwietnia 2024 r. odbędzie się II tura wyborów samorządowych. Szczególnie ciekawią wyniki na prezydentów takich miast jak: Kraków, Wrocław czy Poznań, Rzeszów i Toruń. Czym zajmuje się prezydent miasta?

REKLAMA