Rozporządzenie w sprawie pracy w upale. Nadzwyczajne posiedzenie 29 czerwca 2026 r. Prawo musi nadążać za zmianami, także klimatycznymi

REKLAMA
REKLAMA
Rozporządzenie w sprawie pracy w upale jest w przygotowaniu. Otrzymaliśmy informacje z ministerstwa, że projekt rozporządzenia będzie przedmiotem prac 29 czerwca 2026 r. na nadzwyczajnym posiedzeniu SKRM. Prawo musi nadążać za zmianami, także klimatycznymi.
- Projekt rozporządzenia w sprawie pracy w upałach na nadzwyczajnym posiedzeniu SKRM
- Wysokie temperatury - zagrożenie dla zdrowia i życia pracowników
- Organizacja pracy w wysokich temperaturach
- Ochrona zdrowia i życia pracowników - obowiązek pracodawcy
Projekt rozporządzenia w sprawie pracy w upałach na nadzwyczajnym posiedzeniu SKRM
Projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej dotyczący bezpieczeństwa pracy w wysokich temperaturach będzie rozpatrywany w poniedziałek, 29 czerwca 2026 r., na specjalnym, dodatkowym posiedzeniu Stałego Komitetu Rady Ministrów. Projekt ma doprecyzować obowiązki pracodawców i wzmocnić ochronę osób pracujących w czasie upałów.
REKLAMA
REKLAMA
Wysokie temperatury - zagrożenie dla zdrowia i życia pracowników
Ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zwróciła się wcześniej, 24 czerwca b.r., do przewodniczącego Stałego Komitetu Rady Ministrów, ministra Macieja Berka, z prośbą o możliwie pilne procedowanie projektu. Jak wskazywała, wysokie temperatury mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia pracowników, a pracodawcy potrzebują czasu na wdrożenie rozwiązań organizacyjnych i technicznych poprawiających warunki pracy.
Organizacja pracy w wysokich temperaturach
Projekt rozporządzenia przygotowany przez MRPiPS przewiduje doprecyzowanie zasad organizacji pracy w warunkach wysokich temperatur. Projekt przewiduje m.in. wprowadzenie maksymalnych progów temperatury, przy których wykonywanie określonych rodzajów prac będzie czasowo wstrzymywane. Jeśli obniżenie temp. jest niemożliwe, pracodawca w porozumieniu z organizacjami pracowników będzie ustalał środki organizacyjne ograniczające nadmierne obciążenie cieplne pracownika.
- Prawo musi nadążać za zachodzącymi zmianami, również klimatycznymi. Dotyczy to także regulacji obejmujących nasze miejsca pracy. Potrzebujemy przepisów, które kompleksowo będą chronić pracowników przed negatywnymi skutkami wysokich temperatur. Praca musi być bezpieczna, a zdrowie i życie pracowników chronione. - podkreśla ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.
REKLAMA
Ochrona zdrowia i życia pracowników - obowiązek pracodawcy
Ministerstwo przypomina jednocześnie, że już dziś na pracodawcach ciąży obowiązek ochrony zdrowia i życia pracowników oraz zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. Oznacza to również konieczność odpowiedniego organizowania pracy z uwzględnieniem zmieniających się warunków jej wykonywania, w tym wysokich temperatur.
Przypominamy, że ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zwróciła się 23 czerwca b.r. do Głównego Inspektora Pracy o podjęcie wzmożonych kontroli w czasie upałów. Ich celem jest weryfikacja przestrzegania przez pracodawców obowiązków związanych z ochroną pracowników przed skutkami wysokich temperatur.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA






![Fala upałów w pracy: koniecznie woda dla pracowników. Ministerstwo zaleca dodatkowe przerwy, skrócony czas pracy lub system rotacyjny. Rekomendacje dla pracodawców na czas gorących dni w Polsce [PORADNIK]](https://webp-konwerter.incdn.pl/eyJmIjoiaHR0cHM6Ly9nLmluZm9yLnBsL3AvX2ZpbGVzL/zM5MTg0MDAwL3ByYWNhLXctdXBhbHktYmhwLW9ib3dpYX/praS1wcmFjb2Rhd2N5LXd5c29raWUtdGVtcGVyYXR1cnk/td29kYS1kbGEtcHJhY293bmlrb3ctMzkxODM5MjQuanBnIn0.jpg)
