REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Międzynarodowy Dzień Dojeżdżania Rowerem do Pracy Zimą

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Międzynarodowy Dzień Dojeżdżania Rowerem do Pracy Zimą
12138562
Pixabay

REKLAMA

REKLAMA

W dniu 9 lutego 2024 roku przypada Międzynarodowy Dzień Dojeżdżania Rowerem do Pracy Zimą. Może rzeczywiście tego dnia warto skorzystać z innych, niż samochód czy autobus, środków komunikacji - ponieważ również dzisiaj mają miejsce protesty rolników w całym kraju, w około 250 miejscach. W Krakowie od dnia 1 marca 2024 r. ma powrócić miejska rowerowa kampania dla krakowskich pracowników "Rowerem do pracy, czyli dom, rower, praca...i tak w kółko". Termin na zgłoszenia dla pracodawców trwa do 12 lutego 2024 roku!

Międzynarodowy Dzień Dojeżdżania Rowerem do Pracy Zimą

W dniu 9 lutego 2024 roku przypada Międzynarodowy Dzień Dojeżdżania Rowerem do Pracy Zimą. Może rzeczywiście tego dnia warto skorzystać z innych, niż samochód czy autobus, środków komunikacji - ponieważ również dzisiaj mają miejsce protesty rolników w całym kraju, w około 250 miejscach. 

REKLAMA

Autopromocja

Szczególnie tego dnia, promowany jest zdrowy i ekologiczny tryb życia - nie tylko w stosunku do pracowników, ale i generalnie do całego społeczeństwa. Paradoksalnie tej Zielonej Energii i unijnej polityce bycia i życia eko - rolnicy mocno się sprzeciwiają. Pojawia się dwugłos, ale te sprawy trzeba wyważyć. Jeżeli chodzi o eko transport, to w wielu polskich miastach pracodawcy zachęcają swoich pracowników: zacznij zdrowo żyć! Sport, prawidłowa dieta i ograniczenie stresu to podstawa zdrowego życia. W interesie pracodawcy jest też to, aby pracownicy nie chorowali, byli efektywni i wydajni. Taka poranna przejażdżka do pracy rowerem może wzmocnić odporność organizmu, zapobiegać chorobom, pomóc radzić sobie pracownikom ze stresem, kształtować satysfakcjonujące samopoczucie. Jakie są działania prowadzone przez pracodawców promujące zdrowy styl życia? Szczegóły w artykule poniżej.

Rowerzyści popierają Międzynarodowy Dzień Dojeżdżania Rowerem do Pracy Zimą

Rowerzyści popierają Międzynarodowy Dzień Dojeżdżania Rowerem do Pracy Zimą. Jak nieustannie powtarzają zapaleni miłośnicy dwóch kółek: nie ma złej pogody na jazdę rowerem, są tylko źle ubrani rowerzyści. Dojazd do pracy rowerem zimą jest więc możliwy, trzeba tylko chcieć.

W Krakowie rusza program: "Rowerem do pracy, czyli dom, rower, praca...i tak w kółko"

Jak podaje krakowski Urząd Miasta od dnia 1 marca 2024 r. ma powrócić miejska rowerowa kampania dla krakowskich pracowników "Rowerem do pracy, czyli dom, rower, praca...i tak w kółko". Został już uruchomiony nabór do 8. edycji! Termin na zgłoszenia trwa do 12 lutego 2024 roku!

Ważne
"Rowerem do pracy, czyli dom, rower, praca...i tak w kółko"

Kampania potrwa od 1 marca 2024 r. do końca listopada 2024 r. - czyli paradoksalnie urząd, nie promuje już dojeżdżania do pracy rowerem zimą.

Rowerem do pracy - zgłoszenia przez krakowskich pracodawców do 12 lutego 2024 roku

Pracodawcy, którzy chcą przystąpić do akcji w 2024 roku: "Rowerem do pracy, czyli dom, rower, praca...i tak w kółko" powinni wypełnić formularz zgłoszeniowy. Jak podkreśla urząd w zakresie kampanii:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • Prowadzimy ją w ramach działań na rzecz zrównoważonego transportu i mobilności, promując rower jako codzienny środek transportu wykorzystywany w trakcie podróży do i z pracy.
  • Kampania nie ma charakteru rekreacyjnego i sportowego.
  • Dedykujemy ją pracodawcom zatrudniającym na terenie Krakowa min. 50 osób, których pracownicy świadczą pracę co do zasady w sposób stacjonarny.  
  • Bezwzględnym wymogiem udziału w akcji jest korzystanie z dedykowanego portalu, poprzez który pracownicy rejestrują się i zapisują swoje przyjazdy na rowerze do i z pracy.
  • Akcja nie rodzi zobowiązań finansowych wobec pracodawców.

Po kampanii rowerzyści zrezygnowali z dojazdu samochodem do pracy

Co do jesiennej akcji w 2023 r. urzędnicy podkreślają: "W akcji udział wzięło blisko 70 pracodawców. Przypomnijmy, że prowadziliśmy ją dla stosunkowo wąskiego grona z uwagi na testową formę kampanii. Mimo dość trudnego "pogodowo" listopada rowerzyści nie zawiedli i 800 osób dojeżdżało w jego trakcie do pracy na rowerze średnio co drugi dzień, wybijając na liczniku tym samym blisko 112 000 km. Niemal wszyscy uczestnicy otrzymali od nas atrakcyjne upominki. Tym samym zakończyliśmy krótką jesienną edycję. Jak co roku przeprowadziliśmy ankietę oceniającą akcję. Wzięło w niej udział prawie 900 osób. Ponad 70% respondentów stanowili zadeklarowani rowerzyści, ale 7% ankietowanych zdecydowało się zrezygnować z dojazdów samochodem do pracy na rzecz roweru właśnie dzięki naszej testowej kampanii. Przypomnijmy, że w przypadku kampanii w standardowym wymiarze w przeszłości odsetek ten wynosił co roku aż 20%. Blisko połowa ankietowanych przyjeżdżała do pracy na rowerze częściej dzięki naszej akcji niż w analogicznym okresie rok temu, a ponad 90% wszystkich respondentów stwierdziło, że zachęca ona do częstszego korzystania z roweru także w celach niezwiązanych z obowiązkami służbowymi.".

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wkrótce będą wyższe świadczenia z funduszu alimentacyjnego. Wzrost o 100 proc. – od kiedy?

Wraz ze wzrostem kosztów utrzymania rosną też potrzeby osób uprawnionych do alimentów. Nowelizacja przepisów o ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów zwiększy wysokość wsparcia materialnego z funduszu alimentacyjnego.

4650 zł brutto płacy minimalnej w 2025 roku - to postulat wszystkich związkowców. Czy rząd ustąpi?

Na posiedzeniu w dniu 15 lipca 2024 r. Radzie Dialogu Społecznego nie udało się wypracować wspólnego stanowiska w sprawie propozycji wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2025 r. To oznacza, że rząd do 15 września ma czas na podjęcie ostatecznej decyzji w tej sprawie.

Zmiany w raportach ZUS RPA i ZUS RIA. Będą nowe kody tytułu ubezpieczenia

Zmienią się wzory imiennego raportu miesięcznego o przychodach ubezpieczonego/okresach pracy nauczycielskiej – o symbolu ZUS RPA oraz wzoru raportu informacyjnego – o symbolu ZUS RIA. Pojawią się też nowe kody tytułu ubezpieczenia. Trwają prace nad nowelizacją przepisów.

Będzie zmiana wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Ile wyniosą świadczenia zależne od płacy minimalnej?

Minimalne wynagrodzenie za pracę zmieni się od 1 stycznia 2025 r. Wraz z minimalną płacą zmieni się także wysokość świadczeń powiązanych z minimalnym wynagrodzeniem. Jakie to świadczenia? Ile wyniosą?

REKLAMA

Odpowiedzialność pracodawcy za pogorszenie stanu zdrowia pracowników w czasie upału. Jaka jest, czy polisa ochroni

Jeżeli pracownik zasłabnie lub dozna udaru słonecznego lub cieplnego w czasie pracy, pracodawca naraża się na ewentualne roszczenie z żądaniem wypłaty odszkodowania. Przed tego rodzaju finansowymi konsekwencjami upałów firmy mogą się ubezpieczyć. Słuzy do tego polisa OC pracodawcy.

Zmiana pracy nie zawsze jest możliwa. Co robić?

Dlaczego pracownicy niezadowoleni z pracy wciąż w niej tkwią? Zmiana pracy nie zawsze jest możliwa. Co można zrobić, aby podnieść swoją atrakcyjność na rynku pracy? Jak rozwijać kompetencje i szkolić się u dotychczasowego pracodawcy? Dlaczego tak mało pracowników decyduje się na rozmowę o podwyżce wynagrodzenia? Oto wskazówki eksperta rynku pracy, Mateusza Żydka.

Świadczenie urlopowe w szkołach. Czy powinno uwzględniać kryterium socjalne?

Do 31 sierpnia 2024 r. nauczyciele powinni otrzymać świadczenia urlopowe. Świadczenie, wypłacane wszystkim nauczycielom, jest finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy powinny uwzględniać kryterium socjalne?

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Więcej osób uzyska prawo do świadczenia

1 września 2024 r. więcej osób uzyska prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Jakie warunki należy spełniać, żeby nabyć prawo do tego świadczenia?

REKLAMA

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli. Kto ma prawo do nowej emerytury? Kiedy można złożyć wniosek?

1 września 2024 r. wejdą w życie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Więcej osób będzie mogło skorzystać z wcześniejszej emerytury dla nauczycieli. Kiedy można złożyć wniosek o wcześniejszą emeryturę?

Czy 14 lipca to niedziela handlowa?

Czy w lipcu jest jakaś niedziela handlowa? Czy w tym miesiącu możemy zaplanować zakupy na niedzielę? 

REKLAMA