REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Międzynarodowy Dzień Dojeżdżania Rowerem do Pracy Zimą

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Międzynarodowy Dzień Dojeżdżania Rowerem do Pracy Zimą
Międzynarodowy Dzień Dojeżdżania Rowerem do Pracy Zimą
12138562
Pixabay

REKLAMA

REKLAMA

W dniu 9 lutego 2024 roku przypada Międzynarodowy Dzień Dojeżdżania Rowerem do Pracy Zimą. Może rzeczywiście tego dnia warto skorzystać z innych, niż samochód czy autobus, środków komunikacji - ponieważ również dzisiaj mają miejsce protesty rolników w całym kraju, w około 250 miejscach. W Krakowie od dnia 1 marca 2024 r. ma powrócić miejska rowerowa kampania dla krakowskich pracowników "Rowerem do pracy, czyli dom, rower, praca...i tak w kółko". Termin na zgłoszenia dla pracodawców trwa do 12 lutego 2024 roku!

Międzynarodowy Dzień Dojeżdżania Rowerem do Pracy Zimą

W dniu 9 lutego 2024 roku przypada Międzynarodowy Dzień Dojeżdżania Rowerem do Pracy Zimą. Może rzeczywiście tego dnia warto skorzystać z innych, niż samochód czy autobus, środków komunikacji - ponieważ również dzisiaj mają miejsce protesty rolników w całym kraju, w około 250 miejscach. 

Autopromocja

Szczególnie tego dnia, promowany jest zdrowy i ekologiczny tryb życia - nie tylko w stosunku do pracowników, ale i generalnie do całego społeczeństwa. Paradoksalnie tej Zielonej Energii i unijnej polityce bycia i życia eko - rolnicy mocno się sprzeciwiają. Pojawia się dwugłos, ale te sprawy trzeba wyważyć. Jeżeli chodzi o eko transport, to w wielu polskich miastach pracodawcy zachęcają swoich pracowników: zacznij zdrowo żyć! Sport, prawidłowa dieta i ograniczenie stresu to podstawa zdrowego życia. W interesie pracodawcy jest też to, aby pracownicy nie chorowali, byli efektywni i wydajni. Taka poranna przejażdżka do pracy rowerem może wzmocnić odporność organizmu, zapobiegać chorobom, pomóc radzić sobie pracownikom ze stresem, kształtować satysfakcjonujące samopoczucie. Jakie są działania prowadzone przez pracodawców promujące zdrowy styl życia? Szczegóły w artykule poniżej.

Rowerzyści popierają Międzynarodowy Dzień Dojeżdżania Rowerem do Pracy Zimą

Rowerzyści popierają Międzynarodowy Dzień Dojeżdżania Rowerem do Pracy Zimą. Jak nieustannie powtarzają zapaleni miłośnicy dwóch kółek: nie ma złej pogody na jazdę rowerem, są tylko źle ubrani rowerzyści. Dojazd do pracy rowerem zimą jest więc możliwy, trzeba tylko chcieć.

W Krakowie rusza program: "Rowerem do pracy, czyli dom, rower, praca...i tak w kółko"

Jak podaje krakowski Urząd Miasta od dnia 1 marca 2024 r. ma powrócić miejska rowerowa kampania dla krakowskich pracowników "Rowerem do pracy, czyli dom, rower, praca...i tak w kółko". Został już uruchomiony nabór do 8. edycji! Termin na zgłoszenia trwa do 12 lutego 2024 roku!

Ważne
"Rowerem do pracy, czyli dom, rower, praca...i tak w kółko"

Kampania potrwa od 1 marca 2024 r. do końca listopada 2024 r. - czyli paradoksalnie urząd, nie promuje już dojeżdżania do pracy rowerem zimą.

Rowerem do pracy - zgłoszenia przez krakowskich pracodawców do 12 lutego 2024 roku

Pracodawcy, którzy chcą przystąpić do akcji w 2024 roku: "Rowerem do pracy, czyli dom, rower, praca...i tak w kółko" powinni wypełnić formularz zgłoszeniowy. Jak podkreśla urząd w zakresie kampanii:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • Prowadzimy ją w ramach działań na rzecz zrównoważonego transportu i mobilności, promując rower jako codzienny środek transportu wykorzystywany w trakcie podróży do i z pracy.
 • Kampania nie ma charakteru rekreacyjnego i sportowego.
 • Dedykujemy ją pracodawcom zatrudniającym na terenie Krakowa min. 50 osób, których pracownicy świadczą pracę co do zasady w sposób stacjonarny.  
 • Bezwzględnym wymogiem udziału w akcji jest korzystanie z dedykowanego portalu, poprzez który pracownicy rejestrują się i zapisują swoje przyjazdy na rowerze do i z pracy.
 • Akcja nie rodzi zobowiązań finansowych wobec pracodawców.

Po kampanii rowerzyści zrezygnowali z dojazdu samochodem do pracy

Co do jesiennej akcji w 2023 r. urzędnicy podkreślają: "W akcji udział wzięło blisko 70 pracodawców. Przypomnijmy, że prowadziliśmy ją dla stosunkowo wąskiego grona z uwagi na testową formę kampanii. Mimo dość trudnego "pogodowo" listopada rowerzyści nie zawiedli i 800 osób dojeżdżało w jego trakcie do pracy na rowerze średnio co drugi dzień, wybijając na liczniku tym samym blisko 112 000 km. Niemal wszyscy uczestnicy otrzymali od nas atrakcyjne upominki. Tym samym zakończyliśmy krótką jesienną edycję. Jak co roku przeprowadziliśmy ankietę oceniającą akcję. Wzięło w niej udział prawie 900 osób. Ponad 70% respondentów stanowili zadeklarowani rowerzyści, ale 7% ankietowanych zdecydowało się zrezygnować z dojazdów samochodem do pracy na rzecz roweru właśnie dzięki naszej testowej kampanii. Przypomnijmy, że w przypadku kampanii w standardowym wymiarze w przeszłości odsetek ten wynosił co roku aż 20%. Blisko połowa ankietowanych przyjeżdżała do pracy na rowerze częściej dzięki naszej akcji niż w analogicznym okresie rok temu, a ponad 90% wszystkich respondentów stwierdziło, że zachęca ona do częstszego korzystania z roweru także w celach niezwiązanych z obowiązkami służbowymi.".

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  W styczniu 2024 r. wzrosło bezrobocie w Polsce! Czy to jest wzrost sezonowy?

  Wzrosło bezrobocie w Polsce. W styczniu stopa bezrobocia wyniosła 5,4%. W grudniu 2023 r. bezrobocie wynosiło 5,1%, a w listopadzie 5,0%.

  Nie na każdej uczelni podwyżki o 30%. Na publicznej adiunkt zarabia 6840 zł a na niepublicznej często otrzymuje tylko minimalną krajową 4242 zł!

  Nawet ponad 2500 zł może wynosić różnica w zarobkach doktora, który jest zatrudniony na stanowisku adiunkta na uczelni niepublicznej, w stosunku do doktora - adiunkta, który jest zatrudniony na uczelni publicznej i po podwyżkach zarabia minimalnie 6840 zł. Mało kto wie, że podwyżki wynagrodzeń na uczelniach o 30% nie dotyczą uczelni niepublicznych. Wyższe wynagrodzenie, zgodnie z nowym rozporządzeniem otrzymują tylko pracownicy uczelni publicznych. 

  23 lutego Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Czym jest depresja?

  W dniu 23 lutego przypada Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Depresję można i powinno się leczyć. Wiele polskich pracowników zmaga się jednak z problem zwolnienia lekarskiego i uznania depresji za chorobę zawodową - bo takową ona nie jest. 

  Jak uzyskać świadczenie wspierające z ZUS: wnioski, terminy, kwoty

  Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla osób niepełnosprawnych. W 2024 r. świadczenie dostępne jest dla osób z niepełnosprawnościami z najwyższymi poziomami potrzeby wsparcia, tj. od 87 do 100 punktów. Jak wygląda procedura uzyskania świadczenia wspierającego?

  REKLAMA

  28 lutego 2024 r. upływa termin przekazania ubezpieczonym informacji ZUS IMIR

  Płatnicy składek są zobowiązani do sporządzenia informacji rocznej (ZUS IMIR) dotyczącej ubezpieczonych, za których w 2023 r. rozliczali składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Ww. informację należy przekazać ubezpieczonym do 28 lutego 2024 r.

  1780,96 najniższej emerytury, renty rodzinnej i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz renty socjalnej od 1 marca 2024

  Są już znane kwoty najniższych świadczeń z ZUS i KRUS, które będą należne od 1 marca 2024 r.! Będzie to przykładowo: 1780,96 najniższej emerytury, renty rodzinnej i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz renty socjalnej. Skąd taki wzrost i na czym polega waloryzacja świadczeń emerytalno-rentowych? Czy trzeba złożyć wniosek o waloryzację emerytury? Jakie świadczenia podlegają waloryzacji? Czy będzie 13 i 14 emerytura w 2024? 

  Dofinansowanie z ZUS na poprawę BHP. Można dostać nawet 300000,00 zł dofinansowania!

  ZUS organizuje konkurs na projekty dotyczące utrzymania zdolności do pracy przez cały okres aktywności zawodowej realizowane w 2025 r. (Konkurs nr 2024.01). Można zdobyć dofinansowanie w wysokości 300000,00 zł. Wnioski o dofinansowanie należy składać od 26 lutego do 27 marca 2024 r.

  Szkolenia policjantów i skoszarowanie: ważny komunikat MSWiA

  Szkolenia w systemie skoszarowanym w Policji mogą odbywać jedynie osoby realizujące w Policji powszechny obowiązek obrony, albo funkcjonariusze odbywający szkolenie/doskonalenie zawodowe w nadzwyczajnych okolicznościach jak np. w stanie klęski żywiołowej. Wynika z tego, że policjanci odbywający szkolenie/doskonalenie zawodowe w zwykłych okolicznościach nie mogą być szkoleni w systemie skoszarowanym. Jak być powinno? Komenda Główna Policji zadeklarowała szczegółową analizę postanowień aktów wewnętrznych obowiązujących w poszczególnych jednostkach szkoleniowych. Szykują się kontrole!

  REKLAMA

  Zatrudnianie cudzoziemców. Zezwolenie na pracę ma aż sześć typów: A, B, C, D, E, S. Który wybrać?

  Zezwolenie na pracę to dokument legalizujący pracę w Polsce cudzoziemca, który nie jest zwolniony z obowiązku posiadania zezwolenia. Polskie przepisy przewidują zezwolenia sześciu typów. Rodzaj zezwolenia na pracę, który musi posiadać cudzoziemiec zależy od tego, przez jaki okres zamierza pracować w Polsce, jaki charakter ma mieć jego praca, oraz – czy będzie pracował dla podmiotu polskiego, czy zagranicznego.

  Postępowanie karne o umyślnie przestępstwo lub przestępstwo skarbowe w zawodach medycznych

  Postępowanie karne o umyślnie przestępstwo lub przestępstwo skarbowe w zawodach medycznych - to zagadnienie okazało się problematyczne, na etapie ubiegania się o wykonywanie zawodu lekarza, pielęgniarki, położnej czy dentysty. W związku z tym Minister Zdrowia Izabela Leszczyna rozważy propozycję zmiany legislacyjnej w zakresie składanego oświadczenia co do prowadzonego postępowania karnego przeciwko osobom mającym wykonywać zawód medyczny. Być może dojdzie do zmiany w sprawie procedury otrzymywania przez lekarzy, lekarzy dentystów oraz pielęgniarki i położne uprawnień do wykonywania tych zawodów.

  REKLAMA