REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
fit for 55
fit for 55

REKLAMA

REKLAMA

Fit for 55 to program ideologiczny, który zmierza do tego, aby przeobrazić energetykę europejską, ale z ogromnymi kosztami przede wszystkim dla Polski - ocenił w niedzielę we Wrocławiu lider Suwerennej Polski, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Bezpieczeństwo energetyczne 

W niedzielę we Wrocławiu odbyło się posiedzenie zarządu Suwerennej Polski poświęcone m.in. kwestii bezpieczeństwa energetycznego. Po jego zakończeniu odbyła się konferencja prasowa przedstawicieli ugrupowania.

REKLAMA

Autopromocja

Rzecznik formacji, wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba przypomniał, że w poniedziałek przypada druga rocznica postanowienia TSUE ws. zaprzestania wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów, które ostatecznie nie zostało wykonane.

Jak mówił, sędzia Lapuerta w swoim postanowieniu jednoosobowo podjęła decyzję, że praca kopalni, która jest niezbędna dla polskiej suwerenności energetycznej ma zostać wstrzymana. „Miało zostać zatrzymane wydobycie, a tym samym miała zostać zablokowana możliwość funkcjonowania elektrowni Turów. To jest coś, co jest bezprecedensowe, bo mieliśmy do czynienia z najwyższą w historii dzienną karą, która była i jest naliczana dzień w dzień za to, że Polska jest suwerenna energetycznie” – powiedział.

Ozdoba zapowiedział, że politycy SP podczas swojej wizyty na Dolnym Śląsku udadzą się do kilkunastu miejsc po to, aby rozmawiać o tym, co jest istotą suwerenności, nie tylko tej energetycznej.

Lider Suwerennej Polski, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro stwierdził, że TSUE, instytucja Unii Europejskiej chciała pozbawić wielu Polaków prądu w ich domach. Jak podkreślił, stało się to w przededniu napaści Rosji na Ukrainę, kiedy w całej Europie brakowało energii elektrycznej. „Gdyby ta decyzja przez polski rząd została zrealizowana to część mieszkańców Dolnego Śląska w okresie zimowym stanęłaby przed dramatem braku prądu i ciepła w swoich domach. To jest właśnie ta nieroztropna, lekkoduchowska, realizująca interesy niemieckiego lobby energetycznego polityka Unii Europejskiej, która znalazła wyraz w tej skandalicznej decyzji. Decyzji do tego bezprawnej, dlatego że traktaty europejskie nie pozwalają jednoosobowo przed wydaniem wyroku podejmować tak drakońskich w swoich konsekwencjach decyzji” – mówił.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Suwerenność energetyczna

REKLAMA

W ocenie ministra, polski rząd stanął na wysokości zadania, stanął w obronie polskiej suwerenności energetycznej i naszego bezpieczeństwa energetycznego. „Dlatego w czasie apogeum konfliktu napaści Rosji na Ukrainę, kiedy tej energii elektrycznej wszędzie zaczynało brakować, kiedy był popłoch w samych Niemczech, mieszkańcy Dolnego Śląska mogli mieć prąd i ciepło we własnych domach. Dlatego polski rząd musi stać na straży suwerenności naszych podstawowych interesów, ten przykład doskonale to ilustruje” – stwierdził.

Ziobro podkreślił, że politycy Suwerennej Polski są też zdecydowanie krytyczni wobec forsowanego przez Unię Europejską pakietu Fit for 55. Jego zdaniem „jest to program ideologiczny, który zmierza do tego, aby przeobrazić energetykę europejską, ale z ogromnymi kosztami przede wszystkim dla Polski”. „Nasza energetyka, co nie jest tajemnicą, w największym stopniu spośród wszystkich krajów europejskich jest oparta na węglu. Gwałtowna likwidacja tej energetyki będzie powodowała ogromne koszty, gwałtowny wzrost cen prądu dla wszystkich Polaków” – mówił dodając, że zmiany energetyczne wymagają ogromnych inwestycji.

Duże koszty

Minister zwrócił też uwagę, że już w zeszłym roku Polska poprzez parapodatek unijny od energii, od pakietu klimatycznego zapłaciła 33 mld zł. To - jak mówił - jest opłata za ETS, który musiały kupować na giełdach m.in. w Lipsku i w Londynie polskie przedsiębiorstwa.

„W tym roku będzie to jeszcze wyższa kwota, tak przewidują eksperci. Nie możemy przechodzić nad tym do porządku dziennego, dlatego chcemy podkreślać konieczność obrony naszych suwerennych interesów i odejścia od programu Fit for 55” – przekonywał Ziobro.

Europosłanka SP Beata Kempa oceniła, że pakiet Fit for 55 doprowadzi do wielu niekorzystnych rozwiązań dla polskiej gospodarki. „Ale i też dla nas samych, dlatego, że on będzie narzucał styl życia polskich obywateli. (…) To także kwestia przeniesienia do kompetencji dzielonych z Unią Europejską władztwa nad lasami państwowymi, a to jest jedna trzecia naszego terytorium” – mówiła. Jak dodała, to także kwestia wykluczenia komunikacyjnego milionów Polaków.

„Mówimy o tym również po to, żeby za chwilę ktoś nie powiedział, że jest za późno. (…) Stąd nasz apel, aby rzeczywiście śledzić te rozwiązania i abyśmy się im przeciwstawiali” – przekonywała.

Zdaniem europosłanki, dziś kopalnia Turów jest ponownie zagrożona. „Jeżeli nie TSUE to landy niemieckie (…) protestują i będą oprotestowywać kwestie kopalni w Turowie. Więc to niebezpieczeństwo, te zakusy uderzenia w naszą suwerenność energetyczną będą nadal” – dodała. (PAP)

autorka: Agata Tomczyńska

ato/ akub/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadczenie urlopowe w szkołach. Czy powinno uwzględniać kryterium socjalne?

Do 31 sierpnia 2024 r. nauczyciele powinni otrzymać świadczenia urlopowe. Świadczenie, wypłacane wszystkim nauczycielom, jest finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy powinny uwzględniać kryterium socjalne?

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Więcej osób uzyska prawo do świadczenia

1 września 2024 r. więcej osób uzyska prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Jakie warunki należy spełniać, żeby nabyć prawo do tego świadczenia?

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli. Kto ma prawo do nowej emerytury? Kiedy można złożyć wniosek?

1 września 2024 r. wejdą w życie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Więcej osób będzie mogło skorzystać z wcześniejszej emerytury dla nauczycieli. Kiedy można złożyć wniosek o wcześniejszą emeryturę?

Czy 14 lipca to niedziela handlowa?

Czy w lipcu jest jakaś niedziela handlowa? Czy w tym miesiącu możemy zaplanować zakupy na niedzielę? 

REKLAMA

Zmiana zasad obliczania stażu pracy. Jak to wpłynie na uprawnienia pracownika [przykłady]

Na podstawie stażu pracy ustalane są przysługujące pracownikowi uprawnienia, takie jak wymiar urlopu wypoczynkowego czy okres wypowiedzenia. Jeżeli do stażu pracy będą wliczane także inne okresy, np. prowadzenia działalności gospodarczej czy świadczenia pracy na podstawie umowy zlecenia, sposób ustalania uprawnień pracowniczych radykalnie się zmieni.

Maksymalna temperatura w pracy – będą nowe przepisy bhp!

Jaka może być maksymalna temperatura w pracy? W związku z występującymi upałami pracownicy pytają o swoje prawa. Będą nowe przepisy bhp chroniące pracowników przed pracą w upale. Dnia 10 lipca 2024 r. odbyło się spotkanie z Głównym Inspektorem Pracy w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Tę informację należało obowiązkowo złożyć pracodawcy do 10 lipca. Jakie konsekwencje grożą w razie jej niezłożenia?

10 lipca 2024 r. minął termin złożenia przez zakładowe organizacje związkowe informacji o liczbie członków. Do tego dnia należało poinformować pracodawcę o liczbie związkowców według stanu na 30 czerwca br. Czy organizacjom, które nie dopełniły tego obowiązku, grożą jakieś sankcje? 

Nowelizacja Kodeksu pracy. Zmiany dotyczą podstawowych uprawnień pracowniczych

Projekt nowelizacji Kodeksu pracy zakłada zmiany dotyczące podstawowych uprawnień pracowniczych. Do stażu pracy będzie wliczany okres wykonywania pracy na podstawie umów zlecenia lub świadczenia usług zawartych z obecnym pracodawcą. Wpłynie to m.in. na długość okresu wypowiedzenia oraz wysokość odprawy w przypadku rozwiązania umowy o pracę.

REKLAMA

Urlop wypoczynkowy: wymiar, udzielanie, wynagrodzenie i dofinansowanie

Urlop wypoczynkowy jest jednym z podstawowych uprawnień pracowniczych. Przepisy prawa pracy dokładnie określają jego wymiar i zasady udzielania. Pracownikom przysługuje wynagrodzenie urlopowe. Pracodawcy często też dofinansowują im wypoczynek.

Jak motywować pracowników, także pokolenie Z? Oto najskuteczniejsze metody

Jak skutecznie motywować pracowników? Co najbardziej docenia pokolenie Z? Jak zbudować motywującą kulturę pracy? Poznaj skuteczne metody motywowania pracowników: klucz do sukcesu Twojego zespołu HR.

REKLAMA