REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Decyzję w sprawie rezygnacji z PPK można w każdej chwili zmienić

Łukasz Skoczeń
Ekspert PFR Portal PPK
PPK
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Uczestnictwo w PPK jest dla osoby zatrudnionej całkowicie dobrowolne. Pracownik może w każdej chwili zarówno zrezygnować z oszczędzania w PPK, jak i do tego oszczędzania wrócić. Pewne ograniczenia dotyczą osób w wieku 70+.

Pracownik, który ukończył 18 lat, ale nie osiągnął 55. roku życia, aby stać się uczestnikiem PPK i zacząć oszczędzać w tym programie, nie musi podejmować żadnych działań. Pracodawca ma obowiązek „zapisać” go do PPK. Nie jest to obowiązek jednorazowy - do PPK obowiązuje bowiem tzw. ponowny autozapis (pierwszy właśnie trwa). Nie zmienia to jednak faktu, że o tym, czy oszczędzać w PPK, zawsze decyduje sam pracownik.

REKLAMA

Autopromocja

W sytuacji, gdy pracownik nie jest zainteresowany oszczędzaniem w PPK, może złożyć pracodawcy deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK. Jeśli zrobi to przed zawarciem w jego imieniu umowy o prowadzenie PPK, nie zostanie uczestnikiem tego programu. Jeśli złoży deklarację o rezygnacji już po zawarciu tej umowy, to od momentu złożenia deklaracji o rezygnacji pracodawca nie może już dokonać za niego żadnej wpłaty do PPK.

Pracownicy, którzy ukończyli 55 lat, ale nie ukończyli 70 lat, aby przystąpić do tego programu, powinni złożyć pracodawcy wniosek o zawarcie w ich imieniu i na ich rzecz umowy o prowadzenie PPK. Taką decyzję pracownicy 55+, którzy nie skończyli 70. roku życia, mogą podjąć w każdej chwili, a pracodawca powinien ich wniosek jak najszybciej zrealizować (oczywiście, jeśli pracownik ma już wymagany ustawą o PPK okres zatrudnienia). W każdej chwili mogą też zrezygnować z oszczędzania w tym programie, składając pracodawcy deklarację o rezygnacji.

Osoby, które mają ukończone 70 lat, nie mogą zostać „zapisane” do PPK. Jeśli jednak pracownik, przed ukończeniem 70 lat, zostanie „zapisany” do PPK, to może w nim oszczędzać tak długo, jak będzie chciał.

Żadna decyzja nie jest ostateczna

REKLAMA

Pracownik, który nie przystąpił do PPK, czy też zrezygnował z oszczędzania w tym programie później, już w trakcie swojego uczestnictwa w PPK, w każdej chwili może zmienić swoją decyzję i „wrócić” do oszczędzania, składając pracodawcy - w formie pisemnej - wniosek o dokonywanie wpłat do PPK.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeżeli wniosek o dokonywanie wpłat do PPK złoży osoba zatrudniona, w imieniu i na rzecz której nie została zawarta umowa o prowadzenie PPK (osoba ta złożyła deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK przed zawarciem w jej imieniu i na jej rzecz umowy o prowadzenie PPK), obowiązek naliczenia wpłat do PPK będzie poprzedzony obowiązkiem zawarcia w imieniu i na rzecz tej osoby umowy o prowadzenie PPK. Umowę o prowadzenie PPK należy zawrzeć niezwłocznie - o ile to możliwe, tak, aby naliczyć i pobrać wpłaty już od najbliższego wynagrodzenia wypłaconego po złożeniu przez tę osobę wniosku o dokonywanie wpłat do PPK.

Jeśli wniosek taki złożył uczestnik PPK, który wcześniej złożył deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK, pracodawca zobowiązany jest takie wpłaty wznowić. Wpłat do PPK dokonuje się począwszy od miesiąca następującego po miesiącu, w którym złożono wniosek o dokonywanie wpłat do PPK. Oznacza to, że wpłaty do PPK należy naliczyć i pobrać już w miesiącu złożenia tego wniosku i dokonać tych wpłat w miesiącu następnym.

Ważne

Deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK można w każdej chwili „odwołać”. Aby to zrobić, pracownik składa pracodawcy wniosek o dokonywanie wpłat do PPK. Oznacza to, że osoba, która np. zbyt pochopnie zrezygnowała z oszczędzania w PPK może w każdej chwili – nie czekając na tzw. ponowny autozapis - wrócić do oszczędzania w programie. 

Uwaga na wiek 

Należy jednak podkreślić, że choć ustawa o PPK nie wprowadza żadnych ograniczeń wiekowych dla uczestników PPK, to złożenie deklaracji o rezygnacji przez uczestnika PPK, który zbliża się do 70 lat, może oznaczać dla niego koniec oszczędzania w tym programie. „Odwołać” ją może bowiem tylko do ukończenia tego wieku. 

Zgodnie z ustawą o PPK pracodawca nie dokonuje wpłat do PPK za uczestnika, który złożył deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK, a następnie - po ukończeniu 70 lat - złożył wniosek o dokonywanie wpłat. Oznacza to, że uczestnik PPK, który złożył deklarację o rezygnacji, może w dowolnym momencie, ale nie później niż do przedednia 70. urodzin, złożyć skutecznie wniosek o dokonywanie wpłat.

Ważne

Jeżeli uczestnik PPK, objęty tzw. ponownym autozapisem do PPK, kończy 55 lat przed 1 kwietnia 2023 r. i chce, żeby pracodawca wznowił za niego wpłaty do PPK, to musi złożyć pracodawcy wniosek o dokonywanie wpłat do PPK. W ramach tzw. ponownego autozapisu, pracodawca nie wznowi wpłat do PPK za uczestnika PPK, który przed 1 kwietnia kończy 70 lat.

Więcej na temat PPK na mojeppk.pl i pod nr telefonu 800 775 775. Zachęcamy również do korzystania z bezpłatnych szkoleń prowadzonych przez ekspertów PFR Portal PPK. Na szkolenia można zapisać się tutaj: https://www.mojeppk.pl/szkolenia.html.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rada Ministrów: wypłata renty wdowiej od 1 lipca 2025 r. 15% drugiego świadczenia (po zmarłym małżonku albo własnego)

Na posiedzeniu 23 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła kierunkowo stanowisko dotyczące obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw w celu wprowadzenia renty wdowiej.

Ponad milion ubezpieczonych cudzoziemców w ZUS. Ich liczba stale rośnie

Rzecznik prasowy ZUS Paweł Żebrowski poinformował, że na koniec czerwca bieżącego roku, do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. Pierwsze miejsce zajmują cudzoziemcy pochodzący z Ukrainy. 

Komu przysługuje darmowe sanatorium 2024 i 2025 r.?

Istnieje pewna grupa osób, którym przysługuje całkowicie darmowe sanatorium w 2024 r. i w 2025 r. Co więcej, można też skorzystać z bezpłatnej rehabilitacji leczniczej w ramach ZUS. Co ważne, osoba, która przebywa na zwolnieniu lekarskim, ale w trakcie kontroli L4 orzecznik stwierdzi potrzebę rehabilitacji leczniczej, także może skorzystać z bezpłatnego wyjazdu. 

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, a czego boją się zetki?

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, HR-owców i rekruterów. A czego boją się zetki? Czy pokolenie Z jest przygotowane do wejścia na rynek pracy?

REKLAMA

Świadczenia dla osób niepełnosprawnych 2024 i 2025 r. Jak wystąpić, wysokość, terminy

Poniżej znajduje się zbiór świadczeń dla osób niepełnosprawnych wraz z informacjami o tym, jakie warunki należy spełniać by ubiegać się o konkretne świadczenia, jak o nie wystąpić, a także o ich wysokości.

Rząd poprze projekt ustawy dotyczącej renty wdowiej. W czwartek będzie drugie czytanie w Sejmie. Jakie zmiany zaproponował rząd?

Rząd poprze obywatelski projekt ustawy w sprawie renty wdowiej - poinformowała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. W czwartek, 25 lipca, Sejm przeprowadzi drugie czytanie projektu.

Czy można zwolnić pracownika w wieku przedemerytalnym? Oczywiście, że można!

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi w wieku przedemerytalnym. Prawo pracy przewiduje jednak przypadki, gdy taka ochrona nie przysługuje pracownikowi i możliwe jest zwolnienie go z pracy. Co to za przypadki?

Świadczenie rehabilitacyjne 2024 i 2025 r. Dla kogo, jak wystąpić, wysokość

Przy przedłużającej się chorobie warto pamiętać, że po wyczerpaniu limitu zasiłku chorobowego, można wystąpić o dodatkowe świadczenie, dzięki któremu będzie można dalej dochodzić do siebie. Sprawdź, czym jest świadczenie rehabilitacyjne, komu przysługuje, jak o nie wystąpić, a także jaka jest wysokość tego świadczenia.

REKLAMA

Pracodawcy chcą wiedzieć o dorabianiu i dodatkowych umowach pracownika. Dlaczego?

Dlaczego pracodawcy chcą wiedzieć o dodatkowych umowach pracownika? Okazuje się, że widzą w nich zagrożenie. Czy pracownik musi informować głównego pracodawcę o podejmowanych dodatkowych zleceniach i dorabianiu do podstawowego wynagrodzenia?

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Jakie są założenia tej ustawy? Co z minimalnym wynagrodzeniem w 2025 r.?

Rząd pracuje nad projektem nowej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Nowa ustawa wdraża dyrektywę dotyczącą minimalnych wynagrodzeń w Unii Europejskiej. Kiedy minimalne wynagrodzenie zostanie ustalone według nowych przepisów?

REKLAMA