REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pracownicy skarżą się na upały

upał / fot. Shutterstock
upał / fot. Shutterstock

REKLAMA

Mnożą się skargi na pracę w upale. Niektórzy piszą, że pracują w „nagrzanych, blaszanych puszkach”

Upały - pracownicy potrzebują wsparcia

Ponad 20 wiadomości i skarg w niecały tydzień – sezon wakacyjny tradycyjnie powoduje, że do stowarzyszenia STOP Nieuczciwym Pracodawcom piszą pracownicy, którym temperatury dają się we znaki, a jednocześnie nie mogą liczyć na wsparcie swoich pracodawców. Skarg jest mniej niż w analogicznym okresie roku 2021, ale warto wspomnieć, że póki co sezon letni dopiero się rozpoczyna. Stowarzyszenie w większości przypadków na prośbę pracowników interweniowało telefonicznie lub pisemnie.

Przywileje pracowników

Gdy temperatury galopują powyżej 25 stopni Celsjusza pracownicy mają przywileje, o których pracodawcy powinni pamiętać. Mowa przede wszystkim o dostępie do zimnej wody czy konieczności zapewnienia pracownikom możliwości odpoczynku w zacienionym pomieszczeniu. Mile widziana jest także klimatyzacja w biurze czy w miejscu, gdzie praca jest wykonywana.

   – Bezpieczna praca w wysokich temperaturach to obowiązek pracodawcy. Zimna woda, zacienione pomieszczenie lub namiot w plenerze czy możliwość przerwy regeneracyjnej to nie jest przywilej pracownika, a obowiązek pracodawcy. W tym roku nie zdarzyły się jeszcze skargi na limity wody na pracownika czy na nadgodziny w pełnym słońcu, ale owszem pracownicy budowy zwracają uwagę, że np. pracodawca zabronił im poruszać się po placu budowy bez koszulek, to absolutnie nowy temat z którym nie mieliśmy wcześniej do czynienia – mówi Małgorzata Marczulewska. – Kilka skarg dotyczyło braku klimatyzacji w dużych pomieszczaniach. Jeden z pracowników dużej hali logistycznej napisał nam, że na zewnętrz jest chłodniej niż w hali i czuje jakby pracował w gorącej, zamkniętej puszcze – mówi Marczulewska.

Zwalnianie do domu?

  Pojawia się dużo pytań o zwalnianie pracowników do domów, gdy temperatura jest zbyt wysoka. Warto pamiętać, że nie jest to obowiązek pracodawcy. Można pozwolić sobie jednak na dialog i zapewnienie w pracy komfortowych warunków.

Autopromocja

Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Kup książkę:

Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

  - Klimatyzacja powinna być standardem nowoczesnego biura, a niestety nie zawsze tak jest. Pracownicy mogą być zwalniani wcześniej do domu bez konieczności odpracowania tego czasu jeżeli jest taka wola pracodawcy. Pracodawca nie może oczekiwać odpracowania wolnego dnia wynikającego z upału. Może jednak skierować pracownika na pracę zdalną jeżeli upał w biurze jest trudny do wytrzymania. Tutaj warto nawiązywać dialog i wypracowywać porozumienia. Pracodawca musi być świadomy. W upale trudno o efektywną pracę – mówi Małgorzata Marczulewska.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

  Wszelkie sprawy związane z dobrostanem pracowników i komplikacji, które wynikają z upalnych temperatur będą konsultowane z prawnikami naszego stowarzyszenia.

Źródło: Stowarzyszenie STOP Nieuczciwym Pracodawcom

Autopromocja

Termin na przejście z telepracy na pracę zdalną wygasa 7 października 2023 r.

Pracodawcy dotychczas zatrudniający pracowników na podstawie umów o telepracę powinni wdrożyć wobec nich nowe zasady.

Praca zdalna. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(2)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Iwona
    2022-07-05 09:33:50
    Dobrze, że u mnie w biurze jest klimatyzacja szef ogarnął też wiatraki i zawsze mamy pod dostatkiem cisowianki gdyby ktoś był spragniony. Już wolę siedzieć w biurze, bo jest trochę chłodniej niż w domu..
    0
  • mechanik
    2023-06-24 00:56:27
    Jak ma się na hali ponad 30 stopni a czasami nawet 40 przy rozgrzanych silnikach i nagrzanych od słońca samochodach to zimną wode to można sobie w buty nalać. Tym czasem w klimatyzowanym biurze siedza i wietrzą pachy.
    0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czterodniowy tydzień pracy jest możliwy, ale nie dla wszystkich. Dla których branż?

Wprowadzenie czterodniowego tygodnia pracy, w perspektywie dekady, jest najbardziej prawdopodobne w branżach nowoczesnych usług, doradztwa, w IT, finansach, czy ubezpieczeniach. Skrócenie zaś tygodnia pracy będzie bardzo trudne, czy wręcz niemożliwe w usługach publicznych, zwłaszcza w służbie zdrowia oraz w wielu sektorach przemysłu, budownictwa i handlu. 

Cyberbezpieczeństwo. Co dziesiąty pracownik używa tego samego hasła ponad piętnaście razy

84% firm korzysta z menedżerów haseł, ale mimo to 54% pracowników zapisuje je również w plikach tekstowych na komputerze. Co więcej, prawie 90% używa tego samego hasła wielokrotnie. Hakerzy atakują nie tylko duże firmy. 58% ataków dotyka firmy zatrudniające mniej niż tysiąc pracowników.

Szukasz pracy w Łodzi i okolicach? Zobacz aktualne oferty!

Praca w Łodzi. Stopa bezrobocia w Łódzkiem jest na poziomie 5,5 proc., zaś w samej Łodzi – 4,5 proc. Gdzie obecnie brakuje pracowników? Jakie benefity oferują firmy, aby zachęcić do pracy właśnie u nich? 

Kto obiecuje pracownikom najwyższe zarobki? Który komitet wyborczy?

Większość ogólnopolskich komitetów wyborczych w swoich programach przedstawia propozycje dotyczące polskiego systemu podatkowego. Eksperci sprawdzili, ile zarobiliby pracownicy, gdyby w życie weszły zmiany proponowane przez komitety wyborcze PiS, KO, Konfederacji i Bezpartyjnych Samorządowców.

REKLAMA

Cyfryzacja. Sześć na dziesięć polskich firm używa elektronicznych dokumentów, ale większość nie rezygnuje z papieru

Polskie firmy coraz częściej wdrażają nowoczesne rozwiązania usprawniające ich pracę, ale cyfryzacja biznesu w większości przypadków nadal nie obejmuje całej organizacji. 59 proc. firm wykorzystuje w codziennej pracy elektroniczny obieg dokumentów, jednak tylko 27 proc. scyfryzowało wszystkie obszary swojej działalności. 54 proc. ankietowanych nie widzi potrzeby wdrażania elektronicznego obiegu dokumentów, 28 proc. wskazuje na zbyt wysokie koszty działania, a 17 proc. na niewystarczające wewnętrzne zasoby IT. 

Praca cudzoziemców. MRiPS o niedoborach kadrowych i napływie cudzoziemców na rynek pracy

Nasz rynek pracy od lat boryka się z niedoborami kadrowymi i dlatego napływ cudzoziemców nie powoduje wzrostu bezrobocia wśród Polaków – podało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. W ostatnich tygodniach pojawiło się wiele przekłamań dotyczących pracy cudzoziemców w Polsce, które uderzają przede wszystkim w uczciwych pracodawców. Kłamliwa i pozbawiona merytoryki narracja opozycji powoduje – twierdzi resort Marleny Maląg – że wiele branż dotknie problem braku pracowników.

Czy za studenta płaci się składki na ZUS

Studenci szukają pracy nie tylko w wakacje, które właśnie kończą, ale i w trakcie roku akademickiego. Studenci do ukończenia 26. roku życia są chętnie zatrudniani na podstawie umowy zlecenia. Wiąże się to ze sporymi oszczędnościami dla zleceniodawcy. Jakimi? Odpowiadamy. 

Polacy nie boją się utraty pracy?

Polacy nie boją się utraty pracy? CBOS poinformowało, że we wrześniu wzrosło poczucie bezpieczeństwa zatrudnienia. Kto czuje się najbardziej stabilnie?  

REKLAMA

SoDA Conference 2023: Jakie wyzwania czekają polski sektor IT w 2024 roku

Nowe wyzwania i pojawiające się możliwości to „stałe” elementy w niezwykle zmiennym świecie biznesu, a sektor technologiczny nie jest w tym odosobniony. Po stronie wyzwań należy wskazać przede wszystkim czynniki ekonomiczne i geopolityczne, ale również wspomniana AI, budząca też obawy wśród pracowników. W jaki optymalny sposób wykorzystać nowe możliwości, jakie daje nam technologia i zminimalizować wpływ czynników negatywnych na rozwój polskiego IT? Jak adaptować się do zmian? Gdzie szukać nowych możliwości na zbudowanie solidnego i konkurencyjnego biznesu IT? Te oraz wiele innych tematów będzie omawianych już na początku października, podczas zbliżającej się SoDA Conference 2023.

Działalność gospodarcza a rynek pracy: Jak przedsiębiorczość wpływa na zatrudnienie

Rynek pracy i działalność gospodarcza są nierozerwalnie związane ze sobą. Przedsiębiorcy odgrywają kluczową rolę w tworzeniu miejsc pracy, stymulowaniu wzrostu gospodarczego i kształtowaniu struktury rynku pracy. 

REKLAMA