| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Niedługo ubezpieczeni wybiorą - tylko ZUS, czy także OFE

Niedługo ubezpieczeni wybiorą - tylko ZUS, czy także OFE

Już niedługo przyszli emeryci zdecydują czy chcą, alby ich środki na przyszłą emeryturę gromadzone były tylko w ZUS-ie, czy w OFE i ZUS-ie. Ubezpieczeni będą mogli dokonać wyboru od 1 kwietnia do 31 lipca tego roku.

Już za niecałe dwa tygodnie przyszli emeryci będą mogli dokonać wyboru czy chcą, by ich środki na przyszłą emeryturę gromadzone były i w OFE i w ZUS-ie czy tylko w ZUS-ie. Jak podkreślił minister pracy Władysław Kosiniak Kamysz, możliwość wyboru wszyscy ubezpieczeni zyskają dokładnie od 1 kwietnia do 31 lipca tego roku. Podjętą w tych miesiącach decyzję będzie można zmienić za dwa lata a później co cztery lata. Na zmianę ubezpieczeni będą mieli zawsze cztery miesiące - od 1 kwietnia do 31 lipca danego roku.

Zobacz także: Zmiany w emeryturach od 1 lutego 2014 r.

Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wyjaśnia IAR, że za niecałe dwa tygodnie każdy członek Otwartego Funduszu Emerytalnego będzie mógł złożyć w ZUS-ie oświadczenie o dalszym przekazywaniu składki do OFE. Jeśli tego nie zrobi, część składki, która teraz przekazywana jest do funduszu, będzie ewidencjonowana na subkoncie w ZUS-ie.

Sprawdź, co Ci się bardziej opłaca – ZUS czy OFE? Kup poradnik z opiniami ekspertów!

Osoby, które dopiero rozpoczynają aktywność zawodową także nie mają obowiązku przystąpienia do OFE. Jeśli zaś będą chciały być i w OFE i w ZUS-ie, umowę z Otwartym Funduszem emerytalnym muszą zawrzeć w okresie 4 miesięcy od podjęcia pracy. Jeśli umowy nie zawrą, całość ich składki na przyszłe emerytury będzie przekazywana na subkonto w ZUS-ie. Jeśli nawet ktoś wybierze OFE, to i tak na 10 lat przed emeryturą środki z OFE mają być stopniowo przekazywane na subkonto w ZUS-ie. 

Polecamy serwis: Emerytury i renty

Do końca lipca obowiązuje też zakaz reklamowania OFE. Naruszenie tego zakazu grozi karą od miliona do 3 milionów złotych. Minister pracy Władysław Kosiniak Kamysz tłumaczył, że wyboru w tak ważnej sprawie jak OFE czy ZUS i OFE nie powinno się dokonywać pod wpływem ładnego obrazka ale dokładnej analizy.

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

reklama

Źródło:

IAR

Narzędzia kadrowego

POLECANE

UMOWY ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Tagetik

Tagetik, lider oprogramowania wspierającego procesy zarządzania efektywnością organizacji (ang. Corporate Performance Management), powstał we Włoszech (Toskania) w 1986 roku.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »