| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Urlopy > Wypoczynkowy > Jaki urlop przysługuje po pięciu miesiącach pracy?

Jaki urlop przysługuje po pięciu miesiącach pracy?

Jaki urlop należy się pracownikowi, gdy po 5 miesiącach pracy nastąpi rozwiązanie stosunku pracy za porozumieniem stron, a pracownik jeszcze nie wykorzystał należnego mu urlopu? Ile dni urlopu należy mu się przed rozwiązaniem stosunku pracy?

Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy w przypadku ustania stosunku pracy pracownikowi przysługuje u dotychczasowego pracodawcy urlop wypoczynkowy w wymiarze proporcjonalnym do okresu przepracowanego w danym roku u tego pracodawcy. Dotyczy to zarówno rozwiązania umowy o pracę (w tym za porozumieniem stron), jak i jej wygaśnięcia. Przepis ten ma również zastosowanie w przypadku, gdy mamy do czynienia z wygaśnięciem umowy o pracę w związku z nadejściem terminu, na jaki umowa została zawarta.

Przy ustalaniu wymiaru urlopu proporcjonalnego kalendarzowy miesiąc pracy odpowiada 1/12 wymiaru urlopu przysługującemu pracownikowi (a więc jest to 1/12 z 20 lub 26 dni). Niepełny kalendarzowy miesiąc pracy zaokrągla się w górę do pełnego miesiąca. Również niepełny dzień urlopu - powstały w wyniku dokonanych obliczeń - zaokrągla się w górę do pełnego dnia. Wymiar urlopu dla pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy ustala się proporcjonalnie do wymiaru jego czasu pracy, przy czym niepełny dzień urlopu zaokrągla się w górę do pełnego dnia.

Polecamy: serwis Zwolnienia od pracy

Przy założeniu, że pracownik pracuje w pełnym wymiarze etatu i jest zatrudniony krócej niż 10 lat będzie mu przysługiwało 5/12 z 20 dni urlop, jeśli natomiast posiada co najmniej 10 letni staż pracy, będzie miał prawo do 5/12 z 26 dni urlopu. Zatem pracownikowi, który rozwiązał umowę o pracę za porozumieniem stron, po 5 miesiącach pracy będzie przysługiwało odpowiednio 9 lub 11 dni urlopu wypoczynkowego.

Jeśli pracownik byłby zatrudniony w wymiarze 3/4 etatu wówczas po 5 miesiącach pracy przysługiwałoby mu odpowiednio 7 oraz 9 dni urlopu.
Wynika to z następujących wyliczeń:
(20 x 3/4) x 5/12 lub (26 x 3/4) x 5/12
po zaokrągleniu - na poszczególnych etapach wyliczeń - niepełnych dni urlopu w górę do pełnych dni.

Jeżeli rozwiązanie umowy o pracę następuje za porozumieniem stron, pracownik nie ma obowiązku wykorzystania przysługującego mu urlopu (taki obowiązek ciąży na pracowniku w przypadku wypowiedzenia umowy, o ile pracodawca udzieli mu w tym okresie urlopu).

Jednakże pracodawca, wyrażając zgodę na zawarcie porozumienia stron, może ją uzależnić od wykorzystania urlopu przez pracownika. W przypadku niewykorzystania przysługującego urlopu w całości lub w części pracownikowi przysługuje ekwiwalent pieniężny.

Polecamy: serwis Urlop wypoczynkowy

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna "Świeca i Wspólnicy"

Kancelaria Prawna „Świeca i Wspólnicy” Sp. k. jest podmiotem intensywnie rozwijającym się na polskim oraz międzynarodowym rynku usług prawnych. Wyróżnia się przede wszystkim postępowym działaniem, które ma na celu zapewnienie kompleksowego wsparcia prawnego oraz biznesowego zarówno dla przedsiębiorców, jak i klientów indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK