REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Renty, Szkolenia pracowników

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kto zgłasza wniosek o emeryturę

Nasz pracownik jest uprawniony do świadczenia przedemerytalnego, którego nie pobiera ze względu na wysokość osiąganego przychodu. Za kilka miesięcy ukończy wiek emerytalny. Czy wniosek o emeryturę powinien zostać złożony za naszym pośrednictwem jako zakładu pracy? Czy ZUS powiadomi go o konieczności złożenia wniosku o emeryturę, czy musimy pilnować tego terminu?

Po rencie można starać się o świadczenie przedemerytalne

Nie jest możliwe zrezygnowanie z renty i przejście na świadczenie przedemerytalne. Osoby pobierające rentę mogą otrzymać to świadczenie, gdy prawo do niej ustanie.

Jak ustala się kwotę wolną od potrąceń i egzekucji z wypłacanego świadczenia przedemerytalnego

Jeden z naszych pracowników od 1 marca przechodzi na świadczenie przedemerytalne. Obecnie jego wynagrodzenie jest obciążone tytułem wykonawczym (nakazem komorniczym). Pracownik zapytał nas, czy po rozwiązaniu umowy i przejściu na świadczenie przedemerytalne ZUS będzie również potrącał należności na rzecz komornika z wypłacanego świadczenia. Kwota świadczenia jest bardzo niska. Czy w związku z tym jest określona jakaś wolna kwota od potrąceń?

Jak ustala się okres nieprzerwanego pobierania renty

Straciłam prawo do renty 31 sierpnia br., ponieważ zostałam uznana za zdolną do pracy. Przed przyznaniem tej renty pobierałam rentę szkoleniową przez 12 miesięcy. Rentę z tytułu niezdolności do pracy pobierałam przez 4,5 roku, tj. do 31 grudnia 2004 r., gdy została ona zawieszona, bo za dużo zarabiałam. Przez ostatnie pół roku znów pobierałem rentę, bo przestałam pracować. Chciałabym ubiegać się o świadczenie przedemerytalne, ale nie wiem, czy ZUS uzna, że pobierałam rentę przez 5 lat. Czy liczy się tutaj okres pobierania renty szkoleniowej i okres, gdy miałam prawo do renty, ale była ona zawieszona?

Jak rozliczyć dofinansowanie kosztów kształcenia pracownika młodocianego

Pracodawca zatrudnia 14 pracowników młodocianych. Pięciu z nich zatrudnionych zostało po 1 stycznia 2004 r. w celu dokończenia nauki zawodu. Wypłacone wynagrodzenia + składki na ubezpieczenia społeczne od wypłaconych wynagrodzeń wszystkich pracowników (zarówno młodocianych, jak i na umowę o pracę) zakład pracy ujmuje w koszty. W tym roku 5 pracowników młodocianych zdało pozytywnie egzamin czeladniczy. W związku z tym pracodawca uzyskał dofinansowanie kosztów kształcenia 5 pracowników młodocianych przez burmistrza. Czy po przyznaniu dofinansowania należy wyksięgować z poszczególnych miesięcy wynagrodzenie i składki na ubezpieczenie społeczne za 5 pracowników młodocianych i sporządzić korekty za te poszczególne miesiące? Czy dofinansowanie kosztów kształcenia pracownika młodocianego należy opodatkować?

Czy za szkolenie trzeba oddać czas wolny

Pracownik pracuje na 3/4 etatu po 6 godzin dziennie przez 5 dni w tygodniu od poniedziałku do piątku. W środę przebywał 10 godzin na szkoleniu podnoszącym jego kwalifikacje. Czy w takim przypadku powinniśmy mu oddać 4 godziny wolne, ponieważ szkolenie przekroczyło o ten czas jego wymiar dobowy?

Czy podlegam ubezpieczeniu zdrowotnemu

Od maja 2005 roku pobieram rentę z tytułu niezdolności do pracy. Od czerwca 2006 r. jestem zaś zatrudniony na pół etatu za wynagrodzeniem w wysokości 850 zł miesięcznie. W kwietniu bieżącego roku zawarłem umowę zlecenia z inną firmą. Mam wykonać dla niej projekt techniczny. Czy w związku z umową zlecenia podlegam ubezpieczeniu zdrowotnemu? Dodam, że zgodnie z ustaleniami projekt mam wykonać w swoim domu. 

Co pracodawca musi zapewnić szkolącym się pracownikom

Coraz więcej pracowników decyduje się na podnoszenie swoich kwalifikacji zawodowych na różnego rodzaju kursach, studiach czy szkoleniach. W niektórych przypadkach pracodawcy zobowiązani są do wspierania rozwoju zawodowego pracowników, występują jednak inne świadczenia zależne od ich dobrej woli.

REKLAMA