| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Wynagrodzenie za przestój dla pracownika wynagradzanego akordowo

Wynagrodzenie za przestój dla pracownika wynagradzanego akordowo

Z powodu ulewnego deszczu w czasie burzy mieliśmy w firmie 6-godzinną przerwę w dostawie prądu i w związku z tym przerwę w produkcji mebli. Jak obliczyć wynagrodzenie za przestój pracowników, którzy zarabiają akordowo? Chodzi głównie o pracowników, którzy sklejają krzesła i od każdej sztuki otrzymują 30 zł. Oprócz tego pracownicy mają prawo do miesięcznego dodatku za pracę w uciążliwych warunkach w kwocie 80 zł.

RADA

Wynagrodzenie za niezawiniony przestój pracowników należy obliczyć biorąc pod uwagę kwotę dodatku za pracę w szczególnych warunkach z lipca br. oraz średnią wynagrodzenia akordowego wypłaconego w okresie 3 miesięcy poprzedzających lipiec br. (lub 12 miesięcy, jeśli ulega ono znacznym wahaniom).

UZASADNIENIE

Jedną z okoliczności, kiedy pracownik otrzymuje wynagrodzenie, mimo że nie świadczy pracy, jest niezawiniony przez niego przestój. Za czas takiego przestoju pracownik ma prawo do wynagrodzenia wynikającego z jego osobistego zaszeregowania, określonego stawką godzinową lub miesięczną, a jeżeli taki składnik wynagrodzenia nie został wyodrębniony przy określaniu warunków wynagradzania - do 60% wynagrodzenia.

Stawka osobistego zaszeregowania to wyłącznie wynagrodzenie zasadnicze określone w stałej stawce miesięcznej bądź ustalone godzinowo, bez żadnych dodatków, nawet stałych (uchwała Sądu Najwyższego z 3 kwietnia 2007 r., II PZP 4/07).

Nie zawsze u pracownika jest wyodrębniona stawka osobistego zaszeregowania, tak jak w przypadku Państwa pracowników. Chodzi tu o formy wynagradzania określone prowizyjnie, akordowo bądź zadaniowo. Comiesięczne pobory pracownika zależą wtedy od ilości wykonanej pracy, np. podpisanych umów, uszytych kurtek, sprzedanych odkurzaczy itp. Wówczas wynagrodzenie za przestój stanowi 60% wynagrodzenia liczonego przy zastosowaniu zasad takich jak przy wynagrodzeniu za urlop wypoczynkowy. Aby ustalić jego wysokość, trzeba wykonać kilka czynności.

Krok 1.

Składniki w stałej stawce miesięcznej (inne niż stawka osobistego zaszeregowania), np. stałe premie regulaminowe, dodatki stażowe, przyjmuje się w wysokości należnej w miesiącu, w którym był przestój.

Krok 2.

Składniki zmienne przysługujące pracownikowi za okres nie dłuższy niż jeden miesiąc uwzględnia się w łącznej wysokości wypłaconej podczas 3 miesięcy poprzedzających miesiąc przestoju (lub maksymalnie 12 miesięcy - w przypadku znacznych wahań).

Krok 3.

Ustaloną podstawę ze składników stałych (krok 1) oraz zmiennych (krok 2) należy podzielić przez liczbę godzin przepracowanych w okresie: odpowiednio danego miesiąca oraz 3 lub 12 poprzedzających miesięcy, z których została ustalona ta podstawa. Obie stawki godzinowe należy pomnożyć przez 60%.

Krok 4.

Godzinową podstawę należy pomnożyć przez liczbę godzin przestoju.

PRZYKŁAD

Pracownik zatrudniony w fabryce produkującej meble skleja drewniane krzesła. Jego wynagrodzenie za wykonanie każdego gotowego mebla wynosi 30 zł. Oprócz tego pobiera dodatek za pracę w uciążliwych warunkach w kwocie 80 zł. W lipcu br., z powodu opóźnienia w dostawie kleju, pracownik miał 6 godzin przestoju.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Redlicki

Aplikant radcowski w OIRP w Łodzi

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK