| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Wynagrodzenie za przestój dla pracownika wynagradzanego akordowo

Wynagrodzenie za przestój dla pracownika wynagradzanego akordowo

Z powodu ulewnego deszczu w czasie burzy mieliśmy w firmie 6-godzinną przerwę w dostawie prądu i w związku z tym przerwę w produkcji mebli. Jak obliczyć wynagrodzenie za przestój pracowników, którzy zarabiają akordowo? Chodzi głównie o pracowników, którzy sklejają krzesła i od każdej sztuki otrzymują 30 zł. Oprócz tego pracownicy mają prawo do miesięcznego dodatku za pracę w uciążliwych warunkach w kwocie 80 zł.

RADA

Wynagrodzenie za niezawiniony przestój pracowników należy obliczyć biorąc pod uwagę kwotę dodatku za pracę w szczególnych warunkach z lipca br. oraz średnią wynagrodzenia akordowego wypłaconego w okresie 3 miesięcy poprzedzających lipiec br. (lub 12 miesięcy, jeśli ulega ono znacznym wahaniom).

UZASADNIENIE

Jedną z okoliczności, kiedy pracownik otrzymuje wynagrodzenie, mimo że nie świadczy pracy, jest niezawiniony przez niego przestój. Za czas takiego przestoju pracownik ma prawo do wynagrodzenia wynikającego z jego osobistego zaszeregowania, określonego stawką godzinową lub miesięczną, a jeżeli taki składnik wynagrodzenia nie został wyodrębniony przy określaniu warunków wynagradzania - do 60% wynagrodzenia.

Stawka osobistego zaszeregowania to wyłącznie wynagrodzenie zasadnicze określone w stałej stawce miesięcznej bądź ustalone godzinowo, bez żadnych dodatków, nawet stałych (uchwała Sądu Najwyższego z 3 kwietnia 2007 r., II PZP 4/07).

Nie zawsze u pracownika jest wyodrębniona stawka osobistego zaszeregowania, tak jak w przypadku Państwa pracowników. Chodzi tu o formy wynagradzania określone prowizyjnie, akordowo bądź zadaniowo. Comiesięczne pobory pracownika zależą wtedy od ilości wykonanej pracy, np. podpisanych umów, uszytych kurtek, sprzedanych odkurzaczy itp. Wówczas wynagrodzenie za przestój stanowi 60% wynagrodzenia liczonego przy zastosowaniu zasad takich jak przy wynagrodzeniu za urlop wypoczynkowy. Aby ustalić jego wysokość, trzeba wykonać kilka czynności.

Krok 1.

Składniki w stałej stawce miesięcznej (inne niż stawka osobistego zaszeregowania), np. stałe premie regulaminowe, dodatki stażowe, przyjmuje się w wysokości należnej w miesiącu, w którym był przestój.

Krok 2.

Składniki zmienne przysługujące pracownikowi za okres nie dłuższy niż jeden miesiąc uwzględnia się w łącznej wysokości wypłaconej podczas 3 miesięcy poprzedzających miesiąc przestoju (lub maksymalnie 12 miesięcy - w przypadku znacznych wahań).

Krok 3.

Ustaloną podstawę ze składników stałych (krok 1) oraz zmiennych (krok 2) należy podzielić przez liczbę godzin przepracowanych w okresie: odpowiednio danego miesiąca oraz 3 lub 12 poprzedzających miesięcy, z których została ustalona ta podstawa. Obie stawki godzinowe należy pomnożyć przez 60%.

Krok 4.

Godzinową podstawę należy pomnożyć przez liczbę godzin przestoju.

PRZYKŁAD

Pracownik zatrudniony w fabryce produkującej meble skleja drewniane krzesła. Jego wynagrodzenie za wykonanie każdego gotowego mebla wynosi 30 zł. Oprócz tego pobiera dodatek za pracę w uciążliwych warunkach w kwocie 80 zł. W lipcu br., z powodu opóźnienia w dostawie kleju, pracownik miał 6 godzin przestoju.

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

UMOWY ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Adam Głos

Od stycznia 2013 roku pełni funkcję Prezesa Tax Care. Wcześniej, przez blisko trzy lata, pracował na stanowiskach: Dyrektora Sprzedaży oraz Wiceprezesa Zarządu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »