| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > W jakim terminie należy wypłacić wynagrodzenie?

W jakim terminie należy wypłacić wynagrodzenie?

Pracownicy są wynagradzani stałą stawką miesięczną. Dodatkowo otrzymują prowizję od sprzedaży, ale jej wysokość możemy określić dopiero po zakończeniu miesiąca. Z tego powodu w regulaminie wynagradzania ustaliliśmy termin wypłaty na 10. dzień następnego miesiąca. Czy postępujemy prawidłowo?

W przypadku gdy wynagrodzenie pracownika stanowią zarówno składniki o charakterze stałym (wynagrodzenie zasadnicze), jak i składniki zmienne (prowizja, akord), termin wypłaty pełnego wynagrodzenia może być przeniesiony na następny miesiąc. Zatem pracodawca najpóźniej 10. dnia kolejnego miesiąca kalendarzowego będzie musiał wypłacić pracownikowi wynagrodzenie za poprzedni miesiąc, obejmujące zarówno składniki stałe, jak i zmienne.

PRZYKŁAD

Pracownik jest wynagradzany stałą stawką miesięczną w wysokości 1000 zł oraz prowizją od sprzedanych towarów w wysokości 20% zysku. Pracodawca ustalił termin wypłaty wynagrodzenia za pracę na 8. dzień kolejnego miesiąca kalendarzowego. Prowizja za marzec wyniosła 1200 zł. Pracodawca wypłacił pracownikowi 8 kwietnia łączne wynagrodzenie w kwocie 2200 zł. Takie postępowanie pracodawcy jest prawidłowe i nie narusza przepisów o terminie wypłaty wynagrodzenia za pracę.

Nic również nie stoi na przeszkodzie, aby w przypadku pracowników, których pełne wynagrodzenie stanowią składniki stałe i zmienne, pracodawca podjął swobodną decyzję i wyznaczył dwa terminy płatności wynagrodzenia – do końca miesiąca stałe składniki i np. do 8. dnia następnego miesiąca składniki zmienne.

Jeżeli natomiast pracodawca zatrudnia osoby wynagradzane wyłącznie stałą stawką i osoby otrzymujące tylko zmienne składniki wynagrodzenia, to powinien w przepisach wewnątrzzakładowych ustalić odrębne terminy wypłaty wynagrodzenia dla tych grup pracowników.

WAŻNE!

Jeżeli pracodawca zatrudnia osoby wynagradzane wyłącznie stałą stawką i osoby otrzymujące tylko zmienne składniki wynagrodzenia, to powinien w przepisach wewnątrzzakładowych ustalić odrębne terminy wypłaty wynagrodzenia dla tych grup pracowników.

Podstawa prawna

  • art. 85 § 1–2, art. 86 § 1 Kodeksu pracy.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Stanisław Trzeciak

Radca prawny (prawo Białorusi), aplikant radcowski OIRP Lublin

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK