| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Czy do okresu uprawniającego do nagrody jubileuszowej trzeba wliczać okresy pracy zakończone zwolnieniem dyscyplinarnym

Czy do okresu uprawniającego do nagrody jubileuszowej trzeba wliczać okresy pracy zakończone zwolnieniem dyscyplinarnym

Ustalamy regulamin wynagradzania. Chcemy w nim zawrzeć postanowienie, że pracownikowi, którego stosunek pracy uległ rozwiązaniu w trybie dyscyplinarnym, okresu tej pracy nie wliczamy do okresu uprawniającego do nagrody jubileuszowej. Czy takie postanowienie jest dopuszczalne i zgodne z przepisami?

RADA

Mogą Państwo ustalić w regulaminie wynagradzania, że do okresu pracy uprawniającego do nagrody jubileuszowej nie wlicza się okresów pracy, które zostały zakończone w wyniku rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika.

UZASADNIENIE

Ustalając jakikolwiek regulamin należy pamiętać o zasadzie korzystności, czyli uprzywilejowania pracownika (art. 9 § 2 i § 3 Kodeksu pracy). Zgodnie z tą zasadą postanowienia regulaminów wewnątrzzakładowych nie mogą być mniej korzystne dla pracowników niż przepisy Kodeksu pracy oraz innych ustaw i aktów wykonawczych. Postanowienia regulaminów nie mogą być również mniej korzystne dla pracowników niż postanowienia układów zbiorowych pracy i porozumień zbiorowych. Oznacza to, że akty prawa pracy niższego rzędu, np. regulaminy, mogą kształtować sytuację pracownika tak samo jak akty wyższego rzędu (np. układy zbiorowe pracy) lub korzystniej. Zasada korzystności wyrażona w Kodeksie pracy nie ma jednak zastosowania w przypadku nagrody jubileuszowej, ponieważ Kodeks pracy nie przewiduje takiego świadczenia jak nagroda jubileuszowa. Nie ma więc przepisów kodeksowych, które wprost określają zasady, jakie należy uwzględnić przy ustalaniu regulacji dotyczących nagród jubileuszowych.

Trzeba jednak mieć na uwadze zasadę równego traktowania w zatrudnieniu (art. 112, 113, art. 183a-183e Kodeksu pracy), gdyż postanowienia regulaminów określające prawa i obowiązki stron stosunku pracy, które ją naruszają, nie obowiązują (art. 9 § 4 Kodeksu pracy). Oznacza to np., że nie można bez racjonalnego uzasadnienia wprowadzić zasady niewliczania stosunków pracy zakończonych dyscyplinarnym zwolnieniem do okresu pracy uprawniającego do nagrody jubileuszowej tylko w stosunku do niektórych kategorii pracowników. Pracownik, który nie otrzymał nagrody, mógłby wówczas kwestionować takie postanowienie przed sądem pracy jako niezgodne z prawem z powodu dyskryminacji.

Brak przepisów dla wszystkich pracowników przyznających nagrodę jubileuszową powoduje, że jest to świadczenie fakultatywne, a przepisy płacowe mogą kształtować prawo do tej nagrody w sposób samodzielny i swobodny. Tak stwierdził Sąd Najwyższy w wyroku z 22 stycznia 2002 r. (sygn. I PKN 820/00, Prawo Pracy 2002/7-8/49). Scharakteryzował on nagrodę jubileuszową jako świadczenie, którego istotą jest nagradzanie wieloletniej pracy u danego pracodawcy, u którego jest przewidziana taka nagroda i u którego pracownik nabył do niej prawo. Przy ustalaniu okresu zatrudnienia uprawniającego do nagrody regulamin wynagradzania może wyłączać niektóre okresy pracy u pracodawcy, u którego pracownik nabył prawo do nagrody. Sąd Najwyższy nie podaje w tym wyroku przykładów takich okresów, a więc nie wypowiada się wprost, czy można wyłączyć okres pracy zakończony zwolnieniem dyscyplinarnym. Wskazuje jedynie, że pominięcie przy ustalaniu prawa do nagrody pewnych okresów pozostawania w zatrudnieniu, a uwzględnienie innych, wymaga wyraźnej regulacji. Stąd wynika, że postanowienia regulaminu wyłączające okresy pracy, które zakończyły się zwolnieniem dyscyplinarnym pracownika, ze stażu pracy uprawniającego do nagrody powinny być sformułowane w sposób dokładny i zrozumiały.

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Paszkowski

Księgowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »