| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Porady Ekspertów > Porady Ekspertów INFORLEX.pl > Zasiłek macierzyński za okres jednoczesnego wykonywania pracy na 1/2 etatu

Zasiłek macierzyński za okres jednoczesnego wykonywania pracy na 1/2 etatu

Jak obliczyć zasiłek macierzyński za okres jednoczesnego wykonywania pracy na 1/2 etatu?

Nasza pracownica w okresie korzystania z dodatkowego urlopu macierzyńskiego od 15 listopada br. podjęła zatrudnienie na 1/2etatu (wcześniej była zatrudniona na pełny etat). Jak ustalić wysokość zasiłku macierzyńskiego za listopad, jeżeli jego podstawę wymiaru stanowi kwota 4652,30 zł?

Aby wyliczyć pracownicy zasiłek macierzyński, powinni Państwo proporcjonalnie pomniejszyć podstawę dziennego zasiłku macierzyńskiego (155,08 zł) do wymiaru czasu pracy (do 1/2etatu), w którym pracownica wykonuje pracę w czasie dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Szczegóły w uzasadnieniu.

Przy ustalaniu zasiłku macierzyńskiego za okres łączenia pracy z dodatkowym urlopem nie ulega zmianie ustalona wcześniej podstawa wymiaru zasiłku macierzyńskiego, a jedynie jest ona proporcjonalnie pomniejszana odpowiednio do wymiaru czasu pracy. Zatem w listopadzie pracownica powinna otrzymać:

  • zasiłek macierzyński za okres podstawowego urlopu macierzyńskiego (od 1 do 14 listopada br.):

4652,33 zł (podstawa wymiaru zasiłku) : 30 = 155,08 zł,

155,08 zł x 14 dni = 2171,12 zł,

  • zasiłek macierzyński za okres dodatkowego urlopu macierzyńskiego (od 15 do 30 listopada br.):

155,08 (stawka dzienna zasiłku) x 0,5 (aktualny wymiar czasu pracy) = 77,54 zł

77,54 zł x 16 dni = 1240,64 zł.

Pracownica otrzyma za listopad, w którym korzysta z dodatkowego urlopu macierzyńskiego, zasiłek macierzyński w wysokości 3411,76 zł oraz wynagrodzenie za pracę na 1/2 etatu, w okresie od 15 do 30 listopada br.

Podstawa prawna:

  • w art. 1821 § 4 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy – j.t. Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94; ost.zm. Dz.U. z 2013 r., poz. 1028
  • w art. 29 ust. 7 ustawy z 25 czerwca 1999 r o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa – j.t. Dz.U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512; ost.zm. Dz.U. z 2013 r., poz. 996
reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR LEX Księgowość i Kadry
Koszty podatkowe – wyłączenia i ograniczenia (PDF)14.90 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Ostrowski

Analityk rynku produktów bankowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK