| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Szkolenia i rozwój > Korzyści z zastosowania szkoleń e-learningowych w firmie

Korzyści z zastosowania szkoleń e-learningowych w firmie

Rozwój pracowników i podnoszenie ich kwalifikacji zawodowych stanowią istotny element efektywnego zarządzania kadrami w każdej organizacji. Dla pracodawcy oznaczają one jednak znaczące wydatki i duże nakłady czasu konieczne do przeprowadzenia każdego szkolenia. Dlatego coraz więcej firm postanawia skorzystać z możliwości oferowanych przez nowe technologie i zwraca się ku nowoczesnej formie kształcenia, jaką jest e-learning.

E-szkolenia w wielu przypadkach stają się znacznie tańszym i efektywniejszym sposobem na rozwój pracowników niż tradycyjne zajęcia w sali szkoleniowej. Według badania Saratoga HC Benchmarking (PwC) jeszcze w 2008 roku przeciętny koszt szkolenia jednego pracownika w Polsce wynosił aż 1566 zł i był o prawie 50 proc. wyższy niż w krajach Europy Zachodniej. W 2009 roku wydatki szkoleniowe polskich firm spadły o 23 proc., zbliżając się w ten sposób do poziomu europejskiego. Jedną z przyczyn redukcji kosztów było coraz częstsze zastosowanie przez pracodawców narzędzi e-learningu.

E-oszczędność

Najbardziej docenianą przez przedsiębiorstwa i jednocześnie największą korzyścią płynącą z zastosowania szkolenia e-learningowego w firmie jest widoczna redukcja kosztów w stosunku do nakładów finansowych związanych z organizacją szkolenia tradycyjnego. Zastosowanie e-szkolenia pozwala wyeliminować koszty wynikające z ewentualnych podróży pracowników do miejsca szkolenia, ich zakwaterowania, wynajęcia sali szkoleniowej czy opłacenia honorarium trenera. Dodatkowo koszt zakupu szkolenia e-learningowego w przeliczeniu na jednego pracownika jest zdecydowanie niższy niż w przypadku tradycyjnych rozwiązań. Co więcej, poziom wydatków firmy związanych ze szkoleniem w formie elektronicznej nie jest uzależniony od liczby biorących w nim udział pracowników, tak jak dzieje się to w przypadku tradycyjnych programów szkoleniowych. W rezultacie dostępna oferta szkoleniowa może być dużo bardziej rozbudowana. Zastosowanie e-szkoleń daje pracodawcom także możliwość bieżącego monitorowania postępów pracowników. Dzięki testom weryfikującym w łatwy sposób mogą oni sprawdzić poziom wiedzy przyswojonej przez uczestników każdego szkolenia.

E-lastyczność

Istotną zaletą szkoleń e-learningowych jest także ich duża elastyczność i możliwość dostosowania do indywidualnych potrzeb uczestników i pracodawcy. Zawartość szkolenia e-learningowego może być na bieżąco modyfikowana wraz z rozwojem firmy, zmieniającymi się potrzebami, wymaganiami stawianymi przez rynek czy sugestiami uczestników wskazującymi nieatrakcyjne lub nieskuteczne elementy szkolenia. Warto też pamiętać, że oddelegowanie całego działu organizacji na szkolenie tradycyjne nie tylko utrudnia i dezorganizuje pracę, ale często generuje straty. Rozwiązaniem tego problemu jest właśnie e-learning, który umożliwia pracownikom szkolenie się w dogodnych dla nich i firmy porach, bez konieczności angażowania wszystkich pracowników działu jednocześnie.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Dariusz Budnik

Radca Prawny - Kancelaria Prawna Cyman i Wspólnicy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK