| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Ochrona indywidualna > Czy wszystkie świadectwa kwalifikacyjne wydane bezterminowo utraciły ważność na początku maja 2010 r.?

Czy wszystkie świadectwa kwalifikacyjne wydane bezterminowo utraciły ważność na początku maja 2010 r.?

Pracownicy w wieku przedemerytalnym nie chcą inwestować w przedłużanie uprawnień kwalifikacyjnych. Twierdzą, że prawo nie działa wstecz i nadane im bezterminowe uprawnienia nie mogły stracić ważności. Czy świadectwa kwalifikacyjne wydane bezterminowo utraciły ważność na początku maja 2010 r.?

Do lat 80. XX w. osoby zajmujące się eksploatacją instalacji, urządzeń i sieci elektroenergetycznych zobowiązane były do odnawiania świadectwa kwalifikacyjnego co rok. Następnie termin ten został przedłużony do pięciu lat. Świadectwa kwalifikacyjne wydawały uprawnione komisje utworzone w Stowarzyszeniu Elektryków Polskich, zakładach energetycznych i innych dużych przedsiębiorstwach.

Kolejną nowelizacją prawa było zezwolenie na wydawanie świadectw kwalifikacyjnych przez inne firmy prowadzące różne szkolenia i kursy zakończone egzaminem i uzyskaniem świadectwa kwalifikacyjnego.

Następnie, rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z 28 kwietnia 2003 r. w sprawie szczegółowych zasad stwierdzania posiadania kwalifikacji przez osoby zajmujące się eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci, obowiązujące od 11 lipca 2003 r., zniosło zapis o 5-letnim terminie ważności świadectwa kwalifikacyjnego. Oznaczało to, że otrzymane świadectwo kwalifikacji ma ważność. Ograniczono również powoływanie komisji kwalifikacyjnych do:

● przedsiębiorcy zatrudniającego co najmniej 200 osób wykonujących omawiane prace,

● stowarzyszeń naukowo-technicznych, jeżeli statuty tych stowarzyszeń zawierają postanowienia określające zakres wykonywanej działalności na rzecz gospodarki energetycznej,

● jednostek podległych właściwym ministrom lub szefom Agencji, o których mowa w art. 54 ust. 3 pkt 2 i 3 Prawa energetycznego.

Obecnie pracownicy mają obowiązek cyklicznego odnawiania swoich kwalifikacji. Ponadto przepisy przewidują, iż świadectwa kwalifikacyjne wydane bezterminowo zachowują ważność przez 5 lat od dnia wejścia w życie nowelizacji Prawa energetycznego uchwalonej 4 marca 2005 r., tj. 5 lat od 3 maja 2005 r. Oznacza to, że świadectwa kwalifikacyjne wydawane do tej pory bezterminowo, na podstawie obowiązujących dotychczas przepisów, zgodnie z art. 16 nowej ustawy, zachowują ważność do 3 maja 2010 r.

PODSTAWA PRAWNA

● Art. 54 ust. 1a ustawy z 10 kwietnia 1997 r. – Prawo energetyczne (DzU z 2006 r. nr 89, poz. 625 ze zm.),

● Rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z 28 kwietnia 2003 r. w sprawie szczegółowych zasad stwierdzania posiadania kwalifikacji przez osoby zajmujące się eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci (DzU nr 89, poz. 828 ze zm.),

● Art. 16 ustawy z 4 marca 2005 r. o zmianie ustawy – Prawo energetyczne oraz ustawy – Prawo ochrony środowiska (DzU nr 62, poz. 552).

Czytaj także

Autor:

prezes Stowarzyszenia Pracowników Służb Bezpieczeństwa i Higieny Pracy w Łodzi

Źródło:

INFOR
Ważne rozmowy o biznesie i nie tylko….49.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kirill Bigai

Współzałożyciel i dyrektor generalny platformy Preply dla poszukiwania korepetytorów online

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK