reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zatrudnienie > Zatrudnianie niepełnosprawnych > Niepełnosprawna pracownica w ciąży

Niepełnosprawna pracownica w ciąży

Pracownik niepełnosprawny jest pracownikiem szczególnie chronionym, podobnie jak pracownica w ciąży. Niepełnosprawna pracownica w ciąży jest podwójnie chroniona przez przepisy prawa pracy.

Czas pracy osoby niepełnosprawnej nie może przekraczać 8 godzin na dobę i 40 godzin w ciągu tygodnia. Osoby niepełnosprawne o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności nie mogą pracować dłużej niż 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo. Ponadto zabronione jest zatrudnianie osób niepełnosprawnych w porze nocnej i w godzinach nadliczbowych. Wyjątkowo osoby niepełnosprawne zatrudnione przy pilnowaniu albo osoby wobec, których lekarz przeprowadzający badania profilaktyczne pracowników lub w razie jego braku lekarz sprawujący opiekę nad tą osobą wyrazi na to zgodę.

Jak wspomniano wcześniej osoby niepełnosprawne w wyjątkowych sytuacjach mogą zostać zatrudniane w porze nocnej i w godzinach nadliczbowych. W stosunku do kobiet w ciąży zakaz zatrudniania ich w nadgodzinach i w porze nocnej jest zakazem bezwzględnie obowiązującym. Kobiety ciężarnej nie można, bez żadnych wyjątków zatrudniać w takich warunkach, nawet za zgodą pracownicy. Oznacza to, że niepełnosprawnej kobiety w ciąży nie można zatrudniać w godzinach nadliczbowych oraz w porze nocnej.

Zobacz: Pracownicy niepełnosprawni mają prawo do dłuższego urlopu wypoczynkowego

Niepełnosprawna pracownica w ciąży w przypadku stałego zatrudniania w porze nocnej musi zostać przeniesiona na okres ciąży do pracy w porze dziennej tego samego rodzaju. Jeśli jest to niemożliwe pracownicę należy przenieść do innej pracy, której wykonywanie nie wymaga pracy w porze nocnej, a która odpowiada rodzajowi i poziomowi kwalifikacji przez nią posiadanych. Gdy przeniesienie nie jest możliwe, pracodawca ma obowiązek zwolnić pracownicę na czas niezbędny z obowiązku świadczenia pracy, z prawem do dodatku wyrównawczego, gdyby przeniesienie wiązało się z obniżeniem wynagrodzenia, chociażby rodzaj wykonywanej przez nią pracy pozostał niezmieniony.

W przypadku, kiedy niepełnosprawna pracownica przedstawi zaświadczenie lekarskie stwierdzające przeciwwskazania zdrowotne do wykonywania dotychczasowej pracy, pracodawca ma obowiązek dostosować warunki jej pracy do wymagań określonych w przepisach. Może zamiast tego ograniczyć czas pracy lub wyeliminować zagrożenia dla zdrowia lub bezpieczeństwa pracownicy.

Niepełnosprawnej pracownicy w ciąży, tak jak każdej niepełnosprawnej pracownicy nie wolno delegować poza stałe miejsce pracy bez jej zgody, ani zatrudniać w systemie przerywanego czasu pracy. Jeśli zmiana warunków pracy na dotychczasowym stanowisku, skrócenie czasu pracy lub przeniesienie pracownicy spowoduje obniżenie wynagrodzenia, pracownica ma prawo do dodatku wyrównawczego.

Zobacz serwis: Zatrudnienie

Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm.)
Ustawa z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U. z 1997 r. nr 123, poz. 776 z późn. zm.)

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Podwójna ochrona niepełnosprawnej pracownicy w ciąży.
Podwójna ochrona niepełnosprawnej pracownicy w ciąży.

Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Konrad Kaszubiak

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama