Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Oświadczenie o zamiarze powierzenia pracy obcokrajowcowi

Oświadczenie o zamiarze powierzenia pracy obcokrajowcowi
Oświadczenie o zamiarze powierzenia pracy obcokrajowcowi
Zatrudnienie cudzoziemca na oświadczenie. Pracodawca poszukiwał, a nawet już znalazł cudzoziemca do pracy. Często jednak chęć szybkiego przyjęcia go do firmy spowalniają formalności i czas oczekiwania na pozwolenie zatrudnienia w Polsce. Sposobem przyspieszającym ten proces jest złożenie w urzędzie pracy oświadczenia o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi. Po wpisaniu tego dokumentu do ewidencji oświadczeń może on zostać zatrudniony bez zezwolenia na pracę pod warunkiem, że będzie wykonywać ją zgodnie z oświadczeniem.

Korzyści z zatrudnienia cudzoziemca na oświadczenie

W ten sposób przedsiębiorca może skrócić czas oczekiwania na potrzebnego w firmie pracownika, a jednocześnie ominąć tzw. test rynku pracy, przeprowadzony przez urzędy pracy w momencie zatrudniania obcokrajowców. Testem tym weryfikuje się kadrowe potrzeby firmy, w pierwszej kolejności zaspokajane pracownikami rekrutowanymi przez urzędy pracy na lokalnym rynku.

Pracodawca musi zatrudnić obcokrajowca, w tym wypłacać mu wynagrodzenie wyłącznie na zasadach określonych w oświadczeniu. Cudzoziemiec natomiast decydujący się na pracę na podstawie oświadczenia musi udokumentować swój legalny pobyt Polsce, a więc posiadać np. wizę lub zezwolenie na pobyt czasowy, uprawniające do wykonywania pracy. Nie może to być jednak wiza turystyczna. Legalnie w Polsce może też pracować cudzoziemiec nie posiadający wizy, nie dłużej jednak niż 90 dni w ciągu 180-dniowego okresu. Warunkiem jest posiadanie paszportu biometrycznego.

Korzyścią dla przedsiębiorcy, który powierzył pracę cudzoziemcowi na mocy oświadczenia jest możliwość oceny umiejętności i kompetencji pracownika zza granicy, oczekującego na pozwolenie na pracę w Polsce. Dziś z tej formy zatrudnienia korzystają m.in. branże: stolarska, transportowa, budowlana i cukiernicza.

Praca z oświadczeniem dla wybranych cudzoziemców

Oświadczenie o zamiarze powierzenia pracy obcokrajowcowi pracodawca powinien złożyć przed przyjęciem do firmy pracownika. Z tej formy zatrudnienia mogą korzystać wyłącznie obywatele: Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Rosji lub Ukrainy, jednak na okres nie dłuższy niż sześć miesięcy w ciągu kolejnych 12 miesięcy. Nie musi on pokrywać się z rokiem kalendarzowym.

Nie może to być natomiast praca sezonowa, wymagająca zezwolenia np. w rolnictwie, leśnictwie, łowiectwie, rybactwie, turystyce lub związana z zakwaterowaniem i gastronomią. Poza tym cudzoziemiec nie może pełnić funkcji: w zarządzie firmy np. prezesa lub członka zarządu, komplementariusza prowadzącego sprawy spółki komandytowej lub komandytowo-akcyjnej czy też prokurenta podmiotu z KRS.

W urzędzie pracy oświadczenie o zamiarze powierzenia pracy obcokrajowcowi ma prawo złożyć: osoba prywatna, firma lub agencja pracy tymczasowej. Specjalny formularz powinien zawierać m.in.: dane zatrudniającej firmy, informacje o cudzoziemcu oraz szczegóły dotyczące pracy i czasu, na jaki została mu powierzona.

Do oświadczenia należy dołączyć m.in. kopie lub skany ważnych dokumentów tożsamości, a więc dowód osobisty – gdy zatrudniającą jest osoba fizyczna, odpis Krajowego Rejestru Sądowego (KRS) lub innego właściwego rejestru zawierającego aktualne dane – w przypadku osoby prawnej, oświadczenie o niekaralności, pełnomocnictwo – jeśli oświadczenie składa pełnomocnik oraz dowód wpłaty za złożenie oświadczenia. Należy dołączyć też skan lub kopię stron dokumentu podróży cudzoziemca wraz z danymi osobowymi – jeśli nie przebywa on w Polsce.

Opłata za złożenie oświadczenia wynosi 30 zł i uiszczana jest na konto bankowe urzędu pracy, w którym złożono oświadczenie. Pracodawca natomiast nie ma prawa żądać od obcokrajowca żadnych opłat w zamian za podjęcie działań umożliwiających mu pracę również na podstawie oświadczenia.

Jak złożyć oświadczenie? Najprościej on-line

Dokumenty pracodawca przesyła elektronicznie, listownie, ewentualnie składa osobiście lub poprzez pełnomocnika w urzędzie pracy. Najlepiej wcześniej zapoznać się z obowiązującymi tam zasadami, gdyż niektóre urzędy pracy mogą a inne nie muszą przyjmować oświadczeń on-line. Dokument z pieczęcią urzędu, potwierdzającą dokonanie wpisu do ewidencji oświadczeń, pracodawca może odebrać osobiście lub przez pełnomocnika. Może też zostać mu odesłany pocztą, jeśli zaznaczył to przy składaniu oświadczenia.

Najlepiej jednak gdy oświadczenie złoży on-line poprzez portal praca.gov.pl. Wystarczy, że wybierze zakładkę „Oświadczenie o powierzeniu pracy cudzoziemcowi PSZ-OPWP”, następnie wypełni elektroniczne oświadczenie, załączając kopie (skany) niezbędnych dokumentów, a oświadczenie podpisze kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub Profilem Zaufanym. Jeśli konieczne będzie uzupełnienie braków lub nieścisłości, czy też okazanie oryginalnych dokumentów, urząd pracy skontaktuje się z pracodawcą. Dlatego ten powinien podać swój adres e-mail. Oświadczenie po wpisaniu do ewidencji, zostanie odesłane w postaci dokumentu, który powinien otrzymać również cudzoziemiec.

Przedsiębiorca na złożone oświadczenie może uzyskać decyzję odmowną, jeśli dopuścił się przestępstwa, np. poważnie naruszył przepisy przy zatrudnianiu cudzoziemców lub przepisy kodeksu karnego. Powodem odmowy może też być np.:

 • fikcyjny charakter oświadczenia;
 • niepowierzenie cudzoziemcowi zadeklarowanej w oświadczeniu pracy;
 • brak środków finansowych lub źródeł dochodu na pokrycie zobowiązań związanych z pracą cudzoziemca;
 • zawieszenie działalności, wykreślenie z właściwego rejestru lub okres likwidacji firmy, a także
 • niezgłaszanie do ubezpieczeń społecznych osób objętych obowiązkowo tymi ubezpieczeniami, zaleganie ze składkami na ubezpieczenia społeczne lub podatkami.

Od decyzji odmownej pracodawca może odwołać się w ciągu 14 dni – za pośrednictwem starosty – do ministra rodziny i polityki społecznej.

Oświadczenie ważne po wpisaniu do ewidencji oświadczeń

Pracodawca może zatrudnić cudzoziemca, dopiero po wpisaniu oświadczenia do ewidencji oświadczeń. Urząd pracy na rozpatrzenie decyzji ma siedem dni roboczych, w razie konieczności przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego – 30 dni, natomiast w bardzo skomplikowanych sytuacjach – dwa miesiące.

Jeśli oświadczenie zostało wpisane do ewidencji, pracodawca musi pisemnie powiadomić właściwy mu urząd pracy o podjęciu pracy przez cudzoziemca – najpóźniej w dniu jej rozpoczęcia lub niepodjęcia pracy przez cudzoziemca – w ciągu siedmiu dni od dnia, w którym termin jej rozpoczęcia określony został w oświadczeniu wpisanemu do ewidencji oświadczeń. Ponadto pracodawca musi podpisać z cudzoziemcem umowę na zasadach określonych w oświadczeniu, a także przestrzegać wszystkich warunków zatrudnienia, zgodnie z polskimi przepisami prawa. Inaczej zostanie ukarany grzywną w wysokości do 5 tys. zł.

Pracodawca zatrudniający cudzoziemca, nie musi starać się o wpis nowego oświadczenia do ewidencji oświadczeń, jeśli zmienił siedzibę lub miejsca stałego pobytu; zmienił nazwę lub formę prawną przedsiębiorstwa; zakład pracy został przejęty lub przeszedł w całości albo w części na innego pracodawcę; pracodawca i cudzoziemiec zawarli umowę o pracę zamiast umowy cywilnoprawnej; zatrudniony tymczasowo cudzoziemiec został skierowany do innego pracodawcy, ale poza miejscem pracy, nie uległy zmianie warunki pracy określone w oświadczeniu.

Pracodawca posiadający wpisane do ewidencji oświadczenie o powierzeniu pracy cudzoziemcowi, może także zatrudniać go na dłużej niż sześć miesięcy. Jednak wyłącznie wtedy, gdy ten pracował nie krócej niż trzy miesiące, a pracodawca złożył wniosek o wydanie zezwolenia na jego dalszą pracę przed jej zakończeniem określonym w oświadczeniu. Ponadto cudzoziemiec musi pracować na tym samym stanowisku na podstawie umowy o pracę, a wniosek nie zawiera braków formalnych lub zostały one uzupełnione w terminie. Pracodawca zaś przedstawił w urzędzie wojewódzkim m.in.:

 • wpisane do ewidencji oświadczenie o powierzeniu zatrudnienia pracy obcokrajowcowi;
 • umowę o pracę;
 • potwierdzenie opłacania składek na ubezpieczenia społeczne.

Wtenczas cudzoziemiec zatrudniony na warunkach nie gorszych niż określone w oświadczeniu wpisanemu do ewidencji oświadczeń, może legalnie pracować poczynając od dnia upływu ważności oświadczenia do dnia wydania zezwolenia na pracę lub doręczenia mu decyzji odmownej.

Magdalena Serwotka, ACARTUS SA

Podstawa prawna:

Reklama
Zaktualizuj swoją wiedzę z naszymi publikacjami i szkoleniami
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  E-ZLA dostępne na PUE ZUS

  W związku ze zmianami od 1 stycznia 2023 r. każdy przedsiębiorca który opłaca składki na ubezpieczenia społeczne jest zobowiązany do posiadania profilu na Platformie Usług Elektronicznych - PUE ZUS. Co jeśli przedsiębiorca nie ma profilu? ZUS założy go za niego. Nawet jeśli płatnik nie dokończy procesu rejestracji i tak po 24 marca 2023 r. do płatnika będą wysłane elektronicznie przez ZUS PUE –  elektroniczne zaświadczenia lekarskie (e-ZLA).

  Czy można wezwać osobę zatrudnioną na pracy zdalnej np. do biura na spotkanie?

  Kwestia wzywania pracownika do biura w czasie wykonywania przez niego pracy zdalnej nie została uregulowana w przepisy Kodeksu pracy. Jednak pracodawca (przełożony) w ramach swoich uprawnień kierowniczych ma prawo wezwać pracownika do wykonywania pracy w biurze, a także polecić mu pracę w każdym innym miejscu, np. udział w spotkaniu odbywającym się w siedzibie kontrahenta albo odbycie podróży służbowej. 

  98 proc. Polaków odczuwa skutki inflacji i wzrostu cen

  98 proc. Polaków odczuwa skutki inflacji i wzrostu cen – wynika z badania "Poziom wiedzy finansowej Polaków 2023", opublikowanego przez Warszawski Instytut Bankowości i Fundację GPW. Dziewięciu na dziesięciu ankietowanych nie rozważa w najbliższym czasie samodzielnego inwestowania – dodano.

  Płace rosną, ale realna wartość zarobków spada

  W lutym br. przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w porównaniu z lutym 2022 r. było wyższe o 0,8%. W stosunku do poprzedniego miesiąca zmniejszyło się o 0,1%. Przeciętne wynagrodzenie zaś w lutym br. w porównaniu z lutym 2022 r. było wyższe o 13,6% - podał GUS.

  Urlop ojcowski. Co się zmienia w 2023 r.

  Urlop ojcowski to jedno z uprawnień pracowniczych, których dotyczy najnowsza nowelizacja Kodeksu pracy. Co zmieniło się w regulacjach dotyczących urlopu ojcowskiego?

  e-ZLA będą przekazywane na profil płatnika składek założony z urzędu przez ZUS, nawet jeśli płatnik nie dokończył procesu rejestracji

  Po 24 marca 2023 r. elektroniczne zaświadczenia lekarskie (e-ZLA) będą przekazywane na profile płatników składek automatycznie utworzone przez ZUS, nawet jeśli płatnik nie dokończył procesu rejestracji.

  Decyzję w sprawie rezygnacji z PPK można w każdej chwili zmienić

  Uczestnictwo w PPK jest dla osoby zatrudnionej całkowicie dobrowolne. Pracownik może w każdej chwili zarówno zrezygnować z oszczędzania w PPK, jak i do tego oszczędzania wrócić. Pewne ograniczenia dotyczą osób w wieku 70+.

  Nowy kalkulator wyliczy seniorom emerytury

  Nowy kalkulator emerytalny pozwala obliczyć wysokość emerytury tym osobom, które chcą sprawdzić czy opłaca im się przejść na emeryturę w bieżącym roku. Na platformie internetowej PUE ZUS można porównać, jaka będzie wysokość naszej emerytury, w zależności od momentu, w którym decydujemy się zakończyć aktywność zawodową.

  Rozliczenie roczne składki zdrowotnej. Zapraszamy na praktyczne webinarium!

  Rozliczenie roczne składki zdrowotnej. Zapraszamy na praktyczne webinarium „Rozliczenie roczne składki zdrowotnej – o tym musisz wiedzieć!” z gwarantowanym imiennym certyfikatem, które odbędzie się 3 kwietnia 2023 roku. Polecamy!

  Kontrole firm transportowych z rosyjskim i białoruskim kapitałem

  Inspektorzy pracy oraz przedstawiciele innych służb rozpoczęli kontrole ponad 60 firm transportowych na terenie całego kraju. Sprawdzane są głównie firmy, które prawdopodobnie działają z wykorzystaniem kapitału białoruskiego lub rosyjskiego. Dariusz Mińkowski, zastępca Głównego Inspektora Pracy, wziął udział w spotkaniu inaugurującym tę akcję.

  Zwolnienie z powodu siły wyższej. Nowość w Kodeksie pracy

  Zwolnienie z powodu działania siły wyższej to nowe uprawnienie, jakie przyznaje pracownikom nowelizacja Kodeksu pracy. W jakich przypadkach pracownik będzie mógł zwolnić się z pracy z powodu działania siły wyższej? Przez jaki okres można korzystać ze zwolnienia z powodu siły wyższej? Co to jest siła wyższa?

  Zezwolenie na pracę a obowiązek informacyjny

  Zezwolenie na pracę, uzyskiwane w urzędzie wojewódzkim, jest jednym z dokumentów legalizujących pracę cudzoziemca na terenie Polski. Kiedy i w jakich okolicznościach pracodawca, który je otrzymał, powinien poinformować pisemnie wojewodę? Odpowiadamy.

  Real-time CSR, czyli nadążyć za konsumentami

  Specjaliści o aktualnych trendach w obszarze społecznej odpowiedzialności biznesu.

  Podwyżki dla pracowników cywilnych policji

  W ostatnim czasie policjantom udało się uzyskać podwyżki, co spowodowało, że w marcu 2023 r. nie było tak masowych odejść na emeryturę mundurowych jak się tego spodziewano. Niestety sytuacja pracowników cywilnych zatrudnionych w policji również nie jest najlepsza – ich płace są bardzo niskie, a ścieżka kariery zawodowej nie jest uregulowana. Czy będą wreszcie podwyżki dla pracowników cywilnych policji?

  Wyzwania związane z funduszami europejskimi, cyfryzacją i rynkiem pracy

  - Najważniejszym wyzwaniem w tym roku będzie spowodowanie, aby unijne pieniądze z perspektywy finansowej 2021-2027 trafiły do gospodarki, firm, samorządów. Sukcesem będzie też złożenie wniosku do Komisji Europejskiej o płatność z Krajowego Planu Odbudowy – powiedziała Małgorzata Jarosińska - Jedynak, sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej na spotkaniu władz i członków Konfederacji Lewiatan w Józefowie.

  ZUS ZSWA termin na złożenie

  31 marca 2023 r. upływa termin na złożenie dokumentu ZUS ZSWA – Zgłoszenie / korekta danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze za 2022 rok.

  Jak rejestrować godzinę rozpoczęcia i zakończenia pracy zdalnej

  Ewidencja czasu pracy zdalnej. Przepisy prawa pracy nie regulują sposobu rejestrowania rozpoczęcia i zakończenia pracy zdalnej przez pracownika, zatem pracodawca samodzielnie określa zasady w tym zakresie. Rejestracja może się odbywać poprzez wysłanie e-maila o rozpoczęciu (zakończeniu) pracy czy telefoniczne zawiadomienie o tym przełożonego. Można też założyć, że potwierdzeniem wykonywania pracy zdalnej jest np. korespondencja e-mailowa lub wykaz zadań zrealizowanych danego dnia.

  Zmiana czasu a wynagrodzenie

  Koniec marca oznacza zmianę czasu z zimowego na letni. Podpowiadamy, czy przesunięcie wskazówek w zegarach ma wpływ na wynagrodzenie.

  Ubezpieczenie zdrowotne a chorobowe. Czym się różnią? Co dają te ubezpieczenia?

  Ubezpieczenie zdrowotne a chorobowe – czym się różnią? Ubezpieczenia zdrowotne i chorobowe to dwie zupełnie różne rzeczy, mimo że nazwy brzmią podobnie. Są to niezwykle ważne ubezpieczenia – od opłacania na nie składek uzależnione jest, czy przysługuje zasiłek chorobowy, a także bezpłatne leczenie. Jakie są różnice i co dają oba ubezpieczenia?  

  Polacy nadal zainteresowani emigracją zarobkową

  Zainteresowanie emigracją zarobkową od kilku lat utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie. W ciągu najbliższego roku wyjazd rozważa blisko 17% Polaków, co czwarty nie potrafi zdecydowanie wypowiedzieć się na ten temat, co jest najwyższym odsetkiem od 2015 roku - wynika z raportu „Migracje zarobkowe Polaków”, przygotowanego przez Gi Group.

  Nowe świadczenie dla osób z niepełnosprawnością i możliwość dorabiania do świadczenia pielęgnacyjnego przez opiekunów

  Będzie nowe świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnością, opiekunowie będą mogli dorabiać do świadczenia pielęgnacyjnego, trwają rozmowy nt. ustawy o asystencji - to główne ustalenia po spotkaniu kierownictwa MRiPS i protestujących osób z niepełnosprawnością.

  17 procent Polaków rozważa emigrację zarobkową

  Niemal 17% osób rozważa wyjazd w poszukiwaniu pracy w ciągu najbliższego roku. 93% planujących wyjazd odczuwa skutki pogorszenia sytuacji gospodarczej w kraju – wynika z raportu „Migracje zarobkowe Polaków” przygotowanego przez Gi Group na podstawie badań SW Research.

  Eksport rośnie szybciej niż import

  W styczniu 2023 r. wartość eksportu towarów wyniosła 125,9 mld zł, co oznacza wzrost o 14,3% w stosunku do analogicznego miesiąca 2022 r. Wartość importu towarów w porównaniu do stycznia 2022 r. zwiększyła się o 7,1 mld zł, tj. o 6,3% i osiągnęła 120,2 mld zł – podał NBP.

  Odmowa podjęcia pracy a status osoby bezrobotnej

  Jednym z obowiązków osoby zarejestrowanej w urzędzie pracy jako bezrobotna jest przyjmowanie propozycji odpowiedniej pracy lub innej formy pomocy określonej w ustawie. Co się kryje pod pojęciem odpowiedniej pracy i co się stanie, gdy bezrobotny nie przyjmie oferty takiego zatrudnienia? Odpowiadamy.

  Planowane nowe świadczenie dla osób z niepełnosprawnością

  Nowe świadczenie wspierające dedykowane osobom z niepełnosprawnością - zapowiedziała w czwartek szefowa MRiPS. Opiekunowie będą mogli dorabiać do świadczenia pielęgnacyjnego