REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odprawa z tytułu zwolnienia indywidualnego - wyrok SN

Leszek Jaworski
Leszek Jaworski
Odprawa z tytułu zwolnienia indywidualnego, gdy wszystkie przyczyny rozwiązania umowy nie dotyczą pracownika - wyrok SN III PSKP 22/21.
Odprawa z tytułu zwolnienia indywidualnego, gdy wszystkie przyczyny rozwiązania umowy nie dotyczą pracownika - wyrok SN III PSKP 22/21.
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Odprawa z tytułu zwolnienia indywidualnego przysługuje, gdy wszystkie przyczyny rozwiązania umowy nie dotyczą pracownika - wyrok Sądu Najwyższego z 16 czerwca 2021 r., sygn. akt III PSKP 22/21.

Odprawa z tytułu zwolnienia indywidualnego a przyczyny rozwiązania umowy

Odprawa z tytułu zwolnienia z pracy nie przysługuje, jeżeli zmiany programów kształcenia, czyli zdarzenie niezwiązane z zatrudnioną, nie były wyłącznym powodem rozwiązania umowy. Nieuzyskanie wymaganego stopnia rozwoju naukowego jest okolicznością zwolnienia z pracy dotyczącą pracownika (wyrok Sądu Najwyższego z 16 czerwca 2021 r., III PSKP 22/21).

Autopromocja

Pracownica była zatrudniona na uniwersytecie na stanowisku starszego wykładowcy z tytułem naukowym doktora na Wydziale Prawa i Administracji. Pracownica zobowiązała się do złożenia rozprawy habilitacyjnej. Słowa jednak nie dotrzymała. W związku z tym, że Wydział Prawa dążył do zatrudniania osób o jak najwyższych kompetencjach naukowych i dydaktycznych, postanowiono rozwiązać z nią stosunek pracy. Zarzucono jej, że nie dotrzymała wcześniej składanych dziekanowi wydziału deklaracji złożenia rozprawy habilitacyjnej. Oprócz tego powodem jej zwolnienia była zmiana programów kształcenia dla prowadzonych na Wydziale Prawa jednolitych magisterskich studiów prawniczych oraz studiów I i II stopnia na kierunku administracja. Pracownica wniosła do sądu rejonowego pozew przeciwko uniwersytetowi. Domagała się w nim zasądzenia m.in. odszkodowania za niezgodne z prawem wypowiedzenie umowy o pracę oraz odprawy pieniężnej z tytułu zwolnienia indywidualnego, należnej z tzw. ustawy o zwolnieniach grupowych.

Odprawa przy zwolnieniu indywidualnym - wszystkie przyczyny rozwiązania umowy nie dotyczą pracownika

Sąd rejonowy zasądził na rzecz pracownicy odszkodowanie za niezgodne z prawem wypowiedzenie umowy o pracę, bez dokonywania oceny przyczyn wskazanych w wypowiedzeniu. Sąd oddalił natomiast roszczenie o odprawę pieniężną z ustawy o zwolnieniach grupowych. Od tego wyroku pracownica złożyła apelację, którą sąd okręgowy oddalił. Sąd przypomniał w uzasadnieniu wyroku, że prawo do odprawy w przypadku zwolnienia indywidualnego powstaje, gdy wyłącznym powodem uzasadniającym wypowiedzenie stosunku pracy lub jego rozwiązanie na mocy porozumienia stron są przyczyny niedotyczące pracownika.

W niniejszej sprawie zaś umowa o pracę została wypowiedziana pracownicy nie tylko z przyczyn jej niedotyczących, ale też, o ile nie przede wszystkim, z przyczyn dotyczących pracownicy, konkretnie braku uzyskania awansu naukowego. Od tego wyroku pracownica złożyła skargę kasacyjną. Sąd Najwyższy uznał ją za niezasadną. Pracownica próbowała przekonać SN, że nieuzyskanie stopnia doktora habilitowanego stanowiło tylko kryterium doboru do zwolnienia, a zmiana programów kształcenia była wyłączną przyczyną rozwiązania stosunku pracy. SN nie przychylił się do tego stanowiska. W uzasadnieniu wskazał, że nieuzyskanie wymaganego stopnia rozwoju naukowego nie jest okolicznością niedotycząca pracownika, a to oznacza, że zmiany programów kształcenia, czyli zdarzenie niezwiązane z zatrudnioną, nie były wyłącznym motywem zakończenia więzi pracowniczej.

Wyrok Sądu Najwyższego z 16 czerwca 2021 r., III PSKP 22/21

W przypadku zwolnień indywidualnych pracownikowi nie zawsze przysługuje uprawnienie do odprawy z ustawy o zwolnieniach grupowych. Pracownik otrzyma taką odprawę tylko wtedy, gdy przyczyny niedotyczące pracownika stanowią wyłączny powód uzasadniający wypowiedzenie stosunku pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Serwis Prawno-Pracowniczy

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
336,36 zł dodatku do emerytury dla sołtysów już po 7 latach

336,36 zł to kwota dodatku do emerytury dla sołtysów, do której prawo nabędą już po 7 latach pełnienia funkcji.

Gaslighting - jak się bronić i radzić sobie z manipulacją emocjonalną?

Czym jest gaslighting? Jak go rozpoznać, bronić się i radzić sobie z manipulacją emocjonalną? Oto 6 strategii na zdemaskowanie gaslightingu: rozpoznanie i przezwyciężanie manipulacji emocjonalnej.

Nastolatek też może mieć konto na PUE ZUS. Przyda się np. do ubezpieczenia zdrowotnego lub renty rodzinnej

ZUS informuje, że nie tylko osoby pełnoletnie mogą mieć swój profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Takie konto może też mieć nastolatek, który ukończył 13 lat. Aby je założyć musi mieć swój dokument tożsamości - dowód osobisty lub paszport. Do czego nastolatkowi może się przydać konto na PUE ZUS?

Zwolnienie ze świadczenia pracy, wypowiedzenie zmieniające lub rozwiązanie umowy o pracę? To może dotknąć tę grupę pracowników

Stwierdzenie przez lekarza medycyny pracy przeciwskazań do wykonywania dotychczasowej pracy przez pracownika powoduje brak możliwości jej wykonywania. Co powinien wówczas zrobić pracodawca?

REKLAMA

Kilometrówka 2024 – ile wynosi stawka za kilometr?

Kilometrówka w 2024 roku wynosi 1,15 zł . Czy jest to stawka kilometrówki dla wszystkich pojazdów? Jaki jest wzór na wyliczenie, ile należy się pracownikowi za podróż prywatnym samochodem w celach służbowych w 2024 roku?

Ryczałt samochodowy 2024 – kalkulator

Kalkulator ryczałtu samochodowego 2024 pozwala na szybkie wyliczenie należności pracownika za używanie samochodu prywatnego w celach służbowych. Jakie są stawki? Ile wynosi limit kilometrów na miesiąc?

ZUS: Konto na PUE ZUS może założyć także nastolatek

Założenie profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS jest proste. Własny profil daje dostęp do wielu istotnych informacji, które znajdują się na koncie w ZUS. Niewiele osób wie, że konto na PUE ZUS może mieć nie tylko dorosły, ale też nastolatek, który ukończył 13. rok życia.

Emerytura matczyna a praca - czy można dorobić?

Emerytura matczyna - czy praca podczas pobierania rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego jest dozwolona? Czy można dorabiać na emeryturze matczynej?

REKLAMA

Sejm: Koniec tradycyjnych umów o pracę? Będzie ułatwienie dla pracowników nie pracujących w siedzibie firmy?

Do tej pory profil zaufany był ograniczony do kontaktów obywateli z urzędami. W Sejmie pojawił się postulat, aby można było przy jego pomocy podpisywać cyfrowo dokumenty między pracodawcą a pracownikiem. I wysyłać je zwykłym emailem

Jaka będzie cena truskawki w tym roku? Wysoka, bo brakuje rąk do pracy

Jaka będzie cena truskawki w tym roku? Wysoka, bo brakuje rąk do pracy. Poszukiwani są pracownicy sezonowi. Dosłownie brakuje osób, które miałyby pracować przy zbiorach truskawek. Skąd to wynika? Z tego pracownicy sezonowi się cenią a ponadto wiele pracowników ze wschodu nie przyjedzie już na polskie plantacje. 

REKLAMA