REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Transformacja ZUS: Nowa aplikacja dla przedsiębiorców, krótszy proces orzekania o niezdolności do pracy. Jakie zmiany czekają nas w przyszłości?

ZUS
Transformacja ZUS: Nowa aplikacja dla przedsiębiorców, krótszy proces orzekania o niezdolności do pracy. Jakie zmiany czekają nas w przyszłości?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Transformacja ZUS: Nowa aplikacja dla przedsiębiorców, krótszy proces orzekania o niezdolności do pracy. Jakie zmiany czekają ZUS w przyszłości? W 2024 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych obchodzi swoje 90-lecie.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych został powołany do życia rozporządzeniem prezydenta Ignacego Mościckiego z 24 października 1934 r. Z okazji 90-lecia ZUS, zapytaliśmy o transformację i przyszłość Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Autopromocja

Jakie zmiany czekają nas w przyszłości?

Prezes ZUS Zbigniew Derdziuk wskazał, że jednym z wyzwań jakie widzi na najbliższe lata dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych jest dostosowanie się do oczekiwań klientów w zakresie jakości obsługi klienta. Wchodzą młode pokolenia, które chcą być obsługiwani w formie zdalnej, elektronicznej, przez wideokonferencję, czy przez portal – wymieniał. Dodał, że ZUS wprowadza tego typu rozwiązania. Zaznaczy jednak, że wiąże się to z kolejnym wyzwaniem, dotyczącym cyberbezpieczeństwa oraz tego, jak w bezpieczny sposób wdrażać nowoczesne technologie.

Transformacja ZUS

Członek Zarządu nadzorujący Pion Operacji i Eksploatacji Systemów ZUS Sławomir Wasielewski przekazał redakcji Infor.pl, że już w roku 1999 Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaczął świadczyć usługi dla klientów w sposób elektroniczny. Dodał, że m.in. został uruchomiony program Płatnik, dzięki któremu przedsiębiorcy jako pierwsi mogli się rozliczać elektronicznie. Wtedy wówczas ZUS wydawał też certyfikaty dla przedsiębiorców, który właśnie były wykorzystywane do podpisywania tych dokumentów, które były wysyłane do zakładu – dodał Wasielewski. Wspomniał także, że w 2012 roku uruchomiona została Platforma Usług Elektronicznych (PUE ZUS), którą miał przyjemność wdrażać w Zakładzie. To był kolejny kamień milowy, który pozwolił zakładowi wejść na kolejny poziom świadczenia usług w pełni elektronicznych i wszystkich usług, do jakich jest zobowiązany zakład – podkreślił.  Odnosząc się do przyszłości ZUS, wskazał, że klienci oczekują coraz to nowszych rozwiązań. Właśnie pracujemy nad poprawą interfejsu użytkownika naszego portalu Chcemy, aby ten interfejs był bardziej przyjazny i intuicyjny - powiedział. Dodał, że ZUS rozpoczął współpracę z Ministerstwem Cyfryzacji i Centralnym Ośrodkiem Informatyki nad wyglądem nowego interfejsu. Będzie on dostosowany do tego, jak funkcjonują inne portale administracji publicznej. Zapewnimy takie kreatory, które pozwolą użytkownikom łatwiej korzystać z usług i z tych formularzy, które mamy na naszej stronie – przekazał. 

Wasielewski zauważył również, że transformacja ZUS to także aplikacje mobilne. Pierwszą aplikację mobilną (mZUS) Zakład Ubezpieczeń Społecznych uruchomił w 2022 roku. Dodał, że pierwotnie miała ona funkcjonalności związane ze świadczeniami rodzinnymi, a po tegorocznej aktualizacji ma już pełną funkcjonalność dla osoby ubezpieczonej. Można sobie sprawdzić, jakim się podlega ubezpieczeniom, kto jest płatnikiem składek, w jakiej wysokości, jest tam także kalkulator emerytalny – wymieniał Wasielewski. Dodał, że ta aplikacja na pewno będzie rozwijana. Wspomniał także, że w 2023 roku Zakład uruchomił aplikację mLekarz dedykowaną lekarzom, którzy wystawiają zwolnienia lekarskie. Poprzez aplikację można także skierować pacjenta na rehabilitację.

Nowa aplikacja dla przedsiębiorców

W najbliższym czasie planujemy również uruchomić aplikację dla naszych przedsiębiorców, płatników składek. W tej aplikacji będzie można zweryfikować stan rozliczeń z ZUS, złożyć wniosek o podstawowe zaświadczenia, chociażby zaświadczenie o niezaleganiu. Poprzez aplikację będziemy też przypominać przedsiębiorcom o terminach opłacania składek – zapowiedział. Dodał, że poprzez aplikację będzie można także opłacić składki przy pomocy płatności elektronicznych pay billing. Dopytywany o to, kiedy wejdzie aplikacja dla przedsiębiorców, odpowiedział, że dalej trwają prace nad aplikacją i że najprawdopodobniej wyjdzie w przyszłym roku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Krótszy proces orzekania o niezdolności do pracy

REKLAMA

Zapytany o wdrażanie sztucznej inteligencji do ZUS, powiedział, że Zakład widzi bardzo duży potencjał w sztucznej inteligencji oraz, że zapoznają się z jej możliwościami. Ogłosiliśmy na naszej stronie internetowej konkurs, gdzie podmioty, które mają właśnie takie rozwiązania, mogą do nas aplikować. My chcemy dowiedzieć się, co jest na rynku dostępne. Szukamy takich rozwiązań, które mają już wytrenowane algorytmy w konkretnych sprawach – dodał.

Wasielewski przekazał także, że sami sprawdzają możliwości techniczne niektórych modeli językowych AI w zakresie rozwiązań, w których widzą potencjał. Jako przykład podał proces orzekania o niezdolności do pracy. Mamy mało lekarzy orzeczników. Chcemy, żeby proces orzekania o niezdolności do pracy był krótszy. Są już rozwiązania na rynku, które analizują dokumentację medyczną. Pozwalają na tej podstawie ocenić uszczerbek na zdrowiu. Widzimy potencjał w takim rozwiązaniu - powiedział Wasielewski Zapewnił jednak, że lekarz dalej będzie obecny podczas procesu orzekania o niezdolności do pracy. W żadnym przypadku nie mówimy tutaj i nie chcemy mówić o zastąpieniu pracownika. Podchodzimy do tego w sposób taki bardzo ostrożny. Chcemy tylko wspierać pracowników w prostych czynnościach. Natomiast decyzję zawsze będzie podejmował człowiek – podkreślił Wasielewski. Powiedział także, że Zakład widzi potencjał w wykorzystaniu chatbotów i voicebotów we wspieraniu pracowników w przygotowywaniu odpowiedzi mailowych, czy we wstępnej analizie rozmów telefonicznych. Dodał, że ZUS ma duże call center, które rocznie obsługuje  3,6 miliona rozmów i 1200 zapytań przychodzących za pośrednictwem e-mail. Już w tej chwili ZUS testuje voiceboty i chatboty. Widzimy potencjał wspierania się tymi narzędziami po to, aby sprawniej obsługiwać naszych klientów, a w konsekwencji móc po prostu poświęcić im więcej czasu na pojedynczą sprawę – powiedział Wasielewski.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
FPP: Zwiększenie kwoty dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych – inicjatywa legislacyjna

Federacja Przedsiębiorców Polskich podjęła inicjatywę legislacyjną na forum Rady Dialogu Społecznego. Inicjatywa dotyczy zwiększenia kwoty dofinansowań do wynagrodzeń pracowników z niepełnosprawnościami, wypłacanego przez PFRON.

Idą zmiany dla dawców krwi. Ile może być wolnego: jeden, dwa czy trzy dni?

Idą zmiany dla dawców krwi. Ile może być wolnego: jeden, dwa czy trzy dni? Petycja w sprawie nowelizacji ustawy o publicznej służbie krwi czeka na rozpatrzenie przez sejmową Komisję do Spraw Petycji. Zakłada ona dwie ważne dla krwiodawców i pracodawców zmiany.

Zmiany w składkach zdrowotnych przedsiębiorców od 2026 r.

Od 2026 r. rząd wprowadzi kolejne rozwiązania, które obniżą wysokość składki zdrowotnej dla większości przedsiębiorców. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw.

Od 2025 r. będzie niższa składka zdrowotna od przedsiębiorców

Od 2025 r. część przedsiębiorców zapłaci niższą składkę, a przychody ze sprzedaży środków trwałych nie będą wchodziły do podstawy naliczania składki zdrowotnej. Takie rozwiązania zakłada autopoprawka do rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

REKLAMA

Narzędzia cyfrowe pozwalają osiągnąć lepszy work-life balance

Wprowadzanie nowych rozwiązań technologicznych w zakresie HR umożliwia firmie  usprawnienie wielu procesów. Natomiast z punktu widzenia pracownika daje lepiej organizować swoją pracę, realizować zadania oraz umożliwia znalezienie czasu na rozwój osobisty – uważa Dorota Dublanka, dyrektorka zarządzająca, dyrektorka Departamentu Zasobów Ludzkich i Organizacji w KIR. 

Do 30 listopada trwa nabór wniosków o dodatek do energii elektrycznej. Dodatek wynosi 100 zł miesięcznie

Do 30 listopada 2024 r. trwa nabór wniosków o dodatek do energii elektrycznej dla osób korzystających z koncentratora tlenu lub respiratora. Można uzyskać dodatek w wysokości 100 zł miesięcznie.

Święty Mikołaj zarobi najwięcej. Jakiego wynagrodzenia może oczekiwać w Boże Narodzenie 2024 r.?

Przedświąteczne szaleństwo nabiera tempa. W tym okresie najwięcej zarobi Święty Mikołaj. Stawki dla Mikołajów są wyższe, gdy pracują na wigiliach firmowych i domowych zgromadzeniach, mniej zarobią w galeriach handlowych.

Staż pracy: W rządzie głos o ograniczeniach dla pracowników. Miała być korzystna nowelizacja Kodeksu pracy

Od 1 stycznia 2026 r. ma wejść w życie nowelizacja Kodeksu pracy, która pozwoli na nowo przeliczyć pracownikom staż pracy. Już pojawiają się propozycje ograniczenia korzyści wynikających z przeliczenia stażu pracy. Autorem ograniczeń jest Ministerstwo Rozwoju i Technologii, które występuje przeciwko zwiększeniu kosztów dla przedsiębiorców (i w dużym stopniu urzędów) np. co do wypłaty nagród jubileuszowych czy urlopów wypoczynkowych w wymiarze 26 dni.

REKLAMA

3 600 zł dofinansowania do pensji. Tyle może dostać pracodawca zatrudniający osobę niepełnosprawną

3 600 zł dofinansowania do pensji. Tyle może dostać pracodawca zatrudniający osobę niepełnosprawną. Jak uzyskać dofinansowanie? Od czego zależna jest wysokość dofinansowania? Czy każdy pracodawca otrzyma dofinansowanie?

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

REKLAMA