REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Transformacja ZUS: Nowa aplikacja dla przedsiębiorców, krótszy proces orzekania o niezdolności do pracy. Jakie zmiany czekają nas w przyszłości?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
ZUS
Transformacja ZUS: Nowa aplikacja dla przedsiębiorców, krótszy proces orzekania o niezdolności do pracy. Jakie zmiany czekają nas w przyszłości?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Transformacja ZUS: Nowa aplikacja dla przedsiębiorców, krótszy proces orzekania o niezdolności do pracy. Jakie zmiany czekają ZUS w przyszłości? W 2024 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych obchodzi swoje 90-lecie.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych został powołany do życia rozporządzeniem prezydenta Ignacego Mościckiego z 24 października 1934 r. Z okazji 90-lecia ZUS, zapytaliśmy o transformację i przyszłość Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Autopromocja

Jakie zmiany czekają nas w przyszłości?

Prezes ZUS Zbigniew Derdziuk wskazał, że jednym z wyzwań jakie widzi na najbliższe lata dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych jest dostosowanie się do oczekiwań klientów w zakresie jakości obsługi klienta. Wchodzą młode pokolenia, które chcą być obsługiwani w formie zdalnej, elektronicznej, przez wideokonferencję, czy przez portal – wymieniał. Dodał, że ZUS wprowadza tego typu rozwiązania. Zaznaczy jednak, że wiąże się to z kolejnym wyzwaniem, dotyczącym cyberbezpieczeństwa oraz tego, jak w bezpieczny sposób wdrażać nowoczesne technologie.

Transformacja ZUS

Członek Zarządu nadzorujący Pion Operacji i Eksploatacji Systemów ZUS Sławomir Wasielewski przekazał redakcji Infor.pl, że już w roku 1999 Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaczął świadczyć usługi dla klientów w sposób elektroniczny. Dodał, że m.in. został uruchomiony program Płatnik, dzięki któremu przedsiębiorcy jako pierwsi mogli się rozliczać elektronicznie. Wtedy wówczas ZUS wydawał też certyfikaty dla przedsiębiorców, który właśnie były wykorzystywane do podpisywania tych dokumentów, które były wysyłane do zakładu – dodał Wasielewski. Wspomniał także, że w 2012 roku uruchomiona została Platforma Usług Elektronicznych (PUE ZUS), którą miał przyjemność wdrażać w Zakładzie. To był kolejny kamień milowy, który pozwolił zakładowi wejść na kolejny poziom świadczenia usług w pełni elektronicznych i wszystkich usług, do jakich jest zobowiązany zakład – podkreślił.  Odnosząc się do przyszłości ZUS, wskazał, że klienci oczekują coraz to nowszych rozwiązań. Właśnie pracujemy nad poprawą interfejsu użytkownika naszego portalu Chcemy, aby ten interfejs był bardziej przyjazny i intuicyjny - powiedział. Dodał, że ZUS rozpoczął współpracę z Ministerstwem Cyfryzacji i Centralnym Ośrodkiem Informatyki nad wyglądem nowego interfejsu. Będzie on dostosowany do tego, jak funkcjonują inne portale administracji publicznej. Zapewnimy takie kreatory, które pozwolą użytkownikom łatwiej korzystać z usług i z tych formularzy, które mamy na naszej stronie – przekazał. 

Wasielewski zauważył również, że transformacja ZUS to także aplikacje mobilne. Pierwszą aplikację mobilną (mZUS) Zakład Ubezpieczeń Społecznych uruchomił w 2022 roku. Dodał, że pierwotnie miała ona funkcjonalności związane ze świadczeniami rodzinnymi, a po tegorocznej aktualizacji ma już pełną funkcjonalność dla osoby ubezpieczonej. Można sobie sprawdzić, jakim się podlega ubezpieczeniom, kto jest płatnikiem składek, w jakiej wysokości, jest tam także kalkulator emerytalny – wymieniał Wasielewski. Dodał, że ta aplikacja na pewno będzie rozwijana. Wspomniał także, że w 2023 roku Zakład uruchomił aplikację mLekarz dedykowaną lekarzom, którzy wystawiają zwolnienia lekarskie. Poprzez aplikację można także skierować pacjenta na rehabilitację.

Nowa aplikacja dla przedsiębiorców

W najbliższym czasie planujemy również uruchomić aplikację dla naszych przedsiębiorców, płatników składek. W tej aplikacji będzie można zweryfikować stan rozliczeń z ZUS, złożyć wniosek o podstawowe zaświadczenia, chociażby zaświadczenie o niezaleganiu. Poprzez aplikację będziemy też przypominać przedsiębiorcom o terminach opłacania składek – zapowiedział. Dodał, że poprzez aplikację będzie można także opłacić składki przy pomocy płatności elektronicznych pay billing. Dopytywany o to, kiedy wejdzie aplikacja dla przedsiębiorców, odpowiedział, że dalej trwają prace nad aplikacją i że najprawdopodobniej wyjdzie w przyszłym roku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Krótszy proces orzekania o niezdolności do pracy

Zapytany o wdrażanie sztucznej inteligencji do ZUS, powiedział, że Zakład widzi bardzo duży potencjał w sztucznej inteligencji oraz, że zapoznają się z jej możliwościami. Ogłosiliśmy na naszej stronie internetowej konkurs, gdzie podmioty, które mają właśnie takie rozwiązania, mogą do nas aplikować. My chcemy dowiedzieć się, co jest na rynku dostępne. Szukamy takich rozwiązań, które mają już wytrenowane algorytmy w konkretnych sprawach – dodał.

Wasielewski przekazał także, że sami sprawdzają możliwości techniczne niektórych modeli językowych AI w zakresie rozwiązań, w których widzą potencjał. Jako przykład podał proces orzekania o niezdolności do pracy. Mamy mało lekarzy orzeczników. Chcemy, żeby proces orzekania o niezdolności do pracy był krótszy. Są już rozwiązania na rynku, które analizują dokumentację medyczną. Pozwalają na tej podstawie ocenić uszczerbek na zdrowiu. Widzimy potencjał w takim rozwiązaniu - powiedział Wasielewski Zapewnił jednak, że lekarz dalej będzie obecny podczas procesu orzekania o niezdolności do pracy. W żadnym przypadku nie mówimy tutaj i nie chcemy mówić o zastąpieniu pracownika. Podchodzimy do tego w sposób taki bardzo ostrożny. Chcemy tylko wspierać pracowników w prostych czynnościach. Natomiast decyzję zawsze będzie podejmował człowiek – podkreślił Wasielewski. Powiedział także, że Zakład widzi potencjał w wykorzystaniu chatbotów i voicebotów we wspieraniu pracowników w przygotowywaniu odpowiedzi mailowych, czy we wstępnej analizie rozmów telefonicznych. Dodał, że ZUS ma duże call center, które rocznie obsługuje  3,6 miliona rozmów i 1200 zapytań przychodzących za pośrednictwem e-mail. Już w tej chwili ZUS testuje voiceboty i chatboty. Widzimy potencjał wspierania się tymi narzędziami po to, aby sprawniej obsługiwać naszych klientów, a w konsekwencji móc po prostu poświęcić im więcej czasu na pojedynczą sprawę – powiedział Wasielewski.

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bezpłatny e-book Piękny umysł. PRISM Brain Mapping

Żyjemy w czasach, w których jedynym pewnikiem jest zmiana. Kluczowe dla niej są samoświadomość i samopoznanie. Prezentujemy jedno z najlepszych narzędzi, które nam w tym pomoże – PRISM Brain Mapping.

Kobieta 12 kg. Mężczyzna 30 kg. Przepisy BHP regulują podnoszenie ciężarów w pracy

Kobieta może podnosić 12 kg, a mężczyzna aż 30 kg przy pracy stałej. To prawie 3 razy więcej. Przepisy BHP regulują podnoszenie ciężarów w pracy w różnych okolicznościach. Kiedy konieczne jest zespołowe przenoszenie ciężarów przez pracowników? Oto przepisy prawne określające zasady transportu ręcznego.

Czterodniowy tydzień pracy w Polsce 2025. Gigantyczne straty dla przedsiębiorców. Każdy chciałby mniej pracować

Każdy chciałby mniej pracować, być wiecznie młodym, zarabiać dużo pieniędzy i nie mieć zmartwień. - Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie negatywnie ocenia plany wprowadzenia w Polsce czterodniowego tygodnia pracy. Jeszcze w kwietniu zostaną przedstawione główne założenia programu.

Dodatek dopełniający do renty socjalnej. Czy będzie podlegał potrąceniom i egzekucji?

Osoby uprawnione do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy oraz do samodzielnej egzystencji, od maja będą otrzymywać dodatek dopełniający do swojego świadczenia. Przepisy przewidują, że z dodatku dopełniającego będą dokonywane potrącenia i egzekucja. Do Sejmu wpłynęła petycja w sprawie ich ograniczenia.

REKLAMA

Szkolenie pracowników: jak optymalizować koszty poprawy kompetencji w firmie, angażując sztuczną inteligencję

Personalizacja czy microlearning pozwalają skutecznie podnosić kompetencje zatrudnionych, co przekłada się na realne korzyści biznesowe oraz przewagę konkurencyjną na rynku. Szkolenia pracowników w firmach muszą dostosować się do nowych standardów i trendów rynkowych.

Urlop adopcyjny 2025. Adopcja dziecka i wszystkie urlopy przysługujące rodzicom

Urlop adopcyjny to skrótowa nazwa urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego. To urlop macierzyński na dziecko adoptowane lub przyjęte na wychowanie w ramach rodziny zastępczej (nie dotyczy zawodowych rodzin zastępczych). Oto wszystkie urlopy, które w 2025 r. należą się po adopcji dziecka lub dzieci. Gwarantuje je Kodeks pracy.

Zakazy dla pracodawcy dotyczące kobiet w ciąży i karmiących piersią [Kodeks pracy]

Prawo pracy w sposób szczególny chroni kobiety będące w ciąży oraz karmiące piersią. W tym celu zostały skonstruowane zakazy dla pracodawców zatrudniających takie osoby. Czego dotyczą art. 176, 178, 179 Kodeksu pracy?

Jak korporacje mogą stworzyć inkluzywne środowisko pracy? [Poradnik]

W świecie, który staje się coraz bardziej globalny, zróżnicowany i świadomy społecznie, inkluzywność w miejscu pracy przestaje być opcjonalnym dodatkiem do kultury organizacyjnej. Coraz częściej jest to warunek konieczny do utrzymania konkurencyjności, przyciągania talentów i budowania zdrowej, silnej organizacji. Jednak wdrażanie autentycznej inkluzywności to proces – głęboki, wymagający odwagi, zaangażowania i gotowości do zmiany.

REKLAMA

Wyższy dodatek za pracę w nocy od 1 maja 2025 r. Dla kogo?

Osoby pracujące w porze nocnej mogą liczyć na dodatek z tego tytułu. Ile będzie wynosił dodatek za pracę w nocy w maju 2025 r.? Czym jest praca w porze nocnej? Za pracę w jakich godzinach przysługuje dodatek?

Maj 2025: kalendarz do druku [PDF]

Pobierz kalendarz maja 2025 do druku z miejscem na notatki. Maj 2025 roku zawiera dwa święta ustawowo wolne od pracy. W tym miesiącu jest również Dzień Matki. Najważniejsze daty już są zaznaczone. Wydrukuj i dopisz swoje notatki.

REKLAMA