REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pracodawcy wolą rekrutować zamiast szkolić i awansować

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Większość organizacji w Polsce woli rekrutować talenty spoza firmy, zamiast inwestować w rozwijanie kompetencji swoich obecnych pracowników
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Aktualnie aż 40 proc. organizacji w Polsce boryka się  z trudnościami związanymi z niedoborem personelu, co utrudnia efektywne prowadzenie działalności. Sześć na dziesięć (57 proc.) firm jest świadomych, jakich talentów będą potrzebowały w perspektywie długoterminowej. Co więcej, aż 69 proc. pracodawców zna umiejętności swoich pracowników. Mimo tej świadomości większość organizacji w Polsce (46 proc.) woli rekrutować talenty spoza firmy, zamiast inwestować w rozwijanie kompetencji swoich obecnych pracowników (20 proc.).

Nie ma niczego złego w obsadzaniu wakatów pracownikami spoza organizacji. Świeże pomysły i doświadczenia wnoszone przez nowe talenty są często bardzo przydatne. Jednak firmy, które nie pozwalają pracownikom na awans, tracą szansę na wykorzystanie potencjału swoich zespołów – zwłaszcza w sytuacji, kiedy niedoceniany personel może znaleźć alternatywne zatrudnienie poza firmą. W tej sytuacji kluczowe staje się wprowadzenie rozwiązań, które wspierają rozwój już obecnych talentów i zapewniają transparentną strukturę organizacji.

REKLAMA

Autopromocja

Mobilność wewnętrzna równie trudna jak w ubiegłym roku

Podobnie jak w poprzednim roku (34 proc.), aż 1 na 3 firmy (31 proc.) boryka się z wyzwaniami związanymi z mobilnością wewnętrzną, która obejmuje procesy awansu i przekwalifikowania pracowników do nowych ról w organizacji. Nieco ponad połowa (55 proc.) przedsiębiorstw w Polsce jest świadoma, gdzie w jej strukturach potrzebne są konkretne kompetencje. Pomimo tego jedynie 19 proc. pracowników aktywnie poszukuje możliwości awansu wewnątrz swoich organizacji. Alarmujące jest również to, że prawie połowa firm (44 proc.) nie posiada wiedzy na temat ambicji swoich pracowników, a aż 1 na 3 organizacje (31 proc.) nie jest świadoma umiejętności swoich zespołów.

Z drugiej strony, niemal 6 na 10 pracowników (56 proc.) dobrze rozumie, gdzie w organizacji może w pełni wykorzystać swoje talenty. Niemniej jednak 48 proc. osób pracujących w Polsce nie jest pewnych, na jakie stanowiska mogą awansować i brakuje im wskazówek dotyczących tego, jak osiągnąć ten cel. Tylko 1 na 3 pracowników (36 proc.) uważa, że ma wystarczające możliwości awansu w obrębie swojej organizacji. Podobny odsetek (34 proc.) uważa, że otrzymuje wystarczające wsparcie w kwestii rozwoju kariery. Aż 1 na 3 pracowników (29 proc.) twierdzi, że menedżerowie ograniczają ich mobilność wewnętrzną i ograniczają możliwość awansu. Mimo że połowa firm (52 proc.) twierdzi, że ma menedżerów, którzy aktywnie wspierają mobilność wewnętrzną, to niestety 46 proc organizacji przyznaje, że kierownicy ich zespołów nie popierają tych inicjatyw.

Obsadzanie wakatów nadal stanowi spore wyzwanie na rynku pracy. Z uwagi na dużą konkurencyjność, firmy nie mogą pozwolić sobie na utratę cennych aktywów, jakie zapewniają obecni pracownicy. Dlatego też menedżerowie oraz działy HR powinni aktywnie poszukiwać odpowiednich talentów nie tylko na zewnątrz, ale również wewnątrz własnej organizacji. Firmy, które potrafią wykorzystać pełen potencjał swojego personelu, zyskują znaczącą przewagę – przekonuje Paulina Zasempa, People Country Lead – Poland and CEE w SD Worx Poland.

Wykorzystywanie talentów już obecnych w organizacji pozwala na skrócenie procesu rekrutacji i aklimatyzacji, ponieważ pracownicy już znają kulturę i strukturę organizacji. To oznacza także, że można zaoszczędzić znaczące zasoby finansowe i czas, które zazwyczaj należy zainwestować w szukanie i wdrażanie nowych pracowników. Promowanie wewnętrznej mobilności staje się nie tylko strategicznym wyborem, ale także dowodem na troskę o rozwój pracowników i skuteczną strategię zarządzania zasobami ludzkimi – mówi Klaudyna Nyga, Talent Acquisition Lead w SD Worx Poland. 

Firmy zachęcają do modelowania pracy – w teorii czy w praktyce?

Jak wynika z badania SD Worx, połowa przedsiębiorstw w Polsce (52 proc.) zapewnia swojemu personelowi możliwość modelowania pracy (z ang. job crafting), czyli dostosowania zakresu swoich obowiązków do zdolności i preferencji danej osoby. Jednak równocześnie 46 proc. firm nadal skupia się na poszukiwaniu nowych talentów na zewnątrz, zamiast inwestować w rozwijanie umiejętności swoich obecnych pracowników (20 proc.). Aż 64 proc. członków zespołów ma pełną świadomość swoich umiejętności i obszarów kompetencyjnych, na których chcieliby pracować. Niestety, tylko 37 proc. pracowników otrzymuje wystarczające wsparcie w procesie rozwoju swoich kwalifikacji, a 36 proc. z nich uznaje, że brakuje im czasu na uczestnictwo w szkoleniach i treningach w trakcie pracy.

Wydaje się, że polscy przedsiębiorcy podejmują już kroki w kierunku poprawy mobilności wewnętrznej i możliwości rozwoju swoich pracowników, co jest zdecydowanie pozytywnym sygnałem. Jednak warto zwrócić uwagę na to, że nadal istnieje ogromny potencjał do dalszych zmian w tym obszarze. Przede wszystkim, kluczową rolę odgrywa identyfikacja i rozwijanie ukrytych talentów w organizacji. Niezwykle ważne jest również, aby zapewnić przejrzystą ścieżkę rozwoju zawodowego w ramach firmy. Pracownicy powinni wiedzieć, jakie kroki muszą podjąć, aby zdobywać nowe umiejętności, awansować i osiągnąć swoje zawodowe cele. Na koniec konieczne jest zachęcanie menedżerów do wspierania wewnętrznej mobilności i rozwijania swoich zespołów – podkreśla Paulina Zasempa.

Kompleksowe badania przeprowadzane zarówno wśród pracodawców, jak i pracowników pomagają uzyskać wgląd w postrzeganie, opinie i przekonania ludzi na temat pracy i rynku pracy. Tegoroczna ankieta koncentrowała się na trzech nadrzędnych tematach: digitalizacji, talentach i elastyczności. W lutym 2023 r. SD Worx zebrał dane z 16 krajów europejskich, a konkretnie z Austrii, Belgii, Chorwacji, Danii, Finlandii, Francji, Niemiec, Irlandii, Włoch, Norwegii, Polski, Hiszpanii, Szwecji, Szwajcarii, Holandii i Wielkiej Brytanii. Łącznie przebadano 16 011 pracowników i 4 833 pracodawców, a wyniki zostały poddane analizie, aby zapewnić rzetelną reprezentację rynku pracy każdego kraju.

Oprac. Piotr T. Szymański
Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe przepisy o rynku pracy i zatrudnianiu cudzoziemców od 1 czerwca 2025. Co się zmienia?

Od 1 czerwca 2025 r. wchodzą w życie dwie kluczowe ustawy reformujące polski rynek pracy i zasady zatrudniania cudzoziemców. Nowe przepisy zmienią sposób rejestracji bezrobotnych, zniosą ograniczenia wiekowe i wprowadzą nowoczesne narzędzia informatyczne. Co dokładnie się zmienia i kogo dotyczą nowe regulacje?

Debata. Syndrom oszustki - między sukcesem a wątpliwościami

To będzie jedno z najważniejszych spotkań w naszym studio, transmitowane w czasie rzeczywistym na stronie infor.pl.

Ile godzin tygodniowo pracuje się w UE? Najmniej w Holandii, najwięcej w Grecji, Bułgarii i Polsce

Według danych Eurostatu pracownicy w Unii Europejskiej pracowali średnio 36 godzin w tygodniu. Okazuje się, że w Polsce było to znacznie więcej. Gdzie odnotowano najdłuższe, a gdzie najkrótsze tygodnie pracy?

Jakie kody uprawniają do wyższego dofinansowania PFRON? [KWOTY 2025]

Kwota dofinansowania, jaką może uzyskać pracodawca, zależy nie tylko od stopnia niepełnosprawności, ale również od rodzaju schorzenia. Czy pojawią się kolejne kody uprawniające do wyższego dofinansowania? Jakie kwoty obowiązują w 2025 r.?

REKLAMA

Kapitał początkowy można przeliczyć. To klucz do wyższej emerytury!

Kapitał początkowy to odtworzona wartość składek emerytalnych z okresu przed 1 stycznia 1999 roku, kiedy składki nie były przypisane do indywidualnych kont. Bez kapitału początkowego Twoja emerytura może być znacznie niższa. Sprawdź, jak go wyliczyć i jakie dokumenty są potrzebne, by nie stracić pieniędzy.

Menadżerowie wysokiego szczebla chcą się dogadywać mimo barier budowanych przez przywódców świata

Menadżerowie i światowy biznes stoi w obliczu rosnącej niestabilności – od napięć geopolitycznych i przesunięcia wpływów globalnych, po coraz bardziej spolaryzowaną scenę międzynarodową. Mimo to, wielu menedżerów najwyższego szczebla wciąż wykazuje wiarę w trwałość dotychczasowych struktur i scenariuszy współpracy.

Pracodawco! Nie zawsze możesz zlecić dodatkowe zadania pracownikowi

Podpisując umowę o pracę, strony zawierają dwustronne zobowiązanie - pracownik obliguje się do świadczenia określonej w umowie pracy, a pracodawca do wypłacania pracownikowi uzgodnionego wynagrodzenia. W praktyce jednak wielu pracodawców wychodzi z założenia, że skoro to oni płacą, to mogą zlecać swoim podopiecznym różnorodne zadania, również te wykraczające poza ustalony zakres obowiązków.

Jawność wynagrodzeń w Polsce: Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy. Co się zmieni dla pracodawców i kandydatów do pracy?

Nowelizacja Kodeksu pracy uchwalona przez Sejm wprowadza obowiązek informowania kandydatów do pracy o wynagrodzeniu w procesie rekrutacji. Eksperci podkreślają jednak, że to dopiero początek drogi do pełnej jawności płac w Polsce.

REKLAMA

Aplikacja mZUS zyskuje popularność – już ponad 700 tys. użytkowników w całej Polsce

Aplikacja mobilna mZUS, dostępna na smartfony z systemem Android i iOS, przekroczyła próg 700 tysięcy użytkowników. Umożliwia szybki i wygodny dostęp do usług Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, takich jak składanie wniosków o 800+, „Dobry Start” czy rezerwacja e-wizyt.

Coraz więcej seniorów wybiera przelew zamiast gotówki. Już 80% świadczeń ZUS trafia na konta bankowe

W marcu 2025 roku aż 80 proc. emerytów i rencistów otrzymywało świadczenia ZUS przelewem na konto bankowe. Choć coraz więcej osób rezygnuje z gotówki, część seniorów nadal wybiera wizytę listonosza – z powodów praktycznych i społecznych.

REKLAMA