REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ile osób pobiera emeryturę matczyną?

Karolina Kropiwiec
Ile osób pobiera emeryturę matczyną?
Ile osób pobiera emeryturę matczyną?
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Emerytura matczyna przysługuje matkom co najmniej 4 dzieci. Warunkiem jest rezygnacja z zatrudnienia albo niepodjęcie go z powodu poświęcenia się wychowywaniu dzieci. Ile osób pobiera świadczenie mama 4+?

Rodzicielskie świadczenie uzupełniające "mama 4 plus"

Szefowa MRiPS Marlena Maląg w komunikacie resortu przypomniała, że rządowy program "Mama 4 plus", czyli rodzicielskie świadczenie uzupełniające, to pomoc dla rodziców, którzy poświęcili się wychowaniu czworga lub większej liczby dzieci, rezygnując z pracy zawodowej lub pracując za krótko, by uzyskać prawo do choćby minimalnej emerytury.

REKLAMA

Autopromocja

"To świadczenie to pewna forma docenienia rodziców, którzy wzięli na siebie trud wychowania kilkorga dzieci" – wskazała Maląg.

Polecamy: Wynagrodzenia 2021, Czas pracy 2021, Zatrudnianie i zwalnianie pracowników, Uprawnienia rodziców w pracy

Ile osób pobiera emeryturę matczyną?

MRiPS przekazało, że od początku działania programu, czyli od marca 2019 r. do końca lutego tego roku świadczenie otrzymało ponad 63 tys. osób. Sam Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyznał ich już 60 507, z czego zdecydowaną większość – ok. 39,1 tys. – stanowią świadczenia dopełniające.

"Oznacza to, że ponad 39 tys. osób uprawnionych do świadczenia często godziło przez pewien okres obowiązki zawodowe z wychowaniem dzieci lub podejmowało zatrudnienie, gdy dzieci były już starsze"– zwróciła uwagę minister rodziny.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przyznano też 2713 świadczeń "Mama 4 plus" z Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

Minister Marlena Maląg, oceniając działanie programu "Mama 4 plus" podkreśliła, że wpisuje się on w nadrzędny cel resortu, jakim jest wsparcie rodzin. "Dzięki niemu możemy pomóc rodzicom, którzy mają niższe niż minimalne świadczenie emerytalne lub nie mają go wcale, ponieważ skupiły się na wychowywaniu kilkorga dzieci"– zaznaczyła minister.

Dodała, że jest to pierwszy program, który nadaje ogromną wartość wieloletniej, codziennej pracy na rzecz rodziny i wychowania dzieci. "Wcześniej rodzice, a przede wszystkim kobiety, które rezygnując z pracy zawodowej na rzecz opieki nad dziećmi, były zostawione niejako same sobie. Zmieniło się to dwa lata temu, 1 marca 2019 r. bo wtedy właśnie wszedł w życie program +Mama 4 plus+ wprowadzający rodzicielskie świadczenie uzupełniające. Cieszę się, że korzysta z niego coraz więcej osób, bo dzięki temu zapewniamy im i ich bliskim bezpieczeństwo finansowe na przyszłość" – dodała szefowa MRiPS.

ZUS

Z kolei prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska oceniła, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych bardzo dobrze poradził sobie z obsługą wniosków o rodzicielskie świadczenie uzupełniające. "Przed wprowadzeniem tego zadania przeszkoliliśmy odpowiednio naszych pracowników oraz przygotowaliśmy systemy informatyczne" – zwróciła uwagę. "Już od samego początku uruchomienia programu zauważyliśmy ogromne zainteresowanie świadczeniem. To pokazuje, że takie rozwiązanie było potrzebne" – zaznaczyła prof. Uścińska.

Zauważyła, że w większości o świadczenie "Mama 4 plus" ubiegają się osoby między 60. a 69. rokiem życia. "Mieliśmy także osoby powyżej 99. roku życia. Wnioski składają również mężczyźni" – wskazała prezes ZUS.

Wniosek

Rodzicielskie świadczenie uzupełniające wypłacane jest na wniosek osoby zainteresowanej po osiągnięciu przez nią wieku emerytalnego – 60 lat w przypadku kobiet i 65 w przypadku mężczyzn. Wniosek należy złożyć w oddziale ZUS lub w oddziale KRUS.

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wiek emerytalny 40 lat dla kobiet i 45 dla mężczyzn. To możliwe, bo Senat podjął uchwałę 13 marca 2025 r. w tej sprawie

Większość z nas może być zdezorientowana. Raz pisze i mówi się o podwyższeniu wieku emerytalnego, raz o zrównaniu, a tym razem o obniżeniu. Czy to możliwe, żeby w Polsce wiek emerytalny wynosił dla kobiet 40 lat a dla mężczyzn 45 lat. Tak, oczywiście, to możliwe. Senat proponuje wejście w życie przepisów już od 1 stycznia 2026 r.

Nowe obowiązki pracodawców od 2026 r. Temperatura w miejscu pracy [Rozporządzenie]

Co z maksymalną temperaturą w miejscu pracy? Jak zostanie uregulowana w nowych przepisach rozporządzenia? Wejdzie w życie w 2025 czy 2026 roku? Jakie nowe obowiązki czekają pracodawców w związku z nowymi przepisami bhp?

W 2025 r. do 15 tys. mieszkań społecznych na tani najem. Jest projekt

Jest już projekt ustawy o zmianie ustawy o społecznych formach rozwoju mieszkalnictwa oraz niektórych innych ustaw. Trwają właśnie konsultacje społeczne. Oznacza to między innymi, że prawdopodobnie jeszcze w 2025 r. będzie do 15 tys. mieszkań społecznych na tani najem. Projekt dotyczy wprowadzenia rozwiązań ułatwiających realizację lokalnej polityki mieszkaniowej, wsparcia budownictwa dla rodzin niedysponujących dochodami pozwalającymi na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych na rynku komercyjnym.

ZUS podaje jeszcze 2 terminy wypłaty wyższych emerytur w marcu 2025 r.

Większość emerytów otrzymało już podwyżkę świadczeń emerytalnych. ZUS podaje jeszcze 2 terminy wypłaty wyższych emerytur w marcu 2025 roku. Jeden z nich jest już jutro - w piątek 20 marca.

REKLAMA

Jakiego poziomu języka angielskiego wymaga się od stażysty, a jakiego od prezesa? [Oferty pracy]

Język angielski wymagany jest w większości ofert pracy. Zwykle nie dotyczy tylko pracy fizycznej. Jak pracodawcy określają pożądany poziom języka angielskiego u kandydata do pracy? Czy różni się w zależności od stanowiska, na jakie poszukuje się pracownika? Jaka znajomość angielskiego wymagana jest od stażysty, a jaka od prezesa?

Najem senioralny: to prawdziwy hit dla seniorów na 2025 r. Znamy szczegóły od Minister do spraw Polityki Senioralnej

Minister do spraw Polityki Senioralnej - Marzena Okła-Drewnowicz wyszła już na początku 2025 r. z inicjatywą uregulowania najmu senioralnego. To byłby ogromny przywilej dla milionów seniorów w Polsce, którzy naprawdę potrzebują tego wsparcia, aby móc funkcjonować jak reszta społeczeństwa. Znamy szczegóły tego pomysłu.

Kiedy szofer stał się kierowcą, czyli jak powstawało polskie słownictwo fachowe?

"Kierowca" zamiast "szofer", "płatnik" zamiast "trasat"... Pierwsze dekady XX w. to rodzenie się polskiego słownictwa fachowego. Decyzją władz postanowiono pozbyć się z polszczyzny nadmiaru germanizmów i rusycyzmów. Organizowano nawet konkursy.

Nowe rozporządzenie dotyczące wniosku o uzupełniający urlop macierzyński

Od 19 marca 2025 r. obowiązuje nowelizacja Kodeksu pracy wprowadzająca uzupełniający urlop macierzyński. Opublikowano przepisy wykonawcze – jednym z nich jest rozporządzenie w sprawie wniosków dotyczących uprawnień pracowników związanych z rodzicielstwem oraz dokumentów dołączanych do takich wniosków.

REKLAMA

Dokumentacja pracownicza związana z uzupełniającym urlopem macierzyńskim

Od 19 marca 2025 r. obowiązuje nowelizacja Kodeksu pracy wprowadzająca uzupełniający urlop macierzyński. Opublikowano przepisy wykonawcze – jednym z nich jest rozporządzenie dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Nowelizacja Kodeksu pracy: 9 przykładów na świadczenie rodzicielskie 1000 zł [19 marca 2025 r.]

REKLAMA